درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۴-۷-۱۳۹۷, ۰۹:۲۰ صبحارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
معني نام كشور ها
نویسنده پیام
کاربر 4 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 918
تاریخ عضویت: ۱ شهريور ۱۳۸۸
اعتبار: 5
سپاس ها 0
سپاس شده 4 بار در 4 ارسال
ارسال: #1
معني نام كشور ها

(Azerbaijan):آذرپادگان

نام ملی Azərbaycan، از عربی «آذِربایجان». یونانی و لاتین Atropatene، ارمنی Atrpatakan که منطقه‌ای در شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. بود. ایرانیان منطقه شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. را به نام های "اران"، آلبانیای شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. و ایبریای قفقاز می‌خواندند. البته ایبریا بیشتر به شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. اطلاق می‌شد و آذربایجان ماد در منطقهٔ جنوبی شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. بود. نام «اران» احتمالاً با نام "ایران" از یک ریشه‌اند. نام آذربایجان از نام شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. ایرانی این منطقه در زمان شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. و شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. آمده: Atropates به معنای «نگهبان آتش» در شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید..
البته برخی گویند از "آذر" (آتش)+ "بای" (بغ، خدا)+ "گان" (مکان، جایگاه)
و در کل به معنای "جایگاه آتش ایزدی" است. این نام را ترکان شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. و روس‌ها برای جدا کردن آذربایجان ایران به اران دادند.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Argentina)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. Argentine است. از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. argentum، به معنای "شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.". نامی که بازرگانان شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. و شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. برای سرزمین رود Rio de la Plata (رود نقره) به کار بردند؛ و به معنای «سرزمین نقره».شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Aruba در اختیار شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
Aruba است. دو امکان برای نامگذاری آن وجود دارد: اولی از کاشف اسپانیایی
Alonso de Ojeda در سال ۱۴۹۹ این جزیره را به نام Oro Hubo که در
اسپانیایی به معنای «آنجا شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. بود» و دومی را که Arawak بیان می‌دارد از واژهٔ سرخپوستی oibubai به معنای «راهنما».شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Albania)

نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Albanie است. واژه Alb از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. و به معنای «شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.» یا «شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.» است.

• آلبانیایی: Shqipëria «سرزمین بزرگ»، سرزمینی که احتمالاً زیباترین مکان بود.

• ترکی: Arnavutlukشما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Germany)

این نام در فارسی دخیل از فرانسوی<sup id="cite_ref-0" class="reference">شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
است:Allemagne (فرانسوی)، Alemania (اسپانایی)، Alemanha (پرتغالی)،
Almanya (ترکی): «سرزمین همه مردمان» یا «همه قوم‌های ما» و شاید از
Alamanni قوم ژرمنی جنوبی با همان معانی. ژرمنی نو: Alle Männer.

 • Deutschland (شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)، Duitsland (شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.):
  از آلمانی باستان علیا و واژه diutisc به معنای «از آنِ مردم» (از آلمانی
  باستان thiudaیا theoda «مردم». مقایسه کنید با واژه «توده» فارسی). در کل
  به معنی «سرزمین مردمان».شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Antigua & Barbuda)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. است. شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. آنتیگوا را به احترام نام کلیسای جامع شهر شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. Santa María La Antigua (سنت ماری پیر) نامید. باربودا نیز در شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. به معنای «ریشو» است؛ این نام از آنجا آمده که درختان شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. که در این جزیره بودند ابتدا مانند ریش در نظر ظاهر شدند البته شاید هم اشاره به ریش بومیان دارد.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Netherlands Antilles در اختیار شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. Antill است. نام آنتیل از نام سرزمین/جزیره اسطوره‌ای "Antillia" که در غرب شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. قرار داشته؛ از دو واژه شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. ante/ anti و ilha و به معنای «جزیره». و نیز بنگرید به شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید..شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Andorra)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. Andorra است. بر سر ریشه این واژه اختلاف وجود دارد. از پیش لاتینی، احتمالاً با ریشهٔ شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. یا ایبریایی. شاید این نام از واژهٔ شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. "ال دره" به معنای بیشه و دره آمده باشد. این نام به خاطر حمله اعراب مور به شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. و در دره بودن آندورا داده شده. برخی نیز ادعا می‌کنند که از واژه شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
andar به معنای «پیاده روی کردن» و از قبایل چادر نشین آندورایی
Andorrisoe آمده است. شاید هم از ریشه Navarrese واژه‌ای آندورایی به
معنای «سرزمین پوشیده از بوته (شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)». برخی گویند از نام افسانه‌ای Endor، به معنای «درهٔ وحشی شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.» که Louis le Debonnaire پس از شکست مورها و بیرون کردن آنها بدانجا اطلاق کرد.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Angola)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. Angola است. از Ngola، عنوانی که برای نامیدن شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. Ndongo استفاده می‌شد؛ و نام پرتغالی (آنگولا) به احترام آن گذاشته شد.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. ( Anguilla در اختیار شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. است. نامی که در برخی زبان های لاتینی (شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.، شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. anguille، شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. anguilla) با eel نامگذاری شده. نامگذاری نامطمئنی که کاشفان اروپایی همچون شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (۱۴۹۳) کردند.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. ( Ålandاستانی خودمختار در شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. است. به معنای «سرزمین (در) آب». از ریشه شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. ahw-، هم‌ریشه با لاتین aqua به معنای «آب». نام فنلاندی Ahvenanmaa نسبتاً از ترجمهٔ آن در آلمانی است.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Soviet Union)

کشوری که از اتحاد شوراها و جمهوری‌ها پدید آمده بود و امروزه شامل شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.، شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.، شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. و شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. است و با مرکزیت شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.. نام اروپایی آن از کلمه شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. совет (یا soviet) به معنای «شورا» است.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Austria)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. Autriche است. مقایسه کنید با نام شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. Österreich، از آلمانی باستان شمالی ôstarrîhhi، به معنای «پادشاهی شرقی». در سده نهم میلادی کشوری در بخش شرقی امپراتوری شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. و در مرز با شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. تشکیل شد به این نام. این نام در زمان شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. و اوایل قرون وسطی به نام شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. marchia orientalis یا «مارس شرقی» خوانده می‌شد. نام آلمانی باستان آن از نام محلی آن Ostarrîchi آمده.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.) Ethiopia)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
Ethiopie است. از یونانی Αἰθιοπία (Æthiopia)، از Αἰθίοψ (Æthiops)، به
معنای «سوخته (αιθ-) چهره (ὄψ)». البته اتیوپیان کشور خود را Ityopp'is
می‌نامیدند و می‌گفتند نم پسر کوش و نوه حام (پسر نوح) است.

 • Abyssinia (نام پیشین): از عربی، از Ge'ez (زبانی افرواسیایی) واژه "شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید." که اقوامی در اتیوپی بودند.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Jordan)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. است. از نام رود اردن، نامی عبری و شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. با ریشه " yrd" به معنای «پایین آمده». در گذشته منطقه «شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.» را شامل می‌شد.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Armenia)

کهن‌ترین نام برای آن در زبان‌های ایرانی از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (سده ۶ پ.م.) Armina است، شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. Armenia (سده ۵ پ.م.). ریشهٔ نام فارسی باستانی آن مشخص نیست، البته ممکن است از نام آشوری Armânum/Armanî و یا نام Minni در شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. باشد. البته ارمنیان اعتقاد دارند که ارمن نام نوه حضرت شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. بود. اینکه مردمان شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. مانند شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.، شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. و شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. اعتقاد دارند که نام کشورشان از نام فرزندان شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. بوده است، به دلیل اعتقادات دینی ایشان است؛ زیرا بنابر شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. این ناحیه مکان فرود آمدن شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. است.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Europa Island در اختیار شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. است. نام کشتی شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. Europa که در ۱۷۷۴ این جزیره را کشف کرد.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Eritrea)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. Eritrée است. از نام شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. دریای سرخ "Mare Erythraeum"، که آن نیز از نام یونانی باستان این دریا گرفته شده "Erythrea Thalassa".شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Uzbekistan)

از پیوند دو واژه: «ازبک» (ترکی: «بزرگ»)؛ پسوند «ستان» (شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.: «سرزمین»). «سرزمین بزرگان».شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Spain)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. España است. از نامی که فنیقیان بدان دادند: אישפנים (Î-šəpānîm) «جزیرهٔ خرگوش کوهی». هنگامی که تاجران شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
به این ناحیه رسیدند خرگوشان زیادی را دیدند و این خرگوش‌ها را با خرگوش
کوهی آفریقا اشتباه گرفتند. رومیان این نام را به صورت Hispania به کار
می‌بردند.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Australia)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
است. از لاتین terra australis incognita «سرزمین ناشناخته جنوبی». در سده
۱۷ و ۱۸ میلادی کاشفان اروپایی تلاش خود را برای کشف این سرزمین آغاز
کردند. Matthew Flinders (۱۷۷۴-۱۸۱۴) برای نخستین بار به سواحل شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
رسید و نام استرالیا را در کتاب A Voyage to Terra Australis (سفر به
سرزمین جنوبی) به علت سادگی در تلفظ پیشنهاد کرد. پیش از آن کاشفی شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. نام Australisch و Hollandia Nova "هلند نو" را برای آن بکار برده بود.

 • Butanibi : نامی که بومیان از آن استفاده می‌کردند.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Estonia)

نام فارسی آن دخیل از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
Estonie است. از صورت استونیایی نام ژرمنی Estland، و احتمالاً به معنای
«(راه) شرقی» و شاید از نام Aestia، که نخستین بار یونانیان به کار بردند.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Israel)

نام فارسی آن دخیل از عربی است. لقب حضرت یعقوب، "کسی که با خدا ستیز
کرد". بنابر کتاب"پیدایش" عهد عتیق، یعقوب با فرشته‌ای کشتی گرفت و بر او
پیروز شد، سپس فهمید که آن فرشته خدا بود و لقب اسرائیل را خدا به او داد.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Scotland نیمهٔ شمالی شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)

در فارسی نام شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. آن بکار می‌رود. «سرزمین اسکات‌ها»، از انگلیسی باستان Scottas، وام گرفته از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. Scotti، ریشه آن مشخص نیست. پس از خروج رومیان از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. در سال ۴۲۳ میلادی، قومی شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. به شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. یورش بردند و در آنجا ساکن شدند، و این نام از اینجا آمده.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Slovakia)

نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Slovakie است. از اسلاوی Slav. ریشهٔ این نام مشخص نیست.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Slovenia)

نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Slovénie است. از اسلاوی .Slav ریشهٔ این نام مشخص نیست.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (South Africa)نام فارسی آن از تطابق نام عربی"آفریقیه" و انگلیسی Africa است. نام
آفریقا احتمالاً از لاتین یا یونانی و به معنای "سرزمین بدون
سرما(آفتابی)" است.

• Suid-Afrika (آفریکانس): "آفریقای جنوبی"

• Aifric Theas (ایرلندی): "آفریقای جنوبی"

• Azania (نام پیشین): این نام را اقلیت سفیدپوست بکار می‌بردند. ریشهٔ
آن مشخص نیست ولی با زبان نیل وصحرایی ارتباط دارد. شاید از عربی
"عجم"(غیر عرب). و شاید هم از یونانی azainein "خشک کردن".اشاره به خشکی
منطقه دارد.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Central Africa)

بنگرید به شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Afghanistan)

ریشهٔ واژهٔ افغان –که مترادف با پشتو است- تقریباً نامعلوم است. برخی
گویند از نام Apakan، فرمانروای ایرانی در سدهٔ 8 و 9 م. آمده. اشاره‌ای
ساسانی در سدهٔ 3 م. به Abgan، که کهنترین واژهٔ شناخته شده برای افغان
است.این اشاره در کتیبهٔ شاپور اول در نقش رستم در Goundifer Abgan
Rismaund.در سدهٔ 6 م. ستاره شناس هندی Varahamihira در کتاب Brhat
Samhita به افغان ها با نام Avagan اشاره می‌کند. در سدهٔ 7 م. مسافر چینی
Hiuen Tsiang به مردمی اشاره می‌کند که در شمال کوه‌های سلیمان ساکن هستند
و آنها را با نام Apokien می خواند که آشکارا به Avagan ها یا افغان ها
اشاره دارد. امروزه دانشمندان بسیاری معتقدند که این نام آشکارا از واژهٔ
سنسکریت Ashvaka یا Ashvakan ، از اقوام Assakenoi یا Arrian بودند.این ها
از جنگاوران هندی بودند. افغانستان در میان افغانها به کشور سنی نشین
معروف است اما در ادبیات ایران به معنی کشور غم و اندوه می‌باشد.

شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Ecuador)

نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Ecuador است. به معنای "خط استوا" در اسپانیایی. این کشور بر خط استوا قرار دارد.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Algeria)

از عربی "الجزائر" به معنای " جزیره ها" که باز می‌گردد به چهار
جزیره‌ای که در کنار سرزمین اصلی قرار دارند و شهر الجزیره بر آن نهاده
شده. البته این نام به نامی قدیمی تر و "جزائر بنی مزقناء(مزغناء)" ، که
توسط جغرافیادانانی چون "شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید." و "شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید." به کار رفته.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (El Salvador)

نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. به معنای "منجی" در اسپانیایی و اشاره دارد به آمدن مسیح پیش از رستاخیز.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (United Arab Emirates)

"امیرنشین های متحد عربی"، برای معنای "عرب" بنگرید به شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید..

• Trucial States, Trucial Oman(نام پیشین در انگلیسی): تا پیش از 1971
انگلستان با شیخ نشین های عربی این ناحیه جنگ و منازعه داشت و این
نام(ایالات آتش بس) را پس از متارکهٔ جنگ به این سرزمین داد.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Indonesia)

نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Indonésie است. نامی بر اساس یونانی که در سده 19 به کار رفت و به معنای "جزایر هند".

• Nederlands Oost-Indie (هند شرقی هلند، نام پیشین)

• Nam Dương (ویتنامی)شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.

به معنای "سرزمین انگل‌ها". نگاه کنید به «انگلیس»شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (England در نیمهٔ جنوبی شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)

احتمالاً از لهستانی از انگلیسی باستان Englaland، "سرزمین انگل‌ها". در شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. و شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
به معنای "سرزمین ساکسون ها" مثلاً در ایرلندی Sasana. سلت ها آنجا را Pow
Saws به معنای "کشور ساکسون" می نامیدند. در فارسی گاهی به اشتباه این نام
را برای تمام سرزمین شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. به کار می‌برند؛ در صورتی که این تنها نام سرزمین انگلند است.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Uruguay)

نام فارسی آن احتمالاً دخیل از فرانسوی Uruguay است. از نام رود
اوروگوئه(نام ملی آنRepublica Oriental del Uruguay "جمهوری شرقی اوروگوئه
" است).واژهٔ Uruguay شاید از زبان Guaraní، "urugua" (شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)؛ "i"(آب) و در کل "رود حلزون" باشد. شاید هم از "uru" (نوعی پرنده که نزدیک آب می زید)؛ "gua" (پیش روی از رویِ)؛ "i" (آب).شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Ukraine)

نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. از واژه اسلاوی ukraina (کشور/دیار)، همریشه با واژهٔ krajina.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Occitania ایالتی در شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)

نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. از نام بومی Occitània. از لاتین Occitania (تقریباً از 1300)."سرزمین Òc زبانان".شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Uganda)

نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. از سواحیلی Buganda، پادشاهی خاندان Baganda. این نام تلفظ انگلیسی آن در 1894 است.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (United States of America)

عبارت "ایالات متحده" از سرآغاز متن قانون اساسی این کشور آمده :"ما،
نمایندگان ایالات متحدهٔ آمریکا، از این رو در کنگرهٔ عمومی گرد هم آمدیم
تا . . . .". آمریکا: گمان می‌رود که از نام لاتین Amerigo Vespucci کاشف
و دریانورد ایتالیایی آمده باشد(Americus Vespucius) که اولین بار نام
آمریکا را برای نامیدن سرزمین برزیل در آمریکای جنوبی بکار برد. البته از
نام تانیث آن، America. برخی نیز گویند از نام Richard Amerike آمده.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Italy)

نام فارسی آن دخیل از ایتالیایی Italia است. از لاتین Italia، البته
ریشه‌ای غیر لاتین دارد و احتمالاً از ریشه یونانی italos (گاو نر)، از
هندواروپایی wet. ساکنان باستانی Oscan، ایتالیا را Viteliu می نامیدند که
از همان ریشه است.احتمالاً به علت فراوانی این حیوان.

• Friagi/ Friaz'(روسی باستان): از نامی که شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. ها به شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. ها می‌دادند.

• Valland (ایسلندی): "سرزمین valer (نامی که اسکاندیناویایی ها به سلت ها و بعد ها به اقوام رومی شده دادند)".

• Włochy (لهستانی) و Olaszország (مجاری): از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.walh ، همریشه با Valland.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Iran)

کهن ترین نام ایران در زبان های ایرانی، Airyanam در اوستایی و
Ariyānām در فارسی باستان است. و در فارسی میانه Ērān است و به معنای
"سرزمین آریاییان". واژهٔ آریا که هندوایرانی ها برای نامیدن خود به کار
می‌بردند به معنای "آزاده/اصیل/نجیب" است.

• Persia (نام بین المللی پیشین): از لاتین، از طریق یونانی "Persis"،
از فارسی باستان "Pārsa"(فارس).یونانیان افسانه پرداز گویند به معنای
"سرزمین Perseus(پرساوش)" است. البته در ریشه علمی آن با پارت همریشه و به
معنای "کناره( ی ماد)" است.

• Uajemi (سواحیلی): از عربی "عجم". در عربی به کسی عجم گویند که
نمی‌تواند به راحتی و شمرده شمرده عربی صحبت کند و در کل به غیراعراب به
خصوص ایرانیان.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Ireland)

نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Irlande است. از واژه ایرلندی Éire، از
سلتی Īweriū "سرزمین حاصلخیز" یا "سرزمین Eriu (ایزدبانوی حاصلخیزی و
باروری)".برخی به اشتباه "سرزمین Iron(شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)" یا "سرزمین آریاییان (در ایرلندی: iar)" معنی می‌کنند.

• Hibernia (لاتین): ظاهراً همریشه با واژه لاتین hibernus "زمستانی/سرد".

• Eirinn (اسکاتلندی)، Iwerddon (ولزی)، Ywerdhon (در زبان Cornish)،
Iwerzhon (در زبان Breton): همه از زبان سلتی و همریشه با ایرلند.

• در حماسه‌های گائلیک، Banbha("بچه شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.") و Fódhla خوانده می‌شود.در اساطیر گائلیک، Ériu،Banbha و Fódla، سه ایزدبانو هستند که از ایرلند محافظت می‌کنند.

شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Northern Ireland کشوری خودمختار در شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)

بنگرید به شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید..شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Iceland)

نام فارسی آن احتمالاً دخیل از فرانسوی Islande است. در ایسلندی Ísland، "سرزمین شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.".
شاید نامی که برای جلوگیری از اسکان مردم، بر آن نهادند. احتمالاً این نام
را Flóki Vilgerðarson کاشف، بدلیل کوه‌های یخ شناور شمالی آن در فصل بهار
بر آن گذاشت.


ب


شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Barbados)

نام فارسی آن احتمالاً دخیل از انگلیسی است. نامیده شده توسط کاشف
پرتغالی Pedro A.Campos با نام Os Barbados "اشخاص ریشدار" در سال 1536.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Palmyra Atoll در اختیار شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)

نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. از نام قایق Palmyra، متعلق به ناخدا Sawle.که در 1802 آن را کشف کرد.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Bahamas)

نام فارسی آن احتمالاً دخیل از انگلیسی است. از اسپانیایی Baja Mar
"دریای پایین (کم عمق)".این نام به علت کم عمق بودن دریای اطرافش به آن
داده شد.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Bahrain)

از عربی "البحرین" به معنای"دو دریا".زیرا در میان دو خلیج کوچک قرار
گرفته. برخی گویند به علت بودن در میان ایران و اعراب است. همچنین برخی
گویند دریا ی اولی منظور شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. است و آن یکی استعاره‌ای از آب های فراوان بهاری در خود جزیره است.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Brazil)

نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Brésil است. از نام چوب برزیل چوبی سرخ
رنگ که در پرتغالی brasil نامیده می‌شود. در زبان Tupiسرخپوستی،
ibirapitanga خوانده می‌شود به معنای "چوب سرخ". برخی گویند از نام
اسطورهٔ ایرلندی Hy-Brazil، که جزیره‌ای خیالی است.این اسطوره در سده 15
بسیار vhd[ بود تا حدی که برخی برای یافتن آن تلاش زیادی کردند. البته
برزیل هم در سال 1500 توسط Pedro Álvares Cabral کشف شد.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Bermuda تحت حکومت شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)

نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. از نام ناخدای اسپانیایی Juan de Bermúdez که این جزایر را در 1503 یافت.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Bouvet Island در اختیار شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.)

نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. از نام کاشف فرانسوی Jean-Baptiste Charles Bouvet de Lozier که این جزیره را در 1739 کشف کرد.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Brunei)

نام فارسی آن احتمالاً دخیل از انگلیسی است. نام کامل آن Negara Brunei Darussalam. شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. معنای"کاخ مسکن"، Negara به معنای"ایالت" در زبان مالایی(از سنسکریت Nagara "شهر").شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Britain)

نام فارسی آن احتمالاً دخیل از لاتین Britannia است. از Pretani، "رنگ
شده"؛ بریتانیا(ولزی Prydain، از لاتین Britannia، احتمالاً از طریق
فرانسوی).نام پیشین جزیره بریتانیا Albion بود، اکنون نیز اسکاتلندیان
سرزمین خود را Alba می نامند. ریشهٔ این نام عامیانه از Brutus است.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Belgium)

نام فارسی آن احتمالاً دخیل از فرانسوی Belgique است. از نام قبیله‌ای شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.،
Belgae. این نام شاید از واژه هندواروپایی bolg به معنای"کیسه/زهدان" و
نمایانگر تبار عمومی. نظری دیگر اشاره می‌کند که نام Belgae ممکن است از
واژه پیش-سلتی belo به معنای "تابناک"باشد(انگلیسی bale، آنگلوساکسون
bael، لیتوانی baltas، اسلاوی belo "سفید/درخشان").شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Bulgaria)

نام فارسی آن احتمالاً دخیل از ترکی عثمانی است. سرزمین قوم بلغار.
شاید از آلمانی burg به معنای "قلعه".شاید از burgarii یا bourgarioi به
معنای "کسانی که از دژ محافظت می‌کنند".نخستین بار در یونانی در سال 202 م
نام برده شدند. برخی گویند از ریشهٔ ترکی Bulgha به معنای " شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.". برخی آن را با نام شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. روسیه مقایسه می‌کنند، زیرا بلغار ها پیش از مهاجرت به شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. در اطراف رود ولگا می زیستند.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Belize)

نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. بنابر روایتی از تلفظ اسپانیایی
Wallace، دزد دریایی ای که برای نخستین بار در سال 1638 در بلیز ساکن شد.
برخی نیز گویند از واژهٔ مایایی belix به معنای "آب گل آلود" که به رود
بلیز اشاره دارد.

• هندوراس بریتانیا (نام پیشین)شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Bangladesh)

از بنگالی/سنسکریت Bangla اشاره به بنگالی زبانان، و Desh به معنای
"کشور".در کل "کشور بنگالی ها". هنگامی که وابسته به هند بود به نام های
Sikkim، Tripura، Jharkand، Assam و بنگالی غربی خوانده می‌شد.

• پاکستان شرقی (نام پیشین)شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Benin)

نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. نام امپراتوری آفریقایی که در بنین قرار داشت.

• داهومی (Dahomey،نام پیشین) : نام گروهی نژادی در بنین.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Bhutan)

نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. نژاد تبتی Bhotia که در سده 10 م از شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. به بوتان کوچ کردند. Bod نام باستانی تبت است.

• بوتانی: Druk Yulبه معنای "سرزمین تندر" یا "سرزمین اژدها".از تندر های شدیدی که از سمت شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. می‌آید.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Botswana)

نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. از نام قوم بزرگ Tswana.

• بچوانلاند(Bechuanaland نام پیشین).از Bechuana صورت تلفظی دیگر از بوتسوانا.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Burkina Faso)

نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Burkina Faso است. از زبان بومی، به
معنای "سرزمین مردمان درستکار" یا"سرزمین فسادناپذیران". پرزیدنت Thomas
Sankara در شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
در سال 1983 قدرت را بدست آورد و در سال 1984 نام آن را از "ولتای علیا"
تغییر داد.این نام از دوبخش و از دو زبان در این کشور آمده Burkina و Faso.

• ولتای علیا(Upper Volta نام پیشین). ولتای دو رود که در این کشور جریان دارند.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Burundi)

نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. از نامی محلی به معنای "سرزمین Kirundi زبانان ".

شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Bosnia & Herzegovina)

نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Bosnie Herzégovine است. این کشور از دو
ناحیه تشکیل شده: ناحیه بزرگ شمال، بوسنی که نامش را از رود Bosna
گرفته.ناحیه کوچک جنوبی، هرزگوین که نامش را از عنوان اصالتی آلمانی
Herzog به معنای "دوک" گرفته.این منطقه در سال 1448 به زیر حکومت فردریک
چهارم، شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. رفت.شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Bolivia)

نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Bolivie است. برگرفته از نام Simón Bolívar (1783-1830)، رهایی بخش شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
از سلطهٔ اسپانیا و نخستین رییس جمهور بولیوی پس از استقلالش در 1825.نام
این فرد از نام روستای La Puebla de Bolibar در بیسکای اسپانیا
آمده(احتمالاً bolu "آسیاب"+ ibar "رودخانه".)شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید. (Baker Island در اختیار <a href="http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%AF%D9%87" title="ا

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
كشور گرانادا
مهوري كيريباس [املاي نام اين كشور kiribati‌ و تلفظ آن *****-Bass است . ]
كشور مستقل سامواي غربي
كشور مستقل پاپوا گينه نو
آشنايي با بزرگترين كشور جهان
مشخصات كشور ايتاليا
مشخصات كشور نروژ

سپاهان طوفان زرد آسیا
۱۲-۶-۱۳۸۸ ۰۳:۲۲ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Bug دانلود رایگان کتاب ساختار انقلاب‌های علمی ( PDF ) Arezou-66 3 7,021 ۱۵-۹-۱۳۹۴ ۰۵:۴۰ عصر
آخرین ارسال: فاطمه.تهران
Bug دانلود رایگان کتاب راهنمای مهارت‌های ارتباطی ( PDF ) Arezou-66 2 7,749 ۲۴-۲-۱۳۹۴ ۰۶:۰۵ عصر
آخرین ارسال: Arezou-66
Bug دانلود رایگان کتاب سلطه یا بقا: چالش آمریکا برای سیطره‌ی جهانی ( PDF ) Arezou-66 1 2,422 ۱۳-۱-۱۳۹۴ ۱۱:۰۰ عصر
آخرین ارسال: omidkoli
Rainbow آشنایی با (جزیره کیش ) leopard 1 1,559 ۱۰-۶-۱۳۹۳ ۰۸:۵۱ عصر
آخرین ارسال: setarejallab
Bug دانلود رایگان کتاب امیدها و چشم‌اندازها ( PDF ) Arezou-66 0 1,548 ۱۶-۹-۱۳۹۱ ۰۴:۳۷ عصر
آخرین ارسال: Arezou-66


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان