درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۱-۷-۱۳۹۷, ۰۵:۳۸ عصرارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
آیا حسینیه اعظم زنجان را می شناسید؟
نویسنده پیام
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 24,243
تاریخ عضویت: ۲۰ مرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 93
سپاس ها 2
سپاس شده 704 بار در 681 ارسال
ارسال: #1
آیا حسینیه اعظم زنجان را می شناسید؟

حسینیه اعظم زنجان؛ دومین قربانگاه بزرگ جهان بعد از "منا"
زنجان - خبرگزاری مهر: مسجد حسینیه اعظم زنجان، پناهگاه شیعیان عاشق و یکدل و منای دوم مسلمانان است زیرا بعد از "منا" در هیچ کجای دنیا، این تعداد احشام قربانی نمی‌شود و این آیین منحصر به شهر زنجان است.

به گزارش خبرنگار مهر در زنجان، دسته روز هشتم مسجد حسنیه اعظم زنجان را از جهات مختلف می توان مورد بررسی قرار داد، این دسته در عین حال که به عنوان نمونه واقعی از عزادریها است به عنوان دومین قربانگاه جهان بعد از منا در مکه نیز مورد توجه است.

در طی دهه اول محرم مردم استان زنجان و سایر استانهای کشور به خصوص در شبهای عزداری با حضور در مجالس عزداری مسجد حسینیه تالمات قلبی خود را نشان می دهند در این میان بخش عمده ای از مردم نذورات متعددی به قصد گرفتن حاجت به حسنیه اعظم زنجان  اهدا کرده یا در مسیر عزداریها قربانی می کنند.

مردم عزادار شرکت کننده در برنامه های عزداری حسنیه اعظم زنجان از راههای دور و نزدیک قربانیهای متعددی را به عنوان نذر و قبولی حاجات خود به حسنیه اعظم اهدا می کنند، از گوسفند گرفته تا شتر در دسته حسنیه اعظم زنجان ذبح می شوند یا به این دسته اهدا می شود.

رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان آمار دقیق احشام ذبح شده در دسته عزداری امسال حسنیه اعظم زنجان را یکهزار و 560 لاشه عنوان کرد.


جواد غم پرور افزود: این تعداد آمار قطعی بوده و لاشه های احشام قربانی شده در مسیر اجتماع بزرگ حسنیه اعظم زنجان به کشتارگاه منتقل شده تا در این مرکز به صورت بهداشتی بسته بندی شده و در بین شهروندان توزیع شود.

حسینیه اعظم زنجان دومین مکان در جهان است که بیشترین قربانی را به خود اختصاص داده است و بیش از 200 دستگاه کامیون و وانت قربانیها را به محلهای بهداشتی حمل می کنند.

این مکان بعد از "منا" در مکه که حجاج در آن قربانی می‌کنند دومین قربانگاه جهان است به طوری که در سال گذشته این مسجد 11هزار و 509 رأس گوسفند و احشام نذری داشته است.

قربانی های ذبح شده توسط ماشین های ویژه حمل لاشه به کشتارگاهای سطح شهر منتقل شده و پس بعد از بسته بندی بهداشتی مکانهای توزیع  که در مناطق مختلف شهر و استان دایر است  منتقل می شود.

هیئت امنا حسنیه اعظم زنجان با اجرای یک طرح ابتکاری و هدفمند با بسیج نیروهای خود و با توزیع قبوض در سطح شهر موجب می شود مردم بتوانند با ارائه قبوض از گوشت تبرک حسنیه اعظم زنجان بهره مند شوند.

همه ساله نذورات احشام این مسجد که در مقابل دسته عزاداری آن قر‌بانی و ذبح می‌شوند در بین اهالی شهر زنجان توزیع می‌شود.

نذورات نقدی حسنیه اعظم زنجان

یکی از مسئولان امور مالی مسجد حسینیه اعظم زنجان جمع کل نذورات مسجد حسینیه اعظم زنجان در سال گذشته، مبلغ هشت میلیارد و 376 میلیون و 327 هزار و 900 ریال بوده است که در مقایسه با سال 82 مبلغ دو میلیارد و 762 میلیون و 47 هزار ریال بیش از سه برابر رشد را نشان می‌دهد.

حاج علی دربانی فعالیتهای معاونت امور مالی این مسجد را شامل ساماندهی و جذب نذورات و هدایای مردمی اعم از نقدی و غیرنقدی در طول سال و بالاخص در دهه اول محرم عنوان کرد و افزود: این معاونت، پس از جمع‌آوری و جذب این نذورات اقدام به بودجه‌بندی و تخصیص اعتبار جهت انجام پروژه‌ها و فعالیت سایر واحدهای تابعه با رعایت اصل صرفه و صلاح می‌نماید.

حاج جواد معبودی یکی دیگر از مسئولان واحد مالی حسنیه زنجان نیز اظهار داشت: به منظور جذب کمکهای مردمی در طول دهه اول محرم، ستادی شامل 5000 نفر ساعت، از سه ماه قبل از ماه محرم تشکیل شده و کلیه عملیات جذب و جمع‌آوری نذورات را به صورت مکانیزه و با استفاده از نیروهای متخصص انجام می‌دهد.

یکی از بخشهای این ستاد، واحد حسابداری نذورات نقدی و غیرنقدی است که حسابرسی نذورات نقدی دفاتر مستقر در حسینیه اعظم و نذورات نقدی مسیر دسته عزاداری در روز هشتم محرم الحرام را به عهده دارد.

حاج جواد معبودی در این خصوص نیز می گوید. ادامه داد: واحد حسابداری فروش احشام، یکی دیگر از واحدهای ستاد امور مالی مسجد حسینیه است که کلیه عملیات مربوط به تحویل و فروش گوسفندان نذری را به صورت مکانیزه انجام می‌دهد.

وی افزود: واحد خزانه‌ نیز با استفاده از نیروهای متخصص سیستم بانکی ملی، کلیه وجوه نقدی اعم از اسکناس و چک را تجمیع و پس از رسیدگی به حسابهای ذی‌ربط واریز می‌نماید. 

معبودی در رابطه با وظایف واحد آمار و اطلاعات هم گفت: این واحد، استخراج آمار فعالیتهای کلیه واحدهای امور مالی و نیز نذورات جمع شده را به عهده دارد و این آمار را به مسئولان ذی‌ربط اعلام می‌کند. واحدهای پشتیبانی و پرسنلی نیز از جمله واحدهایی هستند که در این راستا، فعالیت می‌کنند.

جواد معبودی تاکید کرد: کلیه فعالیتهای مالی به صورت مکانیزه محاسبه و پردازش می‌گردد و ثبت کلیه عملیات، با استفاده از نیروهای متخصص و مجرب انجام می‌گیرد، به طوری که امکان هیچگونه دخل و تصرفی در این حسابها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه جذب کمکها و نذورات مردمی، امسال با تغییرات اندکی مواجه بوده، افزود: امسال برخلاف سالهای گذشته، نیروهای جمع‌آوری نذورات و کمکهای مردمی، به صورت سیار نیستند و در قالب 35 گروه سه نفری، در چادرهایی که در مسیر حرکت دسته عزاداری حسینیه اعظم، تعبیه شده است، مستقر می‌باشند. همچنین هشت دفتر نیز در محل مسجد حسینیه، سازماندهی شده است.

جواد معبودی  یکی از عمده‌ترین فعالیتهای این معاونت را سازماندهی نیروهای داوطلب همکاری در جذب کمکها و نذورات مردمی عنوان کرد و گفت: حدود 300 نفر از برادران و خواهران در این امر، سازماندهی می‌شوند و سعی بر این است که از نیروهای کاردان و مجرب در این خصوص استفاده شود.


مسئول امور مالی مسجد حسینیه اعظم زنجان در خصوص فعالیتهای امور مالی مسجد حسینیه در سال گذشته، نیز افزود: مجموع نذورات نقدی این مسجد در سال گذشته چهار میلیارد و 195 میلیون و 22 هزار و 900 ریال، مبلغ حاصل از فروش گوسفندان زنده، چهار میلیارد و 30 میلیون و 126 هزار ریال و وجه دریافتی از فروش کله و جگر 151 میلیون و 179 هزار ریال بوده است که جمع کل آن هشت میلیارد و 376 میلیون و 327 هزار و 900 ریال است.

در ادامه حاج علی دربانی، دیگر مسئول امور مالی مسجد حسینیه اعظم زنجان، اظهار داشت: اکثر امور این مسجد، توسط جوانان پرتوان و نیرومند انجام می‌گیرد و دست‌اندرکارانی که برنامه‌ریزی بخشهای مختلف این حسینیه را به عهده دارند، اکثراً قشر جوانان و تحصیلکرده‌اند.

وی افزود:‌ میزان کمکها و نذورات نقدی و غیرنقدی به مسجد حسینیه، هر سال با عنایت خداوند و توجهات حضرت سید‌الشهدا(ع) افزایش می‌یابد و علت آن، اعتقاد مردم و همچنین عملکرد صحیح هیئت امنا و جوانان فعال در این حسینیه است.

وی با بیان اینکه کلیه در‌آمدهای حسینیه از محل جمع‌آوری نذورات و کمکهای مردمی تأمین می‌شود و هیچ بودجه‌ای به آن اختصاص نیافته است، اظهار داشت: کلیه این در‌آمدها، صرف امور مسجد و آبادانی و توسعه آن می شود. همچنین ایجاد دارالشفا، صندوق قرض‌الحسنه، فعالیتهای فرهنگی، کتابخانه و ... جزو برنامه‌های بعدی این مسجد است. 

علی دربانی تصریح کرد: کلیه دست‌اندرکاران این حسینیه که تعداد آنها در دهه اول محرم به 1200 نفر هم می‌رسد، فی‌سیبل‌الله و به عشق حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در این مسیر گام برمی‌دارند.موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
جاذبه های گردشگری زنجان
جن و پری در زنجان!
خانه ذوالفقاري‌ها / زنجان
موزه رختشويخانه / زنجان
خدابنده - زنجان
بازار زنجان
گنبد سلطانيه/ زنجان
روستاي ده بهار/طارم/زنجان
روستاي گيلانکشه/طارم/زنجان
روستاي خوئين/زنجان/زنجان
۱۴-۶-۱۳۸۸ ۰۲:۰۹ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 24,243
تاریخ عضویت: ۲۰ مرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 93
سپاس ها 2
سپاس شده 704 بار در 681 ارسال
ارسال: #2
RE: آیا حسینیه اعظم زنجان را می شناسید؟

اگه عکسهای بیشتری می خواهید نظر بدهید و تشکر کردن در همه ی پست ها از یاد نرود.
۱۴-۶-۱۳۸۸ ۰۲:۱۸ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 24,243
تاریخ عضویت: ۲۰ مرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 93
سپاس ها 2
سپاس شده 704 بار در 681 ارسال
ارسال: #3
RE: آیا حسینیه اعظم زنجان را می شناسید؟

عکس های حسینیه اعظم زنجان.
۱۵-۶-۱۳۸۸ ۰۱:۵۰ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جاذبه های گردشگری زنجان Siva68 0 780 ۱۱-۱۰-۱۳۹۴ ۰۷:۰۲ عصر
آخرین ارسال: Siva68
  شوشتر mahmood.ghanbari 0 736 ۱۴-۲-۱۳۹۳ ۱۲:۱۲ عصر
آخرین ارسال: mahmood.ghanbari
  «مسجد خانم» بنای هفتاد ساله قاجاری که فراموش شده است+عکس Siva68 0 677 ۵-۹-۱۳۹۲ ۰۳:۵۸ عصر
آخرین ارسال: Siva68
  «پامنار» ميزباني براي آرامش گردشگران Siva68 0 736 ۳۰-۸-۱۳۹۲ ۱۱:۰۴ صبح
آخرین ارسال: Siva68
  سفر به دریاچه 30 میلیون ساله Siva68 0 651 ۲۹-۸-۱۳۹۲ ۱۱:۰۶ صبح
آخرین ارسال: Siva68


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان