درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۲-۴-۱۳۹۷, ۰۴:۲۱ عصرارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
مقاله در مورد مطالعات معماری و شهر سازی اصفهان
نویسنده پیام
مدیر بازنشسته تالار
مدیر بازنشسته
***
آفلاین
ارسال‌ها: 14,148
تاریخ عضویت: ۱۲ خرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 90
سپاس ها 84
سپاس شده 484 بار در 427 ارسال
ارسال: #1
مقاله در مورد مطالعات معماری و شهر سازی اصفهان

مطالعات معماری و شهر سازی اصفهان
  
 تحلیل کالبدی کاخ ها:

کاخ سازی به منظور ایجادی مکانی برای سکونت پادشاهان، امرا و درباریان بویژه در دورانی که اصفهان پایتخت بود، رونق و رواج گسترده ای یافت . در دوران صفویه با مرکزیت یافتن اصفهان در زمانی بیش از یک قرن، علاوه بر شاهان صفوی که در زمان سلطنت خود چندین کاخ ساخته اند، کاخ های متعددی برای سکونت شاهزادگان و درباریان ساخته شد و صاحب منصبان و اشخاص ثروتمند و با نفوز نیز کاخ هایی برای سکونت خود ساخته اند که شارون و سام متشرقین از بسیاری از آنها نام برده اند . بدین ترتیب علاوه بر ضلع غربی میدان شاه که به طور کلی به مجموعه کاخ های سلطنتی مشتمل بر حرم خانه اختصاص داشت در دو سوی خیابان چهارباغ نیز کاخ های امرا و درباریان واقع شده بود. حاشیه ی زاینده رود نیز به بخش دیگری از مجموعه ی کاخ های سلطنتی اختصاص یافته بود در جای جای محلات شهر بویژه درون بافت مرکزی آن ، کاخ های صاحب منصبان و توانگران قرار داشت.

اما این مجموعه عظیم با زوال دولت صفوی و مجبور شدن اصفهان  به مرور از بین رفت . از آنچه که مانده بود ، بویژه کاخ های باغ سعادت آباد و عمارات حاشیه ی چهار باغ نیز ، بخش عظیمی در اواخر دوران قاجار تعمداٌ منهدم گردید. بدین ترتیب جز معدودی از کاخ های صفوی که شامل تعدای از کاخ های شاهی می گردد اثری از کاخ ها و عمارات دیگر نمانده.

شکل هندسی کل بنا:

مجموعه ی کاخ های موجود سلطنتی را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

الف) کاخ هایی که محل بار عام پادشاهان و ملاقات با سفرا و درباریان و سایر امور مربوط به زندگی اجتماعی شاهان بود.
ب) کاخ هایی که محل سکونت شخصی شاه ، خانواده ، خویشان و اطرافیان وی بوده و حریمی محفوظ و بسته داشت.

کاخ های گروه اول عموما خصلتی برون گر دارند . بدین مفهوم که عمارت بنا مجموعه ی یک پارچه و حجمی تو پر است که خود را غالبا در میان فضایی باز و سبز می نشاند. در این حالت شکل هندسی کل بنا اغلب اشکال منظم و کامل هندسی است که گاه زوایدی به شکل ورودی و مانند آن به بدنه اصلی افزوده شده است. کاخ چهل ستون ، عمارت هشت بهشت ، تالار حوایله ، عمارات آئینه خانه و تالار تیموری از جمله ی این گروه کاخ ها بوده است. کاخ های گروه دوم که عمدتا محل زندگی خصوصی و مسکن شاه و درباریان هستند خصلتی درون نگر دارند یعنی به شیوه مسکن سازی رایج با حیاط درونی ساخته شده اند مجموعه ی  کاخ های حرم خانه صفوی بدین گونه شکل گرفته اند. کاخ سنبلستان نیز در این گروه جای می گیرد. این گروه کاخ ها ضمن آنکه مجموع واجد شرایط اشکال هندسی راست گوشه اند بویژه زمانی که مجموعه کاخ های موجود در بافت منظم میدان نقش جهان تعلق دارند

ترکب شکلی کل بنا :

درکاخهای گروه اول که شکل هندسی کل بنا شکل منظم و کامل است.اشکال هندسی ساده که فضا های گوناگون را تشکیل می دهند بنا بر این اصل مجاورت در کنار هم چیده شده اند. در بناهایی مثل عمارت هشت بهشت وکاخ چهلسون قرار گیری این فضاها درراستای یک محور(محور طولی ) به طور قرینه است. در کاخهای گروه دوم نیذ بنا از ترکیب تعدادی اشکال به وجود آمده است که اکثرا واجد شکل هندسی مربع  یا مستطیل اند  و در پیرامون فضای باز درونی قرار گرفته اند. به ویژه در مجموع کاخهای واقع در غرب میدان نقش جهان که بافتی منظم و شطرنجی دارند ، فضا های مختلف اعم از زیستی، واسط یا خدماتی غالبا شکل هندسی ساده دارند

شکل هندسی فضای درونی

تنها در گروه دوم کاخ ها  ، فضای درونی به شکل حیاط مرکزی دیده می شود . این فضا مشابه با سا یر فضاهای باز درونی ، در بناهای دیگر، واجد شکل هندسی و سا ده است که تنها در گوشه ها پخش شده اند. کاخ سنبلستان و عمارت  سلطنتی به جا مانده از مجموعه ی حرم خانه چنین فضائی را در میانه ی خود دارند که فضاهای مسکونی پیرامون آن چیده شده اند.

تحلیل ابعاد:

درکاخ های  گروه اول که کاخ های برون گرا هستند نسبت ابعاد کاخ به ترتیبی است که غالبا نزدیک به یک است (هشت بهشت، تالارتیموری... ) به ویژه کاخ های واقع در محور چهار باغ که دارای شکل هشت ضلعی منظم بوده اند نسبت ابعاد نزدیک به یک داشته اند. اما در این گروه کاخ های ماننده چهل ستون، عالی قاپو ، یا تالار آئینه نیز قرار دارند که به دلیل وجود ایوان ستون دار در مقابل ورودی اصلی نسبت ابعاد مستطیل است. و در کاخ چهل ستون در حالی که نسبت ابعاد قسمت بسته  کاخ مربع است در ابعاد کلی رابطه 3 . 2 . 5 بین عرض و طولی برقرار است.

موقعیت در  سطح شهر:

 تا زمان صفویه کاخ اصلی مقر حکومتی در مجاورت میدان کهنه که میدان مرکزی  شهر بود قرار داشت. با روی کار آمدن دولت صفویه و انتخاب اصفهان بعنوان پایتخت ، شاه عباس کاخ اصلی مقر حکومتی را در جوار میدانی ساخت که آن را میدان اصلی شهر ( میدان شاه ) با ایجاد حرم خانه سلطنتی در غرب این میدان و با اضافه کردن تدریجی کاخ های دیگر در دوران سلطنت سایر شاهان صفوی مجموعه ی کاخ های سلطنتی در محوطه ای که از غرب میدان نقش جهان آغاز شده در امتدا چهار باغ گسترده و ساحل زاینده رود دررا اشغال می کرد ، قرار گرفتند .

خیابان چهار باغ ، علاوه بر آن سایر کاخ های متعلق به امر او و درباریان را در دو سوی خود جای داد . علاوه بر این قسمت شهر که به طور خاص جایگاه درباریان و اشراف بود ، در بافت مرکزی شهر، به ویژه محلات مجاور بازار کاخ های متعدد ، متعلق به صاحب منصبان و افراد دستگاه حکومتی قرار داشته اند.

 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
مقاله زبان تورکی با قانون ترین زبان دنیا
دانلود رایگان مقاله نیروگاه‌های گازی
دانلود مقاله در مورد دیوار آتشین(firewall)
دانلود مقاله سیستم حسابداری شهرداری ها
دانلود پروژه درس ترمیم ساختمان با موضوع بهسازی و مقاوم سازی سازه های بتن آرمه
دانلود رایگان مقاله پیرامون کارآفرینی
دانلود مقاله روشهای تست و نگهداری کابل ها و سیستم های مربوطه
دانلود مقاله امنیت اطلاعات و SNORT‎
دانلود مقاله آشنایی با فناوری بلوری Blue-Ray
دانلود مقاله نابرابریهای طبقاتی و اجتماعی دانش آموزان در شهرستان اسلام آباد


حتی روز" مرگم "هم با هم تفاهم نداریم
من سفید میپوشم
تو سیاه...
۳-۹-۱۳۸۹ ۰۶:۰۵ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Thumbs Up مقاله زبان تورکی با قانون ترین زبان دنیا زندگی کن 7 3,120 ۵-۱-۱۳۹۵ ۰۸:۴۸ عصر
آخرین ارسال: زندگی کن
Lightbulb قابل توجه دانشجویان عزیز! filecenter 1 1,137 ۲۷-۱-۱۳۹۴ ۱۰:۵۴ عصر
آخرین ارسال: filecenter
  دانلود مقالات,پایان نامه,نمونه سوال و دیگر فایلهای آموزشی تمامی رشته ها mahmoodhl70 0 3,747 ۲۶-۱-۱۳۹۴ ۰۳:۵۴ عصر
آخرین ارسال: mahmoodhl70
  تأثير آموزش مهارت هاي زندگي در سلامت روان افراد mahmoodhl70 0 1,126 ۲۵-۱-۱۳۹۴ ۱۱:۲۲ عصر
آخرین ارسال: mahmoodhl70
  بررسی عوامل موثر بر شکل گیری هویت اجتماعی دانش آموزان متوسطه mahmoodhl70 0 1,115 ۲۵-۱-۱۳۹۴ ۱۱:۱۹ عصر
آخرین ارسال: mahmoodhl70


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان

لینک دوستان