ارسال پاسخ  ارسال موضوع 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دانلود مقاله در مورد خاک رشته عمران
نویسنده پیام
مشخصات كاربر:
eli joon
مدیر بازنشسته تالار
***
مدیر بازنشسته
ارسال ها:14,149
محل سکونت : مشهد آفلاین
تاريخ ثبت نام: ۱۲ خرداد ۱۳۸۸
عضو شماره:975
اعتبار: 88
   
سپاس ها 84
سپاس شده 439 بار در 397 ارسال
ارسال: #1
دانلود مقاله در مورد خاک رشته عمران
<H2 class=contentheading>خاک

خاك
به نظر مي رسد كه انسان اوليه تا زماني كه مواد غذايي خود را از طريق شكار بدست مي آورده، چندان توجهي به خاك نداشته ولي به تدريج كه كشت و دامپروري جايگزين شكار شد، اهميت خاك نيز افزايش يافته است. اين تغيير روش در حدود 9000 سال پيش در كوههاي زاگرس و خوزستان و قسمتي از عراق امروزي بين رودخانه هاي دجله و فرات صورت گرفته و در واقع اولين كشاورزي از ايران آغاز شده است.
تعريف خاك (Soil - Earth)
از نقطه نظر يك متخصص كشاورزي، خاك ماده اي است كه گياه در آن قابل رشد بوده و زندگي آن را تأمين مي كند. از نقطه نظر يك زمين شناس، خاك مفهوم چندان مشخصي نداشته و كلاً به مواد پست و جدا از همي كه از تجزيه سنگ ها حاصل شده اتلاق مي شود. اما از نقطه نظر مهندسين خاك مفهوم نسبتاً وسيع تري دارد. در نظر يك مهندس خاك، خاك عبارتست از هرگونه مواد معدني تحكيم نيافته اي كه از ذرات جامد مجزا از هم كه حفرات بين آنها را هوا و يا ساير گازها و مايعات علي الخصوص آب اشغال كرده است و لذا بر طبق تعاريف فوق، متخصصين كشاورزي بيشتر به خاك هاي ارگانيك (آلي) توجه دارند و مهندسين بيشتر به خاك هاي غير ارگانيك.


از بحث فوق ديده مي شود كه در نظر مهندسين خواص فيزيكي و مكانيكي خاك، از نظر متخصصين كشاورزي خواص شيميايي و فيزيكي آن و از نظر زمين شناسان خواص منيرالوژي آن مهم مي باشد.
منشاء خاك ها
سنگ هاي تشكيل دهنده پوسته رويي زمين برحسب منشاء تشكيل آنها به سه گروه تقسيم مي شوند:
سنگ هاي آذرين Igneous Rocks
سنگ هاي رسوبي Sedimentary Rocks
سنگ هاي دگرگون Metamorphic Rocks
سنگ هاي آذرين سنگ هايي هستند كه مستقيماً از سرد شدن مواد مذاب آتشفشان تشكيل مي يابد. چنانكه مواد مذاب به كندي سرد شوند،        منيرال هاي مختلف به صورت بلورهاي مجزا و درشت تبلور يافته و ساختمان گرانيتي سنگ هاي آذرين بوجود مي آيد. چنانچه مواد مذاب با سرعت بيشتري سرد شوند، بلورهاي خيلي ريزتر تشكيل مي شوند كه بوسيله يك ماده شيشه اي شفاف و چسب مانند پوشانيده مي شوند.
سنگ هاي آذرين و ساير انواع سنگ ها بر اثر هوازدگي مكانيكي و هوازدگي شيميايي به ذرات كوچكتر و منيرال هاي جديد از نوع سنگ مادر و ساير انواع مواد معدني تجزيه مي شوند. اين ذرات كوچك و منيرال هاي جديد، بعد از انتقال بوسيله آب و باد، به صورت لايه هايي در سطح زمين رسوب     مي نمايند كه بعداً ذرات متشكله آن توسط مواد چسبنده محلول و شناور در آب به داخل لايه هاي مذكور نفوذ مي نمايند و بهم مي چسبند. اين عمل چسبيدن ذرات كوچكتر تحت فشار وزن لايه هاي فوقاني سنگ هاي رسوبي را بوجود مي آورد.
سنگ هاي دگرگوني از سنگ هاي آذرين و سنگ هاي رسوبي تحت فشار و حرارت زياد حاصل مي شوند. فشار و حرارت خيلي زياد باعث تبلور مجدد مواد معدني به بلورهاي جديد مي شود. هوازدگي مكانيكي نظير انجماد و ذوب مكرر، ساييدگي سنگ هاي توسط جريان آب، باد و امواج در امتداد سواحل، قطعات سنگي را به ذرات كوچكتري نظير سنگريزه، شن، ماسه، سيليت (لاي) و يا حتي ذرات خيلي كوچكتر تبديل مي نمايد. اين ذرات جدا از هم و نيز موادي كه توسط آب و باد رسوب داده شده خاك را تشكيل       مي دهند. اندازه قطعات سنگي كه توسط جريان آب حمل مي شود، كاملاً بستگي به سرعت جريان دارد. وقتي كه سرعت جريان كاهش مي يابد، ذرات سنگين تر بتدريج رسوب خواهند كرد و با كاهش بيشتر سرعت، ذرات كوچك و كوچكتر نيز رسوب خواهند كرد. تغيير اندازه ذرات رسوب يافته با سرعت جريان باعث مجزا شدن ذرات مختلف شده و با تغيير سرعت       لايه هايي متشكل از سنگريزه، شن، ماسه، لاي و رس رسوب مي نمايند.
سنگريزه و شن ها معمولاً از قطعات كوچك سنگها همراه با قطعات كوارتز، فلدسپات و ساير منيرال ها تشكيل يافته اند. ماسه ها معمولاً از ذرات كوارتز، فلدسپات و گاهي ذراتي از ساير منيرال ها تشكيل مي يابند و گاه نيز از ذرات حاصل از سنگهاي ريزدانه مثل بازالت و اسسبدين تشكيل مي شوند.    سليت ها مركب از ذرات كوارتز همراه با ساير منيرال هايي تشكيل شده اند كه مقاومت خيلي زيادي نسبت به هوازدگي شيميايي از خودشان نشان  مي دهند. رس ها از ذرات بسيار كوچك و پولك مانند مثل ذرات ميكا، كائولين مونت موريلونيت و ساير مينارال ها تشكيل مي يابند كه قسمت اعظم آنها به ذرات كلوئيدي تبديل يافته اند.
بنا به مبحثي كه در فوق ذكر گرديد، خاكها را مي توان برحسب منشاء و فرم تشكيل آنها طبقه بندي نمود. در يك طبقه بندي كلي خاكها را مي توان به انواع خاكهاي انتقال يافته يا Transported soils و خاكهاي در جا يا   Insitu soils طبقه بندي نمود. خاكهاي انتقال يافته در اثر حمل ذرات مختلف كه در اثر هواگيري و خرد شدن سنگهاي مختلف حاصل شده، توسط عوامل انتقال مثل آب، باد يا امواج و رسوب آنها در محل ديگر تشكيل مي شوند. اين خاكها معمولاً داراي عمق نسبتاً زياد بوده و عموماً مطبق مي باشند.
خاكهاي درجا معمولاً در اثر هواديدگي سنگها در محل خود حاصل  مي شوند. در اين حالت عموماً لايه هاي رويي سنگهايي كه در سطح زمين قرار گرفته اند، بتدريج تبديل به خاك مي شوند. اين گونه خاكها عموماً داراي عمق كم مي باشند، ولي در جايي كه داراي اقليم گرم و مرطوب باشد، پس از مدت زمان بسيار طولاني، ممكن است خاكهاي درجا با عمق نسبتاً قابل ملاحظه حدود 100 متر يا بيشتر نيز تشكيل شود. خاكهاي درجا اكثراً ممكن است با مواد و بقاياي حاصل از جانداران كوچك و گياهان مخلوط شده و خاكهاي ارگانيك را تشكيل دهند.

 

جهت دسترسی به ادامه مقاله از اینجا دانلود کنید.


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
دانلود رايگان کتاب خود آموز اسکیس و راندو ( مهندسي شهرسازي )
مقاله آشنایی با فناوری های مخابرات سیار - نسل چهارم(LTE)
***معرفی سایت دانلود مقاله و کتاب***(دی ال پیپر)
دانلود مقالات اختصاصی اقتصاد
دانلود رایگان مقاله پیرامون شهر الکترونیک
سوالی در مورد پروژه مدیریت (سیستم بهای تمام شده کالا و خدمات)
دانلود مدیریت استراتژیک شرکت نوکیا NOKIA
دانلود مقاله در مورد آجاکس
دانلود مدیریت استراتژیک شرکت سامسونگ samsung
دانلود مقاله در مورد سیستم های مدیریت حافظه مربوط به رشته کامپیوتر


حتی روز" مرگم "هم با هم تفاهم نداریم
من سفید میپوشم
تو سیاه...

۳-۹-۱۳۸۹ ۰۵:۰۶ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ  ارسال موضوع 


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سيستمهاي نظارت تصويري samanbehmanesh 0 245 ۷-۱۰-۱۳۹۲ ۱۱:۲۳ عصر
آخرین ارسال: samanbehmanesh
Bug دانلود رايگان کتاب خود آموز اسکیس و راندو ( مهندسي شهرسازي ) Arezou-66 2 1,444 ۸-۸-۱۳۹۲ ۰۴:۳۴ عصر
آخرین ارسال: Arezou-66
Star مقاله آشنایی با فناوری های مخابرات سیار - نسل چهارم(LTE) chakavak 12 4,084 ۱۲-۷-۱۳۹۲ ۱۱:۲۳ صبح
آخرین ارسال: mhamidi55
Information ***معرفی سایت دانلود مقاله و کتاب***(دی ال پیپر) shayanz 1 1,914 ۳۱-۵-۱۳۹۲ ۰۸:۵۶ عصر
آخرین ارسال: shayanz
Star دانلود مقالات اختصاصی اقتصاد chakavak 5,320 64,615 ۱-۴-۱۳۹۲ ۰۷:۲۵ صبح
آخرین ارسال: chakavak

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
به ایران فروم امتیاز دهید

به اين صفحه امتياز دهيد

با تشکر از حمايت شما