ارسال پاسخ  ارسال موضوع 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دانلود مقاله در مورد طراحی در و پنجره برای کاهش اتلاف انرژی رشته عمران
نویسنده پیام
مشخصات كاربر:
eli joon
مدیر بازنشسته تالار
***
مدیر بازنشسته
ارسال ها:14,149
محل سکونت : مشهد آفلاین
تاريخ ثبت نام: ۱۲ خرداد ۱۳۸۸
عضو شماره:975
اعتبار: 88
   
سپاس ها 84
سپاس شده 439 بار در 397 ارسال
ارسال: #1
دانلود مقاله در مورد طراحی در و پنجره برای کاهش اتلاف انرژی رشته عمران
<H2 class=contentheading>طراحی در و پنجره برای کاهش اتلاف انرژی
 در و پنجره :   یكي از مهمترين بخشهايي كه آلومينيوم در آن بكار مي‌رود ساخت پنجره و قاب مي‌باشد . با توجه به انعطاف‌پذيري و نماي زيباي آلومينيوم ،در و پنجره‌هاي آلومينيومي در جهان طي دهه‌هاي اخير پيشرفت چشمگيري كرده است . از آنجا كه بيشترين اتلاف انرژي در ساختمان از طريق در و پنجره‌ها اتفاق مي‌افتد (حدود 40% از اتلاف انرژي ساختمان از طريق پنجره‌ها صورت مي‌گيرد) همچنين در راستاي نيل به اهدافي چون عايق سازي در برابر صدا و آلودگيهاي صوتي ، جلوگيري از نفوذ گردو غبار و آلودگيهاي محيط زيست و . . . صنعت در و پنجره‌سازي به تكنولوژيهاي جديد روي آورده است و كارشناسان به طراحي‌هاي ويژه و خاصي در اين زمينه دست يافته‌اند .
 در صورتيكه در زمستان به قاب پنجره و يا شيشه آن دست بزنيد خواهيد ديد كه سرد است و اين تبادل حرارتي بين قاب و پنجره و شيشه با فضاي بيرون است . براي رفع اين مشكل با استفاده از شيشه‌هاي 2 جداره تبادل حرارتي از طريق شيشه به حداقل ممكن خواهد رسيد . براي كاهش تبادل حرارتي از طريق پنجره ،استفاده از نوعي قاب آلومينيومي با عايق حرارتي كه به گرمابند (Thermal Break) معروف است توصيه مي‌شود . از آنجا كه بحث بهينه سازي مصرف سوخت درساختمان ، در كشورمان مي‌رود تا جايگاه واقعي خويش را پيدا كند و با توجه به آنكه اتلاف انرژي از طريق پنجره‌ها (شيشه‌ يا قاب پنجره) حدود 40% كل اتلاف انرژي ساختمان را  شامل مي‌شود جهت آشنايي بيشتر با تكنولوژي شيشه‌هاي 2 جداره و سيستم ترمال‌بريك به هريك از اين دو نوع تكنولوژي اشاره مي‌شود :

    D-1-1) سيستم دو جداره : 

 عبور انرژي و تبادل حرارتي بين داخل و خارج ساختمان از پنجره به طريق زير صورت مي‌گيرد .
 1 . بدست آوردن و يا از دست دادن انرژي غير خورشيدي بصورتهاي رسنايي و جابجايي
 2 . بدست آوردن گرماي خورشيد بصورت تشعشع
 جريان حرارت غير خورشيدي از پنجره نتيجة اختلاف دماي ميان محيط داخل و خارج مي‌باشد . در فصول سرد پنجره‌ها گرما را از داخل به بيرون داده و در فصول گرم نيز گرما را از بيرون به داخل ساختمان وارد مي‌نمايند .
براي مقايسة مواد مختلف از جهت ميزان انتقال حرارتي از فاكتور U استفاده مي‌شود .
فاكتورU  اندازة سرعت جريان حرارت غير خورشيدي از يك پنجره و يا نورگير مي‌باشد . هر چه اين فاكتور بيشتر باشد نشانگر ميزان بيشتر جريان حرارتي است . فاكتور U به مصرف‌كننده اين امكان را مي‌دهد كه ميزان عايق‌بودن انواع پنجره‌ها و نورگيرها را با يكديگر مقايسه كند و واحد آن Btu/hr-sq…ft.f مي‌باشد .
 استفاده از شيشة دو جداره باعث كاهش قابل توجهي در مقدار فاكتور Uمي‌شود .
 شيشة دوجداره دو ورق شيشه است كه توسط يك فاصل (اسپيسر) در دور تا دور آن از هم جدا شده‌اند و اين فاصله‌ها با مواد درزگير به شيشه مي‌چسبند . خواص اصلي دو جداره بدليل وجود همين فاصلة بين دو شيشه است ، بين دو شيشه از هوا يا گاز مخصوص (مانند آرگون ، گزنون، و يا مخلوطي از آنها) پر شده است .
 ميلة جداكننده از جنس آلومينيوم و با ضخامتهاي متفاوت است كه دورن آن با مادة رطوبت‌گير (عامل خشك كننده) پر مي‌گردد كه اين ماده سبب جذب رطوبت هواي ما بين دو شيشه مي‌گردد .
  شيشه‌هاي دو جداره مي‌توانند بصورت تركيبي از انواع شيشه‌هاي مختلف نظير شيشة ساده، رنگي ، رفلكس ، لمينت ، سكوريت و مات تهيه شوند كه نوع شيشه خود مي‌تواند عامل بسيار مهمي در كاهش ميزان اتلاف انرژي باشد . به عنوان مثال شيشه‌هاي با پوشش Low-e باعث كاهش قابل ملاحظه‌اي در مقولة فاكتور U مي‌شوند .
ويژگيهاي اصلي شيشه هاي دو جداره عبارتند از : كاهش اتلاف انرژي حرارتي و نم‌زدگي شيشه ، عايق صوتي و كاهش سر و صدا وايمني بيشتر .
شيشه‌هاي دو جداره در زمستان حرارت را نگه داشته و در تابستان از ورود گرما به درون جلوگيري مي‌كنند در نتيجه باعث بهبود تجهيزات گرمايش و سرمايش ساختمان مي‌شوند . اين شيشه‌ها باعث كاهش نفوذ صوت مي‌شوند و از نم‌زدگي شيشه‌ بعلت گرمتر بودن لايه درون شيشة دو جداره جلوگيري مي‌كند . شيشه‌هاي دو جداره با گرم و مطبوع نگه داشتن محيط ، فضاي ساختمان را براي زندگي و انجام كار مساعد مي‌سازند .
با استفاده از هر متر مربع شيشة دو جداره با قاب استاندارد مي‌توان در سال به ميزان 40مترمكعب در مصرف گاز صرفه‌جويي نمود و هزينه‌ها را تا حد زيادي كاهش داد . در صورت شكستن ورق بيروني شيشة دو جداره ممكن است ورق داخلي نشكند و احتمال ريزش و خطرات بعدي به حداقل مي‌رسد . بنابراين استفاده از اين نوع شيشه مي‌تواند باعث افزايش ايمني ساختمان گردد . اگر فاصلة بين دوشيشه 15-12 ميليمتر باشد بهترين كارآيي شيشه دوجداره را مي‌توان كسب كرد ضمن آنكه با استفاده از اين نوع شيشه نفوذ صدا را تا 45 دسي‌بل مي‌توان كم كرد و در نتيجه در خيابانها و مكانهاي شلوغ مي‌توان از محيطي آرام و ساكت برخوردار گشت .
قابل ذكر است كه انواع جديدي از شيشة ‌دو جداره ساخته شده است كه بين دو ورق خلاء وجود دارد . در اين نوع شيشه‌ها فاصله بين دو ورق بسيار كم مي‌باشد . اين نوع شيشه‌ها اولين بار در روسيه ساخته شدند و داراي خواص حرارتي و صوتي بهتري مي‌باشند . شيشه‌هاي دو جداره را مي‌توان بر روي قابهاي آلومينيومي ، آهني و يا قابهايي از جنس PVC تعبيه و استفاده كرد .
استفاده از سيستم شيشة ‌دو جداره به همراه سيستم پنجره‌هاي آلومينيومي گرما‌بند تكنولوژي است كه باعث جلوگيري از اتلاف انرژي به ميزان قابل توجهي مي‌شود .

جهت دسترسی به ادامه مقاله از اینجا دانلود کنید.موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
دانلود رايگان کتاب خود آموز اسکیس و راندو ( مهندسي شهرسازي )
مقاله آشنایی با فناوری های مخابرات سیار - نسل چهارم(LTE)
***معرفی سایت دانلود مقاله و کتاب***(دی ال پیپر)
دانلود مقالات اختصاصی اقتصاد
دانلود رایگان مقاله پیرامون شهر الکترونیک
سوالی در مورد پروژه مدیریت (سیستم بهای تمام شده کالا و خدمات)
دانلود مدیریت استراتژیک شرکت نوکیا NOKIA
دانلود مقاله در مورد آجاکس
دانلود مدیریت استراتژیک شرکت سامسونگ samsung
دانلود مقاله در مورد سیستم های مدیریت حافظه مربوط به رشته کامپیوتر

حتی روز" مرگم "هم با هم تفاهم نداریم
من سفید میپوشم
تو سیاه...

۳-۹-۱۳۸۹ ۰۵:۱۷ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ  ارسال موضوع 


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سيستمهاي نظارت تصويري samanbehmanesh 0 245 ۷-۱۰-۱۳۹۲ ۱۱:۲۳ عصر
آخرین ارسال: samanbehmanesh
Bug دانلود رايگان کتاب خود آموز اسکیس و راندو ( مهندسي شهرسازي ) Arezou-66 2 1,443 ۸-۸-۱۳۹۲ ۰۴:۳۴ عصر
آخرین ارسال: Arezou-66
Star مقاله آشنایی با فناوری های مخابرات سیار - نسل چهارم(LTE) chakavak 12 4,077 ۱۲-۷-۱۳۹۲ ۱۱:۲۳ صبح
آخرین ارسال: mhamidi55
Information ***معرفی سایت دانلود مقاله و کتاب***(دی ال پیپر) shayanz 1 1,909 ۳۱-۵-۱۳۹۲ ۰۸:۵۶ عصر
آخرین ارسال: shayanz
Star دانلود مقالات اختصاصی اقتصاد chakavak 5,320 64,579 ۱-۴-۱۳۹۲ ۰۷:۲۵ صبح
آخرین ارسال: chakavak

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
به ایران فروم امتیاز دهید

به اين صفحه امتياز دهيد

با تشکر از حمايت شما