درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۶-۱۱-۱۳۹۳, ۱۰:۵۶ عصر


 ارسال پاسخ  ارسال موضوع 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
دانلود مقاله در مورد طراحی در و پنجره برای کاهش اتلاف انرژی رشته عمران
نویسنده پیام
مدیر بازنشسته تالار
مدیر بازنشسته
***
آفلاین
ارسال‌ها: 14,149
تاریخ عضویت: ۱۲ خرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 89
سپاس ها 84
سپاس شده 467 بار در 414 ارسال
ارسال: #1
دانلود مقاله در مورد طراحی در و پنجره برای کاهش اتلاف انرژی رشته عمران

<H2 class=contentheading>طراحی در و پنجره برای کاهش اتلاف انرژی
 در و پنجره :   یكي از مهمترين بخشهايي كه آلومينيوم در آن بكار مي‌رود ساخت پنجره و قاب مي‌باشد . با توجه به انعطاف‌پذيري و نماي زيباي آلومينيوم ،در و پنجره‌هاي آلومينيومي در جهان طي دهه‌هاي اخير پيشرفت چشمگيري كرده است . از آنجا كه بيشترين اتلاف انرژي در ساختمان از طريق در و پنجره‌ها اتفاق مي‌افتد (حدود 40% از اتلاف انرژي ساختمان از طريق پنجره‌ها صورت مي‌گيرد) همچنين در راستاي نيل به اهدافي چون عايق سازي در برابر صدا و آلودگيهاي صوتي ، جلوگيري از نفوذ گردو غبار و آلودگيهاي محيط زيست و . . . صنعت در و پنجره‌سازي به تكنولوژيهاي جديد روي آورده است و كارشناسان به طراحي‌هاي ويژه و خاصي در اين زمينه دست يافته‌اند .
 در صورتيكه در زمستان به قاب پنجره و يا شيشه آن دست بزنيد خواهيد ديد كه سرد است و اين تبادل حرارتي بين قاب و پنجره و شيشه با فضاي بيرون است . براي رفع اين مشكل با استفاده از شيشه‌هاي 2 جداره تبادل حرارتي از طريق شيشه به حداقل ممكن خواهد رسيد . براي كاهش تبادل حرارتي از طريق پنجره ،استفاده از نوعي قاب آلومينيومي با عايق حرارتي كه به گرمابند (Thermal Break) معروف است توصيه مي‌شود . از آنجا كه بحث بهينه سازي مصرف سوخت درساختمان ، در كشورمان مي‌رود تا جايگاه واقعي خويش را پيدا كند و با توجه به آنكه اتلاف انرژي از طريق پنجره‌ها (شيشه‌ يا قاب پنجره) حدود 40% كل اتلاف انرژي ساختمان را  شامل مي‌شود جهت آشنايي بيشتر با تكنولوژي شيشه‌هاي 2 جداره و سيستم ترمال‌بريك به هريك از اين دو نوع تكنولوژي اشاره مي‌شود :

    D-1-1) سيستم دو جداره : 

 عبور انرژي و تبادل حرارتي بين داخل و خارج ساختمان از پنجره به طريق زير صورت مي‌گيرد .
 1 . بدست آوردن و يا از دست دادن انرژي غير خورشيدي بصورتهاي رسنايي و جابجايي
 2 . بدست آوردن گرماي خورشيد بصورت تشعشع
 جريان حرارت غير خورشيدي از پنجره نتيجة اختلاف دماي ميان محيط داخل و خارج مي‌باشد . در فصول سرد پنجره‌ها گرما را از داخل به بيرون داده و در فصول گرم نيز گرما را از بيرون به داخل ساختمان وارد مي‌نمايند .
براي مقايسة مواد مختلف از جهت ميزان انتقال حرارتي از فاكتور U استفاده مي‌شود .
فاكتورU  اندازة سرعت جريان حرارت غير خورشيدي از يك پنجره و يا نورگير مي‌باشد . هر چه اين فاكتور بيشتر باشد نشانگر ميزان بيشتر جريان حرارتي است . فاكتور U به مصرف‌كننده اين امكان را مي‌دهد كه ميزان عايق‌بودن انواع پنجره‌ها و نورگيرها را با يكديگر مقايسه كند و واحد آن Btu/hr-sq…ft.f مي‌باشد .
 استفاده از شيشة دو جداره باعث كاهش قابل توجهي در مقدار فاكتور Uمي‌شود .
 شيشة دوجداره دو ورق شيشه است كه توسط يك فاصل (اسپيسر) در دور تا دور آن از هم جدا شده‌اند و اين فاصله‌ها با مواد درزگير به شيشه مي‌چسبند . خواص اصلي دو جداره بدليل وجود همين فاصلة بين دو شيشه است ، بين دو شيشه از هوا يا گاز مخصوص (مانند آرگون ، گزنون، و يا مخلوطي از آنها) پر شده است .
 ميلة جداكننده از جنس آلومينيوم و با ضخامتهاي متفاوت است كه دورن آن با مادة رطوبت‌گير (عامل خشك كننده) پر مي‌گردد كه اين ماده سبب جذب رطوبت هواي ما بين دو شيشه مي‌گردد .
  شيشه‌هاي دو جداره مي‌توانند بصورت تركيبي از انواع شيشه‌هاي مختلف نظير شيشة ساده، رنگي ، رفلكس ، لمينت ، سكوريت و مات تهيه شوند كه نوع شيشه خود مي‌تواند عامل بسيار مهمي در كاهش ميزان اتلاف انرژي باشد . به عنوان مثال شيشه‌هاي با پوشش Low-e باعث كاهش قابل ملاحظه‌اي در مقولة فاكتور U مي‌شوند .
ويژگيهاي اصلي شيشه هاي دو جداره عبارتند از : كاهش اتلاف انرژي حرارتي و نم‌زدگي شيشه ، عايق صوتي و كاهش سر و صدا وايمني بيشتر .
شيشه‌هاي دو جداره در زمستان حرارت را نگه داشته و در تابستان از ورود گرما به درون جلوگيري مي‌كنند در نتيجه باعث بهبود تجهيزات گرمايش و سرمايش ساختمان مي‌شوند . اين شيشه‌ها باعث كاهش نفوذ صوت مي‌شوند و از نم‌زدگي شيشه‌ بعلت گرمتر بودن لايه درون شيشة دو جداره جلوگيري مي‌كند . شيشه‌هاي دو جداره با گرم و مطبوع نگه داشتن محيط ، فضاي ساختمان را براي زندگي و انجام كار مساعد مي‌سازند .
با استفاده از هر متر مربع شيشة دو جداره با قاب استاندارد مي‌توان در سال به ميزان 40مترمكعب در مصرف گاز صرفه‌جويي نمود و هزينه‌ها را تا حد زيادي كاهش داد . در صورت شكستن ورق بيروني شيشة دو جداره ممكن است ورق داخلي نشكند و احتمال ريزش و خطرات بعدي به حداقل مي‌رسد . بنابراين استفاده از اين نوع شيشه مي‌تواند باعث افزايش ايمني ساختمان گردد . اگر فاصلة بين دوشيشه 15-12 ميليمتر باشد بهترين كارآيي شيشه دوجداره را مي‌توان كسب كرد ضمن آنكه با استفاده از اين نوع شيشه نفوذ صدا را تا 45 دسي‌بل مي‌توان كم كرد و در نتيجه در خيابانها و مكانهاي شلوغ مي‌توان از محيطي آرام و ساكت برخوردار گشت .
قابل ذكر است كه انواع جديدي از شيشة ‌دو جداره ساخته شده است كه بين دو ورق خلاء وجود دارد . در اين نوع شيشه‌ها فاصله بين دو ورق بسيار كم مي‌باشد . اين نوع شيشه‌ها اولين بار در روسيه ساخته شدند و داراي خواص حرارتي و صوتي بهتري مي‌باشند . شيشه‌هاي دو جداره را مي‌توان بر روي قابهاي آلومينيومي ، آهني و يا قابهايي از جنس PVC تعبيه و استفاده كرد .
استفاده از سيستم شيشة ‌دو جداره به همراه سيستم پنجره‌هاي آلومينيومي گرما‌بند تكنولوژي است كه باعث جلوگيري از اتلاف انرژي به ميزان قابل توجهي مي‌شود .

شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
دانلود مقاله سیستم حسابداری شهرداری ها
دانلود پروژه درس ترمیم ساختمان با موضوع بهسازی و مقاوم سازی سازه های بتن آرمه
دانلود رایگان مقاله پیرامون کارآفرینی
دانلود مقالات اختصاصی اقتصاد
دانلود مقاله روشهای تست و نگهداری کابل ها و سیستم های مربوطه
دانلود مقاله امنیت اطلاعات و SNORT‎
دانلود مقاله آشنایی با فناوری بلوری Blue-Ray
دانلود مقاله نابرابریهای طبقاتی و اجتماعی دانش آموزان در شهرستان اسلام آباد
دانلود مقاله در مورد رگولاتور برای رشته برق
دانلود مقاله اهداف و چرایی توسعه اقتصادی‎

حتی روز" مرگم "هم با هم تفاهم نداریم
من سفید میپوشم
تو سیاه...
۳-۹-۱۳۸۹ ۰۶:۱۷ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ  ارسال موضوع 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست Donya_Red 0 170 ۱۷-۱۰-۱۳۹۳ ۰۹:۳۰ عصر
آخرین ارسال: Donya_Red
  دانلود مقاله سیستم حسابداری شهرداری ها Lorax 1 631 ۹-۹-۱۳۹۳ ۱۲:۴۵ صبح
آخرین ارسال: mousaviafzals
Thumbs Up دانلود پروژه درس ترمیم ساختمان با موضوع بهسازی و مقاوم سازی سازه های بتن آرمه زندگی کن 1 449 ۲۴-۸-۱۳۹۳ ۰۵:۰۶ عصر
آخرین ارسال: mehrnoosh680
  دانلود رایگان مقاله پیرامون کارآفرینی simini 2 650 ۱۹-۸-۱۳۹۳ ۰۲:۳۰ صبح
آخرین ارسال: زندگی کن
Star دانلود مقالات اختصاصی اقتصاد chakavak 6,091 138,656 ۱۷-۳-۱۳۹۳ ۰۳:۰۷ صبح
آخرین ارسال: chakavak

X بستن تبلیغات
بازی

درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 750.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

جستجو در انجمن