درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۵-۲-۱۳۹۷, ۰۱:۱۳ صبحارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
مقاله در مورد بدن انسان برای رشته پزشکی
نویسنده پیام
مدیر بازنشسته تالار
مدیر بازنشسته
***
آفلاین
ارسال‌ها: 14,148
تاریخ عضویت: ۱۲ خرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 90
سپاس ها 84
سپاس شده 484 بار در 427 ارسال
ارسال: #1
مقاله در مورد بدن انسان برای رشته پزشکی

<H2 class=contentheading>بدن انسان
مقدمه:
خداوند يكتا را سپاس مي گويم كه توفيقي عنايت فرمود تا بتوانم چند جلد از مجموعه دانستنيهاي اين مركز را براي نوجوانان عزيز كه سرمايه هاي آينده اين كشور هستند ترجمه كنم تا شايد از طريق گام بسيار كوچكي در جهت بالا بردن سطح علمي و اطلاعات عمومي اين عزيزان برداشته باشم.
مجموعه دانستنيهاي «بايد بدانيم»، شامل اطلاعاتي دربارة انواع حيوانات، بدن انسان و غيره است. كتابي كه پيش رو داريد يكي از عناوين مجموعة بايد بدانيم! تحت عنوان «دربارة بدن انسان» است. مطالعه اين كتاب و ساير كتاب هاي مربوط به دانستنيهاي مختلف كه به زودي در اختيار همگان قرار خواهد گرفت نه تنها براي نوجوانان مفيد است بلكه بزرگسالان نيز خالي از لطف نيست.
در پايان بر خود واجب مي دانم كه از مديريت محترم جناب آقاي مهندس سعيد سعادت و همچنين مادرم خانم خديجه سعادت صانعي كه هميشه مشوق من بوده اند و تمامي دوستاني كه در تهيه و تنظيم اين كتاب نقش بسزايي داشته اند تشكر كنم.

بدن انسان

از لحظه اي كه به دنيا مي آييم، تا آخرين لحظه اي كه زنده هستيم، بدن ما ثانيه اي از كار نمي ايستد. مجموعه پيچيده بدن ما، از ميلياردها سلول زنده كه شامل 200 نوع مختلف مي باشد تشكيل شده است كه مشتمل بر سلولهاي عصبي به نام نورون و سلولهاي تخصص يافته اي به نام سلولهاي ترشحي هستند. سلولهاي ترشحي هورمون و آنزيم ترشح مي كنند كه براي كارهاي گوناگوني در بدن به كار مي روند. هر نوع از سلولها، در بدن كار خاصي دارند. سلولهايي كه كار يكسان انجام مي دهند با هم بافتها مختلفي بافت عضلاني و بافت عصبي را تشكيل مي دهند. بافتها نيز در كنار يكديگر اندامها را مي سازند كه بخشهاي مهم و اصلي بدن هستند. ششها، قلب، كبد و مليه ها، اندامهاي مهم بدن به شمار مي روند كه در ارتباط با هم بوده و هر كدام سيستمي را به وجود مي آورند كه هر سيستم كار بسيار مهمي انجام مي دهد. به عنوان مثال: قلب، رگهاي خوني و خون در مجموع، سيستم گردش خون را مي سازند. اين سيستم اكسيژن و مواد غذايي بدن را كنترل مي كند. با كمي دقت در ساختار بدن و سيستمهاي موجود در آن و چگونگي كار و ارتباط آنها با يكديگر، بايد اعتراف نمود كه انسان پيچيده ترين و در عين حال شگفت انگيزترين مخلوق آفريدگار است.

تواناييهاي بدن

بدن ما در انجام بسياري از حركات تعادلي و ايجاد هماهنگي، از تواناييهاي فوق العاده و حيرت آوري برخوردار است. گرچه بسياري از حيوانات، حركاتي سريعتر و چالاكتر از انسان دارند ولي انعطاف بدن انسان خيلي بيشتر از حيوانات است. مغز بسيار پيچيده انسان، تعادل بدن را كنترل مي كند و ما را قادر مي سازد تا كارهاي فيزيكي را به بهترين صورت انجام دهيم.

سلول
در هر ثانيه، ميليونها سلول از بين مي روند و ميليونها سلول ديگر جايگزين آنها مي شوند. يك سلول معمولي حدود 025/0 ميليمتر يعني يك هزارم اينچ قطر دارد. در بدن انسان سلولهاي مختلفي وجود دارد كه هر كدام براي كار خاصي شكل گرفته اند. سلولهاي عصبي مانند سيمهاي برق، بلند و باريك هستند و پيامهاي الكتريكي را هدايت مي كنند.

سيستم اسكلت بدن

اسكلت و چهارچوب بدن را 206 استخوان مي سازند كه تعدادي از آنها توسط مفاصل انعطاف پذير، به هم متصل شده اند به عنوان مثال: مفصل پا به انسان اجازه حركت مي‌دهد. استخوانهاي ديگر مانند استخوانهاي جمجمه، كاملاً به يكديگر چسبيده اند. ستون مهره ها در بالا، از سر و در طرفين، از اندامها حمايت مي كنند. اين ستون همچنين كار محافظت و حمايت از نخاع را نيز بر عهده دارد.

پوست
بدن انسان توسط پوست پوشيده شده است. پوست انعطاف پذير بوده، به حفاظت بدن كمك مي كند، آب و باكتريهايي مضر را خارج و مايعات سودمند را در درون خود نگه مي دارد. پوست فرسوده نمي شود زيرا دايماً سلولهاي تازه ساخته مي شوند و جاي سلولهاي قبلي را مي گيرند. لايه فوقاني پوست يا اپيدرم، مدام سلولهاي جديد مي سازد. اين سلولهاي تازه ساخته شده به سطح پوست مي آيند و جاي سلولهاي از بين رفته را مي گيرند.

رشد و نمو
بدن انسان همچنان كه رشد مي كند، مهارتهاي بسياري هم به دست مي آورد. بچه ياد مي گيرد كه چگونه بخندد، بنشيند، بايستد، چهار دست و پا راه برود و صحبت كند. به طور متوسط، حداكثر توانايي هاي فيزيكي و بدني بين سنين 18 تا 20 سالگي به دست مي آيد، ولي با گذشت زمان، تغييرات بسياري هم رخ مي دهد.
از جمله، عضلات انعطاف خود از دست مي دهند، استخوانها شكننده مي شوند، قدرت عضلات كاسته شده، قد كوتاه تر و موها خاكستري مي شوند.

دستگاه گوارش

دهان، مري، معده و روده ها جزو دستگاه گوارش هستند. اين اعضا با يكديگر همكاري مي كنند و غذا را به صورت ذرات بسيار كوچكي كه قادر باشد از ديواره روده عبور كند و وارد رگهاي خوني شود، در مي آورند. دهان و دندانها غذا را خرد كرده و معده آنها را با مواد شيميايي قوي هضم كننده، مخلوط مي كند. كبد مهمترين عضو است و در تبديل مواد غذايي جذب شده و قابل مصرف در بدن، نقش مؤثري دارد و اين كار را از طريق اندامهاي مختلفي انجام مي دهد. روده بزرگ نيز با مواد زياد و جذب نشده سر و كار دارد.

دستگاه عصبي

مغز و عصب، دستگاه عصبي را مي سازند. عصبها از مغز شروع شده، در تمام بدن پخش مي شوند و پيامها را به صورت ضربانهاي الكتريكي انتقال مي دهند. پيامها، اطلاعات را از اعضاي حسي به مغز برده و دستور لازم را از مغز به عضلات مي رسانند. مغز بسياري از فرآيندهاي بدن ما را به طور غير ارادي كنترل مي كند، بدون آن كه ما از انجام آنها آگاه باشيم: مانند عمل تنفس، ضربان قلب و گوارش.

دستگاه تنفس
ششها، راههاي هوايي، گلو و بيني با هم دستگاه تنفسي را به وجود مي آورند. ششها مقدار زيادي اكسيژن از هوا جذب مي كنند. قلب، خون اكسيژن دار را به درون رگهاي خوني فرستاده و از طريق رگها در تمام بدن پخش مي شود.

دستگاه دفع ادرار
كليه ها، مواد زايدي را كه از خون به آنها مي رسند، تصفيه كرده و مايعي به نام ادرار تشكيل مي‌دهند كه در مثانه ذخيره مي شود و از طريق دستگاه دفع ادرار خارج مي گردد.

مغز و اعصاب
دستورات لازم را به ساير نقاط بدن مي فرستد. نورونها مثل سيمهاي برق هستند و از توده هاي بسيار زياد سلول عصبي ساخته شده اند. اعصاب حسي، پيامها را از چشم، گوش و پوست به مغز مي برند. اعصاب حركتي، پيام را از مغز گرفته و به ماهيچه ها مي رسانند تا در زمان لازم ماهيچه ها، بدن را حركت دهند. ميانگين وزن مغز يك انسان بالغ، حدود 4/1 كيلوگرم است كه تركيب ژله مانندي دارد و توسط جمجمه حفاظت مي شود.

خواب
وقتي كه مي خوابيم بدنمان استراحت مي كند ولي مغز هنوز فعال است و تنفس و ضربان قلب را تنظيم مي كند، ما در خواب بعضي از افكارمان را به صورت رؤيا به ياد مي آوريم.

نيمركه هاي مخ

بزرگترين قسمت مغز، نيمكره هاي چين خورده مغز هستند و تفكرات ما در اين نيم كره ها جاي مي گيرند. لايه خارجي مغز، ماده خاكستري ناميده مي شود و پر از سلولهاي عصبي است. لايه دروني، ماده سفيد ناميده مي شود و پر از رشته هاي عصبي است. اگر دو نيمكره مغز را كاملاً باز كنيم، فضايي حدود يك رويه بالش را اشغال خواهد كرد.

سلولهاي عصبي
هر سلول عصبي يك تنه اصلي دارد و داراي يك سري رشته هاي ارتباطي عنكبوتي به نام دندريت و يك سري رشته بلند به نام اكسون است.
اكسونها با هزاران سلول عصبي ديگر در ارتباط هستند و ميليونها راه عصبي براي عبور سيگنالهاي عصبي را به وجود مي آورند.

عكس العملهاي عصبي
وقتي تيغ شاخه گلي به انگشتمان فرو مي رود، درد و سوزش ناشي از آن به صورت پيام، از طريق اعصاب حسي به نخاع مي رسد. پيامهاي برگشتي از طريق نورونهاي واسطه، مستقيماً به ماهيچه ها مي رسند و باعث مي شوند كه انگشتمان را عقب بكشيم، به اين عمل، عكس العمل غير ارادي گفته مي شود، چون بدون فكر ما انجام مي گيرد.

غذا و گوارش
بدن انسان براي فعاليت، رشد، ترميم و در نهايت زنده ماندن به غذا نياز دارد. غذا شامل آب و ماده غذايي مهم است كه پروتئين، قند، چربي، ويتامين و مواد معدني را در بر مي گيرد. براي اين غذا قابل استفاده شود، بايد تجزيه، يا به عبارتي هضم شود و با اكسيژن تركيب گردد. سيستم گوارش شامل لوله وسيعي است كه از دهان تا مخزج ادامه مي دهند. هر قسمت از بدن كار مخصوص به خود را انجام مي دهند. معده مثل كيسه اي است كه غذاهاي جويده شده، در آنجا با اسيد و آنزيم مخلوط مي شوند. روده كوچك غذا را با كمك حركات دودي به نام پريستالتيك به جلو مي راند. ذرات بسيار كوچك غذا كه هضم شده اند، به راحتي از ديواره روده كوچك گذشته و به دستگاه گردش خون وارد مي شوند تا براي بدن قابل استفاده گردند. روده بزرگ، آب موجود در غذا را جذب مي كند و مواد زائد را به صورت مدفوع دفع مي كند.
خوردن غذا
وقتي غذا را مي بلعيم، غذا وارد گلو مي شود. زايده اي كه اپيگلوت نام دارد، خم شده و مجراي ورودي ناي را مي بندد تا غذا وارد ششها نشده و خفگي رخ ندهد.

كبد

كبد كارخانه تبادلات شيميايي بدن است. كبد مواد غذايي هضم شده را از روده كوچك مي گيرد و آنها را به موادي كه براي مصرف بدن راحت تر باشدند تبديل مي كند. به عنوان مثال قند را به گلوكز كه سوخت ماهيچه هاست مبدل مي سازد.

روده كوچك

روده كوچك كه به صورت حلقه مانند در قسمت تحتاني بدن قرار دارد، بسيار بلند است و حدود 6 متر طول دارد. آستر آن بسيار پيچ خورده و چين دار است و مي تواند بيشترين مواد غذايي را جذب كند.

رودة بزرگ

رودة بزرگ بسيار كوتاهتر از روده كوچك است، ولي قطر آن سه برابر روده كوچك است و اندازه آن حدوداً به 7 سانتي متر مي رسد.

معده
اين كيسه J شكل از ماده لزح و غليظي به نام موكوس پوشيده شده است. غدد كوچكي در آستر معده وجود دارند كه براي گوارش غذا، آنزيم و اسيدهاي قوي ترشح مي كنند.

گوارش

گوارش از دهان كه در آنجا دندانها غذا را تكه تكه مي كنند، شروع مي شود. بزاق باعث نمناك كردن غذا مي شود و به جويدن و فرو بردن آن كمك مي كند. ديواره عضلاني معده غذا را به صورت مايع سوپ مانندي در مي آورد و آن را با آنزيمهاي گوارشي مخلوط مي سازد. در نهايت مواد غذايي به اندازه كافي كوچك مي شود تا بتواند به راحتي از آستر ديواره روده كوچك عبور كرده و وارد رگهاي خوني شود.

پرز

هر قسمت پيچ خورده روده كوچك، خود از هزاران زايدة ميكروسكوپي انگشت مانند كه پرز ناميده مي شود، تشكيل يافته است. اين پرزها كمك مي كنند تا روده كوچك مواد غذايي بيشتري را جذب كند.

زبان

زبان يك ماهيچه انعطاف پذير است. در سطح آن برجستگيهاي كوچكي ديده مي شود كه به آنها جوانه هاي چشايي مي گويند. اين برجستگيها طعم مواد مختلف را احساس مي كنند. نوك زبان مزه شيرين را حس مي كند، كمي عقب تر از نوك زبان، شوري، اطراف زبان ترشي و عقب زبان تلخي را احساس مي كند.


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
مقاله زبان تورکی با قانون ترین زبان دنیا
دانلود مقالات,پایان نامه,نمونه سوال و دیگر فایلهای آموزشی تمامی رشته ها
دانلود رایگان مقاله نیروگاه‌های گازی
دانلود مقاله در مورد دیوار آتشین(firewall)
دانلود مقاله سیستم حسابداری شهرداری ها
دانلود رایگان مقاله پیرامون کارآفرینی
دانلود مقاله روشهای تست و نگهداری کابل ها و سیستم های مربوطه
دانلود مقاله امنیت اطلاعات و SNORT‎
دانلود مقاله آشنایی با فناوری بلوری Blue-Ray
دانلود مقاله نابرابریهای طبقاتی و اجتماعی دانش آموزان در شهرستان اسلام آباد

حتی روز" مرگم "هم با هم تفاهم نداریم
من سفید میپوشم
تو سیاه...
۶-۹-۱۳۸۹ ۱۱:۳۲ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Thumbs Up مقاله زبان تورکی با قانون ترین زبان دنیا زندگی کن 7 2,933 ۵-۱-۱۳۹۵ ۰۸:۴۸ عصر
آخرین ارسال: زندگی کن
Lightbulb قابل توجه دانشجویان عزیز! filecenter 1 1,110 ۲۷-۱-۱۳۹۴ ۱۰:۵۴ عصر
آخرین ارسال: filecenter
  دانلود مقالات,پایان نامه,نمونه سوال و دیگر فایلهای آموزشی تمامی رشته ها mahmoodhl70 0 3,707 ۲۶-۱-۱۳۹۴ ۰۳:۵۴ عصر
آخرین ارسال: mahmoodhl70
  تأثير آموزش مهارت هاي زندگي در سلامت روان افراد mahmoodhl70 0 1,084 ۲۵-۱-۱۳۹۴ ۱۱:۲۲ عصر
آخرین ارسال: mahmoodhl70
  بررسی عوامل موثر بر شکل گیری هویت اجتماعی دانش آموزان متوسطه mahmoodhl70 0 1,078 ۲۵-۱-۱۳۹۴ ۱۱:۱۹ عصر
آخرین ارسال: mahmoodhl70


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان

لینک دوستان