درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۱-۳-۱۳۹۷, ۰۲:۴۲ عصرارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
مقاله در مورد هپاتيت برای رشته پزشکی
نویسنده پیام
مدیر بازنشسته تالار
مدیر بازنشسته
***
آفلاین
ارسال‌ها: 14,148
تاریخ عضویت: ۱۲ خرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 90
سپاس ها 84
سپاس شده 484 بار در 427 ارسال
ارسال: #1
مقاله در مورد هپاتيت برای رشته پزشکی

<H2 class=contentheading>هپاتيت
مقدمه:
كبد بزرگترين عضو بدن است كه كانون بسياري از رويدادهاي ضروري فيزيولوژيك از قبيل تعادل قند خون (كلوكز)، توليد پروتئين پلاسما، چربي، ليپوپروتئين، توليد اسيدهاي صفراوي و ترشح آن، ذخيره‌سازي ويتامين‌هاي (B12، A،D،K،E) و نيز محل متابوليسم، سم‌زدايي و دفع بسياري از مواد ساخته شده در بدن يا مواد وارد شده به آن است.
تظاهرات باليني بيمارهاي كبدي نيز به همين ترتيب متنوع بوده و ممكن است كاملا خفيف و يا حتي ناگهاني و شديد باشند. هپاتيت به معني ايجاد التهاب و تورم در كبد است و به علل مختلف از قبيل داروها، الكل، ويروسها يا عوامل ايمني و.... ايجاد مي‌شود. هپاتيت خود به دو نوع حاد و مزمن تقسيم مي‌شود.
هپاتيت حاد به مواردي اطلاق مي‌شود كه كمتر از شش ماه ادامه يافته وبيماري كبد به طور كامل بهبود مي‌يابد و كار كبد به حد طبيعي باز مي‌گردد يا آنكه جمله حاد ظرف مدت كوتاهي منجربه از بين رفتن بافت كبد و مرگ مي‌شود. هپاتيت مزمن به مواردي اطلاق مي‌شود كه تغييرات التهابي بيشتر از شش ماه در كبد ادامه داشته باشد. يكي از علل مهم ايجاد هپاتيت ويروسها مي‌باشند و هپاتيت ويروسي عمدتا توسط پنج ويروس هپاتيت A، B،  C، D و E ايجاد مي‌شود. البته علاوه بر اين ويروسها، ويروسهاي ديگري هم در ايجاد التهاب و هپاتيت موثرند.


ويروس هپاتيت:
بيماري هپاتيت ويروسB انتشار جهاني دارد به طوري كه در حال حاضر بيشتر از 2 ميليار نفر در جهان مبتلا به عفونت HBV (hepatitis B virus) مي‌باشند و حدود 300 ميليون نفر از اين افراد حاملين يا ناقلين مزمن اين عفونت هستند كه علائم بيماري كبدي را هم ندارند. شيوع جهاني عفونت ويروس هپاتيت B (HBV) در حال كاهش مي‌باشد و اين اتفاق علاوه بر ساخت و استفاده از واكسن، به علت رعايت بهداشت و نيز ترس و نگراني از بيماري AIDS/HIV مي‌باشد چراكه اكثر راههاي انتقال ويروس هپاتيت B و ايدز مشابه هستند شيوع هپاتيت B در جمعيت‌هاي نرمال در ايالات متحده آمريكا و اروپاي غربي نادر، (1 تا 5 درصد است) ولي در كشورهاي خاور دور و در بعضي از كشورهاي حاره بين 5 تا 20 درصد است.
در ايران حدود دو ميليون نفر آلوده به HBV وجود دارد كه حدود 3 درصد كل جامعه را تشكيل مي‌دهد سالانه حدود 50 ميليون مورد جديد عفونت، ويروس هپاتيت B در سطح جهان به وجود مي‌آيد. آلودگي ويروس هپاتيت B بسيار شايع‌تر از ايدز و احتمال مسري بودن آن نيز به مراتب بيشتر از ويروس ايدز است.
علائم بيماري هپاتيت B:
اكثر افرادي كه به هپاتيت B مبتلا مي‌شوند علامت و يا شكايت مشخصي ندارند (مهمترين علامت اين بيماري بي‌علامتي است) برخي موارد در ابتداي ايجاد عفونت ممكن است علائمي شبيه آنفولانزا، بي‌اشتهايي، تهوع و استفراغ، تب، ضعف، خستگي و درد خفيف شكم را داشته باشند كه معمولا با اين علائم نمي‌توان هپاتيت را تشخيص داد ممكن است فرد دچار علائم زردي (يرقان) شود و در آزمايشات آنزيم‌هاي كبدي تغيير كنند.


راههاي انتقال:

ويروس هپاتيت B در خون و ترشحات بدن فرد آلوده وجود داشته و عمدتا از راههاي غيرخوراكي منتقل مي‌شود.
از جمله راه‌هاي انتقال عبارتند از:
از مادر آلوده به نوزاد در زمان تولد، از بافت خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده، تماس جنسي با فرد آلوده، استفاده از وسايل فرد آلوده، وسايل دندان‌پزشكي، خالكوبي، ‌سوراخ كردن گوش با روش‌هاي غيربهداشتي، استفاده مشترك از تيغ ريش‌تراش، ناخن‌گير، مسواك و يا سرنگ آلوده و سابقه هپاتيت در خانواده و....
افرادي كه در معرض خطر ابتلاء به عفونت ويروس هپاتيت B هستند عبارتند از:
شركاي جنسي آلوده (به خصوص مردان همجنس‌باز)، كاركنان مراكز بهداشتي-درماني به ويژه جراحان، دندانپزشكان، كاركنان آزمايشگاههاي باليني، كاركنان بخش دياليز، استفاده‌كنندگان از داروهاي وريدي و شيرخواران به دنيا آمده از مادران آلوده  و بيماراني كه به ميزان زياد در معرض دريافت خون يا فرآورده‌هاي خوني هستند و يا دچار اختلال ايمني مي‌باشند.
به ياد داشته باشيد كه هپاتيت B از طريق حيوانات، و تماس‌هاي عادي و روزمره نظير دست دادن، معاشرت كردن، در يك كلاس حضور داشتن و در يك مكان غذا خوردن خطر انتقال بيماري را به دنبال ندارد. مبتلايان به هپاتيت B مي‌توانند ازدواج كنند ولي قبل از ازدواج بايد همسرشان بر عليه هپاتيت B واكسينه شود.
پيشگيري از هپاتيت B
1-     از تماس با خون آلوده خودداري شود.
2-     از لوازم شخصي مانند ريش‌تراش، تيغ،‌ ناخن‌گير، حوله و... به طور مشترك استفاده نشود.
3-     از حجامت، خالكوبي، سوراخ كردن گوش و طب سوزني با روش‌هاي غير بهداشتي خودداري كنيد.
4-     با واكسيناسيون به موقع از ابتلا كودك به هپاتيت جلوگيري نماييد.
5-     در صورتي كه در خانواده شما فرد مبتلا به هپاتيت وجود دارد حتما افراد خانواده را واكسينه نماييد.
6-     مبتلايان به هپاتيت B براي درمان و كنترل بيماري خود به پزشك متخصص مراجعه نمايند.
7-     خانم‌هايي كه در زمان ازدواج واكسن هپاتيت را نزده‌اند و قصد دارند باردار شوند از پزشك خود درخواست نمايند تا وجود آلودگي به ويروس هپاتيت را در آنها بررسي نمايد و در صورت آلوده بودن مادر با تزريق واكسن و ايمونوگلوبولين اختصاصي از سرايت اين ويروس به نوزاد پيشگيري كنند.
هپاتيت B به ندرت از طريق مسير مدفوعي- دهاني منتقل مي‌شود ولي بهتر است از تماس با ترشحات و مواد دفعي بيماران پرهيز شود.
واكسن هپاتيت دو نوع است:
1-     نوعي كه از سرم انساني گرفته مي شود (پلاسماي خون ناقلين به ظاهر سالم)
2-     فرم نوتركيب (از طريق مهندسي ژنتيك و استفاده از مخمرها)
3-     قبلا در مورد فرم استفاده از سرم انساني واكسن نگراني وجود داشت زيرا تصور بر اين بود كه موجب انتقال بيماري‌هايي مانند ايدز مي‌شود كه اين موضوع كاملا رد شده است و واكسن هيچ خطري نداشته و اثربخشي هر دو نوع واكسن مشابه است. توصيه‌هاي فعلي براي تزريق واكسن را مي‌توان به توصيه‌هاي مربوط به قبل از تماس و پيشگيري پس از تماس تقسيم نمود.
براي پيشگيري قبل از تماس عليه هپاتيت B در شرايطي كه تماس مكرر وجود دارد سه تزريق در ماههاي صفر، يك و شش توصيه مي‌شود.
براي پيشگيري پس از تماس HBV مي‌توان از تركيبي از HBIC (ايمونوگلوبين اختصاص هپاتيت B ) و واكسن استفاده نمود.
درمان:
براي نوع حاد هپاتيت ويروسي درمان خاصي وجود ندارد و اكثر بيماران نيازي به مراقبت بيمارستاني ندارند مگر آنكه بيماري شديد باشد. استراحت اجباري در بستر و طولاني مدت لازم نيست ولي كاهش فعاليت بدن باعث بهبود بسياري از بيماران مي‌شود. در نوع مزمن در بعضي از موارد مي‌توان از داروهايي مثل اينترفرونها استفاده نمود.

هپاتيت B

كبد به‌‌عنوان فعالترين غده بدن بيش از 5000 عملكرد حياتی را به‌عهده داشته ويكي از عوامل تصفيه خون از ميكروب‌ها و خنثي كننده بسياري از مواد سمی است . در صورت التهاب و تورم كبد، هپاتيت ايجاد می‌شود كه علل آن می‌تواند داروها، الكل، ويروس‌ها و . . . باشد.

ويروس هپاتيت B يكی از جدی‌ترين انواع هپاتيت را سبب می‌شود. اين بيماری شايع‌تر و 100 برابر مسری‌تر از ايدز می‌باشد. برآورد می‌شود كه تا كنون بيش از دو ميليون نفر از مردم جهان به اين بيماري مبتلا شده‌اند و هم‌اكنون حدود 350 ميليون نفر ناقل ويروس هستند. ناقلين ويروس منبع اصلی انتشار آن در جامعه می‌باشند. بر اثر آمار به‌دست آمده، حدودا بيش از 2 ميليون نفر از جمعيت كشورمان ناقل هپاتيت B هستند كه حدود يكصد هزار نفر ساليانه به علت اين ويروس بيمار می‌شوند و از اين تعداد حدود 5 ـ 4 هزار نفر فوت می‌كنند. حدود سيصد هزار نفر از اين ناقلين، مبتلا به هپاتيت مزمن نوع B بوده و نيازمند درمان و مراقبت پزشكی می‌باشند. مشكل عمده بهداشتی در رابطه با اين بيماری اين است كه اكثر افراد آلوده تا مراحل آخر بيماری بدون علامت هستند و به همين دليل به‌راحتی اين ويروس را به نزديكان خود منتقل می‌كنند.

هپاتيت عبارت است از التهاب كبد (جگر). هپاتيت علل متفاوتي دارد. الكل، بعضي از داروها، بعضي بيماريهاي ارثي، ميكروبها، انگلها، ويروس ها و بالاخره بيماريهاي خود ايمني ممكن است ايجاد هپاتيت كنند. ويروس ها شايد بيشتر از بقيه علل ديگر، ايجاد هپاتيت كنند. ويروسهاي متعددي مي توانند التهاب كبد بوجود آورند كه مهمترين آنها ويروس هپاتيت A، ويروس هپاتيت B، ويروس هپاتيت C، ويروس هپاتيت D، ويروس هپاتيت E و ويروسهاي ديگر را مي توان نام برد.

هپاتيت ها را به دو گروه حاد و مزمن طبقه بندي مي كنند. اصطلاح حاد نشان دهنده زمان بروز علائم و تداوم آنها است و نشان دهنده خطرناك بودن يك بيماري نيست. مثلا اگر علائم هپاتيت كمتر از 6 ماه از بين بروند و بيمار بهبودي كامل پيدا كند، هپاتيت را حاد مي گوئيم و در صورتي كه علائم هپاتيت بيش از 6 ماه ادامه يابد، هپاتيت را مزمن مي گوئيم. هپاتيت هاي حاد معمولا به خودي خود بهبودي كامل مي يابند و فقط درصد بسيار كمي از بيماران فوت مي كنند. هپاتيت ناشي از ويروس هاي B يا C را بيشتر مي توان در بيماران مزمن ديد. هپاتيت هاي مزمن معمولا بهبودي كامل پيدا نمي كنند و سالها ادامه مي يابند . اما چنانچه خيلي پيشرفت كنند و كبد كاملاً آسيب ديده و تخريب شود، به بيماري سيروز كبدي تبديل مي شود. سيروز كبدي عوارض متنوع و خطرناكي دارد و امكان بهبود قطعي ندارد. گاهي براي بيماري سيروز پيشرفته كبدي، پيوند كبد انجام مي دهند كه اين روش هم موفقيت صد در صد ندارد. هپاتيت حاد ايجاد شده توسط ويروسهاي ذكر شده درمان خاصي نداشته و بيماري خود به خود معمولا بعد از چند هفته بهبودي كامل مي يابد. اگر هپاتيت حاد پس از 6 ماه بهبودي نيافت، مزمن شده و براي تعيين نوع و ميزان آسيب رسيده به كبد بايستي نمونه برداري از كبد انجام گيرد. نمونه برداري از كبد با سوزن مخصوص در بيمارستان و با بي حسي موضعي انجام مي شود.

تاريخچه

بقراط، بيماري عفوني را كه احتمالا " توسط هپاتيتهاي ويروس هپاتيت ايجاد ميشده، در بيش از 2000 سال قبل توصيف كرده‌ است . هپاتيت به فراواني در جمعيت‌هاي ارتشي در جنگ ها شيوع داشتهاست ، وخيلي از اوقات اهميت آن همسان با وبا و طاعون، بعنوان علت پاندمي در اروپا بوده ‌است . در زمانهاي قديم، بيماري‌هاي ديگر مثل لپتوسپيروز، تب زرد و مالاريا غير قابل تشخيص از هپاتيت ويروسي بوده است. مطالعاتي كه در اوايل قرن حاضر صورت گرفت ، اشكال اپيدميولوژيك يك هپاتيت‌عفوني رامعرفي كرد. اولين گزارش از اين هپاتيت بوسيله Lurman در سال 1855 داده شد. در 1926، Flaum و همكاران، در سوئد گزارشي دادند كه در آن به بيماران مبتلا به هپاتيت اشاره شده بود كه بوسيله سرنگهاي‌آلوده و عفوني، به بيماري مبتلا شده بودند. در اين كلينيك‌ها سرنگهايي كه بطور ناكامل استريل شده بودند ، علت انتقال هپاتيت بوده اند. در ابتدا دو عامل براي ايجاد هپاتيت ويروسي مطرح شد كه HAV و HBV بودند . پيدا كردن آنتي‌ژن ويروسي (كه‌اكنون HBsAG خوانده مي‌شود). درخون بيماران با هپاتيت سرمي در 1960، وانتقال ويروس بهمين صورت در شمپانزه، اولين گام درشناسايي ويروسي بود كه‌اكنون ويروس هپاتيت B ناميده‌مي‌شود. با ويروسي كه از مدفوع انسان مبتلا به هپاتيت ويروسي گرفته شده بود و پيدا كردن آنتي‌ژن ويروسي در مدفوع‌همين بيماران، هپاتيت A نيز كشف گرديد.

ويروس شناسى

ويروس هپاتيت B ويروس نسبتاَ مقاومى است وانتظار داريم روى سطوح محيطى (از قبيل مسواك، تيغ، سوزن، وسايل اسباب بازى، شيشه شير بچه، ظروف غذاخورى، ابزار بيمارستان همچون اندوسكوپ و ابزار آزمايشگاهي) پايدار باقى بماند و در صورت تماس با خراش هاى پوستى و غشاء مخاطى باعث انتقال بيمارى شود. ويروس هپاتيت B در آب جوش ١٠٠ درجه سانتى گراد به مدت ١٠ دقيقه، حرارت خشك ١٦٠ درجه سانتى گراد به مدت دو ساعت يا اتوكلاو ١٢١ درجه سانتى گراد به مدت ٢٠ دقيقه غير فعال مى شود. استفاده از محلول هيپوكلريت سديم ٥/٠ تا ١ درصد به مدت ٢٠ دقيقه منجر به تخريب ساختار ژنى ويروس مى گردد.

مكانيسم عمل ويروس هاي عامل هپاتيت و ايمني در مقابل آنها


روند بيماري به اين شكل است كه ويروس ، با وارد شدن به داخل سلول هاي كبدي با استفاده از سيستم هاي زيستي سلول ، اقدام به ساخت پروتئين ها و ساير تركيبات خود مي نمايد و به اين طريق تكثير مي يايد. سيستم ايمني ، سلولهاي آلوده كبدي را تشخيص مي دهد و به منظور نابود ساختن ويروس سلول را از بين مي برد تا از اين طريق ويروسهاي درون آن نيز كشته شوند. بنابر اين در واقع آنچه باعث تخريب كبد مي شود ، دفاع و سيستم ايمني خود بيمار است كه سعي در مبارزه با بيماري دارد. كشف آنتي بيوتيك هاي ضد باكتري يكي از جهش هاي علم پزشكي را رقم زد و با پيشرفت آنها بيماري هاي عفوني ناشي از باكتري ها ديگر مانند قبل به عنوان يك پديده غير قابل كنترل مطرح نيستند ، و لي تلاش در زمينه كشف آنتي بيوتيك هاي موثر ضد ويروسي تا به حال به جز در چند مورد به نتايج موفقيت آميز و قابل توجهي نرسيده است. لذا روشهاي ديگري براي مقابله با ويروسها مورد توجه قرار گرفته اند. همان طور كه مي دانيد ، بدن به طور طبيعي عليه ويروسها واكنش نشان مي دهد. از جمله تركيباتي كه در شكل گيري اين پاسخ ايمني نقش دارند اينتر فرونها مي باشند. اينترفرونها از ميانجي هاي سيستم ايمني هستند كه با تقويت دفاع سلولي توانايي نوعي از گلبولهاي سفيد موسوم به لنفوسيتهاي T را در از بين بردن سلول هاي ناشناس و آلوده افزايش مي دهند. 30 نوع اينترفرون وجود دارند كه با نامهايي مثل اينترفرون آلفا، بتا و گاما نام گذاري شده اند و از بين آنها اينترفرون آلفا بيشترين تاثير ضد ويروسي را داراست. اين ماده امروزه به طور مصنوعي قابل ساخت است و مي توان آن را به عنوان يك دارو براي درمان مبتلايان به هپاتيت ويروسي مزمن تجويز كرد. نتايج اين درمان تاكنون رضايت بخش بوده است. اما همانطور كه عنوان شد ، نابود ساختن ويروس به خرج كشتن سلولهاي كبدي خودي صورت مي گيرد . بنابراين اگر بيماري شديد بوده و تعداد زيادي از سلولهاي كبدي آلوده باشند اينترفرون آلفا با تحريك سيستم ايمني سبب از بين رفتن ناگهاني حجم قابل ملاحظه اي از كبد و ايجاد نوعي از هپاتيت خطرناك مي شود. براي پيشگيري از اين رويداد در حال حاضر استفاده از اين دارو محدود به افرادي است كه بيماري به نسبت خفيف تري دارند كه معمولا براي مدتي كمتر از 18 ماه به طول انجاميده است.

علائم بيماری هپاتيت B

اكثر افرادی كه هپاتيت B می‌گيرند علامت و يا شكايت مشخصی ندارند و در واقع مهم ‌ترين علامت اين بيماری بی‌علامتی ‌آن است. اما در برخی موارد علائمی شبيه آنفلانزا، بی‌اشتهايی، تهوع و استفراغ، تب، ضعف، خستگی و درد شكم خفيف دارند و اكثر اين افراد بدون آنكه از بيماری خود آگاه شوند، بهبودی پيدا می‌نمايند. لازم به ذكر است كه افراد مبتلا ، بسته به اين كه مبتلا به كدام نوع هپاتيت باشند علائم باليني متفاوت را بروز مي دهند. هپاتيت B در بعضی افراد به‌طور مرموزانه پيشرفت كرده و در نهايت باعث سيروز و سرطان كبد می‌شود. بعضی افراد نيز پس از آنكه به ويروس آلوده شدند، بدون هيچ علامتی ناقل ويروس شده و می‌توانند آن را به ديگران انتقال دهند.

راه‌های انتقال

ويروس هپاتيت B در خون و ترشحات فرد آلوده وجود داشته واز اين طريق به افراد ديگر انتقال پيدا می‌كند. از جمله راه‌های انتقال عبارتند از :

◄ از مادر آلوده به نوزاد خود در زمان تولد.

◄ دريافت خون و فرآورده‌های خونی آلوده.

◄ تماس جنسی با فرد آلوده.

◄ استفاده از وسايل فرد آلوده.

◄ وسايل دندان‌پزشكی و سوراخ كردن گوش با روش‌های غيربهداشتی.

◄ استفاده مشترك از تيغ ريش‌تراش، ناخن‌گير، مسواك و يا سرنگ آلوده و سابقه هپاتيت در خانواده و . . . . به‌ياد داشته باشيد كه هپاتيت B از حيوانات به انسان منتقل نمی‌شود و تماس‌های عادی و روزمره نظير دست دادن، معاشرت كردن، در يك كلاس حضور داشتن و در يك مكان غذا خوردن، خطر انتقال بيماری را به‌دنبال ندارد. مبتلايان به هپاتيت B می‌توانند ازدواج كنند ولی قبل از ازدواج بايد همسرشان بر عليه هپاتيت B واكسينه شود.

عفونت از طريق عطسه، سرفه، غذا يا آب و استفاده از ظروف مشترك منتقل نمى شود و فرد مبتلا نبايد از كاركردن و حضور در مدرسه، مهد كودك ومكان هاى دسته جمعى منع شود.

گروههاى در معرض خطر ابتلا به هپاتيت:

- معتادان تزريقى (درحال حاضر شايعترين عامل خطر ساز محسوب مى شود.)

- دريافت كنندگان خون، فاكتورهاى انعقادى و فرآورده هاى خونى آلوده.

- دريافت كنندگان پيوند اعضاء.

- بيماران همودياليزى.

- كاركنان مراكز بهداشتي-درمانى.

- افرادى كه رفتار جنسى پرخطردارند..

- كودك متولد شده از مادر آلوده (بويژه اگر مادر مبتلا به عفونت همزمان با HIV باشد.)

افرادى كه مواد مخدر تزريق كرده اند حتى اگر سالها پيش و فقط يك بار تزريق كرده باشند، در معرض خطر بالاى HCV قرار دارند. عفونت HCV به سرعت پس از تزريق ماده مخدر و در اثر اشتراك سرنگ، سرسوزن وساير ادوات مربوط به مصرف مواد مخدر، بين افراد منتشر مى شود.

هپاتيت C به آسانى توسط دفاع ايمنى ميزبان سركوب نمى شود و درصورت مزمن شدن با درجات مختلف پيشرفت كرده وعوارض متعددى را ايجاد مى كند
. هپاتيت C
كبد عضوي است كه در بسياري از فعاليت هاي حياتي بدن ، مانند مقابله با عفونت ها ،  متوقف كردن خونريزي، پاك كردن خون از سموم و داروها، و ذخيره انرژي در بدن نقش دارد.
هپاتيت يك بيماري است كه كبد را متورم كرده ، و فعاليت آن را مختل مي سازد. اين بيماري به علت هاي مختلفي ايجاد مي شود. يكي از اين علت ها آلودگي به ويروس هپاتيت C  است.

نشانه هاي هپاتيت C

برخي از بيماران در اوايل ابتلا به هپاتيت C ريال علائمي شبيه سرماخوردگي ، تب ، خستگي ، تهوع، استفراغ ، بي اشتهائي و درد شكم دارند.
علائم بارز اين بيماري عبارتند از:
- ادرار تيره

- مدفوع روشن
- زردي پوست و چشم ها
حدود 80% موارد آلودگي به هپاتيت C  به صورت مزمن در بدن باقي مي ماند.

بسياري از موارد آلودگي به هپاتيت C بدون نشانه است.

راههاي انتقال هپاتيت C
آلودگي به هپاتيت C  به طور عمده در نتيجه تماس با خون آلوده ، به روش هاي زير صورت مي گيرد:
* استفاده مشترك از ابزار آلوده تيز و برنده نظير سوزن و سرنگ ، تيغ اصلاح و مسواك

اغلب موارد آلودگي به هپاتيت C  مربوط به افرادي است كه با استفاده مشترك از سرنگ و سوزن ، اقدام به تزريق مواد مخدر مي كنند.

* خال كوبي ، حجامت ، سوراخ كردن گوش ، خدمات پزشكي و دندانپزشكي در محل هاي نا مطمئن و آلوده ، يا هر اقدامي كه منجر به سوراخ شدن پوست با وسايل آلوده و غير استريل شود.
* دياليز با وسايل آلوده و پيوند اعضاي آلوده
* تزريق مكرر خون يا فرآورده هاي خوني آلوده ( امروزه كنترل خون هاي اهدايي احتمال آلودگي از اين طريق را بسيار اندك نموده است.)
* تماس جنسي حفاظت نشده با فرد آلوده ، به ويژه اگر يكي از طرفين به بيماري هاي آميزشي ديگر مبتلا باشد ( احتمال انتقال از اين راه بسيار اندك است.)
* تولد از مادر آلوده به هپاتيت C

اغلب موارد آلودگي به هپاتيت C  مربوط به افرادي است كه با استفاده مشترك از سرنگ و سوزن ، اقدام به تزريق مواد مخدر مي كنند.

پيشگيري از هپاتيت C
* هرگز اقدام به تزريق مواد مخدر نكنيد.
در صورتي كه از اين مواد استفاده مي كنيد ، اين كار را ادامه ندهيد و جهت درمان اقدام كنيد.
در صورتي كه امكان ترك براي شما وجود ندارد، هرگز از سرنگ و سوزن و ساير وسايل به صورت مشترك استفاده نكنيد.
* در صورتي كه مجبور به تماس با خون فرد ديگري هستيد :
*از دستكش استفاده كنيد.
* وسايل شخصي خودتان را استفاده كنيد:
از مسواك ، ريش تراش ، تيغ يا هر وسيله شخصي كه ممكن است به خون آلوده باشد ، به صورت مشترك استفاده نكنيد.
*  در صورت انجام خالكوبي ، حجامت يا هر اقدام ديگري كه منجر به سوراخ شدن پوست مي شود:
از يك بار مصرف بودن يا ضد عفوني وسايل اطمينان حاصل كنيد.
* از تماس جنسي مشكوك و حفاظت نشده پرهيز كنيد.

چنانچه رفتارهاي پر خطري ، نظير اعتياد تزريقي و تعدد شركاي جنسي داريد ، خون يا اعضاي بدن خود را اهدا نكنيد ، و براي بررسي احتمال آلودگي خود به پزشك مراجعه كنيد.

درباره هپاتيت C  چه مي‌دانيد؟‌
هپاتيت به انواع مختلفى تقسيم مى‌شود كه علت آن تفاوت در نوع ويروس اين بيمارى است. ويروس‌هاى هپاتيتى كه با حمله به بافت كبد منجر به تخريب اين بافت و موجب بيمارى هپاتيت مى‌شوند از نظر ژنتيكى بسيار به يكديگرشبيه هستند.
تعداد زيادى از بيماريها از دسته بيماريهاى ويروسى هستند يعنى حضور يك ويروس در بدن منجر به بيمارى مى‌شود. اين گروه از بيماريها درمان خاص و قطعى ندارند. هنوز دارويى ساخته نشده است كه بتواند ويروس را از بين ببرد. در اين حالت تنها سيستم ايمنى بدن بايد با بيمارى مبارزه كند. در نتيجه اگر دارويى براي بيمارى ويروسى تجويز شود تنها براى بالا بردن مقاومت بدن و حمايت از سيستم دفاعى درونى است.
بيشتر بيماريهاى دشوار و طولانى مدت، بيماريهاى ويروسى هستند. از جمله اين بيماريها، بيمارى هپاتيت است. بيمارى هپاتيت به انواع مختلفى تقسيم مى‌شود كه علت آن تفاوت در نوع ويروس اين بيمارى است. ويروس‌هاى هپاتيتى كه با حمله به بافت كبد منجر به تخريب اين بافت و موجب بيمارى هپاتيت مى‌شوند از نظر ژنتيكى بسيار به يكديگرشبيه هستند. آنچه كه اين ويروس‌ها را از هم متمايز مى‌كند تفاوت كوچكى در ساختار اطلاعاتى آنهاست. هر ويروس ذره كوچكى است كه ذخيره اطلاعاتى ژنتيكى خاص خود را به همراه دارد. بر پايه همين تفاوت كوچك ويروس‌هاى هپاتيتى به انواع مختلفى تقسيم و نامگذارى مى‌شوند. با آنكه نشانه‌هاى اوليه بيمارى هپاتيت در تمامى انواع اين بيمارى مشابه است اما نوع و شدت آسيب‌هاى كبدى در هر يك متفاوت است. ويروس هپاتيت نوع C كه موجب بيمارى هپاتيت C مى‌شود يكى از اين ويروس‌هاى اين گروه است.
بيمارى هپاتيت C كه طبق آمارهاى موجود بيش از 170 ميليون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند با نشانه‌هاى عمومى بيمارى هپاتيت همراه است. علائمى مثل تهوع، اسهال و ضعف عمومى. اما زردى پوست يا زردى سفيدى چشم در بيمارى هپاتيت C ديده نمى‌شود. اين مسئله يكى از تفاوت‌هاى بارز اين نوع هپاتيت با ساير انواع هپاتيت است.
دوره خفتگى بيمارى، يعنى از هنگام ورود ويروس تا شروع فعاليت آن ممكن است بين دو تا 20 ماه به طول انجامد. اين امكان هست كه پس از ورود ويروس بيمارى هپاتيت C سيستم دفاعى بدن بتواند تا مدتى مقاومت كند. گلبولهاى سفيد كه در خون شناورند مى‌توانند ويروس‌ها و باكترى‌ها را ببلعند و آنها را در خود هضم كنند. ويروس بيمارى هپاتيت C ممكن است تا مدتى در گلبولهاى سفيد به صورت خفته باقى بماند اما اين ويروس مى‌تواند به دلايل نامعلومى فعال شود. شروع فعاليت ويروس گاه به يك سرماخوردگى ساده شبيه است. از آنجا كه بيمارى هپاتيت C با زردى همراه نيست غالبا فرد متوجه ابتلا خود به بيمارى نمى‌شود. اما فاكتورهاى كبدى خون كه ميزان فعاليت آنزيم‌هاى كبدى را نشان مى‌دهند به شدت بالا مى‌رود كه نشان‌دهنده بر هم خوردن تعادل در كبد و آغاز بيمارى است.
روند بيمارى در بيمارى هپاتيت C سريع‌تر و آسيب‌هاى حاصل از آن شديدتر است. از جمله آسيب‌هاى جانبى اين بيمارى دردهاى مفصلى و از بين رفتگى بافت كليه است. متأسفانه بيمارى هپاتيت C بيش از 80 درصد موارد به سيروز كبدى مى‌انجامد. با تشخيص سريع بيمارى و بهره‌گيرى از داروهاى كمكى و بازدارنده مى‌توان از تخريب بيشتر بافت كبد جلوگيرى كرد و بيمارى را تا حدى كنترل كرد.
هپاتيت‌ها به شدت مسرى هستند. مهمترين راه انتقال بيمارى هپاتيت C از طريق تماس مستقيم با خون فرد بيمار و آلوده است. متأسفانه اين بيمارى در زندانها و در معتادان تزريقى آمار بالايى نشان مى‌دهد.‌ درمان بيمارى بسيار پرهزينه و مشكل است. مهمترين راه مقابله جلوگيرى از انتقال ويروس است.
واكسن بيمارى هپاتيت C تا به امروز كشف نشده است. اما واكسيناسيون عليه هپاتيت نوع B بدن را بيش از 75 درصد نسبت به هپاتيت نوع C نيز ايمن مى‌كندموضوع‌های مرتبط با این موضوع...
مقاله زبان تورکی با قانون ترین زبان دنیا
دانلود مقالات,پایان نامه,نمونه سوال و دیگر فایلهای آموزشی تمامی رشته ها
دانلود رایگان مقاله نیروگاه‌های گازی
دانلود مقاله در مورد دیوار آتشین(firewall)
دانلود مقاله سیستم حسابداری شهرداری ها
دانلود رایگان مقاله پیرامون کارآفرینی
دانلود مقاله روشهای تست و نگهداری کابل ها و سیستم های مربوطه
دانلود مقاله امنیت اطلاعات و SNORT‎
دانلود مقاله آشنایی با فناوری بلوری Blue-Ray
دانلود مقاله نابرابریهای طبقاتی و اجتماعی دانش آموزان در شهرستان اسلام آباد

حتی روز" مرگم "هم با هم تفاهم نداریم
من سفید میپوشم
تو سیاه...
۶-۹-۱۳۸۹ ۱۱:۳۴ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Thumbs Up مقاله زبان تورکی با قانون ترین زبان دنیا زندگی کن 7 3,008 ۵-۱-۱۳۹۵ ۰۸:۴۸ عصر
آخرین ارسال: زندگی کن
Lightbulb قابل توجه دانشجویان عزیز! filecenter 1 1,123 ۲۷-۱-۱۳۹۴ ۱۰:۵۴ عصر
آخرین ارسال: filecenter
  دانلود مقالات,پایان نامه,نمونه سوال و دیگر فایلهای آموزشی تمامی رشته ها mahmoodhl70 0 3,727 ۲۶-۱-۱۳۹۴ ۰۳:۵۴ عصر
آخرین ارسال: mahmoodhl70
  تأثير آموزش مهارت هاي زندگي در سلامت روان افراد mahmoodhl70 0 1,100 ۲۵-۱-۱۳۹۴ ۱۱:۲۲ عصر
آخرین ارسال: mahmoodhl70
  بررسی عوامل موثر بر شکل گیری هویت اجتماعی دانش آموزان متوسطه mahmoodhl70 0 1,092 ۲۵-۱-۱۳۹۴ ۱۱:۱۹ عصر
آخرین ارسال: mahmoodhl70


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان

لینک دوستان