http://www.ads.iran-forum.ir/banner/img/sarzaminblog.gif

ارسال پاسخ  ارسال موضوع 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقاله در مورد ریاضی رشته ریاضی
نویسنده پیام
مشخصات كاربر:
eli joon
مدیر بازنشسته تالار
***
مدیر بازنشسته
ارسال ها:14,149
محل سکونت : مشهد آفلاین
تاريخ ثبت نام: ۱۲ خرداد ۱۳۸۸
عضو شماره:975
اعتبار: 88
   
سپاس ها 84
سپاس شده 439 بار در 397 ارسال
ارسال: #1
مقاله در مورد ریاضی رشته ریاضی
<H2 class=contentheading>ریاضی
اكتشافات مهم رياضي
اوگستين گوشي رياضي دان بزرگ فرانسوي از كودكي مانند گائوس استعدادي فراوان داشت اما سخت پابند مذهب بود به كشفيات فراواني در رياضيات نايل گشت تئوري توابعي را كه يك متغير موهوم دارند بيان كرد اكتشافاتي بس بزرگ مي باشد كوشي از سال  به بعد مرتباً با اكتشافات حيرت انگيزي موفق شد كه آنها را براي آكادمي علوم مي فرستاد تا جايي كه چاپ كنند .
گزارش هاي آكادمي او به وحشت زيرا مقالات گوشي بي نهايت زياد بود و كوشي مي خواست مجله اي منتشر سازد كه همه ي مقالات خود را در آن درج نمايد دو نوجوان نابغه يكي به نام هاي منريك آبل نروژي و ديگري او اويست گالوآ فرانسوي بود كه با اكتشافات خود در رياضيات تحولي عميق به وجود آورد .


آبل در خانواده اي فقير پرورش يافت از كودكي به نبوغش در رياضي درخشيد در آغاز جواني به برلن آنگاه به پاريس آمد و هر چه كوشيد كه به قلل رفيع آن روز علم مثل گائوس پو آسون كوشي پيدا كند برايش كند ميسر نشده اما سر انجام توانست يادداشتهايي را كه حاوي اكتشافات مهم خود بود كه به گوشي آن يادداشتها را گم كرد بيچاره آبل به نروژ بازگشت و در نوميدي و فقر در 26 سالگي چشم از جهان فروبست .
چندب بعد كوشي يادداشت هاي آبل را پيدا كرد و آن را به آكادمي علوم فرانسوي برد و جايزه‌اي بزرگ نصيب اكتشافات آبل و شارل گوستاوژاكوبي هلندي شهر نيز به چند اكتشاف بزرگ نايل گشته بود . گالوآنيز از كودكي نابعه اي بي همتا بود ولي توانست مطالعات و اكتشافات متفرق دانشمندان را رياضي را بصورت منظمي درآورد و با اكتشاف متعدد و غني خود بر قروت دانش رياضي بيفزائيد ، گالوآنيز اكتشافات خود را نزد گوشي در آورد كه باز مانند يادداشتهاي آبل گم شد و گالوآ نيز سخت ناراخت بود تا اينكه بزودي در بستر مرگ فرو افتاد زيرا در سن 20 سالگي در دوگلي شركت كرد و گلوله اي در بدنش فرو رفت و شب آخرين دوره‌ي زندگي اش تمام اكتشافات خود را به صورت خلاصه در حالي كه از درد به خود مي پيچيد نوشت و به صورت وصيت نامه  براي جهانيان بارث باقي گذاشت اين ميراث علمي را در شب برشته تحرير درآمد .
به قول يكي از دانشمندان «صدها سال نسل هاي متعدد رياضي دانان بزرگ را دچار‌تنگي نفس خواهد كرد گالوآي واضع تئوري گروههاي به واسطه‌ي نيامدن پزشك درگذشت»
رياضيات در راه پيشرفتهاي حيرت انگيز :
كاسپارمونژ 1746-1818 فرانسوي در آغاز جواني يك نقشة جغرافيائي براي موطن خود تهيه كرد كه در محل فرمانداري نصب شد بعد از آن بهر مدرسه اي كه او را فرستادند برتريش بر معلمان آنجا برودي آشكار مي شد .در مدرسه اي باختراع هندسه ترسيمي موفق كشت و به خاطر منافع مملكتي بوي پيشنهاد شد كه آنرا مخفي نگهدارد كه خارجيان پي به اين اختراع بزرگ نبرند .
چون انقلاب كبير فرانسه درگرفت به صف انقلابيون پيوست در راه اجراي هدف هاي انقلاب كوششهاي فراوان كرد بعد از چند روز موفق به تأسيس مدرسه پلي تكنيك و تدريس در آنجا شد .
ژان ويكتور پونسله يكي از كساني بود كه در هنگام جنگ فرانسه با روسيه در روسيه اسير و زنداني شد در زندان بود كه در ذهن خود به بررسي در دروس مزبور بويژه هندسه مشفول گشت تا اينكه توانست دوستان خود را براي امتحانات پلي تكنيك در صورت مراجعت به فرانسه آماده سازد عاقبت تئوري تبديل به وسيله‌ي قطب و قطبي نظرش را پيش از همه جلب كرد و هندسه تصويري را به وجود آورد و چون آن را به آكادمي علوم فرانسه تقديم داشت بدان چندان توجهي نكردند لذا آنرا به آكادمي بروكسل عرضه كرد .
ميشل شال «1793-1880» فرانسوي در آغاز دلال بروات بود اما ورشكست شد و به بلژيك رفت و در ساعات فراغت به تفكر پرداخت تا اينكه در سال 1834 كتابي بنام و ماشين مدرسه پلي تكنيك برگزيده شد . شال هر سال با اكتشافات مهمي نايل ميآمد از جمله تئوري مشخصات را اختراع كرد .
ژاكوب اشتانيز 1786-1863 آلماني اكتشافات متعددي درباره منحنيها و سطوح مشكل كرد . لاكرانژ بعد از اينكه پاستادي مدرسه پلي تكنيك برگزيده شد تئوري تحليلي و پس از چندي ديني 1797 حل معادلات عددي خود را منتشر ساخت و راههائي نو براي آناليز گشود لاگرانژ در تمام دوران انقلاب و بعد از آن از هر نوع گزندي در امان بود .
«كتاب دايره المعرف»

پيشرفت هاي رياضي
بيشتر اكتشافات رياضي را دانشمندان فيزيك مورد استفاده  قرار دارند و ترقيات فراواني نصيب علم فيزيك گشت ازخيلي بيش فيزيكدانان معادلات ديفرانسيل را كه رابطه ي ميان علت و معلول را بيان مي كند وارد عالم فيزيك كردند آنگاه معادلات با مشتق جزيي را در نورديده و در علم رياضي بكار برده اند پس از آن به بررسي و بكار بستن نمودهائي همت گماشتند كه هر كدام تابع بي نهايت علت گوناگون بود معادلات انتگرال نيز در مورد علوم فيزيك به كار بسته شده اين اكتشافات را هم كه حساب توابع رياضي نام يافت از آن ويتو ليترا (vito    valterra) 1860 و 1940 اين كشفمهم به وسيله چند نفري نيز تعقيب و تكميل گرديد ولي تحولي شگرف و افتخاري عظيم نصيب رياضي دانان شد .
زيرا مدتها دانشمندان اعداد صحيح را محاسبه ميكردند بعد از چندي محاسباتشان به اعداد كسري تصميم داده شد آنگاه فيثاغورسان اعداد اصم راوارد رياضيات ساختند وبعد از اعداد منفي وموهوم و سرانجام حساب توابع وارد قلمرو رياضي شد كه نقطه انتهايي و تكامل اين علم محسوب مي گشت .موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
مقاله آشنایی با فناوری های مخابرات سیار - نسل چهارم(LTE)
***معرفی سایت دانلود مقاله و کتاب***(دی ال پیپر)
دانلود رایگان مقاله پیرامون شهر الکترونیک
سوالی در مورد پروژه مدیریت (سیستم بهای تمام شده کالا و خدمات)
دانلود مقاله در مورد آجاکس
دانلود مقاله در مورد سیستم های مدیریت حافظه مربوط به رشته کامپیوتر
دانلود مقاله مقايسه مهارت هاي رواني پايه رواني – جسماني و شناختي ورزشكاران مرد
دانلود مقاله بررسي و مقايسه ميزان توسعه شاخص هاي خلاقيت دانش آموزان دختر و پسر
دانلود مقاله درونگرايي و برونگرايي و ارتباط ان باتنيدگي شغلي در معلمان ورزش
دانلود مقاله بررسي وضعيت استاديوم هاي فوتبال كشور در مقايسه با استاندارد هاي اروپايي

حتی روز" مرگم "هم با هم تفاهم نداریم
من سفید میپوشم
تو سیاه...

۷-۹-۱۳۸۹ ۱۱:۱۸ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ  ارسال موضوع 


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سيستمهاي نظارت تصويري samanbehmanesh 0 242 ۷-۱۰-۱۳۹۲ ۱۱:۲۳ عصر
آخرین ارسال: samanbehmanesh
Bug دانلود رايگان کتاب خود آموز اسکیس و راندو ( مهندسي شهرسازي ) Arezou-66 2 1,434 ۸-۸-۱۳۹۲ ۰۴:۳۴ عصر
آخرین ارسال: Arezou-66
Star مقاله آشنایی با فناوری های مخابرات سیار - نسل چهارم(LTE) chakavak 12 4,044 ۱۲-۷-۱۳۹۲ ۱۱:۲۳ صبح
آخرین ارسال: mhamidi55
Information ***معرفی سایت دانلود مقاله و کتاب***(دی ال پیپر) shayanz 1 1,889 ۳۱-۵-۱۳۹۲ ۰۸:۵۶ عصر
آخرین ارسال: shayanz
Star دانلود مقالات اختصاصی اقتصاد chakavak 5,320 64,172 ۱-۴-۱۳۹۲ ۰۷:۲۵ صبح
آخرین ارسال: chakavak

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
به ایران فروم امتیاز دهید

به اين صفحه امتياز دهيد

با تشکر از حمايت شما