درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۴-۴-۱۳۹۷, ۰۳:۰۷ صبحارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
انواع اردك
نویسنده پیام
کاربر 2 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 475
تاریخ عضویت: ۳ آذر ۱۳۸۹
اعتبار: 18
سپاس ها 12
سپاس شده 8 بار در 7 ارسال
ارسال: #1
انواع اردك

اردك‌هاي روی آب چر

Surface-feeding Ducksمرغابي‌هاي باتلاق‌ها ، تالاب‌ها ، درياچه‌ها و رودخانه‌هاي آرام هستند .

هنگام تغذيه از گياهان آب‌زي ، سر را به ته آب فرو مي برند و انتهاي بدنشان در سطح آب باقي مي ماند

پروازي قوي دارند و هنگام برخاستن از سطح آب با يك جهش و تقريبا به‌طور عمودي به پرواز در مي آيند

معمولا يك " آينه بالي " مستطيل شكل به رنگ روشن در محل شاهپرهاي ثانوي بال دارند

نر و ماده آنها همشكل نيست در دوران تولك ( اواخر تابستان ) نــرها به ماده‌ها شباهت پيدا مي كنند

روي زمين يا در سوراخ‌ها آشيانه مي سازند .
خوتکای کاکلیخوتکای کاکلی - جنس نر

خوتکای کاکلی جنس نر

Falcated teal

خوتکای کاکلی جنس ماده
انگلیسی :
Falcated teal

فرانسوی :
Canard à faucilles

لاتین :
Anas falcataمشخصات :

48 تا 54 سانتی متر ، نسبتا پر جثه ، جنس نر بسیار زیبا با سری رنگارنگ و بدنی خاکستری و نسبتا بزرگ با یک دسته پرهای کاکل مانند به رنگ سبز براق و پرهای سیاه و نقره ای براق دراز در پشت که از حد دم کوتاهش تجاوز می کند ؛ سر و گلو با جلای سبز براق و ترکیب رنگ های برنزی ، سفید و سیاه . یک نیم طوق سبز براق ،گلو و چانه سفید را از هم جدا می کند و به پس گردن سبز براقش می پیوندد . تارکش قهوای تیره خوشرنگ ، مایل به قرمز تیره با نوار پهن چشمی سبز براق که در زمینه قهوای سر کاملا مشهود است ، با سطح شکمی خاکستری مایل به سفید با جلای نقره ای براق .معمولا یک لکه سفید کوچک سفید در جلوی پیشانی دارد . پرنده ماده شبیه به ماده کله سبز با یک آینه بالی سبز براق و نوک تیره رنگ و پر و بال قهوه ای خوشرنگ . جفت جفت و یا در دسته های کوچک دیده می شوند .زیستگاه :

برکه ها ، رودخانه ها ، دریاچه ها و باتلاق های کوچک . لانه اش را بر روی زمین ، در نزدیکی آب و در زیر پوشش گیاهی می سازد .پراکندگی :

خوتکای کاکلی بومی مناطق شرق سیبری تا شمال منچوری است . در دریاچه بایکال و رودخانه Yenisie
زاد و ولد می کند . همینطور گزارشاتی مبنی بر مشاهده آن در جمعیت های کوچک در نزدیکی جزیره هوکایدو ژاپن در دست است . در زمستان جمعیت عمده ای از آنها به سمت ژاپن ، کره جنوبی و چین مهاجرت می کنند . که این مهاجرت به شکلی گسترده تر تا مناطق مرکزی ویتنام جنوبی و برمه را در بر می گیرد . در مشرق ایران گزارش شده است .

فیلوشفیلوش جنس نر و ماده

فیلوش جنس نر

اردک فیلوش جنس ماده
انگليسي : Pintail

فرانسوي : Canard pilet

لاتين : Anas acutaمشخصات :

55 سانتي‌متر ؛ اردكي است نسبتا لاغر ، با گردني دراز و دم بلند و نوك تيز . پرنده نــر سر و گردني به رنگ قهوه‌اي شكلاتي و سينه‌اي سفيد دارد كه سفيدي آن تا طرفين گردن امتداد پيدا مي كند . سطح پشتي و پهلوهايش خاكستري كمرنگ و شاهپرهاي وسطي دمش دراز و نوك‌تيز است . در دوران تولك و موقعي كه نابالغ است شبيه پرنده ماده ؛ ولي در سطح پشتي پررنگ‌تر است . پرنده ماده ازماده‌هاي كله‌سبز ، اردك ارده‌اي و گيلار با جثه نسبتا لاغر ، گردن باريك ، دم نوك تيز ، آينه بالي نامشخص و منقار خاكستري تشخيص داده مي شود . در پرواز لبه سفيد عقبي بال كمك بيشتري به شناسايي اين پرنده مي كند ، تنها اردك ديگري كه دم بلند دارد " اردك دم‌دراز " است كه جثه‌اش كوچكتر و قسمت عمده سر آن سفيد رنگ مي باشد و اردكي است غواص و دريائي . پرواز فيلوش خيلي سريع است و در خشكي به راحتي و زيبايي راه مي‌رود .زيستگاه :

زمستان در آبهاي ساحلي ، خورها لجن‌زارهاي ساحلي ، باتلاق‌هاي وسيع و نيزارها .
فیلوش از جمله پرندگانی‌ست که در گذشته نچندان دور در زمستان‌ها از پراکندگی نسبتا زيادی برخوردار بوده و گاهي در جنوب شرقي ايران تا بلوچستان ديده شده ، ولی در طی سال های اخیر تعداد آنها رو به کاهش نهاده است .

خوتکای سفیدخوتکای سفید جنس نر و ماده

خوتکای سفید جنس نر

خوتکای سفید جنس ماده
انگليسي : Garganey

فرانسوي : Sarcelle d’ete

لاتين : Anas querquedulaمشخصات :


37 سانتي‌متر ؛ فقط كمي از خوتكا بزرگتر است با اين تفاوت كه گردن باريك‌تر ، تارك تخت‌تر و منقاري راست‌تر دارد ، پرنده نــر در حال پرواز با پيش‌بال خاكستري مايل به ابي كمرنگ ، سينه قهوه‌اي و شكم سفيد مشخص مي شود . در حال استراحت با نوار ابروئي سفيد واضح كه تا پس‌سر ادامه پيدا مي كند ، پرهاي شانه‌اي سياه و سفيد دراز و آويزان به اساني تشخيص داده مي شود . در دوران تولك شبيه پرنده ماده است ، ولي همواره به كمك رنگ خاكستري مايل به آبي شانه‌هايش بازشناخته مي شود . پرنده ماده شبيه ماده خوتكا است ولي طرح راه‌راه سر ( به ويژه ابرو و گونه تقريبا سفيد ) شانه‌هاي كمرنگ‌تر و آينه بالي مشخص ، آن را متمايز مي سازد . رفتار و عادات تغذيه خوتكاي سفيد بيشتر به " نوك پهن " شبيه است تا به خوتكا ، در پرواز بسيار چابك و سريع است .زيستگاه :

بيشتر شبيه خوتكا اما به ندرت در آب شور ديده مي شود . در ميان علف‌هاي بلند و نزديك آب زادوولد مي كند .
خوتکای سفید پرنده‌ای‌ست که به صورت مهاجر عبوري از پراکندگی نسبتا فراوانی برخورداراست و تقریبا در همه‌جاي ايران ديده شده است . در سال‌هاي گذشته ، به تعدا كم در ايران زادوولد مي كرده است ، ولي در سال‌هاي اخير گزارش مستندي از زادوولد آن در دست نيست .

اردک نوک پهناردک نوک پهن جنس نر و ماده

نوک پهن جنس نرانگليسي : Shoveler

فرانسوي : Canard Souchet

لاتين : Anas Clypeataمشخصات :

50 سانتي‌متر ؛ از همه اردك‌هاي ديگر با داشتن منقار بزرگ بيل شكل مشخص مي شود . پرنده نــر در سطح پشتي به‌طور كلي سياه و سفيد است . سر سبز رنگ و براق ، شكم و پهلوهاي بلوطي ، سينه سفيد و پيش بالي به رنگ آبي آسماني دارد و در حال استراحت و يا در پرواز از سر تا دم طرح ويژه‌اي از بخش‌هاي رنگي و سفيد به‌طور يك در ميان ( رنگي – سفيد – رنگي – سفيد – رنگي ) نشان مي دهد . در دوران تولك شبيه ماده است ، به‌جز بال‌ها كه رنگ روشن‌تري دارد و رنگ سطح پشتي آن پررنگ‌تر و يكدست‌تر است . پرنده ماده شبيه ماده كله‌سبز ولي شانه‌هايش ( مانند خوتاكي سفيد نـر ) آبي رنگ است . اين پرنده در حال استراحت يا شنا روي آب قسمت جلو بدنش بيشتر در آب فرو مي رود و سر و منقار خود را رو به پايين نگاه‌مي دارد . در حال پرواز به‌نظر مي آيد كه بال‌هايش خيلي عقب قرار گرفته‌ است .زيستگاه :


كمتر از ديگر تردك‌هاي روي آب‌چر دريا‌زي است . معمولا در نواحي باتلاقي و آبگيرهاي پر گياه ديده مي شود . در علفزارهاي پرآب و باتلاق‌ها زادوولد مي كند .
اردک مرمریاردک مرمری جنس نر و ماده


اردک مرمری جنس نرانگليسي : Marbled teal

فرانسوي : Sarcelle marbree

لاتين : Anas angustirostrisمشخصات :

38 سانتي‌متر اندكي از خوتكا بزرگ‌تر است با گردني درازتر و سر بزرگتر . به وسيله پروبال قهوه‌اي تيره و روشن طرح مرمري و يك لكه تيره‌رنگ در ناحيه چشم مشخص مي شود . از دور به رنگ قهوه‌اي مايل به خاكستري يكدست به‌نظر مي رسد .، در پرواز طرح مشخصي نشان نمي دهد ، به‌جز شاهپرهاي ثانوي كمرنگ و دم نوك سفيد . در پرنده نــر ، پرهاي پس سر اندكي بلندتر است و كاكل كوچكي را تشكيل مي دهد ، پرنده نابالغ در سطح شكمي زرد رنگ‌تر است با نوار چشمي تيره و دو لكه تقريبا سفيد روي بال . معمولا جفت‌جفت يا به صورت دسته‌هاي كوچك ديده مي شود و در زمستان گاهي گله‌هاي بزرگ تشكيل مي دهد ، حركاتش كند است و معمولا خود را از انظار پنهان مي سازد .زيستگاه :

بيشتر در مجاورت ابهاي شيرين ديده مي شود و مناطق پرگياه را به فضاهاي باز ترجيح مي دهد . در تالاب‌ها و در طول سواحل رودخانه‌ها نزديك به آب آشيانه مي سازد ، زمستان‌ها بيشتر در فضاهاي باز ديده مي شود به‌خصوص در مانداب‌هاي موقت بياباني حاصل از باران .پراكندگي :


به‌طور كلي اردک مرمری پرنده‌اي‌ست بومي و در گذشته نه چندان دور ، از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار بوده است و در حال حاضر از گونه‌هاي نادر به شمار مي آيد ؛ اخيرا گزارشي دال بر مشاهده حدود ۳۴۰ قطعه اردك مرمري در تالاب‌هاي مهاباد در دست است ، اين پرنده زيبا به ندرت در سواحل درياي خزر ديده شده .
موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
پرندگان(انواع.نگه داری.غذاو....)
انواع جفت گیری در پرندگان
نام انواع پرندگان
انواع پرندگان
اشنایی با انواع طوطی های امازون 2855
انواع طوطی های لوری021

خدایا

کودکان گل فروش را میبینی ؟

مردان خانه به دوش

دخترکان تن فروش

واعظان دین فروش

پسران کلیه فروش

انسانهای آدم فروش

همه را میبینی؟

میخواهم یک تکه آسمان کلنگی بخرم ، دیگر زمینت بوی زندگی نمیدهد!!!
۲۲-۹-۱۳۸۹ ۰۵:۰۰ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 2 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 475
تاریخ عضویت: ۳ آذر ۱۳۸۹
اعتبار: 18
سپاس ها 12
سپاس شده 8 بار در 7 ارسال
ارسال: #2
RE:انواع اردك

اردک های غواص:اردک های غواص

Diving Ducksاين گروه شامل اردك‌هاي دريائي و اردك‌هاي غواص آب شيرين مي باشد كه بيشتر در آبهاي وسيع مانند درياچه‌هاي بزرگ ، خليج‌ها ، خورها و درياها فعاليت دارند .

پاهاي آنها در قسمت عقبي سطح شكم قرار دارد و غواصان ماهري هستند .

هنگام برخاستن از سطح آب در حال بال‌زدن تا مسافتي روي آب پا مي زنند .

غذاي عمده آنها نرم‌تنان و گياهان آبزي است .

اردك‌هاي دريائي بيش از اردك‌هاي آب شيرين به عمق آب فرو مي روند .

نر و ماده آنها همشكل نيست و روي زمين يا در سوراخ‌ها آشيانه مي سازند .

اردک تاجدارRed-crested Pochard

اردک تاجدار جنس نر

اردک تاجدار جنس نر

اردک تاجدار جنس مادهانگليسي : Red-crested Pochard

فرانسوي : Nette Rousse

لاتين : Netta rufinaمشخصات :

55 سانتي‌متر ؛ اردك تاجدار اردكي است غواص ، با سري بزرگ و بدني فربه كه هنگام نشستن برروي آب بدنش زياد در آب فرو نمي رود . اردك تاجدار نــر ، منقار قرمز ، سر بلوطي سير با كاكلي روشن‌تر ، سطح پشتي قهوه‌اي پررنگ ، گردن و سينه و زير دم سياه ، پهلوهاي سفيد و دم خاكستري رنگ دارد ، در پرواز يك نوار پهن سفيد در سراسر بالش ديده مي شود . اردك تاجدار در دوران تولك شبيه به پرنده ماده است ؛ جز كاكل و منقار قرمز كه آن را از پرنده ماده و اردك سر حنايي مشخص مي سازد . اردك تاجدار ماده به رنگ قهوه‌اي مات است با گونه‌هاي قهوه‌اي خاكستري كمرنگ كه در برابر تارك قهوه‌اي پررنگش تضاد خاصي نشان مي دهد . نوار بالي آن سفيد چرك است . تنها اردك ديگري كه قهوه‌اي رنگ است و گونه‌هاي كمرنگ دارد ، ماده اسكوتـر سياه مي باشد كه منقارش كلفت‌تر و فاقد سفيدي بال است .زيستگاه :

در نيزارهاي اطراف بركه‌ها و درياچه‌هاي آب شيرين و مرداب‌هاي نيمه‌شور زادوولد مي كند . زمستان در پهنه درياچه‌ها و گاهي در طول سواحل ديده مي شود .پراكندگي :اردک تاجدار از جمله پرندگانی‌ست که در گذشته نچندان دور ، زمستان‌ها از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار بوده ، امكان داشته روزگاري در شمال شرقي ايران زادوولد مي كرده ولی در حال حاضر اطلاع دقیق و مستندی از وضعیت تعداد ، پراکندگی و زادآوری آن در دسترس نیست .

اردک سر حناییاردک سر حنایی جنس نر

اردک سر حنایی جنس نر

اردک سر حنایی جنس مادهانگليسي : Pochard

فرانسوي : Fulligule milouin

لاتين : Aythya ferinaمشخصات :

45 سانتي‌متر ؛ اردكي است با تارك بلند و نيم‌رخ مثلث شكل . سر حنايي نــر با سرو گردن بلوطي پررنگ و يكدست ، سينه سياه و بدن خاكستري كمرنگ مشخص مي شود . منقار آبي كمرنگ با قاعده و نوك سياه ، نوار بالي خاكستري و فقدان سفيدي روي بال ، پرنده نــر را از اردك تاجدار كه منقار قرمز و نوار بالي سفيد رنگ دارد ، متمايز مي سازد . در دوران تولك شبيه ماده ولي در سطح پشتي خاكستري رنگ‌تر است . سر حنايي ماده سر و سينه‌اش قهوه‌اي است و تفاوت آن با ماده اردك سرسياه و اردك سياه كاكل در اين است كه دور منقار و چانه آن كمرنگ است ، منقار آبي رنگ و نوار بالي خاكستري دارد ( نه سفيد ) . اردك سر حنايي كمتر به خشكي مي آيد ، روزها روي آب استراحت مي كند و هنگام غروب و سپيده‌دم به تغذيه مي پردازد ، به آساني غوطه مي زند ( رجوع شود به گيلار )زيستگاه :

اردك سر حنايي به ندرت در دريا و بيشتر در درياچه‌ها و ماندابهائي كه حاشيه پرگياه دارند به‌سر مي برد . در نيزارهاي انبوه زادوولد مي كند ، زمستان‌ها در ماندابهائي كه ساحل بدون گياه دارند ديده مي شودپراكندگي :اردک سر حنایی پرنده ای‌ست که زمستان‌ها از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است و گاهي در جنوب شرقي ايران تا بلوچستان ديده مي شود . در گذشته به تعداد كم در ايران زادوولد مي كرده است ولی در حال حاضر اطلاع دقیق و مستندی از وضعیت زادآوری آن در این مناطق در دسترس نیست .

اردک بلوطیاردک بلوطی جنس نر و ماده

اردک بلوطی جنس نر

اردک بلوطی جنس نرانگليسي : Ferruginous Duck

فرانسوي : Fuligule Nyroca

لاتين : Aythya nyrocaمشخصات :

40 سانتي‌متر ؛ از اردك سياه كاكل كوچك‌تر و خوش تركيب‌تر است . از نزديك هر دو جنس با پرو بال بلوطي سير و سطح پشتي قهوه‌اي پررنگ مشخص مي شوند ، شكم و نوار بالي سفيد آنها در حال استراحت معمولا ناپيدا است . اردك بلوطي از دور ( به ويژه ماده ) با ماده سياه كاكل اشتباه مي شود ولي معمولا به وسيله سفيدي مشخص پوشپرهاي زير دم و در پرواز با توجه به نوار بالي سفيد و انحنادار تشخيص داده مي شود . قاعده و منقارش هرگز سفيدي ندارد ، چشم‌هاي نــر سفيد و چشم‌هاي ماده قهوه‌اي رنگ است .رنگ ماده اردك بلوطي به طور كلي تيره‌تر از رنگ نــر مي باشد . پرنده نابالغ شبيه ماده ولي در سطح شكمي لكه‌لكه است و از ماده اردك سر حنائي كه تا اندازه‌اي شبيه آن است با ظاهر پررنگ‌تر و بلوطي‌تر ، پهلوهاي قهوه‌اي و نوار بالي سفيد مشخص مي شود . اين پرنده از نظر رفتار فعال‌تر از اردك سر حنائي و زيستگاهش همانند آن است .پراكندگي :به طور کلی در گذشته اردك بلوطي در شمال غربي ايران فراوان بوده است اما در حال حاضر اين گونه به شدت در خطر انقراض نسل قرار دارد ، گهگاهي در سواحل درياي خزر به صورت مهاجر عبوري ديده مي‌شود . سابقا معدودي از آنها زمستان را در ايران مي ماندند .

اردک سیاه کاکلاردک سیاه کاکل جنس نر و ماده

اردک سیاه کاکل جنس ماده

اردک سیاه کاکل جنس نرانگليسي : Tufted

فرانسوي : Fuligule morillon

لاتين : Aythya fuligulaمشخصات :

43 سانتي‌متر ؛ سياه كاكل نــر، كه سياه و سفيد است ، امكان دارد با اردك سر سياه كه كمي بزرگ‌تر از آن است اشتباه گرفته شود ، ولي به وسيله سطح پشتي سياه يكدست و كاكل باريك آويزان مشخص مي شود . در دوران تولك شبيه ماده ولي پررنگ‌تر است . ماده سياه كاكل ، قهوه‌اي‌تر است با كاكلي كوتاه‌تر و گاهي حاشيه سفيدي در قاعده منقار . ماده اردك سر سياه نيز به همين شكل است ولي سفيدي صورتش بيشتر ، سطح پشتي آن كمرنگ‌تر و منقارش بزرگ‌تر است . در پرواز ، "سياه كاكل " و " سر سياه " بالغ هر دو نوار بالي سفيد مشخصي دارند كه تقريبا سراسر طول بال را مي پوشاند ( رجوع شود به اردك سر سياه )زيستگاه :

اغلب در درياچه ها و سواحل دريا ديده مي شد . اردك سياه كاكل در گذشته در درياچه‌ها و آبگيرهاي ايران زادوولد مي كرده است .پراكندگي :اردک سیاه کاکل از جمله پرندگانی ست که زمستان‌ها از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار بوده است ، در گذشته امكان آن مي رفته كه در شمال غربي ايران زادوولد کند ولی در حال حاضر اطلاع دقیق و مستندی از وضعیت زادآوری این پرنده در این مناطق در دست نیست .


اردک سر سیاهاردک سر سیاه جنس نر

اردک سر سیاه جنس مادهانگليسي : Scaup

فرانسوي : Fuligule milouinan

لاتين : Aythya marilaمشخصات :

47 سانتي‌متر ؛ اردك سرسياه نــر ، از دور با سر و دم سياه و بدن سفيد مشخص مي شود . سر ، گردن و سينه بال ، پشت خاكستري كمرنگ ، پهلوها و سطح شكمي سفيد و منقار سفيد خاكستري مايل به آبي دارد . از نــر سياه‌كاكل ( كه اندكي كوچكتر از آن است ) به‌وسيله پشت خاكستري ، نداشتن كاكل و بدن پهن‌تر مشخص مي شود . در دوران تولك شبيه ماده ولي پشتش خاكستري است و روي صورت خيلي كم و يا هيچ سفيدي ندارد ، پرنده ماده از ماده سياه‌كاكل به‌وسيله بخش سفيد و مشخص قاعده منقار و بدن پهن‌تر تشخيص داده مي شود . ( ماده و نابالغ اردك سياه‌كاكل نيز غالبا لكه كمرنگي در قاعده منقار دارند ولي هرگز به اين بزرگي و وضوح نيست ) تشخيص ماده‌هاي نابالغ دو گونه مزبور از هم خيلي دشوار است . نــر بالغ اردك سر سياه به كمك پشت خاكستري رنگش شناخته مي شود . نوار بالي سفيد هر دو جنس اين پرنده هنگام پرواز به خوبي ديده مي شود . به صورت گله‌ها و صف‌هاي فشرده و نامنظم پرواز مي كنند . اردك سر سياه ، غواصي ماهر است و غالبا در درياهاي متلاطم ديده مي شود .زيستگاه :

دريا‌زي است و معمولا در خليج‌ها و خورها به‌سر مي برد .پراكندگي :

اردک سر سیاه از جمله پرندگانی‌ست که زمستان‌ها به تعداد كم در سواحل درياي خزر ديده شده .

اسکوتر سیاهاسکوتر سیاه جنس ماده

اسکوتر سیاه جنس مادهانگليسي : Common Scoter

فرانسوي : Macreuse noire

لاتين : Melanitta nigraمشخصات :

48 سانتي‌متر ؛ اسكوتر نــر ، تنها اردكي است كه تمام بدنش سياه مي باشد . منقار سياهش خط‌الراسي به رنگ زرد نارنجي روشن و يك برآمدگي بزرگ و سياه در قاعده دارد . ماده و نابالغ اين پرنده قهوه‌اي پررنگ است با گونه و گلوي تقريبا سفيد كه در برابر تارك تيره‌رنگش جلوه خاصي دارد . سطح شكمي آن سفيد مايل به قهوه‌اي و لكه‌لكه است ، از ماده اردك تاجدار ( كه آن نيز گونه‌هاي كمرنگ دارد ، ولي دريائي نيست ) به وسيله ظاهر پررنگ‌تر ، بدن پهن‌تر و نداشتن نوار بالي مشخص مي شود ، تفاوت آن با ماده اسكوتر بال سفيد ، در طرح صورت و پاهاي سياه ( نه قرمز ) مي باشد . ( ماده اسكوتر بال سفيد در پرواز آينه بالي سفيد و مشخصي دارد ) . اين پرنده به راحتي شنا مي كند و اغلب دم نوك‌تيز خود را بالا نگهميدارد ، پروازي پرتوان دارد و معمولا در دسته‌هاي نامنظم و يا به صورت خطوط موج‌دار پرواز مي كند .

زيستگاه :

اسكوترسياه دريا‌زي است ولي در مقايسه با اسكوتر بال سفيد ؛ آبهاي آرام‌تر را ترجيح مي دهد .پراكندگي :

در سال‌هاي گذشته و در فصل زمستان ، به تعداد خيلي كم در سواحل درياي خزر ديده مي شده است و گزارش مستندي دال بر حضور مجدد آن در دست نيست .

اسکوتر بال سفیداسکوتر بال سفید جنس نر

اسکوتر بال سفید جنس نر

اسکوتر بال سفید جنس نرانگليسي : Velvet Scoter

فرانسوي : Macreuse brune

لاتين : Melanitta fuscaمشخصات :

55 سانتي‌متر ؛ جثه فربه و منقاري باد‌كرده دارد . هر دو جنس اسكوتر بال سفيد از اسكوتر سياه به‌وسيله آينه‌بالي سفيد كه در حالت بال‌بسته اغلب ناپيدا است ، مشخص مي شود . هنگام شيرجه پاهاي قرمزش ديده مي شود . پرنده نـر لكه سفيد كوچكي در زير چشم دارد و طرفين منقار سياهش زرد رنگ است . پرنده ماده با دو لكه بزرگ تقريبا سفيد در هر طرف سر از اسكوتر سياه تميز داده مي شود ، اين لكه‌ها در پرنده نابالغ مشخص‌تر است ، كه در صورت نبودن اين لكه‌ها ، سفيدي بال براي شناختن آن كافي است . معمولا به صورت دسته‌هاي كوچك و يا تك‌تك در نزديكي ساحل ديده مي شود .زيستگاه :

زيستگاه اسكوتر بال سفيد مانند اسكوتر سياه است ولي اغلب در آبهاي متلاطم‌تر ديده مي شود .پراكندگي :

اسكوتر بال سفيد ، از گونه‌هاي كمياب است ، در گذشته زمستان‌ها به تعداد خيلي كم در سواحل درياي خزر ديده مي شد ، اما به رقم نابودي مامن اين پرندگان و عدم امنيت براي حضور اين پرنده ، رفته‌رفته سال‌ها مي گذرد و به ندرت گزارشي از مشاهده آن به دست مي رسد .


اردک دم درازاردک دم دراز جنس ماده

اردک دم دراز جنس نر

اردک دم دراز جنس نر و ماده

Long-tailed Duck maleانگليسي : Long-tailed Duck

فرانسوي : Hareld de miquelon

لاتين : Clangula hyemalisمشخصات :

پرنده نــر 53 سانتي‌متر ( با احتساب پرهاي دراز و نوك‌تيز دم ) ، پرنده ماده 41 سانتي‌متر ؛ اردك دم دراز ، تنها اردك دريائي است كه بدني سفيد و بال‌هاي تيره‌رنگ يكدست دارد و به وسيله سركوچك و گردن و منقار كوتاهش مشخص مي شود . پرنده نــر در زمستان سر ، گردن ، شكم و پرهاي شانه‌اي سفيد و سينه ، پشت و بال‌هاي قهوه‌اي مايل به سياه دارد و يك لكه بزرگ تيره رنگ در كنار گردن آن ديده مي شود . منقاري صورتي با قاعده و نوك سياه دارد ، در تابستان بيشتر قهوه‌اي پررنگ است با شكم سفيد و لكه دور چشمي سفيد . پرنده ماده در زمستان سطح پشتي تيره و سطح شكمي سفيد با نوار سينه‌اي قهوه‌اي دارد . سرش سفيد است با تارك ، لكه گونه‌اي و منقار تقريبا سياه و دمي به اندازه طبيعي . در تابستان تيره‌تر است و طرح سرش مشابه پرنده نــر مي باشد . پرنده نابالغ شبيه ماده ولي خاكستري‌تر است ، با گلوي نسبتا قهوه‌اي . اردك دم دراز به راحتي شنا مي كند و با چابكي در درياي متلاطم غوطه مي زند ، تنها اردك ديگري كه دم دراز دارد فيلوش است كه سر تيره‌تر و جثه‌اي بزرگتر دارد و فقط در ساحل و آبهاي داخل خشكي ديده مي شود .زيستگاه :

اردك دم دراز به‌طور كلي پرنده‌اي دريازي است .
پراكندگي :

اردک دم دراز پرنده ای‌ست که گاهي زمستان‌ها به صورت سرگردان در ساحل درياي خزر ديده شده است .


اردک چشم طلاییاردک چشم طلایی جنس ماده

اردک چشم طلایی جنس نرانگليسي : Goldeneye

فرانسوي : Garrot a oeil d’or

لاتين : Bucephala clangulaمشخصات :

45 سانتي‌متر ؛ پرنده‌ نــر با پرو بال سياه و سفيد جلب توجه مي كند . گردن و سطح شكمي آن سفيد ، پشت و دمش سياه است و روي پرهاي شانه‌اش رگه‌هاي مشخصي ديده مي شود ، سري سياه و مثلث شكل با منقاري كوتاه و سياه دارد ، لكه سفيد بين منقار و چشم تشخيص آنرا آسان مي سازد ، پاهايش نارنجي رنگ است و در پرواز سر آن بزرگ و گردنش كوتاه مي نمايد ؛ با آينه بالي سفيد و مربع شكل كه تقريبا تا لبه جلوئي بال امتداد مي يابد . اردك چشم طلايي نــر ، در دوران تولك شبيه ماده است ولي سياهي سر و سفيدي سينه را حفظ مي كند ، پرنده ماده در سطح پشتي خاكستري لكه‌لكه است با سر مثلث شكل به رنگ قهوه‌اي شكلاتي ، طوق سفيد و آينه بالي مربع شكل سفيد و بزرگ كه برخلاف اردك سياه‌كاكل و اردك سر‌سياه ، در حالت بال بسته نيز نمايان است . پرنده نابالغ قهوه‌اي‌تر و بدون طوق گردني مي باشد . اردك چشم طلايي سريع‌تر از اردك‌هاي غواص ديگر از سطح آب برمي‌خيزد و بال‌هايش صداي سوت مانند مخصوصي ايجاد مي كند .زيستگاه :

آبهاي ساحلي ، اغلب در درياچه‌هاي داخل خشكي نيز ديده مي شود .پراكندگي :


اردك چشم طلایی از گونه‌هايي است كه در دنيا ارزش زيادي دارد و در ايران از جمله پرندگاني‌ است كه در معرض خطر انقراض نسل قرار دارد ، روزگاري اين پرنده در ايران و در فصل زمستان از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار بوده و اما در حال حاضر و در سال‌هاي اخير تنها تعدادي از آنها در درياچه شورابيل مشاهده شده‌اند . به طور اتفاقي در خوزستان نيز ديده شده است .


خدایا

کودکان گل فروش را میبینی ؟

مردان خانه به دوش

دخترکان تن فروش

واعظان دین فروش

پسران کلیه فروش

انسانهای آدم فروش

همه را میبینی؟

میخواهم یک تکه آسمان کلنگی بخرم ، دیگر زمینت بوی زندگی نمیدهد!!!
۲۲-۹-۱۳۸۹ ۰۵:۰۱ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 2 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 475
تاریخ عضویت: ۳ آذر ۱۳۸۹
اعتبار: 18
سپاس ها 12
سپاس شده 8 بار در 7 ارسال
ارسال: #3
RE:انواع اردك

اردک های غاز نما

آنقوتآنقوت جنس ماده در پرواز

Ruddy Shelduck

آنقوتانگليسي : Ruddy Shelduck

فرانسوي : Tadorne Casarca

لاتين : Tadorna ferrugineaمشخصات :

63 سانتي‌متر ؛ نشانه‌هاي تشخيص اين پرنده عبارتند از شكل غاز مانند ، پرو بال قهوه‌اي مايل به نارنجي يكدست با سرو گردن كمرنگ‌تر ، دم و شاهپرهاي بالي سياه ، آينه بالي سبز رنگ ، پاها و منقار نسبتا كوچك و به رنگ سياه . در پرواز پوشپرهاي سفيد بال كاملا مشخص است . پرنده نــر يك طوق گردني باريك و سياه دارد ، پرنده ماده سرش تقريبا سفيد است . معمولا جفت جفت ديده مي شوند و پروازشان شبيه تنجه است .زيستگاه :

خيلي كمتر از تنجه به آب بستگي نشان مي دهد ، زمستان‌ها بيشتر در سواحل ماسه‌اي درياچه‌ها ، كنار رودخانه‌ها ، كشتزارها و حتي استپ‌هاي خشك ديده مي شود . در سوراخ تپه‌هاي شني ، صخره‌ها درختان كهن و ديوارها آشيانه مي سازد .پراكندگي :نقشه پراکندگی آنقوتآنقوت پرنده‌اي نيمه مهاجر است و در ساليان گذشته نسبتا فراوان بوده ، اما به سبب نابودی زیستگاه‌ها و شكار بي رويه ، تعداد اين پرنده ، حتی در نواحي ساحلي درياي خزر به شدت رو به كاهش نهاده است .تنجهتنجه جنس نر و ماده

Shelduck

آنقوت جنس نرانگليسي : Shelduck

فرانسوي : Tadorne de Belon

لاتين : Tadorna tadornaمشخصات :

60 سانتي‌متر ؛ اردكي با جثه بزرگ و غاز مانند كه از دور سياه و سفيد بنظر مي رسد . به وسيله سر و گردن سياه مايل به سبز ، بدن سفيد ، نوار سينه‌اي پهن بلوطي رنگ ، و يك نوار طولي تيره در وسط سطح شكمي تشخيص داده مي شود . پرهاي شانه و شاهپرهاي نخستين سياه و آينه بالي سبز رنگ دارد . پاهايش صورتي و منقارش قرمز رنگ است ، قاعده منقار در پرنده نــر برآمودگي مشخصي دارد . پرنده نابالغ سطح پشتي قهوه‌اي مايل به خاكستري ، صورت و گلوي تقريبا سفيد ، منقار صورتي و پاهاي خاكستري دارد و فاقد نوار پهن بلوطي‌رنگ سينه مي باشد . پرواز اين پرنده شبيه غازها است و از اكثر اردك‌ها آهسته‌تر بال مي زند و تا حدي نزديك به سطح آب پرواز مي كند ، وقتي روي آب نشسته است امكان دارد كه با " نوك پهن " نــر اشتباه شود ولي پرنده اخير كوچكتر بوده ، منقار تيره و بيل شكل دارد و بدنش در حالت نشسته بيشتر در آب فرو مي رود .زيستگاه :

سواحل ماسه‌اي و گلي درياها و درياچه‌هاي شور . در سوراخ‌ها و نقب‌هاي زميني زاد و ولد مي كند .پراكندگی :نقشه پراکندگی تنجهتنجه از جمله پرندگان نيمه مهاجر است و زماني در مناطق خاصي از ایران ، از پراکندگی فراوانی برخوردار بوده است .

خدایا

کودکان گل فروش را میبینی ؟

مردان خانه به دوش

دخترکان تن فروش

واعظان دین فروش

پسران کلیه فروش

انسانهای آدم فروش

همه را میبینی؟

میخواهم یک تکه آسمان کلنگی بخرم ، دیگر زمینت بوی زندگی نمیدهد!!!
۲۲-۹-۱۳۸۹ ۰۵:۰۲ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  روش رام كردن سهره dinator 1 1,608 ۲۰-۱۲-۱۳۹۳ ۱۱:۳۶ عصر
آخرین ارسال: صفر خوانساری
  دارکوب mary.sdi 1 1,082 ۲۵-۹-۱۳۹۳ ۰۷:۰۳ عصر
آخرین ارسال: محمد محمدی mybb
  مرغ عشق mary.sdi 0 1,217 ۱۸-۹-۱۳۹۳ ۰۱:۵۳ عصر
آخرین ارسال: mary.sdi
  گنجشک mary.sdi 0 1,085 ۱۳-۹-۱۳۹۳ ۱۰:۴۹ صبح
آخرین ارسال: mary.sdi
  عقاب گر | bald eagle mary.sdi 0 891 ۲۹-۸-۱۳۹۳ ۰۷:۱۶ عصر
آخرین ارسال: mary.sdi


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان

لینک دوستان