درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۲۷-۷-۱۳۹۷, ۰۶:۱۰ عصر 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
2010 سالي پرشکست براي آمريکا
نویسنده پیام
کاربر 10 ستاره
*
غایب
ارسال‌ها: 9,655
تاریخ عضویت: ۱۱ دي ۱۳۸۸
اعتبار: 44
سپاس ها 101
سپاس شده 396 بار در 240 ارسال
ارسال: #1
2010 سالي پرشکست براي آمريکا

جام جم آنلاين: ناتواني آمريکا در حل مسائلي مانند بحران خاورميانه، اجماع براي تحريم عليه ايران و مقابله با پيامدهاي انتشار اسناد ويکي ليکس سال 2010 را به سالي پر از شکست و رسوايي براي اين کشور تبديل کرد.


به گزارش مهر در سالي که گذشت دولت آمريکا با وجود دست و پا زدنهاي بسيار نتوانست بخش اعظم سياستهاي خود را عملي کرده و شکستهاي متعددي را در زمينه داخلي و خارجي تجربه کرد که در زير به مهمترين آنها اشاره مي شود.


تحريم ايران؛ طرحي از پيش شکست خورده

دولتمردان آمريکايي پس از مشاهده پافشاري ايران بر حق خود مبني بر دستيابي به فناوري صلح آميز هسته اي، بار ديگر کوشيدند با بدست آوردن اجماعي بين المللي و از طريق تحت فشار قرار دادن اين کشور از طريق تحريم هاي اقتصادي، برنامه هسته اي آن را متوقف کنند.

در اين راستا در ژوئن 2010 قطعنامه جديد ضدايراني که توسط آمريکا، انگليس و فرانسه به شوراي امنيت سازمان ملل متحد ارائه شده بود، سرانجام با 12 راي موافق و 2 راي مخالف برزيل و ترکيه تصويب شد. لبنان در اين راي گيري راي ممتنع داد. هر چند آمريکا و همپيمانان غربي اش به شدت به دنبال جلب اجماع کامل براي تصويب اين قطعنامه بدون هر گونه مخالفتي بودند، اما در اين راه ناکام ماندند.

در عين حال برخي از کشورها از جمله روسيه تلويحا به اين نکته اشاره کردند که موافق اين تحريم نبوده و تحت فشارهاي آمريکا به قطعنامه راي مثبت داده اند. بويژه اينکه کشورهايي مانند چين و روسيه روابط گسترده اي با ايران داشته و هر گونه تحريم را به زيان خود مي ديدند. از اين رو مدتي پس از تصويب چهارمين قطعنامه ضدايراني در شوراي امنيت شکاف موجود بين اعضاي اين شورا بيش از پيش نمايان شد.

گزارشهاي منتشر شده در ماههاي پس از تصويب اين قطعنامه که از بي توجهي بسياري از طرفهاي تجاري ايران و حتي شرکتهاي آمريکايي به آن حکايت داشت، نشان داد که آمريکا بازهم طرحي را در دستور کار قرار داده که از ابتدا شکست خورده بود.


اين قطعنامه همچنين توافقهاي احتمالي غرب با ايران در مورد برنامه هسته اي را تحت الشعاع قرار داده و اين کشور را در مذاکرات با گروه 1+5 در موضع قويتري قرار داد. جالب اينجاست که ايران، ترکيه و برزيل پيش از قطعنامه 1929 توافقنامه اي را در تهران براي حل و فصل اختلافات با غرب امضا کرده بودند و ايران آماده همکاري در زمينه موضوع هسته اي بود. اما تحريمهاي جديد راه آمريکا براي به توافق رسيدن با ايران را دشوار تر کرد.

نتيجه اين اشتباه آمريکا در دور بعدي مذاکرات هسته اي ايران و 1+5 که در ماه دسامبر انجام شد، به خوبي قابل مشاهده بود. در اين دور از مذاکرات ناهماهنگي و اختلافات بين آمريکا و همپيمانان اروپايي اش بيش از گذشته نمايان بود و اين امر موجب شد که آنها در پايان با دست خالي از مذاکرات خارج شوند. اين در حالي بود که اين کشورها پيشتر نهايت تلاش خود براي اعمال فشار به ايران را در تصويب قطعنامه چهارم به کار بسته بودند و ديگر دستاويزي براي تهديد ايران نداشتند.

با توجه به اين موارد آمريکا در برخورد نسنجيده با موضوع هسته اي ايران دو شکست سنگين و پياپي را متحمل شده و با وجود صرف هزينه ها و انرژي فراوان نتوانست در راهي که دولتمردان اين کشور طي سه دهه اخير عليه ايران در پيش گرفته اند، کاري از پيش ببرد.

اثبات ناتواني واشنگتن در حل بحران خاورميانه

ميانجيگري ناموفق آمريکا در مذاکرات به اصطلاح مستقيم سازش خاورميانه نيز شکست ديگري براي اين کشور در سال گذشته ميلادي بود. اين مذاکرات که با تبليغات و اميدواريهاي فراوان آمريکا در دوم سپتامبر آغاز شد، تنها پس از سه دور برگزاري از تاريخ 26 سپتامبر بدليل از سرگيري شهرک سازي صهيونيستها در کرانه باختري به حالت تعليق درآمد و چندي بعد نيز با اعتراف واشنگتن مبني بر ناتواني خود در توقف ساخت و سازها منتفي شد.

بدنبال اين اتفاق آمريکا در توجيه شکست خود براي توقف شهرک سازي ادعا کرد که براي از سرگيري مذاکرات مستقيم سازش بر موضوعات اصلي مورد مناقشه صلح تمرکز خواهد کرد، اما اين ترفند نيز نتوانست تشکيلات خودگردان را به ميز مذاکرات بازگرداند.

در حاليکه گزارشها از ساخت دستکم هزار و 700 واحد مسکوني توسط رژيم صهيونيستي در مناطق فلسطيني حکايت داشت، اين تشکيلات نيز از مراجعه به شوراي امنيت و اعلام کشور مستقل فلسطيني در صورت ادامه وضع موجود خبر داد. اين موضوع که شوک بزرگي براي رژيم صهيونيستي و حامي آمريکايي اش بود، از سوي برخي از کشورهاي آمريکاي جنوبي مورد استقبال قرار گرفت.

برزيل نخستين کشوري بود که ايجاد کشوري فلسطيني در مرزهاي 1967 را به رسميت شناخت و بدنبال آن آرژانتين، اروگوئه، اکوادور و بوليوي نيز آمادگي خود را براي اين اقدام اعلام کردند. مجموع اين تحولات نشان داد که آمريکا عملا از حل بحران ديرين خاورميانه ناتوان است و وعده هاي داده شده از سوي مقامهاي دولت "باراک اوباما" رئيس جمهوري اين کشور بيشتر جنبه تبليغاتي دارد. به نظر مي رسد در حل اين بحران مراجعه به نهادهاي مستقل بين المللي و آرا کشورهاي جهان بيش از هر چيز راه گشا باشد.

القاعده اي جديد در قامت ويکي ليکس

هر چند انتشار تصاوير ويديويي تکان دهنده جنگ عراق در اوايل آوريل 2010 در سايت ويکي ليکس توجه رسانه هاي جهان را به اين سايت بي نام و نشان جلب کرد، اما مقامهاي واشنگتن تا پيش از انتشار 500 هزار سند محرمانه جنگ عراق و 15 هزار سند محرمانه جنگ افغانستان طي ماههاي بعد در اين سايت، آن را جدي نگرفتند. رفته رفته دامنه افشاگريهاي ويکي ليکس به جايي رسيد که به کابوسي براي کاخ سفيد تبديل شد و سران آن را بر آن داشت تا اقدامي جدي در اين زمينه صورت دهند.

همزمان با آغاز بحثهاي فراوان در مورد جنايات آمريکاييها در عراق و افغانستان گزاشهايي از وجود پرونده فساد اخلاقي "جوليان آسانژ" موسس ويکي ليکس در رسانه هاي غربي منتشر شد. اين رسانه ها کوشيدند بار ديگر با فضاسازي جديدي، آسانژ را فردي فاسد معرفي کرده و توجه افکار عمومي را به اين مسئله معطوف کنند، با اين حال اقدامات بعدي ويکي ليکس مانع از آن شد. آخرين اقدام اين سايت در انتشار اسناد ديپلماتيک آمريکا در ماه گذشته نيز به نوعي تير خلاصي به اين تلاشها بود.


واشنگتن که از ضعف جدي در زمينه مديريت بحران جديد اطلاعاتي رنج مي برد، در ادامه دست به فرافکني زده و کوشيد سايت ويکي ليکس را مسدود کرده و کارکنان آن را تحت پيگرد قرار دهد. مقامهاي آمريکايي در اظهار نظرهاي خود بارها از خطر جدي ويکي ليکس سخن گفته و به سنت دولت "جرج بوش" از آن بعنوان دشمن جديد ملت نام بردند. بعنوان مثال "جو بايدن" معاون رئيس جمهوري آمريکا از "جوليان آسانژ" به عنوان "تروريست فناوري پيشرفته" ياد کرد. اين سخنان ياد آور جوسازيهاي پس از واقعه 11 سپتامبر و مقصر جلوه دادن افراد و گروههاي دست پرورده آمريکا در اين رويداد بود.

در همين حال ويکي ليکس از انتشار اسناد محرمانه بيشتري در آينده نزديک خبر داده و اعلام کرده است که اين اسناد بسيار تکان دهنده تر از اسناد منتشر شده تا کنون خواهد بود. از سوي ديگر آسانژ که اکنون به قيد ضمانت از زنداني در انگليس آزاد شده، از احتمال بازداشت خود توسط آمريکاييها به اتهام جاسوسي خبر داده و در عين حال اطمينان داده که هيچ فشاري نخواهد توانست مسئولان ويکي ليکس را از انتشار اسناد جديد منصرف کند. وي حتي تهديد به انتشار گسترده اين اسناد توسط هزاران تن از کاربران خود کرده است. بايد ديد دولت آمريکا براي مقابله با اين تهديد جديد عليه خود چگونه اقدام کرده و با چه نيرويي به جنگ با القاعده اي در قامت ويکي ليکس خواهد رفت، هر چند در دنياي مجازي ديگر کشوري براي اشغال کردن وجود ندارد.

بازگشت طالبان و بيشترين تلفات در نهمين سال جنگ افغانستان

جنگ افغانستان در سال 2010 ميلادي وارد نهمين سال خود شد. در طول اين سالها آمريکا راهبردهاي متعددي را براي مقابله با طالبان به کار گرفت و دست به اعزام چند باره دهها هزار نيرو و افزايش بودجه نظامي براي اين جنگ زد. اما اين اقدامات نتوانست امنيت را به اين کشور بازگرداند و در نقطه مقابل نيز مانع از گسترش فعاليتهاي طالبان نشد. اين سال با ثبت 707 کشته، مرگبارترين سال حضور نظاميان خارجي در افغانستان بود.

از سوي ديگر سال 2010 در مقايسه با سال قبل آن براي شهروندان افغاني مرگبارتر بود، در اين مدت طالبان بمبگذاري در جاده ها را به شمال و غرب افغانستان بسط داده و علاوه بر آن کشتن و ربودن افراد خارجي را نيز در افغانستان افزايش دادند.

اين مسئله موجب شد که راهبرد آمريکا براي شکست دادن القاعده و طالبان تبديل به گسترش جنگ در افغانستان و حملات هوايي به پاکستان شود، امري که تلفات غيرنظامي بيشتري را بدنبال داشت. افزايش شمار بي سابقه تلفات پاکستاني ها در حملات موشکي آمريکا علاوه بر واکنش شديد اسلام آباد و اعتراضات مردمي، انتقاد سازمانهاي بين المللي همچون سازمان ملل متحد و سازمان عفو بين الملل را به همراه داشته است.

از آنجا که اوباما اعلام کرده در سال آينده نيروهاي آمريکايي را از افغانستان خارج مي کند مي توان گفت که ايالات متحده در سال آينده کار مشکلي را پيش رو خواهد داشت زيرا هر چند هم اکنون 140 هزار نظامي در افغانستان وجود دارند اما از سال آينده خروج آنها از اين کشور آغاز مي شود و اين در حالي است که امنيت افغانستان هيچ پيشرفتي نکرده و به نظر مي رسد که با وجود وعده هاي داده شده، سال آينده مقدمات خروج از اين کشور جنگ زده فراهم نخواهد شد.

اما ناکاميهاي آمريکا در جنگ افغانستان با مرگ "ريچارد هالبروک" نماينده ويژه اين کشور در افغانستان و پاکستان در آخرين روزهاي سال 2010 تکميل شد. هالبروک 69 ساله که بر اثر سکته زير تيغ جراحي رفته بود نتوانست از اين عمل جراحي جان سالم بدر ببرد. تحليلگران معتقدند فقدان کسي مانند وي به دستگاه سياست خارجي آمريکا ضربه خواهد زد.

داغ ننگ شکنجه گاه گوانتانامو بر پيشاني اوباما

بسته شدن زندان گوانتانامو از وعده هاي اصلي "باراک اوباما" در انتخابات رياست جمهوري 2008 بود. اين زندان که قرار بود در مدت کوتاهي پس از روي کار آمدن وي تعطيل شود، در سال 2010 نيز به فعاليت خود ادامه داد و بار ديگر خبرساز شد. پس از آن کشورهاي اروپايي که همکاري خود را براي بسته شدن اين زندان اعلام کرده و شماري از زندانيان گوانتانامو را پذيرفته بودند، شروع به انتقاد از اوباما نمودند.

در عين حال انتشار اسناد محرمانه ويکي ليکس از اين زندان و ادامه اعتراضهاي جهاني عليه دولت آمريکا، اوباما را در وضعيت بغرنجي قرار داد تا هر چه سريعتر اجازه تعطيلي گوانتانامو را از کنگره بگيرد. اما مخالفت نمايندگان کنگره آمريکا با طرح بسته شدن زندان گوانتانامو و انتقال زندانيان آن به داخل اين کشور، مانع از آن شد.

کاخ سفيد که اين اقدام را شکست بزرگي براي خود تلقي مي کرد به انتقاد از تصميم کنگره پرداخته و به شدت با آن مخالفت کرد. اتحاديه اروپا نيز درباره ادامه فعاليت زندان گوانتانامو با 178 زنداني غيرقانوني، با وجود سررسيد مهلت اعلام شده براي تعطيلي آن، ابراز نگراني کرد. به اين ترتيب عملي نشدن يکي ديگر از وعده هاي انتخاباتي اوباما، نوار شکستهاي داخلي و خارجي دولت وي در سال 2010 را ادامه داد.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
سندي خسارات زيادي بر زيرساختهاي آمريکا وارد کرده است
قاچاقچيان مکزيکي هنگام تلاش براي عبور از مرز خودروي خود را بالاي مانع مرزي جا گذاشتند
محبوبيت حجاب و هويت اسلامي بين دختران آمريکا
انتقاد تركيه از فرانسه براي طرح قانون مجازات منكران نسل‌كشي ارامنه
سومين تلاش رهبر حزب "يابلوكو" روسيه براي رسيدن به پست رياست‌جمهوري
رحيمي تاکيد کرد: ضرورت تقويت بانک مرکزي براي گسترش نظارت بر عملکردهاي مالي و اقتصاد
ممنوعيت استفاده از شلوار براي زنان
تصميمات جديد كميته اجرايي براي كنفدراسيون فوتبال آسيا
جنگ سرد جديد چين و آمريكا براي تصاحب هژموني قدرت
شرط ايتاليا براي رسميت دادن به ازدواج هاي اسلامي

There is more than one of everything
اینجا همه سنگی شدند حتی آنان که خاکی بودند
۱۰-۱۰-۱۳۸۹ ۱۲:۱۳ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  روند کاهش قیمت مسکن در انگلیس سرعت گرفت maryam joon19 0 1,157 ۱۷-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۲۰ عصر
آخرین ارسال: maryam joon19
  تاثیر بیکاری بر افزایش میزان خودکشی در آمریکا maryam joon19 0 1,034 ۱۷-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۱۷ عصر
آخرین ارسال: maryam joon19
  نگراني نخست وزير کانادا از تکرار رکود اقتصادي در جهان maryam joon19 0 1,043 ۱۷-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۱۲ عصر
آخرین ارسال: maryam joon19
  واکنش بازارهاي سهام داخلي و خارجي به پيروزي اوباما maryam joon19 0 931 ۱۷-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۰۰ عصر
آخرین ارسال: maryam joon19
  توکلائو، نخستين سرزمين در جهان که 100% برق خود را از انرژي خورشيدي تأمين مي کند maryam joon19 0 962 ۱۷-۸-۱۳۹۱ ۰۱:۱۴ عصر
آخرین ارسال: maryam joon19


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان