درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۳۰-۶-۱۳۹۷, ۰۲:۰۷ عصر

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
خواص درمانی سماق
نویسنده پیام
کاربر 7 ستاره
*
غایب
اعتبار: 26
سپاس ها 0
سپاس شده 6 بار در 6 ارسال
ارسال: #1
خواص درمانی سماق

خواص درمانی سماق براى دندان درد مفیدم .
تازه مرا نخورید كه مسمومتان مى كند.
محرك اشتها هستم .
لثه ها را تقویت مى كنم و با شرایطى مانع خونریزى دماغ مى شوم .
ضد اسهال بوده ، از خونریزى معده نیز جلوگیرى مى نمایم ..
فارسى من سماك و معرب آن سماق است . من میوه درختچه اى هستم كه در شمیران ، تفرش ، خراسان ، قم ، محلات ، شیراز، رودبار، تبریز و بعضى از كشورهاى خاورمیانه مى رویم .
رنگ میوه من قرمز و قهوه اى است ، طعم میوه من گس است . ولى پس از رسیدن ترش مى شود. در تمام قسمتهاى گیاه من جهر مازو (تانن ) فراوان است و به همین جهت قابض و پاك كننده معده مى باشد و از انواع اسهال حاد و مزمن و خونریزى معدى جلوگیرى مى نماید.
خوردن گرد سماق با آب سرد از خونریزى داخلى جلوگیرى كرده ، و خوردن نیم كوفته آن با آب سرد و زیره براى كسى كه مرتبا قى مى كند و غذا در شكمش بند نمى شود مفید است .
من چاشنى خوبى براى آشها و سوپها و خورشها هستم و رنگ آنها را مشكى مى كنم و اشتها را تحریك مى نمایم . قدرت بو داده من زیادتر از خام آن است . گردى كه بر روى میوه من مى نشیند و به آن خاك سماق مى گویند بسیار قابض و كمى تلخ است ، و به علت داشتن املاح ، از ترشحات بى رنگ زنانه جلوگیرى مى كند. براى این منظور و درمان نزله و تبهاى صفراوى 15 تا 24 گرم در روز مصرف دارد. غرغره و مضمضه جوشانده من جهت ورم گلو و دهان تجویز شده است .
گرد دندانیى كه در آن گرد سماق باشد، جهت تقویت و استحكام لثه و جوشهاى چرك دهان و تسكین درد دندان كرم خورده مفید است و چون گرد روى میوه مرا پاك كرده و آن را در آب بخیسانند، و با كمى كتیرا در چشم بچكانند، درد آن را تسكین مى دهد و چون 5/7 گرم آن را در نیم لیتر آب بجوشانند و یك تكه پارچه را در آن خیس كرده ، و بر روى چشم اندازند و یا حرارت چشم مفید است ، كمپرس پیشانى با آن از خون دماغ جلوگیرى مى كند. هرگز میوه تازه و نرسیده مرا نخورید، زیرا تولید مسمومیت مى كند و تنها از میوه خشك من به طور چاشنى تا پنج گرم مى توان استفاده كرد. برگ ، ساقه ، گرد میوه و گردى كه روى میوه من مى نشیند و به خاك سماق معروف است و همچنین صمغ درخت من اثر قابض كننده زیاد دارند و به همین جهت در رفع خونریزى ، شكم روش و اهال خونى به صور مختلف به كار مى روند و از آبریزش چشم جلوگیرى مى كنند. چكاندن آب جوشانده آنها در گوش ، چرك آن را از بین مى برد. ضماد آن جهت رفع آثار ضربه مفید است ، مالیدن آب جوشانده من مانع ورم ضربه و صدمه آن است . ضماد من با آب جهت جلوگیرى از ورم قحف (استخوان جلو سر و بالاى گیجگاه ) نافع مى باشد و ضماد آن با زغال چوب بلوط، جهت بواسیر مفید است و چون مرا با برگ و چوب و شاخه در آب بجوشانند تا قوام آید، جهت ورم پلك چشم و سایر ورمها و آبله و زخمهاى آبدار و چركى مفید مى باشد. پخته برگ من مو را سیاه مى كند و تنقیه جوشانده آن براى درمان زخم معده و اسهال خونى و دل پیچه سودمند مى باشد، و خون برگ مرا آنقدر بپزند تا له شود و آب آن را بجوشانند تا سفت شود، جهت تبرید مفید است . صمغ درخت من تولید یبوست شدید مى كند. سرمه آن جهت تسكین فشار و درمان جوشهاى پلك نافع است ، پاشیدن آن روى زخم سبب التیام آن است و خون قدرى از آن را در سوراخ دندان كرم خورده بگذارند، درد آن را تسكین مى دهد و از پیشرفت و پوسیدگى دندان جلوگیرى مى نماید.
برگ خشك شده درختچه من كه به ((سماق الصباغین )) معروف است در حدود 27 درصد جوهر مازو(تانن ) دارد كه در نمونه هاى وحشى مقدار آن زیادتر است ، و در دباغى و رنگرزى مصرف مى شود. من یك پاى ثابت سفره هفت سین و چاشنى مخصوص چلوكباب هستم و چون رنگ قرمز من مرغوبتر است ، عده اى سماق زرد و تیره را از راه تقلب رنگ مى كنند، از نظر خواص و منافع نوع قرمز من امتیازى بر رنگهاى دیگر ندارد. به این جهت توصیه مى شود كه از خوردن سماقهاى رنگ كرده خوددارى نمایید.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
خواص و طرز تهیه ماءالشعیر
خواص و مضرات اسفناج
خواص بادام هندی
آشنایی کامل با پرتقال و خواص و فواید آن
خواص بـادمجـان
کدو سبز و خواص مفیدو مضرات آن
خواص نخود
خواص زردآلو
خواص آناناس
خواص برنج
خیلی از آدما هر وقت اراده کنن می تونن توسط آدمای دیگه دیده بشن.
ولی اون آدمایی خوشبختن که ارادشون همیشه این باشه که توسط خداشون دیده بشن
۱۵-۱۰-۱۳۸۹ ۱۰:۴۳ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درمان سینوزیت با این میوه tanha37 0 588 ۲۱-۱۱-۱۳۹۴ ۰۹:۲۰ صبح
آخرین ارسال: tanha37
  فواید چای زنجبیل tanha37 0 641 ۱۰-۱۱-۱۳۹۴ ۰۱:۳۲ عصر
  10 میوه برای سلامتی و نشاط هر چه بیشتر tanha37 0 681 ۱۱-۴-۱۳۹۴ ۰۷:۳۳ عصر
  جعفری و یک دنیا خاصیت tanha37 0 755 ۲۰-۳-۱۳۹۴ ۱۱:۴۹ صبح
  سلطان سبزی‌های شفابخش! tanha37 0 752 ۲۰-۳-۱۳۹۴ ۱۱:۰۵ صبح

درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان