درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۳۰-۱-۱۳۹۷, ۰۶:۲۳ عصرارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
64 درصد شهرنشینان: پول اضافی نداریم تا در بانک بگذاریم
نویسنده پیام
مدیر بازنشسته تالار
مدیر بازنشسته
***
آفلاین
ارسال‌ها: 7,956
تاریخ عضویت: ۹ آبان ۱۳۸۹
اعتبار: 37
سپاس ها 36
سپاس شده 183 بار در 151 ارسال
ارسال: #1
64 درصد شهرنشینان: پول اضافی نداریم تا در بانک بگذاریم

در حالی که طی سالهای گذشته رشد نجومی بانکها در کشو بوده ایم ولی به نظر می رسد هنوز مردم با خدمات بانکی بیگانه هستند.
علی پاکزاد: هنوز بسیاری از ام تنها ارتباطی که باسیستم بانکی داریم مراجعه دو تا سه ماه یک بار برای واریزی قبض های آب و برق و تلفن است که هر باز نیز برای انیکار با صفهای طولانی مواجه می شویم و از اتلاف وقت خود و سرعت پایین کارمند پشت باجه ناراضی هستیم.
البته این فضا باید حداقل در این چند سال اخیر کمرنگ تر شده باشد و صفهای طولانی کوتاه تر و با توجه به تنوع مبادی انتقال پول نیاز مردم به مراجعه به باجه ها و حضور در داخل شعب کمتر شده باشد ولی می بینیم که این اتفاق نیفتاده و هنوز در ابتدا و انتهای ماه در شعب بانکها همچنان با ازدحام مردم مواجه می شویم.
خدمات نوین اما ناشناس

دلیل این مسئله چیست؟ چرا در حالی که می بینیم بر اساس امارهای بانکی بالغ بر 90 میلیون کارت بانک در توزیع شده و امکان استفاده از اینترنت و POS های خارج از شعب برای پرداخت و در یافتهای بانکی وجود دارد هنوز می بینیم باجه بانکها هنوز محل اصلی مراجعه مردم محسوب می شوند؟
شاید بتوانیم پاسخ این سئوالات را در نظر سنجی پیدا کنمی که توسط بانک مرکزی طی سالهای 87 و88 در مناطق شهر نشین کشور انجام گرفته است. بر اساس نظر سنجی صورت گرفته در مناطق شهری کشور علی رغم آنکه بالغ بر 90 میلیون عابر بانک توسط سیستم بانکی صادر شده است بالغ بر 56 درصد از شهر نشینان کشور حتی یک کارت بانک یا همان عابر بانک ندارند، داشتن عابر بانک از این جهت اهمیت دارد که طی سلاهای گذشته در عمل عابر بانک ها کلید ارتباط شهروندان با سیستم ها خدمات نوین بانکداری تبدیل شده اند. یعنی در حالی که 87 درصد از شهرنشین ها حداقل یک حساب بانکی دارند یعنی سطح ارتباط مردم با سیستم سنتی بانکداری کشور هنوز بسیار بیشتر از ارتباط مردم با سیستم های نوین بانکداری است هنوز بسیاری از مردم از خدمات بانکی در حد کیف پول استفاده می کنند در حالی که طی یک دهه گذشته تنوع خدمات سیستم بانکی بسیار بیشتر شده است ولی مردم آشنایی کافی با این خدمات نداشته و اصلا نمی دانند از این ابزارها چگونه می توانند در زندگی روزمره استفاده کنند.
بانکه در نگاه شهرنشین های ایرانی در حد کیف پولهایی است در جیب دارند و هرگاه دریافت و پرداختی دارند از ان استفاده می کنند و یا در نهایت قلک های بزرگی هستند که اگر بتوانند از آنها وام می گیرند در حالی که گسترده حضور خدمات بانکی نوین بسیار بیشتر از این مراجعات ساده است.
در نظر سنجی صورت گرفته از سوی بانک مرکزی نشان می دهد بخش عمده ای از جامعه شهرنشین ما با ساده ترین خدمات و عباراتی که در استفاده از خدمات بانکی تعیین کننده هستند آشنایی ندارند.
در حالی که حدود ده سالی از آغاز استفاده از پایانه های فروش الکترونیکی در فروشگاههای خرده فروشی می گذرد، شاید بسیار عجیب به نظر برسد که بر اساس نظر سنجی بانک مرکزی بالغ بر 54 درصد از مردم حتی نام پایانه فروش الکترونیکی به گوششان نخورده باشد در حالی که 85 درصد از مردم با عابر بانک آشنایی دارند. یعنی در حالی که یک خدمت مشابه از سوی دو نوع ابزار بانکی ارایه می شود شکلی از خدمات که شاید بسیار گسترده تر از عابر بانکها است برای بخش عمده ای از مردم نا شناس باقی مانده است.
در این زمینه مثال های فراوانی دیگری هم وجود دارد که نگاهی به نتایج این نظر سنجی نشان می دهد از بین 24 اصطلاح رایج اقتصادی و بانکی مورد پرسش در نظر سنجی بانک مرکزی بخش عمده ای از اصطلاحاتی که برای خدمات نوین بانکی به کار برده می شوند برای بخش عمده ای از مردم ناشانس است و البته در مورد خدمات رایج بانکداری سنتی نیز این نا آشنایی ضریب قابل توجهی دارد.مطابق نتایج تازه ترین نظرسنجی بانک مرکزی، 5.4 درصد شهرنشینان تا کنون چیزی به نام چک پول نشنیده اند و12.7 درصد نیز تاکنون چیزی در مورد نرخ سود نشنیده اند.
توزیع افراد پاسخگو برحسب میزان علاقه مندی به مفاهیم مالی (مانند نرخ سود، بورس، نرخ ارز، چک پول، سفته، شبکه شتاب، انواع حساب های بانکی و ....) نشان می دهد که 36.2 درصد از آنان به هیچ عنوان علاقه ای به این مفاهیم ند ارند،20.3 درصد از آنان بی تفاوت بوده، 36.9 درصد تا حدودی علاقه دارند و 6.6 درصد خیلی علاقه مند هستند.
مبادلات نقدی هوز اولویت اصلی است
این عدم آشنایی و بی علاقگی از کجا ناشی می شود؟ در جواب به این پرسش بهتر است به بخش دیگری از این نظر سنجی مراجعه کنیم که در آن از شهرنشینان دلایل دارا نبودن حساب بانکی پرسیده شده است.
بر اساس نتایج حاصل از این بخش 64 درصد از مردم در پاسخ گفته اند: پول کافی ندارم تا در بانک بگذارم. این پاسخ به خوبی نشان می دهد که چرا مردم از خدمات بانکی در حد دریافت و پرداخت استفاده می کنند زیرا بخش عمده ای از مردم تنها زمانی که قصد دارند حقوق خود را دریافت کنند و یا پرداختهای رسمی خود را انجام دهند به سیستم بانکی نیاز دارند به غیر از آنکه هنوز معاملات نقدی در اولیوت ذهنی تمام مردم مردم قرار دارد که شاهد این نکته سهم 29 درصدی افزادی است که عنوان کرده اند دلیل عدم گشایش حساب بانکی از سوی آنها عدم نیاز به داشتن این نوع حسابها است و البته حدود 9 /0 درصد از مردم نیز صراحتا عنوان کرده اند که معامله با پول نقد را ترجیح می دهند.
بررسی همین شاخص های این نظر سنجی نشان می دهد در حالی که بانکها طی سالهای گذشته تلاش بسیاری برای ایجاد تنوع در خدمات بانکی به خرج داده اند به دو دلیل اصلی نتوانسته اند این خدمت رسانی در سطوح مختلف مردم تعمیق کنند اول انکه به دلیل پایین بودن سطح درآمد طبقه متوسط و شرایط تورمی موضوعی به نام پس انداز نقدی درمیان اولوینت های مردم قرار نمی گیرد و همین موضوع به خودی خود توجه مردم را نسبت به مباحث مالی کاهش داده است.
از سوی دیگر سیستم بانکی در حالی که برای تنوع بخشیدن به خدمات خود تلاش بسیاری صورت می دهد و هزین های فراونی نیز صرف اعلام قرعه کشی حسابهای قرض الحسنه می کند در زمینه فرهنگ سازی مالی مردم هیچ سرمایه گذاری جدی صورت نداده است و در عمل به رغم ارایه خدمات جدید برای معرفی ان به مردم هیچ تلاشی صورت نمی گیرد در حالی که افزایش سطح سواد و مهارت های مالی در سیستم بانکی به جای هزینه باید در ردیف سرمایه گذاری ها قرار بگیرد که متاسفانه نگاه کوتاه مدت و سنتی سیستم بانکی به این موضوعات بی توجه است.
البته در مورد خدمات نوین بانکی یکی دیگر از دلایل عدم اقبال مردم، نامناسب بودند بسترهای مخابراتی و عدم دسترسی گسترده و ناآشنایی عامه مردم با خدمات اینترنتی به عنوان بستر اصلی این نوع خدمات است.

گفتنی است، زمان آمارگیری اول اسفند 1387 تا پایان مرداد 1388 بوده است. کلیه افراد دارای حداقل 18 سال سن خانوارهای معمولی ساکن در مناطق شهری ایران، جامعه آماری این بررسی را تشکیل می دهند. این بررسی برای اولین بار در مورد خانوارهای شهری ایران اجرا شده است. واحد آماری در این طرح، یک خانوار (معمولی) ساکن در نقاط شهری ایران است. مصاحبه با حدود 6 هزار و 55 خانوار صورت گرفته است .
شایان ذکر است تعداد خانوارهای نمونه بررسی بودجه خانوار د ر سال مذکور 6714 خانوار بوده است که تعداد 659 خانوار به دلایلی مانند جابجایی قابل دسترسی نبوده اند. تعداد پاسخگویان این طرح 15 هزار 922 نفر بوده است . برخی از نتایج بدست آمده به شرح ذیل است: توزیع افراد مذکور برحسب میزان سواد گویای این است که 12.5 درصد بیسواد، 19.7 درصد قادر به خواندن و نوشتن یا دارای تحصیلات ابتدایی 45.7 درصد، 22.1 درصد دارای تحصیلات دانشگاهی بوده اند.موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
نرخ تورم مهرماه 24.9 درصد
پرداخت سود ویژه به سپرده‌های بانک سامان
قیمت بلیت هواپیما باید 100 درصد افزایش می‌یافت/ اعمال قیمت‌های جدید از امروز
ادامه روند کاهشی نرخ دلار و یورو مبادلاتی توسط بانک مرکزی
بازار آزاد ارز بالاخره تسلیم تصمیمات بانک مرکزی شد
بانک جامع اطلاعاتی صنایع و معادن استان لرستان راه اندازی می شود
کارگاه های آموزشی در حاشیه جشنواره ایران بانک برگزار می شود
شبکه آبیاری و زه کشی زرینه رود به 70 درصد پیشرفت رسید
7 تا 27 درصد طلاق‌ها به دلیل عدم توجه به مشاوره‌
افزایش شهریه مهدهای کودک بیش از 17 درصد، غیرقانونی است

۲۰-۱۱-۱۳۸۹ ۰۶:۰۷ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  زن خشن، طعمه‌هايش را به صندلي مي‌بست eli joon 5 2,953 ۱۶-۱۰-۱۳۹۴ ۰۱:۴۶ عصر
آخرین ارسال: ورزش 5
Question ممنوع شدن تبلیغ چیپس و پفک در تلویزیون ! زندگی کن 1 899 ۱۳-۱۰-۱۳۹۴ ۰۴:۰۴ عصر
آخرین ارسال: irantaha
  ایرانیان در مناطق مختلف کشور چقدر خانه هایشان را گرم می کنند؟ maryam joon19 1 948 ۱۳-۱۰-۱۳۹۴ ۰۳:۲۰ عصر
آخرین ارسال: irantaha
  درخواست افزایش قیمت محصولات سایپا ارائه شد maryam joon19 1 1,389 ۱۳-۱۰-۱۳۹۴ ۰۳:۱۵ عصر
آخرین ارسال: irantaha
  نرخ تورم مهرماه 24.9 درصد maryam joon19 2 1,680 ۱۲-۱۰-۱۳۹۴ ۰۵:۱۶ عصر
آخرین ارسال: irantaha


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان

لینک دوستان