درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۴-۴-۱۳۹۷, ۰۲:۰۴ عصرارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
نگهداري از كاكتوس
نویسنده پیام
کاربر 4 ستاره
*
غایب
ارسال‌ها: 977
تاریخ عضویت: ۱۱ دي ۱۳۸۹
اعتبار: 34
سپاس ها 0
سپاس شده 22 بار در 3 ارسال
ارسال: #1
نگهداري از كاكتوس

كاكتوسها از جمله جذابترين و متنوعترين گياهان خانگي هستند. اكثر انواع كاكتوس حتي در دست يك صاحب تازه كار، به راحتي رشد ميكنند. هرچند كاكتوسها در تمام مدت سال در گل فروشيها، فروشگاههاي لوازم خانگي و حتي سوپرماركتها به فروش ميرسند، اما بهترين فصل تهيه آنها تابستان است.
كاكتوس، جذابترين و متنوعترين گياهان خانگيكاكتوسها از جمله جذابترين و متنوعترين گياهان خانگي هستند. اكثر انواع كاكتوس حتي در دست يك صاحب تازه كار، به راحتي رشد ميكنند. هرچند كاكتوسها در تمام مدت سال در گل فروشيها، فروشگاههاي لوازم خانگي و حتي سوپرماركتها به فروش ميرسند، اما بهترين فصل تهيه آنها تابستان است.

ممكن است شما هنگام خريد يك كاكتوس جديد به چند مورد زير هم نياز پيدا كنيد:

گلدان:

در ابتدا، گلداني براي كاكتوس انتخاب كنيد. معمولا زماني كه كاكتوسي را ميخريد، مدت زيادي از رشد آن در گلدان فعلي گذشته است و به احتمال زياد به يك تغيير گلدان نياز دارد. گلداني را انتخاب كنيد كه تنها اندكي از گلدان فعلي بزرگتر باشد زيرا فضاي بيش از حد به آبياري بيش از اندازه منجر ميشود. در ضمن توجه كنيد كه ته گلدان سوراخهايي براي خروج آب اضافه موجود باشد، زيرا بدون وجود آنها، كاكتوس پوسيده و خواهد مرد.

خاك:
خاك كاكتوس، كالاي بعدي سبد شماست. بهترين نوع خاك كاكتوس، اصلا براي اين گياه تهيه ميشود و در اكثر فروشگاههاي لوازم خانگي و باغباني و گل فروشي موجود است. اگر موفق به تهيه اين خاك نشديد، ميتوانيد با مخلوط كردن يك قسمت خاك گلدان با يك قسمت ماسه و كمي شن براي عبور راحت تر آب، خاك مناسبي تهيه كنيد.
كاكتوس عمودي
تعويض گلدان:
اگر امكان دارد، هنگام تعويض گلدان بهتر است گلدان قبلي را بشكنيد و گياه را از آن خارج نماييد. زيرا خارج كردن كاتوس با بيلچه موجب زخمي شدن ريشه ميشود. مقداري خاك كاكتوس تازه در ته گلدان ريخته و كاكتوس را روي آن قرار دهيد و اطراف آن را با خاك بيشتر پر كنيد.


اين كاكتوس تا يك هفته پس از تعويض گلدان نبايد در معرض نور شديد آفتاب قرار بگيرد و آبياري آن نيز بايد به اندازه باشد تا بتواند به محيط جديد خو بگيرد. پس از اين جابجايي، كاكتوس تنها در صورتي به گلدان ديگر منتقل ميشود كه اين تعويض كاملا ضروري باشد.

پس از تعويض گلدان، مراقبت از كاكتوس ساده ترين كار ممكن است، تنها مورد بسيار مهم اين است كه بدانيد كاكتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال كه در طي بهار و تابستان رخ ميدهد و فصل استراحت كه در پاييز و زمستان است، زماني كه كاكتوسها به خواب زمستاني فرو ميرند.
كاكتوس گرد
آبياري:
در طي فصل رشد فعال كاكتوس بايد بيش از دوران استراحت آبياري شود. برنامه خاص و تعريف شده اي براي آبياري كاكتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاك، آب و هوا و عوامل مشابه بستگي دارد.

بهترين روش براي تعيين مقدار آب مورد نياز كاكتوس، اين است كه گياه را مدتي با دقت زيرنظر بگيريد. هنگام آبياري سعي كنيد تمام سطح خاك خيس نشود و مراقب خروج آب نيز باشيد. دور بعدي ابياري بايد در زماني باشد كه خاك كاكتوس كاملا خشك شده باشد. ساده ترين روش حصول اطمينان از خشكي خاك اين است كه يك خلال دندان را با احتياط در خاك فرو كنيد، اگر خلال دندان نمناك شد، باز هم يكي دو روز صبر كنيد. گياه در فصل استراحت خود تنها چند هفته يكبار به آبياري نياز دارد.


كود:
كاكتوس در طي پاييز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه يك مرتبه به كود احتياج دارد. يك كود كم ازت براي كاكتوس مناسب است. كودهايي كه به تدريج در خاك آزاد ميشوند نيز براي كاكتوس مناسب هستند، اما اين كودها تنها يك مرتبه در بهار به خاك افزوده ميشوند.

نور:
كاكتوس به نور فراوان نياز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره هاي جنوبي بسيار مناسب است. در صورت ناكافي بودن نور طبيعي، نور مصنوعي نيز ميتواند به عنوان مكمل، به كار رود.

دما:
كاكتوسها ميتوانند در فصل رشد خود دماي 32 تا 38 درجه را تحمل كنند و بهترين دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتيگراد است. اين دمايي است كه كاكتوس در محل طبيعي زندگي با آن روبرو ميشود. هواي سرد در فصل استراحت، ميتواند به گل دهي گياه در فصل رشد منجر شود.ريختن خاك در گلدان
مشكلات:
بزرگترين مشكل براي صاحبان كاكتوس، آبياري بيش از حد است. اما اين مشكل تنها با كمي دقت قابل حل است. آبياري بيش از حد موجب پوسيدگي ساقه و ريشه گياه ميشود و متاسفانه هنگامي كه ريشه كاكتوس بپوسد يا حتي پوسيدگي در آن آغاز شود، ديگر نميتوان گياه را نجات داد.

آفتهاي كاكتوس به نسبه معدود هستند، اما هنگام خريد كاكتوس توجه كنيد كه حشره اي مشكوك روي آن لانه نكرده باشد. در صورتي كه آفات كاكتوس به سراغ گياه شما آمدند، با اندكي حشره كش ميتوانيد آنها را از بين ببريد.
فقط فراموش نكنيد: كاكتوس را به اندازه آب دهيد!


كاكتوس عمودي: گلدان مناسب براي اين نوع كاكتوس، ظرفي است كه دهانه آن به اندازه نصف قد گياه باشد و بهتر است به جاي عريض بودن، عميق باشد.
لايه هاي خاك كاكتوس
كاكتوس گرد: گلدان مناسب اين كاكتوس تنها بايد 4 تا 5 سانتيمتر عريضتر از كاكتوس باشد.

براي جلوگيري از زخمي شدن دست، كاكتوس را با يك ورق روزنامه كه چندلا تا زده ايد جابجا كرده و براي ريختن خاك در گلدان نيز از يك برگ كاغذ تا شده استفاده كنيد.


لايه هاي خاك كاكتوس: 1- ريگ ريز 2-خاك گلدان + ماسه 3- خزه يا پوست برنج 4- ريگ يا خرده سفال

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
نحوه نگهداري عسل درمنازل
نگهداري تخم مرغ براي مدت طولاني
چگونگی نگهداري گل ها در گلدان
نگهداري از كاكتوس
بهترين روش نگهداري ميوه و سبزي
بهترين راه نگهداري نان
راه‌هاي نگهداري ‌ماشين لباسشويي
بهترين روش نگهداري ميوه و سبزي
طريقه نگهداري زيور آلات
روش صحيح نگهداري نان
هرگاه دلم رفت تا محبت كسي را به دل بگيرد ، تو او را خراب كردي ؛

خدايا ! به هر كه و به هر چه دل بستم ، دلم را شكستي و عشق هر كسي را كه به دل گرفتم ، قرار از من گرفتي تا هيچ آرزويي در دل نپرورم و هيچ خير و اميدي نداشته باشم . تو اينچنين كردي تا به غير از تو محبوبي نگيرم و به جز تو آرزويي نداشته باشم و جز به تو به چيزي يا به كسي اميد نبندم .

خدايا ! تو را بر همه اين نعمت ها شكر مي كنم .
۲۶-۱۱-۱۳۸۹ ۰۲:۱۲ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 4 ستاره
*
غایب
ارسال‌ها: 977
تاریخ عضویت: ۱۱ دي ۱۳۸۹
اعتبار: 34
سپاس ها 0
سپاس شده 22 بار در 3 ارسال
ارسال: #2
RE: نگهداري از كاكتوس

کاکتوسها از جمله جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی هستند. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد میکنند. هرچند کاکتوسها در تمام مدت سال در گل فروشیها، فروشگاههای لوازم خانگی و حتی سوپرمارکتها به فروش میرسند، اما بهترین فصل تهیه آنها تابستان است.

ممکن است شما هنگام خرید یک کاکتوس جدید به چند مورد زیر هم نیاز پیدا کنید:

گلدان:در ابتدا، گلدانی برای کاکتوس انتخاب کنید. معمولا زمانی که کاکتوسی را میخرید، مدت زیادی از رشد آن در گلدان فعلی گذشته است و به احتمال زیاد به یک تغییر گلدان نیاز دارد. گلدانی را انتخاب کنید که تنها اندکی از گلدان فعلی بزرگتر باشد زیرا فضای بیش از حد به آبیاری بیش از اندازه منجر میشود. در ضمن توجه کنید که ته گلدان سوراخهایی برای خروج آب اضافه موجود باشد، زیرا بدون وجود آنها، کاکتوس پوسیده و خواهد مرد.

خاک:
خاک کاکتوس، کالای بعدی سبد شماست. بهترین نوع خاک کاکتوس، اصلا برای این گیاه تهیه میشود و در اکثر فروشگاههای لوازم خانگی و باغبانی و گل فروشی موجود است. اگر موفق به تهیه این خاک نشدید، میتوانید با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب، خاک مناسبی تهیه کنید.


کاکتوس عمودی
تعویض گلدان:
اگر امکان دارد، هنگام تعویض گلدان بهتر است گلدان قبلی را بشکنید و گیاه را از آن خارج نمایید. زیرا خارج کردن کاتوس با بیلچه موجب زخمی شدن ریشه میشود. مقداری خاک کاکتوس تازه در ته گلدان ریخته و کاکتوس را روی آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک بیشتر پر کنید.
این کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد و آبیاری آن نیز باید به اندازه باشد تا بتواند به محیط جدید خو بگیرد. پس از این جابجایی، کاکتوس تنها در صورتی به گلدان دیگر منتقل میشود که این تعویض کاملا ضروری باشد.

پس از تعویض گلدان، مراقبت از کاکتوس ساده ترین کار ممکن است، تنها مورد بسیار مهم این است که بدانید کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که در طی بهار و تابستان رخ میدهد و فصل استراحت که در پاییز و زمستان است، زمانی که کاکتوسها به خواب زمستانی فرو میرند.


کاکتوس گرد
آبیاری:
در طی فصل رشد فعال کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. برنامه خاص و تعریف شده ای برای آبیاری کاکتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد.

بهترین روش برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، این است که گیاه را مدتی با دقت زیرنظر بگیرید. هنگام آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود و مراقب خروج آب نیز باشید. دور بعدی ابیاری باید در زمانی باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد. ساده ترین روش حصول اطمینان از خشکی خاک این است که یک خلال دندان را با احتیاط در خاک فرو کنید، اگر خلال دندان نمناک شد، باز هم یکی دو روز صبر کنید. گیاه در فصل استراحت خود تنها چند هفته یکبار به آبیاری نیاز دارد.
کود:
کاکتوس در طی پاییز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. یک کود کم ازت برای کاکتوس مناسب است. کودهایی که به تدریج در خاک آزاد میشوند نیز برای کاکتوس مناسب هستند، اما این کودها تنها یک مرتبه در بهار به خاک افزوده میشوند.


نور:
کاکتوس به نور فراوان نیاز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره های جنوبی بسیار مناسب است. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی، نور مصنوعی نیز میتواند به عنوان مکمل، به کار رود.

دما:
کاکتوسها میتوانند در فصل رشد خود دمای 32 تا 38 درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود.

ریختن خاک در گلدان
مشکلات:
بزرگترین مشکل برای صاحبان کاکتوس، آبیاری بیش از حد است. اما این مشکل تنها با کمی دقت قابل حل است. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه میشود و متاسفانه هنگامی که ریشه کاکتوس بپوسد یا حتی پوسیدگی در آن آغاز شود، دیگر نمیتوان گیاه را نجات داد.

آفتهای کاکتوس به نسبه معدود هستند، اما هنگام خرید کاکتوس توجه کنید که حشره ای مشکوک روی آن لانه نکرده باشد. در صورتی که آفات کاکتوس به سراغ گیاه شما آمدند، با اندکی حشره کش میتوانید آنها را از بین ببرید.
فقط فراموش نکنید: کاکتوس را به اندازه آب دهید!
کاکتوس عمودی: گلدان مناسب برای این نوع کاکتوس، ظرفی است که دهانه آن به اندازه نصف قد گیاه باشد و بهتر است به جای عریض بودن، عمیق باشد.


لایه های خاک کاکتوس
کاکتوس گرد: گلدان مناسب این کاکتوس تنها باید 4 تا 5 سانتیمتر عریضتر از کاکتوس باشد.

برای جلوگیری از زخمی شدن دست، کاکتوس را با یک ورق روزنامه که چندلا تا زده اید جابجا کرده و برای ریختن خاک در گلدان نیز از یک برگ کاغذ تا شده استفاده کنید.
لایه های خاک کاکتوس: 1- ریگ ریز 2-خاک گلدان + ماسه 3- خزه یا پوست برنج 4- ریگ یا خرده سفال
هرگاه دلم رفت تا محبت كسي را به دل بگيرد ، تو او را خراب كردي ؛

خدايا ! به هر كه و به هر چه دل بستم ، دلم را شكستي و عشق هر كسي را كه به دل گرفتم ، قرار از من گرفتي تا هيچ آرزويي در دل نپرورم و هيچ خير و اميدي نداشته باشم . تو اينچنين كردي تا به غير از تو محبوبي نگيرم و به جز تو آرزويي نداشته باشم و جز به تو به چيزي يا به كسي اميد نبندم .

خدايا ! تو را بر همه اين نعمت ها شكر مي كنم .
۲۶-۱۱-۱۳۸۹ ۰۲:۱۵ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 4 ستاره
*
غایب
ارسال‌ها: 977
تاریخ عضویت: ۱۱ دي ۱۳۸۹
اعتبار: 34
سپاس ها 0
سپاس شده 22 بار در 3 ارسال
ارسال: #3
RE: نگهداري از كاكتوس


اين گياه معمولاً كم آب و ماندني است ، با رشد بسيار كند .
[/align]

معمولاً برگهاي گوشتي با گل هاي بسيار زيبا در رنگهاي قرمز و نارنجي پررنگ ولي كم دوام . كاكتوس ها انواع متنوع دارند اكثر ساقه هاي تيغ دار و گوشتي هستند . براي نگهداري گياه كاكتوس به تناسب نوع گياه و تنوع آن بايد محيط ، آب ، دما و نور گياه را فراهم كرد.
بعضي از نوع كاكتوس در هواي آزاد در شهر تهران بسيار خوب رشد مي كنند و ماندگاري بالايي دارند. نمونه هايي از آن را در پاركها مي توان يافت . بعضي از كاكتوس ها به شكل توپ هستند و تيغ هاي آن به رنگ هاي سفيد يا زرد برروي گياه نمايان است. معروف ترين آنها كاكتوس توپ طلايي است كه گاهي اوقات بزرگي آنها به اندازه يك هندوانه بزرگ است (مانند عكس فوق)
انواع ديگر كاكتوس ، نوع ماري است كه به طول يك تا يك و نيم متر ميرسد و تنوع در اين گياه بسيار زياد است . آبدهي اين گياه در تهران در فصل تابستان ، يك بار در هفته و در فصل زمستان ماهي يك مرتبه ميباشد.
كودهايي كه اكنون براي اين گياه استفاده مي شود در گل فروشي ها يافت شده و اكثراً توليد آن شناخته شده و معتبر بوده و براي مصرف آماده ميباشد.
بطور كلي گياهان مراقبت بسيار زيادي لازم داشته و ماند فرزندان انسان هستند كه نه تنها احتياج به آب ، نور ، خاك و محيط مناسب دارند بلكه احتياج به توجه و نوازش و علاقه نيز دارند. گياهان اين موارد را خوب احساس كرده و پاسخ آن را با نشاط و شاداب بودنشان نشان ميدهند.

[/font]
هرگاه دلم رفت تا محبت كسي را به دل بگيرد ، تو او را خراب كردي ؛

خدايا ! به هر كه و به هر چه دل بستم ، دلم را شكستي و عشق هر كسي را كه به دل گرفتم ، قرار از من گرفتي تا هيچ آرزويي در دل نپرورم و هيچ خير و اميدي نداشته باشم . تو اينچنين كردي تا به غير از تو محبوبي نگيرم و به جز تو آرزويي نداشته باشم و جز به تو به چيزي يا به كسي اميد نبندم .

خدايا ! تو را بر همه اين نعمت ها شكر مي كنم .
۲۶-۱۱-۱۳۸۹ ۰۲:۱۶ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷-۱۱-۱۳۸۹ ۰۸:۴۹ عصر، توسط قندعسل.)
کاربر 4 ستاره
*
غایب
ارسال‌ها: 977
تاریخ عضویت: ۱۱ دي ۱۳۸۹
اعتبار: 34
سپاس ها 0
سپاس شده 22 بار در 3 ارسال
ارسال: #4
RE: نگهداري از كاكتوس

از قرن بيستم كاكتوس ها از بيابان‌هاي آمريكا و آفريقا وارد

زندگي‌هاي آپارتمان‌نشيني شدند. زيرا نگهداري آنها ساده است.

.
نور:
كاكتوس ها به نور زيادي احتياج دارند و در محيط‌هاي كم‌نور از قيافة

مي‌افتند و رشدشان علفي مي‌شود

.
آبياري:
دير به دير آب مي‌خواهند، اما فاصلة بين آبياري‌ها بنا به فصل

و سرعت رشد كاكتوس بايد تنظيم شود

.
اگر زمان ، آخرين آبدهي را يادتان رفت، انگشتتان را به اندازة يك سانت در خاك

گلدان فرو كنيد و در صورتي كه رطوبتي حس نكرديد، آن را آب بدهيد

.
خاك:
كاكتوس‌ها مي‌توانند در خاك‌هاي، سنگلاخي، ماسه‌اي، رسي و...؛ زندگي

كنند. اما خاك مناسب براي آن‌ها خاكي است كه پرمنفذ باشد تا هم آب را به راحتي از

خودش رد كند و هم خيلي زود خشك بشود و گياه بتواند به راحتي تنفس كند

.
به اين دليل، خاك سنگريزه‌اي بهترين گزينه است، با اين تركيب: دو قسمت

خاك باغچه و يك قسمت ماسة درشت. خاك آمادة كاكتوس‌ها را مي‌توانيد از شركت‌هاي

توليد گل و گياه بخريد

.
تكثير:
آن‌هايي را كه گل‌دهي منظمي دارند، از طريق بذر زياد مي‌كنند و بقيه را

با قلمه‌زدن

.
تعويض گلدان:
از نيمه دوم فروردين، همراه با طبيعت زندگي جديدي را شروع مي‌كنند و

اين يعني زمان نو كردن گلدان. يك گلدان سفالي، به بقيه گلدان‌ها ترجيح دارد. از

ديواره متخلخل اين گلدان‌ها، رطوبت اضافي بيرون مي‌زند و هواي تازه وارد بافت خاك

مي‌شود

.
شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
گياه تلخ افسوني

!
آن‌ها مثل بقية گياهان خانگي

نيستند كه بايد مرتب به آنها رسيدگي كرد. با مقاومت و بي‌نيازي‌شان غافل‌گير كننده است .
شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
ريبوتيا
به جثة ريزه‌ميزه‌اش نگاه نكنيد. وقتي گل‌هاي درشتش را ببينيد تعجب مي كنيد از زندگي منحصر به فرد ريبوتيا بايد گفت كه فقط در ماسه خالص يا پيت (نوعي

خاك) رشد مي‌كند و ديگر نيازي به تركيبات جانبي ندارد

.
توي زمستان، اول بايد آن را در فضايي سرد برد و ميزان آبش را كم كرد

.
بعد از اين‌كه هوا سردتر شد، ديگر نيازي به آب دادن نيست

.
همين موقع است كه انگار ريبوتيا بدون آب و غذا به خواب زمستاني مي‌رود، تا وقتي

كه دوباره با صداي طبيعت بيدار بشود

.
شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
اچينوپسيس
احتمالش زياد است كه بين كاكتوس‌هاي گل‌فروشي‌ها چشمتان به چنين موجوداتي افتاده

باشد؛ اما بعيد است كه اين كاكتوس عشق نور را، وقتي گل‌هاي درشت و رنگي و معطر

مي‌دهد، ديده باشيد

.
تفاوت گونه‌هاي مختلف اچينوپسيس هم در همين رنگ و مدل گل‌ها و قد و قواره‌شان

است

.
به هر حال اگر يك گونه‌شان را خريديد و با آن رفيق شديد و خواستيد تكثيرش كنيد،

بايد برويد سراغ بذر گل‌ها و گياهچه‌هاي كوچكي كه كنار گياه مادر در مي‌آيند

.
شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
اُپونتيا
بدون دستكش نه! سطح گونه‌هاي مختلف اپونتيا پر از

تيغ‌هاي ريز زرد و پرزمانند است و قبل از اين‌كه فرصت كنيد مشخصاتشان را بشناسيد،

بارها پوست دستتان را به جلز ولز مي‌اندازند

.
يكي از گونه‌هاي اپونتيا در ايران به «زبان مادر شوهر» معروف شده كه بدنة راكتي

شكل آن، نقش ساقة گياه را بازي مي‌كند

.
روي اين ساقه‌ها خبري از خارهاي بزرگ نيست و ساقه‌هاي جديد، از كنار ساقه‌هاي

قديمي درمي‌آيند و قدشان به 10 تا 15 سانتي‌متر مي‌رسد، در حالي كه قد آن‌ها در

زادگاه اصلي‌شان (مكزيك) تا يك متر هم بلند مي‌شود

.
انواع كاكتوس‌هاي اپونتيا را مي‌شود در تابستان زير آفتاب گذاشت و در زمستان‌ها

در جايي خشك و خنك نگه داشت

.
بعضي از آن‌ها در تمام طول سال، طاقت هواي آزاد را دارند

.
شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
كراسولا
اگر اهل اين كاكتوس‌هاي ريزه ميزه نيستيد و دلتان مي‌خواهد

گياهتان حسابي به چشم بيايد، كراسولا را انتخاب كنيد

.
چون اگر بهش خوب برسيد در شرايط مناسب تا 8/1 متر رشد مي‌كند و با آن برگ‌هاي

سبز مايل به خاكستري و لبه‌هاي قرمز، كلي تو چشم است

.
براي اين كه كراسولا به چنين قد و قامتي برسد، بايد آن را در مكاني پرنور گذاشت،

مرتب آبياري كرد و ماهانه به آن كود مايع داد

.
كراسولا با كاشت بذر در دماي 18-15 درجه و تهيه قلمه در بهار و تابستان تكثير

مي‌شود

.
كلاه اسقف
بله،‌ درست شبيه كلاه اسقف‌هاست! ولي اسم اصلي آن

)
استروفيتوم

(
است

.
به خاطر همين شكل خاصش است كه كلي طرفدار دارد. تازه وقتي كه توي تابستان و

اوايل پاييز، گل‌هاي قيفي و زردش برسند،‌ جلوة ديگري پيدا مي‌كند؛ كنار پنجره‌هاي

رو به آفتاب، كلاه اسقف بزرگ‌تر مي‌شود

!
در زمستان بايد آن را در دماي 8-6 درجه و بدون آب نگه داشت

.
چنين دمايي براي آپارتمان‌هاي امروزي دور از دسترس است

.
به همين دليل چند ماهي بايد تحمل دوري كاكتوستان را داشته باشيد و آن را توي

جعبة در باز بگذاريد و در كنار يكي از پنجره‌هاي راهرو،‌ راه پله، گاراژ يا در جاي

ديگري كه خطر يخ‌زدگي نداشته باشد، قرار بدهيد؛ دوري و دوستي

!
شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
كاكتوس كريسمس
به نام «زيگو كاكتوس» هم مي‌شناسندش، ولي چون همزمان

با رسيدن كريسمس به گل مي‌نشيند، كاكتوس كريسمس صدايش مي‌كنند

.
نگهداري از زيگو كاكتوس، توي هركدام از فصل‌هاي سال راه و روش خودش را دارد

.
بعد از دوران گل‌دهي، آب‌دادن اين كاكتوس را بايد متوقف كرد

.
فقط زماني مي‌شود به آن آب داد كه برگ‌ها دارند به شكل چروكيده درمي‌آيند

.
فصل داغ تابستان كه مي‌رسد، گلدان را به داخل اتاق برگردانيد و در جاي خنك

بگذاريد و آبياري را كم كنيد

.
وقتي غنچه‌ها پيدايشان شد، مقدار آب و دماي محيط را كم كم ببريد بالا

.
بعد از همة اين مراقبت‌ها، حواستان باشد كه غنچه‌هاي نورسيده، با تكان‌دادن

گلدان از دست نروند

.
شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
هرگاه دلم رفت تا محبت كسي را به دل بگيرد ، تو او را خراب كردي ؛

خدايا ! به هر كه و به هر چه دل بستم ، دلم را شكستي و عشق هر كسي را كه به دل گرفتم ، قرار از من گرفتي تا هيچ آرزويي در دل نپرورم و هيچ خير و اميدي نداشته باشم . تو اينچنين كردي تا به غير از تو محبوبي نگيرم و به جز تو آرزويي نداشته باشم و جز به تو به چيزي يا به كسي اميد نبندم .

خدايا ! تو را بر همه اين نعمت ها شكر مي كنم .
۲۶-۱۱-۱۳۸۹ ۰۲:۵۱ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پانزده گیاه برای تصفیه هوای خانه tanha37 2 896 ۱۳-۱۱-۱۳۹۴ ۰۹:۴۱ صبح
آخرین ارسال: tanha37
  گل همین پنج روز و شش نباشد! Yağmur. 0 756 ۱۱-۴-۱۳۹۴ ۰۲:۲۲ عصر
آخرین ارسال: Yağmur.
  کویر را به خانه بیاورید Yağmur. 0 707 ۱۱-۴-۱۳۹۴ ۰۲:۲۰ عصر
آخرین ارسال: Yağmur.
  یک افطاری تمام عیار Yağmur. 0 680 ۱۱-۴-۱۳۹۴ ۰۲:۱۶ عصر
آخرین ارسال: Yağmur.
  چگونه انواع لکه‌های لباس‌ها را از بین ببریم tanha37 0 843 ۱۸-۳-۱۳۹۴ ۰۱:۳۸ عصر
آخرین ارسال: tanha37


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان

لینک دوستان