درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۳۰-۵-۱۳۹۷, ۱۲:۵۸ صبح

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
عمروموسي: خود را براي انتخابات رياست‎جمهوري مصر آماده مي‌كنم
نویسنده پیام
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
اعتبار: 31
سپاس ها 0
سپاس شده 0 بار در 0 ارسال
ارسال: #1
عمروموسي: خود را براي انتخابات رياست‎جمهوري مصر آماده مي‌كنم

دبيركل اتحاديه عرب علاوه بر اعلام قصد خود براي نامزدي انتخابات رياست جمهوري مصر، اعلام كرد كه با جمعي از كارشناسان در حال تدوين برنامه انتخاباتي جديدي است تا در زمان مناسب آن را اعلام كند.

به گزارش فارس، «عمرو موسي» در مصاحبه با روزنامه‌هاي مصري به بيان ديدگاه‌ها و نظرات خود درباره مسائل مختلف از جمله انقلاب مصر و برنامه‌هايي که پيشِ‎رو دارد و مهمترين آن شركت در انتخابات رياست جمهوري است، پرداخته است.

* انقلاب مصر انقلابي به تمام معنا بود

وي درباره انقلاب مصر معتقد است كه اين انقلاب، انقلابي به تمام معنا بود كه بازتاب‌هاي منطقه‌اي و بين المللي بسياري از خود برجاي خواهد گذاشت و تاثير بسياري نه تنها بر آگاهي و بيداري سياسي مصري‌ها كه بر تمام منطقه خاورميانه و جهان عرب گذاشت.

عمرو موسي درباره امكان تحريف انقلاب مصر گفت: اگرچه ترس و واهمه‌هايي در اين باره وجود دارد، اما هرچه هست اين است كه اوضاع به وضعيت سابق بازنخواهد گشت، اگرچه در اين راه بايد بسيار هوشيار و بيدار بود كه به نظرمي‌رسد، مردم مصر اين‎گونه‌اند.

* تمام جريان‌هاي فكري اجازه فعاليت در مصر جديد را دارند

دبير كل اتحاديه عرب درباره فعاليت جماعت اخوان المسلمون و تشكيل يك حزب سياسي توسط اين جماعت تاكيد كرد كه اين حق تمام گروه‌ها و جريان‌هاي سياسي است كه در عرصه سياسي مصر فعاليت داشته باشند و بالطبع يكي از اين گروه‌هاي سياسي جماعت اخوان است و شايد حساسيت برخي به فعاليت اخوان به اين جهت است كه در زمان حاضر اين جماعت تنها جماعت متشكل و سازمان يافته سياسي است كه آمادگي ورود به عرصه سياست را دارد.

* تحرك سياسي در مصر بايد با برگزاري انتخابات رياست جمهوري آغاز شود

به اعتقاد عمرو موسي تحرك سياسي مصر پس از انقلاب بايد با برگزاري انتخابات رياست جمهوري آغاز شود و پس از آن انتخابات پارلماني را برگزار نمود، چون شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر تاكنون گام‌هاي مثبتي مانند اصلاح و تعديل قانون اساسي و آرام نمودن اوضاع و تغيير مقامات و مسئولان كشوري برداشته است و در اين ميان تغيير مهم رخ‎داده مربوط به قانون اساسي است كه منظور اصلاحات صورت گرفته جهت برگزاري انتخابات رياست جمهوري و پارلمان است.

وي افزود: به نظر من پس از پايان دوره انتقالي كه مسئوليت آن به‎عهده شوراي عالي نيروهاي مسلح است، زمان برگزاري انتخابات رياست جمهوري بر اساس قانون اساسي كنوني و اصلاحات صورت گرفته در آن فرامي‌رسد و پس از برگزاري انتخابات و انتخاب رئيس جمهور اين شخص رئيس جمهور است كه كار را براي تدوين قانون اساسي جديد با دعوت از حقوقدانان و كارشناسان برجسته و نمايندگان مردم مصر آغاز مي‌كند و پس از تدوين و موافقت با آن رئيس جمهور درخواست برگزاري فوري انتخابات پارلمان را بر اساس قانون اساسي جديد ارائه مي‌دهد.

* قانون اساسي جديد بايد برآورنده خواسته‌هاي مردم مصر باشد

دبير كل اتحاديه عرب درباره قانون اساسي جديدي كه براي مصر تدوين خواهد شد، گفت: اين قانون بايد با نيازهاي جامعه همخواني داشته باشد و برآورنده نيازها و خواسته‌هاي ملت مصر و ضمن محدود كردن حوزه فعاليت و اختيارات قوه مقننه و مجريه و قضاييه از اختلاط قوا جلوگيري كند،‌ همچنين اين قانون بايد مشخص كننده دوره‌هاي رياست جمهوري باشد كه نهايتا به دو دوره محدود شود و به اعتقاد من هر دوره رياست جمهوري بهتر است 5 ساله باشد، به عبارت ديگر هر رئيس جمهور بيش از يك دهه بر كشور حكومت نكند تا طي اين يك دهه بتوانند برنامه‌هاي خود را به اجرا بگذارد.

* بايد به احزاب فرصت شكل‌گيري داد

عمرو موسي دليل تاكيد خود بر به تعويق انداختن انتخابات پارلماني را دادن فرصت لازم به احزاب جهت تشكل و شكل گيري و برگزاري انتخابات آزاد و دموكرات و رقابت آزاد و سالم ميان آنهاست تا به ميزان توانايي و شايستگي‌شان بتوانند در پارلمان كرسي به‏دست آورند.

* شركت در انتخابات رياست جمهوري را وظيفه خود مي‌دانم

عمرو موسي درباره شركت در انتخابات رياست جمهوري مصر گفت: از آنجا كه شركت در اين انتخابات را وظيفه خود مي‌‌دانم، در آن شركت خواهم كرد و درحال برنامه‌ريزي براي آن هستم. البته برنامه‌هاي من در اين مرحله كلي و فراگير است و به اعتقاد من نظام مصر در اين برهه از زمان بايد نظامي بر مبناي رياست جمهوري و نه پارلماني باشد.

وي افزود: درحال حاضر به اعتقاد من نظام رياست جمهوري به همراه تعيين حوزه اختيارات و فعاليت هر قوه به‎صورت آشكار و دموكراتيك بهترين نظام براي مصر است، به‏ويژه آنكه اين مرحله از آن جهت كه ساختار اصلي كشور و نظام شكل مي‌گيرد، مرحله بسيار مهمي است و كسي كه رياست جمهوري مصر را به‏عهده مي‌گيرد، بايد ديدگاه استراتژيك آشكار و روشني براي آينده داشته و آن را در برنامه انتخاباتي‌اش ارائه دهد و نكته بسيار مهمي كه در اينجا بايد به آن اشاره داشت، اين است كه رئيس جمهور با روي كار آوردن شايستگان و تشكيل دولت شايسته سالار كشور را به سوي تغيير و تحول واقعي سوق دهد. بنابراين من پيش از هر چيز تدوين قانون اساسي مصر را سرلوحه كار خود قرار خواهم داد.

* برنامه‌ريزي براي اصلاح ساختار اقتصادي كشور

عمرو موسي درباره برنامه‌هاي خود جهت خارج ساختن كشور از بحراني كه در آن گرفتار آمده و در بيكاري و فقر و نبود عدالت اجتماعي نمود پيدا مي‌كند، گفت: دراين باره با كارشناسان و اقتصادانان بسياري در كشور مشورت كرده و برنامه‌هاي لازم را در اين زمينه ريخته‌ام چون معتقدم جامعه بيش از هرچيز به اصلاح ساختاري نيازمند است و در اين ميان بايد از مهارت و دانش صاحب‎نظران استفاده كرد.

* به فشارهاي غرب و رژيم صهيونيستي توجه نمي‌كنم

دبير كل اتحاديه عرب درباره فشارهايي كه از جانب رژيم صهيونيستي و غرب و همچنين آن‎گونه كه گفته مي‌شود، جريان مذهبي جهت شركت در انتخابات رياست جمهوري با آن مواجه است، گفت: آنچه جريان مذهبي خوانده مي‌شود، همان شهروندان مصري هستند كه هدف آنها پيشرفت و رشد و ترقي مصر است، اما درباره فشارهاي غرب و رژيم صهيونيستي بايد بگويم آنها به خوبي از سياست‌ها و خط‎مشي من آگاه هستند و مي‌دانند من هميشه درپي صلح و نه جنگ هستم، اين به نفع همه ماست كه در پي تحقق عدالت باشيم و موضع من در اين‎باره روشن و آشكار است و مي‌دانم هم‎اكنون رژيم صهيونيستي در كنار برخي از نيروها و جريان‌هاي سياسي در تلاش است تا مانع شركت من در انتخابات است.

* خود را هيچ‌گاه فرمانبر مبارك نمي‌ديدم

دبير كل اتحاديه عرب در اين باره كه برخي مي‌گويند وي در زمان رياست جمهوري حسني مبارك، وزير خارجه او بوده است و يكي از دولت‎مردان وي به‏شمار مي‌آمده، گفت: من هيچ‌گاه فرمانبر و مطيع محض مبارك نبوده‌ام و هميشه تلاش داشتم بيانگر مواضع ملت مصر باشم.

* در انديشه تأسيس حزب هستم

در پاسخ به اين سؤال كه آيا عمرو موسي در انديشه تاسيس يك حزب سياسي است يا خير، وي اين امر را بعيد ندانست و تشكيل چنين حزبي را به پس از شركت در انتخابات رياست جمهوري موكول كرد.

دبيركل اتحاديه عرب درباره محاكمه حسني مبارك و خانواده‌اش و هم‎چنين دولت‏مردانش گفت كه اگر واقعا اتهامات قابل اثباتي وجود داشته باشد بايد حسني مبارك و خانواده‌اش و همچنين دولت‎مردان وي محاكمه شوند و از اين حيث تابع خواست ملت مصر است.

* رابطه با آمريكا بايد بر پايه منافع ملت مصر باشد

وي درباره آينده روابط مصر با آمريكا گفت: رابطه با آمريكا براي مصر مهم و اساسي است و نبايد از آن به راحتي گذشت، اما بايد در اين رابطه به منافع ملي مصر توجه ويژه داشت. در كل بايد گفت، رابطه با آمريكا از اين جهت كه كشور بسيار قدرتمندي در جهان است، براي ما بسيار مهم است و بي‌شك هر رئيس جمهوري كه در مصر به قدرت برسد، روي رابطه با آمريكا حسابي ويژه باز خواهد كرد.

* ايران را به‎عنوان يك قدرت بايد پذيرفت

درباره رابطه با رژيم صهيونيستي و جمهوري اسلامي ايران عمرو موسي گفت: تا زماني كه صلح ميان اسرائيل و فلسطيني‌ها برقرار نشود، بالطبع در رابطه خود با صهيونيست‌ها تامل بسيار خواهيم كرد و استثناهايي را درنظر خواهيم گرفت اما درباره رابطه با ايران من همواره خواستار گفت‌وگو و مذاكره با ايران به عنوان يك قدرت و واقعيت موجود در منطقه بوده‌ام و معتقدم ما بايد در كنار هم بنشينيم و با مذاكره و گفت‌وگو مسئله جزاير امارات و ديگر موضوعات مورد اختلاف را حل كنيم.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
سوزن ترازو به نفع کدام نامزد انتخابات آمریکا حركت می‌كند؟
قاچاقچيان مکزيکي هنگام تلاش براي عبور از مرز خودروي خود را بالاي مانع مرزي جا گذاشتند
گزارشی از اوضاع تایوان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری
انتخابات سراسری پارلمانی مالزی به زودی برگزار می شود
شورای عالی نظامی مصر: انتخابات مجلس شورای مصر در دو مرحله برگزار خواهد شد
آمریکای لاتین آماده اتحاد است
چاوز برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرد
نخستین دور انتخابات مقدماتی آمریکا فردا برگزار می‌شود
انتقاد تركيه از فرانسه براي طرح قانون مجازات منكران نسل‌كشي ارامنه
دیده بان حقوق بشر از تصمیم بحرین برای لغو انتخابات انجمن وكلا انتقاد كرد

هیچ وقت نشد بهت بگم که من چقدر دوست دارم

نشد بهت یه روز بگم که من فقط تو رو دارم

صبح ها به یاد پا میشم شبها به یاد می خوابم

هیچ وقت نشد نفهمیدی که بی تو دنیا ندارم

تو همه دنیایی منی امروز فردا منی
[/font]
[font=Times New Roman]

شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
[url=http://www.pic.iran-forum.ir/][/url]
۱۲-۱۲-۱۳۸۹ ۱۰:۰۱ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  روند کاهش قیمت مسکن در انگلیس سرعت گرفت maryam joon19 0 1,137 ۱۷-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۲۰ عصر
آخرین ارسال: maryam joon19
  تاثیر بیکاری بر افزایش میزان خودکشی در آمریکا maryam joon19 0 1,016 ۱۷-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۱۷ عصر
  نگراني نخست وزير کانادا از تکرار رکود اقتصادي در جهان maryam joon19 0 1,023 ۱۷-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۱۲ عصر
  واکنش بازارهاي سهام داخلي و خارجي به پيروزي اوباما maryam joon19 0 918 ۱۷-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۰۰ عصر
  توکلائو، نخستين سرزمين در جهان که 100% برق خود را از انرژي خورشيدي تأمين مي کند maryam joon19 0 945 ۱۷-۸-۱۳۹۱ ۰۱:۱۴ عصر

درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان