درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۲۷-۷-۱۳۹۷, ۰۵:۳۷ صبحارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
مصايب شيرين دوقلوزايي
نویسنده پیام
مدیر پرتال ایران فروم
*****
آفلاین
ارسال‌ها: 7,439
تاریخ عضویت: ۱۴ فروردين ۱۳۸۹
اعتبار: 70
سپاس ها 339
سپاس شده 345 بار در 234 ارسال
ارسال: #1
مصايب شيرين دوقلوزايي

اگر بفهميد دو قلو باردار هستيد چه واکنشي نشان مي‌دهيد؟ حتما شما هم مثل خيلي از والدين هرگز فکر نمي‌کرديد که چنين اتفاقي برايتان بيفتد. به هر حال چه آماده باشيد و چه نباشيد، شما يکي از والديني هستيد که صاحب فرزند دوقلو شده ايد.
دلايل چندقلويي

از هر 100 مورد بارداري، 3 مورد آن ممکن است به چندقلويي منجر شود. اما به دليل افزايش سن ازدواج و روش‌هاي نوين درمان نازايي، احتمال دوقلويي يا چندقلويي بيشتر شده است.
امروزه بسياري از زوج ‌ها، حامله شدن خود را به تأخير مي‌اندازند و حتي بسياري از زنان تا 30 سالگي و بعد از آن تمايلي به بچه دارشدن نشان نمي‌دهند. تغييرات هورموني وابسته به سن ممکن است سبب ر‌ها شدن بيش از يک تخمک در يک زمان ‌شود. زناني که سن آنها بالاتر مي‌رود بيشتر به سراغ استفاده از روش‌هاي درماني مانند آي. وي. اف يا روش‌هاي لقاح مصنوعي مي‌روند و از آنجايي که در اين روش‌ها از بيش از يک تخمک در رحم استفاده مي‌شود، احتمال بيشتري وجود دارد تا دوقلويي و حتي چندقلويي اتفاق بيفتد.
انواع دوقلوها

دوقلو‌ها، دو نوع هستند. همسان يا يک تخمکي و غيرهمسان يا دوتخمکي. دوقلو‌هاي همسان هميشه، هم جنس يعني هر دو دختر يا هر دو پسر هستند. تشخيص دادن اين دوقلو‌ها از هم مشکل است مگر اينکه به خوبي آنها را بشناسيم. دوقلو‌هاي غيرهمسان، مثل تمام خواهر و برادر‌هايي که پدر و مادر مشترک دارند، در ماده ژنتيکي خود تشابه دارند و ممکن است شبيه يا متفاوت باشند، همچنين ممکن است هم جنس يا غيرهمجنس باشند. سابقه فاميلي تولد دوقلويي در خانواده مادر، سابقه قبلي حاملگي دوقلويي، حاملگي ‌هاي متعدد، سن مادر و استفاده از دارو‌هاي محرک باروري به منظور درمان نازايي، در ايجاد دوقلويي نقش دارند.
روش تشخيص

به طور معمول در حال حاضر حاملگي چند قلويي يا دوقلويي قبل از زايمان قابل تشخيص است. اندازه‌گيري هورمون ‌هاي خاصي که در بدن مادر ترشح مي‌شود، در سه ماهه اول بارداري حاملگي چندقلويي را مشخص مي‌کند. همچنين انجام سونوگرافي و شنيدن ضربان قلب بيش از يک ضربه قلب جنيني حاملگي دوقلويي را تعيين مي‌کند. در آزمايش هورموني، مقادير بيش از حد مورد انتظار هر کدام از هورمون‌‌هاي خاص نشان‌دهنده حاملگي دو يا چندقلويي است.
معني دوقلويي براي مادر

انجام بهترين مراقبت از خود، بهترين راه مراقبت از جنين ‌هاي در حال رشد است. هر خانمي ‌با حاملگي چندقلويي به مراقبت ‌هاي بيشتر و دقيق‌تري نسبت به حاملگي معمولي نياز دارد. اين مادر بايد به مراتب بيشتر از ساير مادران تحت نظر باشد و اطلاعات دقيق‌تري از وضعيت سلامت خود به پزشک بدهد تا او بتواند بيشتر او را تحت نظر داشته باشد. بارداري چند قلويي يا دوقلويي عوارض زيادي براي مادر دارد. تهوع، استفراغ، سوزش سردل، بي‌خوابي و خستگي که در حاملگي‌هاي معمول شايع است، در اين مادران بيشتر است. درد شکم، تنگي نفس هم از ديگر شکايات مادراني است که چندقلو باردار هستند. حتي يک حاملگي چندقلويي ايده‌آل و بدون مشکل براي مادر بسيار سخت‌تر از حاملگي تک قلويي است. علايم حاملگي مثل تهوع، خستگي و يبوست در اين مادران بسيار بيشتر است. بعد‌ها در طول حاملگي، سوزش سردل، کمردرد، خستگي زودرس يا تنگي نفس فعاليتي، سريع و مکرر ايجاد مي‌شود. در سه ماهه سوم حاملگي چند قلويي حتي گشادترين لباس‌‌هاي حاملگي براي مادر تنگ مي‌شود. گذشته از فشار و استرس فيزيکي، مخاطرات بارداري اين زنان را بيشتر تهديد مي‌کند. احتمال ايجاد فشار خون حاملگي و ديابت بارداري در اين مادران به مراتب بيشتر است. بنابراين لازم است اين مادران بيشتر تحت نظر پزشک باشند.
تاکيد روي تغذيه

مصرف غذا‌هاي غني از پروتئين در رشد و نمو بدن جنين ‌ها و مناسب نگهداشتن عمل جفت مهم است. علاوه بر پروتئين کافي، مقدار زيادي از کالري لازم بايد به صورت کربوهيدرات ‌ها مثل نان، برنج، غلات و حبوبات تامين شود. مادر به ميزان بيشتري از اسيدفوليک نياز دارد، دريافت کلسيم و آهن هم بايد بيشتر شود. بهتر است موادغذايي در مقادير اندک اما در وعده ‌هاي بيشتري مصرف شود. اين وعده‌هاي کوچک مي‌توانند شامل مقداري گوشت بدون چربي، جگر، کره و بادام زميني يا تخم مرغ و نان باشند.
وزن‌گيري بيشتر

وزن خانم باردار بايد به طور منظم در ماه‌هاي مختلف بارداري افزايش يابد. در واقع مادر بايد اضافه وزن پيدا کند. اما اين اضافه وزن بايد تحت نظر پزشک باشد. افزايش وزن متناسب با سن بارداري نشان‌دهنده وضعيت سلامت شما و کودک در حال رشد شماست. حتي از دست دادن وزن اضافي را هم بعد از زايمان آسان‌تر مي‌کند. در حاملگي دوقلويي اضافه وزن توصيه شده در حدود 15 تا 20 کيلوگرم است. براي اين وزن گيري مناسب مادر بايد روزانه 2 هزارو700 کالري مصرف کند. البته پزشک در مورد هر فرد بهتر مي‌تواند قضاوت کند و حتماً شما را در اين زمينه راهنمايي خواهد کرد.
ورزش

اگر مي‌خواهيد در طي حاملگي چندقلويي ورزش هم کنيد، حتماً در اين مورد با پزشک خود مشورت کنيد. با اين حال پرهيز از برخي فعاليت‌‌ها در طي اين حاملگي توصيه مي‌شود.
ورزش‌‌هاي سنگين و فعاليت‌‌هايي که به تنگي نفس يا تعريق شما منجر مي‌شوند، مناسب نيستند. چنين ورزش‌هايي بيشتر به سيستم قلبي عروقي شما فشار مي‌آورند. استراحت متناوب بعد از انجام کمي‌فعاليت لازم است. پياده روي درمسافت کم و سپس استراحت مي‌تواند ورزش خوبي براي اين مادران باشد. البته ورزش کردن و نوع آن از يک خانم باردار به خانم باردار ديگر فرق دارد و نوع و ميزان آن حتماً بايد توسط پزشک شما مشخص شود.
نگران نباشيد

يک خانم حامله که چندقلو باردار است مي‌تواند براي کاهش احتمال بروز برخي خطرات اقداماتي انجام دهد. هر چه تشخيص حاملگي چندقلو زودتر باشد، شروع اقدامات لازم براي بهبود بخشيدن به سرنوشت حاملگي بهتر است. برخي عوامل خطرزا از کنترل شما خارج است اما مي‌توانيد با توجه بيشتر به توصيه‌‌هاي پزشک به بالارفتن مناسب وزن جنين‌‌ها و جفت‌هايشان کمک کنيد.
با خوردن غذاي خوب و مناسب، خودداري از مصرف مواد مضر، سيگار کشيدن و ورزش کردن تا آنجايي که پزشک توصيه مي‌کند و استراحت کافي به سلامت خود و نوزادان‌تان کمک کنيد. نگران نباشيد، حاملگي به سلامت پايان مي‌يابد.
منبع:شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.

۱۲-۱۲-۱۳۸۹ ۱۲:۳۹ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Thumbs Up تغذيه مناسب مادر در بارداري و افزايش قد نوزاد زندگی کن 0 2,846 ۱۰-۱-۱۳۹۵ ۰۴:۳۵ عصر
آخرین ارسال: زندگی کن
Thumbs Up تـأثـیـر رژیـم مـادر بـر جنـسیـت جـنـیـن زندگی کن 0 975 ۱۰-۱-۱۳۹۵ ۰۴:۳۴ عصر
آخرین ارسال: زندگی کن
Lightbulb خوردن جگر در بارداری زندگی کن 0 870 ۱۰-۱۲-۱۳۹۴ ۰۳:۰۲ صبح
آخرین ارسال: زندگی کن
Lightbulb آلوئه‌ ورا در بارداری، خوب یا بد زندگی کن 0 810 ۱۰-۱۲-۱۳۹۴ ۰۳:۰۱ صبح
آخرین ارسال: زندگی کن
  تاثیرات مطالعه بر جنین در دوران بارداری Siva68 0 1,335 ۱۱-۱۰-۱۳۹۴ ۰۶:۵۳ عصر
آخرین ارسال: Siva68


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان