درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۴-۴-۱۳۹۷, ۰۲:۰۳ عصرموضوع بسته شده است 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
تاریخ نگار ایران فروم
نویسنده پیام
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 15,664
تاریخ عضویت: ۲۲ شهريور ۱۳۸۹
اعتبار: 103
سپاس ها 1561
سپاس شده 985 بار در 673 ارسال
ارسال: #51
Bug RE: تاریخ نگار ایران فروم

۱۰اردیبهشت - ۲۶جمادى الأولى - 30 April

در گذشت آیت الله نایینی

درچنین روزی در سال 1355هجری قمری آیت الله میرزا محمد حسین نائینی از بزرگترین علمای جهان اسلام دار فانی را وداع گفت . ایشان در حوزه فقه سیاسی صاحب اندیشه ها و آثار گرانبهایی است . گفته می شود آیت الله نایینی در روزگار مشروطیت در ایران مهمترین کتاب دینی درباره مشروطیت را نوشت و در دوره استبداد صغیر منتشر کرد . پیش از علامه نائینی کمتر فقیهی به فکر سامان دادن فقه سیاسی شیعی بوده است . وی نخستین فقیهی بود که حکومت در عصر غیبت را مورد بررسی دقیق و موشکافانه قرار داد . علامه نائینی مشروطه هماهنگ با اسلام را می خواست و در همین راستا در آثار خود بارها بر ولایت فقیه در عصر غیبت تاکید می کند . برخی از ایرانیان و اعراب تنبیه الامه نائینی را ترجمه طبایع الاستبداد کواکبی می دانند و اصالت اندیشه های نائینی را انکار کرده یا در آن تردید کرده اند . اما در واقع این دو اثر دو گونه متفاوتند . کواکبی هیچ راه درمانی را ارائه نمی کند در حالی که نائینی ابتدا مشکلات را طرح کرده و سپس در پایان هر فصل به راه حل می پردازد .
درگذشت سلطان محمود غزنوی
در چنین روزی در سال 1030 میلادی سلطان محمود غزنوی دیده از جهان فروبست . سلطان محمود غزنوی در سال 388 ه ق به دنیا آمد . وی با شکست اسماعیل پس کوچک سبکتگین به قدرت دست یافت . او پادشاه مقتدری بود و در طول دوران حکومت خود دست به کشور گشایی های بسیار زد . وی خراسان را از ید سامانیان خارج ساخت و سیستان و قهستان را اشغال کرد . او همچنین منطقه حکمرانی خود را تا غور و خوارزم افزایش داد . وی در سال 421 بر اثر درد سینه دار فانی را وداع گفت .

اخراج یهودیان

در چنین روزی در سال 1563 میلادی به دستور چارلز پنجم یهودیان کشور فرانسه ، از این کشور اخراج شدند .

نخستین تئاتر در آمریکا
در چنین روزی در سال 159 میلادی برای نخستین بار در تاریخ آمریکا یک تئاتر به روی صحنه رفت . این تئاتر یک کمدی اسپانیایی بود.

استقلال نیاراگوئه
درچنین روزی در سال1838میلادی کشور نیکاراگوآ به استقلال دست یافت.نیکاراگوآ دراِمریکای مرکزی واقع است و با کشورهای هندوراس و کاستاریکا مرزمشترک دارد.

در گذشت برتولت برشت
درچنین روزی در سال1898میلادی ، برتولت بِرشت نویسنده، شاعرو مشهورترین نمایشنامه نویس معاصرآلمان درگذشت.
برتولت‌‏‎ برشت ‎ در‏‎ آوگسبورگ‌‏‎ شهر‏‎ در‏‎ خانواده ای مرفه‌‏‎ و‏‎ سرشناس‌ به دنیا آمد . دعای خانگی ، در جنگل شهرها ، آوای طبل ها در شب ، آدم آدم است ، سه پولی ، ارباب، پونتیلا و خدمتکارش ماتی ، ننه دلاور و فرزندانش ، زندگی گالیلیه و ترس و نکبت رایش شوم از جمله مهمترین آثار اویند .

در گذشت ژان ژاک بارتلمی
در چنین روزی در سال 1795 میلادی ژان ژاک بارتلمی اندیشمند برجسته درگذشت.تاریخ یونان قدیم از مهمترین آثار اوست.

رسمی شدن مسیحیت در روم
در چنین روزی در سال 311 میلادی امپراطور گلاریوس مسیحیت را در امپرا طوری روم به رسمیت شناخت .

امضا پیمان وست مینستر
در چنین روزی در سال 1527 میلادی انگلستان و فرانسه بایکدیگر قرار داد وست مینستر را که در واقع وعی قرار داد حسن همجوار ی به حساب می آمد را امضا کردند .

سقوط سایگون
در چنین روزی در سال 1975 میلادی شهر سایگون پس از سالها جنگ و در گیری به تصرف نیروهای ویت کنگ ویتنامی در آمد .

آغاز به کار جرج واشنگتن
در چنین روزی در سال 1789 میلادی جورج واشنگتن نخستین رئیس جمهوری آمریکا آغاز بکار کرد.

کشتار سرخپوستان
در چنین روزی در سال 1871 میلادی ، بیش از یکصد و چهل سرخپوست به دست سفید پوستان در یک درگیری منطقه ای کشته شدند.

ساخت بزرگترین دکل جهان
در چنین روزی در سال 1967 ، ساخت بزرگترین دکل جهان در شوروی پایان یافت . این دکل بیش از پانصد متر ارتفاع داشت .

در گذشت استاد اسماعیل آشتیانی
درچنین روزی در سال1349هجری شمسی اسماعیل آشتیانی شاعر و نقاش معاصرایران . در گذشت . او چندین مجموعه شعر و همچنین تابلوی نقاشی از خود به جای نهاده است .

آغاز عملیات بیت المقدس
درچنین روزی در سال1361هجری شمسی، عملیات ظفرمند بیت المقدس با رمز یا علی بن ابیطالب آغاز شد . این عملیات که چندین روز به طول انجامید نتایج ظفر مندانه ای را برای رزمندگان اسلام به ارمغان داشت . عملیات یاد شده چهارمین و بزرگترین عملیات از سلسله عملیات آزادسازی مناطق اشغالی ، بود که با اجرای آن بیش از 5000 کیلومتر مربع از مناطق اشغالی آزاد شد و تحول سیاسی و نظامی عظیمی به نفع جمهوری اسلامی پدید آمد. قرارگاههای عمل کننده در این عملیات عبارت بودند از قرارگاه قدس ، قرارگاه فتح و قرارگاه نصر .در این عملیات پیروز مند خسارت بسیاری به دشمن بعثی وارد آمد که عمده ترین آن را می توان آزادسازی خرمشهر، پادگان حمید و هویزه دانست .عملیات گسترده" بیت المقدس" 25 روز به طول انجامید .ارتش عراق این شکست سنگین را پذیرفت و با نوزده هزار کشته و یگانهای زرهی نابود شده دست به عقب نشینی عظیمی زد . کشور های عربی هم "طرح صلح جامعه عرب" را در سال 1982 مطرح کردند، که در آن آمده بود : نیروهای عراقی باید کاملا از خاک ایران خارج شوند و عراق به عنوان خسارت هفتاد میلیون دلار از طریق بانک بازسازی اسلامی به ایران پرداخت کند.
۱۰-۲-۱۳۹۰ ۱۱:۴۷ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

نویسنده پیام
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 15,664
تاریخ عضویت: ۲۲ شهريور ۱۳۸۹
اعتبار: 103
سپاس ها 1561
سپاس شده 985 بار در 673 ارسال
ارسال: #52
Bug RE: تاریخ نگار ایران فروم

۱۱اردیبهشت - ۲۷جمادى الأولى - 1 May

روزجهانی کارگر
همه ساله چنین روزی به عنوان روزجهانی کارگردرکشورهای مختلف جهان ( 66 کشور) گرامی داشته می شود. این روزاز سال 1889میلادی به منظورگرامیداشت تظاهرات کارگران شیکاگودراول ماه می سال 1886میلادی به عنوان روزکارگرنامیده شده است . درتجمع کارگران در شهرشیکاگو، براثرحمله پلیس به آنان تنی چند ازتظاهرکنندگان کشته و مجروح شدند . کارگران تقاضای تعدیل شرایط کاررا داشتند .

درگذشت ناصرالدین شاه قاجار

درچنین روزی درسال 1896 میلادی ناصرالدین شاه قاجاربه ضرب گلوله میرزا رضا کرمانی درحرم حضرت عبدالعظیم کشته شد. وی نزدیک به پنجاه سال درایران پادشاهی کرد و دردوران حکومت خود امتیازات گونه گونی به بیگانگان اعطا نمود . وی به هنگام مرگ 65سال داشت .

تروردومه
درچنین روزی درسال 1932 میلادی پل دومه رئیس جمهور فرانسه به دست پل گارگالوف روس ترور شد .

در گذشت جان دریدن

در چنین روزی در سال 1700 میلادی دریدن شاعرونویسنده مشهور انگلیسی دیده ازجهان فروبست . بانوان رودخانه عنوان مهتمرین اثراوست.


در گذشت نیکلاس گوستو
در چنین روزی در سال 1733 میلادی نیکلاس گوستو مجسمه ساز مشهورفرانسوی دیده ازجهان فروبست.


تشکیل بریتانیا کبیر

در چنین روزی درسال 1707 میلادی کشور های انگلستان ، ویلزواسکاتلند بریتانیای کبیررا تشکیل دادند.


شورش درپاریس

در چنین روزی در سال 175 میلادی مردم پاریس در اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت نان دراین کشوردست به شورش گسترده ای زدند . این شورش چهارروزبه طول انجامید .


تصرف مجارستان

درچنین روزی در سال 1544 میلادی نظامیان عثمانی مجارستان را به اشغال خویش درآوردند .

نخستین تلگراف
درچنین روزی درسال 1884 میلادی مورس اولین تلگراف را ارسال نمود .


تغییرنام کره

درچنین روزی در سال 1948 میلادی نام کره شمالی به جمهوری دمکراتیک خلق کره تغییر یافت.
۱۱-۲-۱۳۹۰ ۱۲:۴۵ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

نویسنده پیام
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 15,664
تاریخ عضویت: ۲۲ شهريور ۱۳۸۹
اعتبار: 103
سپاس ها 1561
سپاس شده 985 بار در 673 ارسال
ارسال: #53
Bug RE: تاریخ نگار ایران فروم

۱۲اردیبهشت - ۲۸جمادى الأولى - 2 May

تولد جان گالت
در چنین روزی در سال 1779 میلادی گالت نویسنده مشهور اسکاتلندی به دنیا آمد . «لاوری تود » عنوان مهمترین اثر اوست .

روزمعلم
همه ساله چنین روزی به عنوان روز معلم درجمهوری اسلامی ایران گرامی داشته می شود.دراین روزدانش آموزان با برپایی آیین های ویژه مقام معلم را گرامی می دارند چراکه معلمی را شغل انبیا تلقی می کنند .

در گذشت ویلیام موریس
در چنین روزی در سال 1896میلادی،ویلیام موریس شاعر،نقاش و نمایشنامه نویس انگلیسی دار فانی را وداع گفت .
موریس در اشعار خود به مسایل اجتماعی می پردازد .


در گذشت آلفرد وبر
در چنین روزی در سال 1958 میلادی وبر اقتصاد دان و جامعه شناس مشهور آلمانی دیده از جهان فروبست . وی در سن هشتاد و نه سالگی در گذشت .

آغاز سلطنت ملک فیصل دوم
در چنین روزی در سال 1953میلادی ملک فیصل دوم پادشاه عراق شد .پس از اندی یک نظامی با نام عبدالکریم قاسم ضمن یک کودتای نظامی،قدرت را در این کشور به دست گرفت و ملک فیصل را اعدام کرد.


شورش در اسپانیا

در چنین روزی در سال 1808 میلادی شوروش عمومی در اسپانیا علیه اشغال مناطق مختلف این کشور توسط نیروهای فرانسوی آغاز شد .


در گذشت لئوناردو داوینچی
در چنین روزی در سال1519میلادی لئوناردو داوینچی یکی از بزرگترین نقاشان و مجسمه سازان ایتالیایی دیده زا جهان فروبست.این مهندس،نقاش ودانشمند معروف ایتالیایی در فلورانس متولد شد.وی مجسمه سازی را از استادان فن آموخت و سپس به میلان رفت.پس از بازگشت به فلورانس در مدت چهار سال تابلوی معروف مونالیزا را خلق کرد.شام آخر از دیگر آثار مشهور اوست . او همچنین برای نخستین بار در تاریخ پلان اولیه هواپیما را طراحی کرد . از او آثار و نقشه های معماری چندی نیز باقی مانده است .

شهادت استاد شهید مرتضی مطهری

درچنین روزی درسال1361 ه ش استاد شهید مرتضی مطهری به درجه رفیع شهاد ت نایل آمد . استاد مطهری درسال 1298 هجری شمسی دیده به جهان گشود . مرتضی پس از کسب معارف نخستین درمدرسه فیضیه قم به فراگیری علوم مختلفه اسلامی نزد استادان بزرگی چون حضرات آیات صدوقی، مرعشی نجفی سید صدر الدین صدر، سید محمد رضا گلپایگانی، سید احمد خوانساری، سید محمد تقی خوانساری، سید محمد حجت، سید محمد محقق یزدی ـ معروف به داماد ـ انگجی و میرزا مهدی آشتیانی پرداخت. همچنین استاد ایشان درعلوم فلسفی وعقلی امام خمینی ( ره) و استاد علامه سید محمد حسین طباطبایی بود . استاد مطهری پس از آن به تدریس علوم و معارف اسلامی در حوزه ها ومدارس علمی پرداخت . وی درسال 1331 ه ش با دختر آیت الله روحانی (ره) ازدواج کرد وپس از آن راهی تهران شد . ایشان درتهران درمدرسه مروی به بحث های مختلف علمی می پرداخت ودراین مسیرازهیچ کوششی فروگذار نکرد. آن عالم ربانی دوسال بعد ، تدریس دردانشگاه تهران دانشکدة معقول ومنقول را آغاز کرد ودردوره‎های لیسانس ، فوق لیسانس دکترا به تدریس فلسفه می پرداخت. ایشان دراین مسیرودرطریق نشر معارف بلند اسلامی شیوه ای جوان پسند وهمراه با استدلال را برگزید و اصل را برطرح شبهات عقلی وپاسخ گویی برآنها نهاد. با گسترش اندیشه مارکسیسم درمیان جوانان ایرانی وبه ویژه دانشگاه ها، استاد مطهری نیزدراین مسیربه بررسی مفاهیمی چون علل گرایش به مادّیگری ، فلسفة تاریخ ، مقدمه‎ای برجهان بینی اسلامی وماتریالیسم درایران پرداخت وسعی کرد با استدلال بین درمقابل شکاکین بایستد . ایشان درهمین دوره به نگارش یک دوره کتب علوم اسلامی در زمینه های مختلف مشغول شدند که درنوع خود یک دایره المعارف اسلامی است . مقدمه‎ای برجهان بینی اسلامی، آشنایی با قرآن، اسلام و مقتضیات زمان، انسان کامل، پیرامون انقلاب اسلامی، پیرامون جمهوری اسلامی، تعلیم و تربیت دراسلام، توحید، نبوت، معاد، حماسة حسینی، خدمات متقابل اسلام و ایران، عدل الهی، داستان راستان، سیری در نهج البلاغه، سیری در سیرة نبوی، سیری در سیرة ائمة اطهار ـ علیهم السلام ـ، شرح مبسوط منظومه، علل گرایش به مادّیگری، فطرت، فلسفة اخلاق، فلسفه تاریخ، گفتارهای معنوی، مسأله حجاب، نظام حقوق زن در اسلام و قیام و انقلاب مهدی (عج) ، شرح منظومه (به زبان عربی به قلم حجة الاسلام شیخ محمد تقی شریعتمداری)، آشنایی با قرآن (جلدهای 5 تا 15)، فلسفة تاریخ (جلدهای 2 تا 4)، مسألة بردگی در اسلام، پانزده گفتار، توکل و رضا، انسان شناسی، حاشیه بر تفسیر المیزان و...از جمله این آثار است . ایشان همچنین به دلیل سخنرانی هایی که علیه رژیم پهلوی بیان می کردند بارها مورد اذیت و آزار عمال این رژیم قرار گرفتند که از آن میان می توان به زندان و حبس ایشان اشاره کرد . کوردلان منافق اما پس از انقلاب اسلامی حضور مشعشع آن عالم فرزانه را برنتافتند و در شب چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت 1358، ساعت بیست و دو و بیست دقیقه، استاد مطهری به وسیلة جوانی فریب خورده از اعضای گروهک سیاسی و منافق «فرقان» به شهادت رسید .

۱۲-۲-۱۳۹۰ ۰۱:۵۹ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

نویسنده پیام
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 15,664
تاریخ عضویت: ۲۲ شهريور ۱۳۸۹
اعتبار: 103
سپاس ها 1561
سپاس شده 985 بار در 673 ارسال
ارسال: #54
Bug RE: تاریخ نگار ایران فروم

۱۳اردیبهشت - ۲۹جمادى الأولى - 3 May

تولد ک/و/ندامین
در چنین روزی در سال 1071میلادی ، ک/و/ندامین یکی از مشهور ترین ریاضدانان فرانسوی بدنیا آمد. وی در حوزه جغرافیا نیز مطالعات بسیاری انجام داده است .

آغاز قیام ژاندارک
درچنین روزی در سال1429میلادی ،قیام ژاندراک برضد سلطه انگلستان آغازشد. ژاندارک دختری بود که به شدت علیه اشغالگران انگلیسی وارد مبارزه شد و در این مسیر توانست افکار عمومی را علیه انگلیسی ها بسیج نماید . البته ژاندارک به همراه گروهی از فرانسویان وطن پرست توانستند اشغالگران را از وطن برانند اما در نهایت انگلیسی ها پس از دستگیری ژاندراک پس از محکوم کردن وی به جادو گری او را آتش زدند .

تولد ماچیولی
در چنین روزی در سال 1469 میلادی نیکول ماچیولی نویسنده و سیاستمدار مشهور ایتالیایی به دنیا آمد . از او آثار چندی در حوزه سیاست به جای مانده است که از میان آنها می توان به «شاهزاده» اشاره کرد .

تولد سیر جرج تامسون
در چنین روزی در سال 1892 میلادی تامسون فیزیکدان مشهور انگلیسی به دنیا آمد . او در حوزه شکافت هسته اتم مطالعات فراوانی کرده است و به همین خاطر در سال 1937 میلادی جایزه نوبل را از آن خود کرد.

تولد گابریل شوالیه
در چنین روزی در سال 1895 میلادی گابریل شوالیه نویسنده فرانسوی متولد شد.«ژنرال کوچک » عنوان مهمترین اثر اوست.

در گذشت موریس مرلو پونتی
در چنین روزی در سال 1961 میلادی ژان ژاک یا موریس مرلو پونتی دیده از جهان فروبست . وی به هنگام مرگ پنجاه و سه سال داشت . از او در حوزه فلسفه سیاسی آثاری چند به جای مانده است .

معاهده لودون
در چنین روزی در سال 1616 میلادی بر اثر معاهده لودون جنگ داخلی در فرانسه به پایان رسید .

معاهده الیوا
در چنین روزی در سال 1660 میلادی چندین کشور اروپایی از جمله سوئد ، لهستان ، براندنبورگ و اطریش با یکدیگر پیمان صلح امضا کردند .

آتش سوزی در سانفرانسیسکو
در چنین روزی در سال 1851 ببشتر شهر سانفرانسیسکو در آمریکا بر اثر آتش سوزی گسترده ای از بین رفت . بر اثر این آتش سوزی شماری از مردم این شهر جان خود را از دست دادند .

غرق شدن کشتی
در چنین روزی در سال 1945 میلادی کشتی آلمانی کاپ آرکونا در دریای شرق فرو رفت و بر اثر آن بیش از پنج هزار و هشت نفر از سرنشینان این کشتی غرق شدند .

آغاز دادگاه جنایات جنگی
در چنین روزی در سال 1946 میلادی دادگاه جنایات جنگی به منظور رسیدگی به عوامل جنگ جهانی دوم در ژاپن آغاز به کار کرد .

دموکراسی در ژاپن
در چنین روزی در سال 1947 میلادی نظام مشروطه در ژاپن شکل گرفت . همه ساله چنین روزی به عنوان روز قانون اساسی در ژاپن گرامی داشته می شود .

روز قانون اساسی در لهستان
در چنین روزی در سال 1791 میلادی لهستان به قانون اساسی دست یافت . لذا همه ساله چنین روزی به عنوان روز قانون اساسی در این کشور گرامی داشته می شود .

دستگیری تظاهر کنندگان
نیروهای تحت امر نیکسون رییس جمهور وقت آمریکا در چنین روزی در سال 1971 میلادی بیش از سیزده هزار نفر از معترضین به جنگ آمریکا علیه ویتنام را در عرض سه روز دستگیر کردند .

کشف جاماییکا

درچنین روزی در سال1494میلادی کریستف کلمب جزیره جاماییکا را درسومین سفراکتشافی خود کشف کرد . این جزیره پس از اکتشاف ضمیمه اسپانیا شد .

حمله به هواپیمای دیپلماتیک
درچنین روزی در سال1361هجری شمسی ارتش رژیم بعث عراق بدون در نظرگرفتن قواعد جنگی ، یک هواپیمای سیاسی که محمد بن یحیی وزیرامورخارجه کشورالجزایر را به همراه هیات بلند پایه این کشور ، به تهران منتقل می کرد ، مورد حمله خود قرار داد .این هیات سیاسی قصد دیدار از ایران را داشتند. بر اثر این حمله ناجوانمردانه و به دور از قواعد دیپلماتیک هیات الجزایری کشته شدند .

آغاز هفته وحدت
چنانکه گذشت اهل سنت چنین روزی را به عنوان روز ولادت حضرت رسول اکرم ( ص ) تلقی می کنند حال آنکه شیعیان روز هفدهم ربیع الاول را روز ولادت آن حضرت می دانند . حضرت امام خمینی (ره) که همواره بر مقوله وحدت میان مسلمین تاکید می ورزیدند از این اتفاق تاریخی به منظور وحدت هرچه بیشتر میان مسلمانان بهره جستند و آن را هفته وحدت نامیدند . حضرت امام خمینی ره همانند دیگر مصلحان تنها راه رهایی مسلمانان از ید استعمار و حرکت رو به جلوی آنان را وحدت مسلمین می دانستند و این امر را عاملی در جهت پیشرفت آنان فرض می کردند .

شکست رومیان از ارتش اسلام
در چنین روزی در سال 23هجری قمری ارتش توانمند اسلام در نبرد با رومیان ، این امپراطوری را به شدت شکست داد . در این جنگ خالد بن ولید فرماندهی جنگ را به عهده داشت . قدرت مسلمانان را می توان در این دوره در نقاط مختلف جهان شاهد بود .در دوران خلیفه دوم سپاه اسلام در نقاط مختلف جهان حاضر بود و بسیاری از بخش های اروپا در این دوره به دست مسلمانان افتاده بود . مسلمانان که بعدها در اروپا قدرت واحده بودند مورد تهاجم هر از گاه مسیحیان قرار می گرفتند ولی مسیحیان توان رویارویی با آنان را نداشتند . در این میان پس از گذشت چندی مسیحیان اروپا روز به روز متحد تر می شدند ولی روسای کشور های مسلمان کوس جدایی سر می دادند . به همین دلیل دولت های کوچک مسلمان اندلس،یکى پس از دیگرى در برابر مسیحیان وادار به تسلیم شدند و مسلمانان به سوى جنوب اندلس عقب نشینی کردند . آخرین دولتی که در مقابل مسیحیان مقاومت می کرد ‏دولت بنى نصر بود . شهر غرناطه پایتخت این دولت و مهمترین شهر اسلامى اندلس ، مدتها در برابر مسیحیان ایستادگى کرد. اختلافات داخلى،مهمترین عامل ضعف مسلمانان در این برهه در برابر قدرت در حال افزایش مسیحیان بود.دولت‏بنى نصر به تنهایى مى‏بایست در برابر دو دولت قدرتمند مسیحى اسپانیا یعنى کاستیل و آراگون ایستادگى مى‏کرد.با اتحاد این دو دولت و تشکیل دولت واحد اسپانیا کار بر مسلمانان سخت‏تر شد.دولت‏بنى نصر در آخرین روزهاى حیات خود،دست کمک به سوى دولت عثمانى دراز کرد.این دولت حتی به امید حفظ حیات خود،درصدد مصالحه با دولت مسیحى اسپانیا بر آمد.براى این منظور معاهداتى میان طرفین ‏منعقد شد اما دولت اسپانیا به هیچیک از معاهدات خود وفادار نماند.بنى نصر بار دیگر با توسل به جنگ کوشیدند موقعیت‏خود را حفظ کنند.در جنگهایى که در گرفت،سر انجام در سال 898 ه. ق دولت‏ بنى نصر شکست‏ خورد و شهر غرناطه سقوط کرد.
۱۳-۲-۱۳۹۰ ۱۲:۱۷ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

نویسنده پیام
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 15,664
تاریخ عضویت: ۲۲ شهريور ۱۳۸۹
اعتبار: 103
سپاس ها 1561
سپاس شده 985 بار در 673 ارسال
ارسال: #55
RE: تاریخ نگار ایران فروم

۱۴اردیبهشت - ۳۰جمادى الأولى - 4 May

تولد خواجه عبدالله انصاری
در چنین روزی در سال 1006میلادی خواجه عبدالله انصاری ادیب و اندیشمند ایرانی به دنیا آمد. خواجه عبد الله انصاری هروی از مشاهیر, عرفا, محدثین و فقهای صوفیه, کنیه اش ابوالاسماعیل و لقب مشهورش شیخ الاسلام است. چون مکان تولد ومدفنش نیز بنا بر مشهور, هرات بود به پیر هروی نیز موصوف میباشد.خواجه در چهار سالگی به مکتب رفت. در نه سالگی خوب شعر میگفت. به جهت خدمت دین مقدس اسلام سیاحتها کرد, احادیث بسیاری از محدثین فرا گرفت و به قول خودش حافظ سیصد هزار حدیث با هزار سند بود. حاصل عمر هشتاد ساله وی تألیفات ارزشمندی است ازجمله:تفسیرکشفُ الاَسرار و عده الابرار، انس المرید ، انوار التحقیق ، تفسیر آیه الخلق ، ذم الکلام ، شمس المجالس ، مناجات نامه ، منازل السائرین الی الحق (در تصوف) دیوان شعر, آثارمنثور این حکیم فرزانه نیزسبک خاصی دارد که به نثرمسجع مشهوراست.
خواجه به سال 481 هجری قمری, «خواجه عبدالله انصاری» عالم و حکیم بزرگ این مرزو بوم و مشهور به پیرهرات به دیار باقی شتافت.
«مأخذ: ریحانه ادب فی تراجم المعروفین بالکنیه و اللقب تألیف: استاد علامه میرزا محمد علی مدرس»
درگذشت آرام خاچاتوریان
در چنین روزی در سال1978میلادی آرام خاچاتوریان آهنگساز مشهور ارمنی شوروی سابق دار فانی را وداع گفت .
وی مدت ها مسوولیت اتحادیه آهنگسازان شوروی را به عهده داشت.

اختراع آسپرین
در چنین روزی در سال1889 میلادی برای نخستین بار در جهان یک کارخانه دارو سازی در آلمان داروی مسکن آسپرین را اختراع کرد .


کشف کاستاریکا
در چنین روزی در سال 1502 میلادی کریستف کلمب سرزمین کاستاریکا را کشف کرد.

انحلال حزب نازی

در چنین روزی در سال 1945میلادی حزب نازی یا حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان منحل گردید . این حزب در سال 1920 ایجاد شد و پس از آن به دیل اتخاذ مواضع نژاد پرستانه بیش از شش میلیون انسان را به کام مرگ فرستاد .


آغاز جنگ های داخلی در لبنان

درچنین روزی در سال1958میلادی جنگهای داخلی لبنان برضد کامیل شمعون رئیس جمهوراین کشورآغازشد.
۱۴-۲-۱۳۹۰ ۱۱:۰۸ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

نویسنده پیام
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 15,664
تاریخ عضویت: ۲۲ شهريور ۱۳۸۹
اعتبار: 103
سپاس ها 1561
سپاس شده 985 بار در 673 ارسال
ارسال: #56
RE: تاریخ نگار ایران فروم

۱۵اردیبهشت - ۱جمادى الثانیة - 5 May

روز جهانی ماما
همه ساله چنین روزی به عنوان روز جهانی ماما در سراسر جهان گرامی داشته می شود.

درگذشت ناپلئون
در چنین روزی در سال 1821 میلادی ناپلئون بناپارت بعد از گذشت شش سال تبعید در جزیره سنت هلن در گذشت. پس از تشکیل مجلس قانون‌گذاری و کنوانسیون و تصویب قانون اساسی جدید در فرانسه یعنی در سال هشتم انقلاب فرانسه ، مجلس مؤسسان به انتقال قدرت به ناپلئون بناپارت بعنوان کنسول اول اقدام کرد . ناپلئون پس از در یافت قدرت به کشور گشایی مشغول شد و جنگ های مختلفی با بلاد مختلف دنیا به راه انداخت که از آن میان می توان به لشگرکشی به روسیه اشاره کرد . وی پس از حکومت صد روزه و شکست در واترلو، برای همیشه از صحنه سیاسی فرانسه طرد شد.پس از او با بازگشت قدرت به خاندان بوربون‌ها، به ترتیب لویی هیچدهم ، شارل دهم و لویی فیلیپ بر فرانسه حکومت کردند .


اشغال گینه

در چنین روزی در سال1913میلادی ، نیروهای نظامی فرانسه کشور گینه را به اشغال خود در آوردند . گینه درسال1946میلادی به استقلال دست یافت . گینه کشوری است نیمه کوهستانی که در غرب منطقه استوایی آفریقاو در ساحل اقیانوس اطلس مابین ساحل عاج و سنگال قرار دارد . مساحت آن تقریبا معادل یک هفتم ایران است . نژاد مردم این کشور سیاه و زبان رایج در میان آنان فرانسوی و محلی است . بیشتر اهالی این کشور پیرو دین اسلام اند . نوع حکومت گینه جمهوری است .

این کشور در دوازدهم دسامبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت آن بندر کوناکری نام دارد. واحد پول آن فرانک محلی است.


انتخاب احمد نجدت سزر

در چنین روزی در سال 2000میلادی احمد نجدت سزر به عنوان رییس جمهور ترکیه از سوی مردم این کشور انتخاب شد.


در گذشت بابی ساندز

درچنین روزی در سال1981میلادی ، بابی ساندزشاعر و مبارز مشهور ایرلندی پس ازهفته ها اعتصاب غذا در زندانهای انگلستان در گذشت . بر اثر مرگ این شاعر و نماینده‌ مردم ایرلند بسیاری از مردم انگلستان دست به اعتصابات گسترده ای زدند . بابی ساندز به همراه نه هم‌راه‌اش، یکی بعد از دیگری در راه آزادی وطن خود جان باختند.


در گذشت حجه الاسلام والمسالمین دشتی

در چنین روزی در سال 1380 ه ش حجه الاسلام والمسلمین دشتی از بزرگان حوزه علمیه قم دار فانی را وداع گفت . ایشان در مدت عمر گرانقدرشان آثاری چند را در حوزه علوم اسلامی ترجمه و یا تالیف کردند . وی بیشتر عمر خود را بر تبیین مفاهیم نهج البلاغه نهاد . «المعجم المفهرس لالفاظ نهج البلاغه » از مهمترین آثار ایشان است.

استقلال آلمان
درچنین روزی در سال1955میلادی ، جمهوری فدرال آلمان استقلال خود را اعلام کرد . این اتفاق ده سال پس از پایان جنگ جهانی دوم رخ می داد . در سال 1990 میلادی دو آلمان بایکدیگر متحد شدند . به طور خلاصه می توان گفت از بین رفتن مرزهای ارزشی که درقالب دو بلوک شرق و غرب ظهور یافته بود و روی گردانی کشورهای اروپای شرقی از سلطه کشور شوروی سابق به برداشته شدن مرز افتراق دوآلمان و حذف دیوار برلین منجر شد . این تغییر و تحولات موجب شد دوره نظام دو قطبی شکل یافته بعد از جنگ جهانی دوم به اتمام رسد . دیوار برلین درسال 1961 احداث شد. در این زمان جدایی آلمان شرقی و غربی امری همیشگی به نظر می‌رسید. اما باظهور پروستاریکا و فرو پاشی کمونیسمی که بیش از هفتاد سال اندیشه های خود را در جهانی دو قطبی تزریق می کرد دو آلمان زمان را مغتنم شمردند و در مسیر اتحاد بر آمدند. خاطره فروریختن دیوار برلین خاطره ای است که هیچ یک از اروپاییان آ ن را فراموش نخواهند کرد . در حقیقت این اتحاد را نظام کمونیستی آلمان شرقی ، وابسته به بلوک شرق یا سوسیالیستی انتخاب نکرد بلکه جریان تحولات تاریخی آن را تحمیل کرد زیرا دیگر این رژیم در دنیایی که دروا زه های آن باز بود ، نمی توانست جایگاهی داشته باشد چنان که همتایان این نظام نیز به سرنوشت مشابه دچار شدند.اکنون برلین به جای بن پایتخت آلمان واحد است.


روز بزرگداشت شیخ صدوق

همه ساله چنین روزی به عنوان روز بزرگداشت شیخ صدوق در ایران گرامی داشته می شود . على بن بابویه قمی مشهور به شیخ صدوق از بزرگترین محدثین و دانشمندان شیعه به شمار می رود . ابن ندیم در کتاب الفهرست‏خود مى‏نویسد: «ابن بابویه،على بن موسى قمى،یکى از فقها و یکى از موثقین شیعه مى‏باشد.باخط پسرش ابو جعفر محمد بن على پشت کتابى خواندم که به یک نفر اجازه داده بودکتابهاى پدرش را روایت کند و تعداد آنها حدود دویست جلد مى‏باشد،ولى او تصریح‏نموده بود که تالیفات خودم هجده کتاب مى‏باشد.» پدر بزرگوار ایشان در زمان امام حسن عسکرى(ع) و امام زمان(ع) مى‏زیست . گفته اند شیخ صدوق با دعای
امام زمان(ع) به دنیا آمد . دعاى امام در تکوین شخصیت معنوى صدوق تاثیر بسیارى داشت ، شیخ صدوق خودش چنین مى‏ گوید: ابو جعفر محمد بن الاسود که مى‏دید من به مجلس شیخ محمد بن الحسن الولید رفت و آمد دارم و علاقه فراوانى به کتابهاى علم و حفظ مطالب علمى ابراز مى‏کنم، مکرر به من مى‏ گفت: این چنین علاقه و رغبت از تو به فراگرفتن دانش عجیب نیست‏با توجه به اینکه تو به دعاى امام عجل الله فرجه متولد شده‏اى. سید بحرالعلوم در باره ایشان مى ‏گوید: بزرگى از بزرگان تشیع و رکنى از ارکان مذهب، رئیس المحدثین صدوق و راستگو در آنچه از امامان نقل کرده ، به دعاى امام زمان صلوات الله علیه متولد شد و به افتخار بزرگ نائل آمد. امام در توقیعى که از ناحیه مقدسه فرستاده است او را وصف کرده که فقیهى است مبارک و خوب. و لذا برکت او تمام مردم را فرا گرفت و خواص و عوام از او استفاده بردند و آثار و تالیفات او براى همیشه باقى خواهد ماند. علل الشرایع ، ثواب الاعمال ، عقاب الاعمال ، عیون اخبار الرضا(ع) ، صفات الشیعه ، مصادقة الاخوان ، فضائل الشیعه ، المقنع ، فضایل رجب ، فضایل شعبان ، فضایل رمضان ، الهدایة ، الامالى ، الاعتقادات ، التوحید ، الخصال از جمله مهترین آثار ایشان است . کتاب من لا یحضره الفقیه ایشان از کتب اربعه و از معتبرترین کتب حدیث‏شیعه به شمار مى‏ رود .
آن عالم ربانی سرانجام پس از خدمات شایانى که شیخ صدوق به اسلام و مسلمین نمود در سن هفتاد و شش سالگى در سال 381 هجرى در شهررى وفات کرد و در نزدیکى حضرت عبدالعظیم به خاک سپرده شد.

تولد مارکس
در چنین روزی در سال 1883 کارل مارکس فیلسوف مشهور آلمانی به دنیا آمد . وی در سن 64 سالگی در گذشت .کارل مارکس فیلسوف بر جسته آلمانی با آثار خود در جهان انقلابی را به وجود آورد که تا نامش را برای زمانهای مختلف ماندگار کرده است . « مانیفست» و « سرمایه » عناوین مهمترین آثار اویند .
۱۵-۲-۱۳۹۰ ۱۱:۱۵ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

نویسنده پیام
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 15,664
تاریخ عضویت: ۲۲ شهريور ۱۳۸۹
اعتبار: 103
سپاس ها 1561
سپاس شده 985 بار در 673 ارسال
ارسال: #57
Bug RE: تاریخ نگار ایران فروم

۱۶اردیبهشت - ۲جمادى الثانیة - 6 May

کشف عامل بیماری سل

در چنین روزی در سال 1882 میلادی رابرت کخ زیست شناس مشهور آلمانی ، میکروب سل را کشف کرد . با این کشف جان بسیاری از انسان ها از خطر مرگ حتمی رهایی یافت.
در گذشت موریس مترلینگ
در چنین روزی در سال 1949 میلادی موریس "مترلینگ "نویسنده و ،فیلسوف مشهور بلژیکی در گذشت .

عقل و سرنوشت ، موناوانا و پرنده آبی و مرگ "عناوین مهمترین آثار اویند . وی در سال 1911 میلادی جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد . او در پایان عمر به مرض جنون دچار شده بود .


معاهده کوتاهیه

در چنین روزی در سال 1833 معاهده کوتاهیه "در ترکیه منعقد گردید . این معاهده میان امپراتور عثمانی و محمدعلی پاشا حاکم مصر به امضا رسید .به موجب این معاهده،حکومت سوریه به مصر سپرده شد .


روز اسناد ملی

همه ساله چنین روزی به عنوان روز اسناد ملی در ایران گرامی داشته می شود.به گفته معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی،در سازمان اسناد تهران و 6 منطقه در نقاط مختلف کشور ،بیش از 200 میلیون اثر تاریخی در زمینه های مختلف سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی، تاریخی ، فنی ، هنری و ... وجود دارد .معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی در مورد منابع گردآوری اسناد تاریخی گفت : گذشت 40 سال از هر سند و مدرکی ، آن رابه سند تاریخی تبدیل کرده و بطور طبیعی سازمان مالک آن خواهد بود .وی تصریح کرد : بایگانی دستگاههای دولتی اصلی ترین منبع بوده و خاندان قدیمی واصیل ، همچنین یاد و خاطره اشخاص مختلف از منابع دسترسی سازمان به اسناد ، مدارک و شواهد تاریخی است .دکتر کیانی ضمن تقدیر از توجه و دلسوزی خانواده های قدیمی در مورد اسناد گذشتگان گفت : تاکنون بیش از 80 هزار سند بسیار با ارزش تاریخی از طرف این خانواده ها به سازمان هدیه شده که نشان از درک فرهنگی بالای ایرانیان دارد .


نخست وزیری علی امینی

در چنین روزی در سال 1340 ه ش نخست وزیری علی امینی در ایران آغاز شد .علی امینی از نیروهایی بود که وابستگی او به ایالات متحده آمریکا محرز شده است . از اتفاقات مهم دوره او ایجاد سیاست اصلاحات ارضی بود که قصد داشت به کمک این شیوه از بار سیاسی و اقتصادی مالکان و تاحدود زیادی نیروهای سیاسی چپ در کشور بکاهد . چراکه شاه معدوم تصور می کرد در این صورت نیروهای کار از روستا ها به در خواهند آمد . با این حال سیاست اصلاحات ارضی نا موفق می نمود . چرا که علاوه بر افزایش طبقه متوسط شهر نشین بسیاری از روستاییان را همچنان از داشتن زمین و علاوه بر آن کار کشاورزی محروم ساخت.


شورش زنان اصفهان

در چنین روزی در سال 1290 ه ش ، شماری از زنان اصفهانی نسبت که کمبود نان در این شهر دست به شوروش گسترده ای زدند . این افراد با حمله به نقاط کلیدی شهر ، شهردار اصفهان را به قتل رساندند .

در گذشت تاگور

در چنین روزی در سال 1861 میلادی رابیند رانات تاگور یکی از برجسته ترین شاعران و فلاسفه هند به دنیا آمد . او در طول عمر خویش به خلق آثار بسیاری در حوزه ادبیات همت گمارد که از میان آنها می توان به حدود 50 درام ، یکصد کتاب شعر و چهل کتاب داستان و فلسفه اشاره کرد . قربانی ، باغبانی ، میهن و جهان ، فراری ، ماه جوان و...از جمله آثار آن فیلسوف و نویسنده مشهور است . وی به سال 1913 جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد .

تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
درچنین روزی در سال1358هجری شمسی شوراى فرماندهى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى در اولین اطلاعیه خود
وظایف کلى سپاه را به شرح زیر اعلام کرد:
1 - کمک به اجراى امور انتظامى ، امنیتى و کنترل تعقیب و دستگیرى عناصر ضد انقلاب .
2 - مبارزه مسلحانه علیه جریانهاى مسلحانه ضد انقلاب .
3 - دفاع در برابر حملات و اشغالگرى هاى عوامل یا قواى بیگانه در داخل کشور.
4 - همکارى و هماهنگى مؤ ثر با نیروهاى مسلح جمهورى اسلامى ایران مطابق آیین نامه هاى مربوطه .
5 - تربیت و آموزش اخلاقى ، ایدئولوژیکى - سیاسى و نظامى کادرهاى سپاه .
6 - کمک در اجراى دستورات انقلاب اسلامى و دادگسترى دولت جمهورى اسلامى .
7 - حمایت از نهضتهاى رهایى بخش و حق طلبانه مستضعفین جهانى تحت نظارت رهبرى انقلاب .
8 - مشورت و استفاده از نیروهاى انسانى و تخصص سپاه به هنگام بروز بلایا و حوادث غیر مترقبه و کمک به پیشبرد طرحهاى عمرانى دولت جمهورى اسلامى ایران ، به منظور استفاده هر چه بیشتر از نیروى پاسداران .
حضرت امام خمینى ره نیز در سوم شعبان سال 1399 به مناسبت ولادت امام حسین ع در پیامی سوم شعبان را روز پاسدار نامیدند.

درگذشت هارون الرشید
درچنین روزی در سال193 هجری قمری «هارون الرشید» درگذشت. هارون الرشید بین سالهای 786 تا 809 میلادی بر عراق حکومت کرد. او در سن 44 سالگی درگذشت. به نقل از جعفریان، رسول، کتاب پیدایش اسلام تا ایران اسلامى: پس از هادی عباسی در سال 170 ه ق، هارون ملقب به رشید، فرزند دیگر مهدى عباسى که از مادرى با نام خیزران زاده شده بود، به خلافت رسید.هارون، مقتدرترین خلیفه عباسى و عصر وى، دوران اقتدار این دولت است. در عین حال، این دوران، آغاز مرحله‏اى است که پس از آن به دلایل مختلف زوال نسبى عباسیان شروع مى‏شود. شهرت هارون بیش از آن که به خودش مربوط شود به برمکیان باز مى ‏گردد که اداره امور حکومت را تا زمان سرنگونى در اختیار خویش داشتند. خاندان برمکى، ریشه در نژاد خراسانى داشتند و تحقیقات جدید نشان داده که کلمه برمک به نوعى کاهن یا پرده ‏دار در معابد گفته مى ‏شده است. خبر حضور این خاندان در عرصه سیاست از اواخر دوره اموى و بیشتر در اوایل دوره عباسى است. یحیى بن خالد برمکى به عنوان دستیار هارون از سوى مهدى عباسى و هادى تعیین شد و هارون او را پدر خطاب مى‏کرد.زمانى که هادى قصد خلع برادرش هارون را داشت، یحیى مخالف بود و به زندان افتاد. هارون که به قدرت رسید وى ‏را آزاد کرد و دست او و فرزندانش را در اداره امور بازگذاشت. یحیى از همان سال 170 کار وزارت هارون را عهده‏دار شد. یکى از مهم‏ترین رخدادهاى زندگى هارون، جنگ‏هاى طولانى وى با رومیان بیزنطى است که مرکزشان در قسطنطنیه (استانبول فعلى) بود. در دوران خلافت وى این جنگ‏ها به شکل گسترده‏اى ادامه داشت. دل مشغولى‏هاى سیاسى وى به طور عمده در شام، افریقیه و خراسان بود. وى به طور مداوم در این مناطق با بحران سیاسى روبه‏رو بود و مجبور مى‏شد تا حکمرانان این مناطق را تغییر دهد. یکى از دشوارى‏هاى هارون، نفوذ علویان و گسترش مذهب تشیع بود. وى سختگیرى زیادى بر علویان کرده بسیارى از آنها را کشت یا به زندان افکند.وى در همان سال‏هاى نخست حکومت خود علویان را که در بغداد قدرتى به هم رسانیده بودند، بیرون کرد و آنها را به مدینه بازگرداند .ابن طباطبایى علوى از همان سال نخست وى سر به شورش برداشت.در سال 176 یحیى بن عبد الله بن حسن در دیلم قیام کرد که با مکر فضل بن یحیى برمکى تسلیم شد. خوارج نیز که محل نفوذ سنتى‏شان در جزیره حد فاصل دجله و فرات بود، بارها بر هارون شوریدند .در سال 171 هجرى صحصح خارجى در آن ناحیه شورید که پس از کشتارى در موصل گرفتار سپاه اعزامى هارون گشته و کشته شد.بار دیگر در سال 178 هجرى ولید بن طریف خارجى در همان منطقه شورش کرد.خوارج در سیستان و بخشى از افغانستان امروزى هم حضور داشتند.خوارج در سال 185 هجرى در بادغیس و کابل به رهبرى حمزه خارجى شوریدند که مورد حمله سپاه عباسى قرار گرفته، شکست خوردند. قدرت هارون در سرکوبى این شورش‏ها، به رغم گستردگى آنها، نشان از اقتدارى داشت که ویژه دوران وى بود. مشکل عمده هارون، بیعت مردم با دو فرزندش امین و مأمون بود.مأمون از امین بزرگ‏تر بود، اما به‏دلیل آن که مادرش کنیز بود باید در مرتبه بعد قرار مى‏گرفت.خود هارون گرفتار توطئه دو بیعتى از سوى پدرش مهدى درباره هادى و خودش قرار گرفت. وى حتى با وجود این تجربه براى دو فرزندش بیعت گرفت و عباسیان را در آستانه یک بحران سیاسى قرار داد.او ایران را به مأمون سپردو عراق و شام را به امین. سپردن ایران به دست مأمون آغازى بر استقلال نسبى این منطقه از بغداد بود. اما پیش از آن که این بحران آغاز شود، سرکوبى برامکه قدرت هارون را به شدت کاهش داد .توطئه بر ضد برامکه مى‏توانست از ناحیه کسانى باشد که در رقابت با این خاندان بودند. در شایعات عمومى ارتباط جعفر برمکى با عباسه خواهر هارون، سبب این رخداد عنوان شد. اتهام زندقه نیز میان اتهاماتى که به خاندان برمکى نسبت داده شده، آمده است. به هر روى برخورد سخت هارون با این خاندان، جداى از آن که وى را از درایت این خاندان بى‏بهره مى‏کرد، جوى از بى‏اعتمادى را میان کارگزاران حکومت به وجود آورد.وى در سال 187 دستور داد که جعفر بن یحیى را کشتند و یحیى پدر وى و نیز بسیارى از وابستگان او را به زندان افکندند.یکى از برجستگان این خاندان فضل بن یحیى است که به بخشندگى شهرت به سزائى داشت.او نیز زندانى شد و در سال 193 چند ماه پیش از هارون و سه سال پس از درگذشت پدرش یحیى، در زندان درگذشت. گفته شده است که در این ماجرا بیش از هزار نفر از وابستگان این خاندان کشته شده خانه‏ هاى آنها ویران گشت. شورش‏هاى پى در پى خوارج در عراق و جنوب خراسان، شورش رافع بن لیث در خراسان و ناامنى آن ناحیه، هارون را مجبور کرد تا در اواخر سال 192 به خراسان عزیمت کند.وى در جرجان بیمار شد و در سال 193 در شهر طوس درگذشت.بعدها در نزدیکى قبر او، پیکر پاک امام رضا ـ ع ـ را به خاک سپردند.
۱۶-۲-۱۳۹۰ ۰۶:۱۹ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

نویسنده پیام
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 15,664
تاریخ عضویت: ۲۲ شهريور ۱۳۸۹
اعتبار: 103
سپاس ها 1561
سپاس شده 985 بار در 673 ارسال
ارسال: #58
Bug RE: تاریخ نگار ایران فروم

۱۷اردیبهشت - ۳جمادى الثانیة - 7 May

اختراع ضبط صوت
درچنین روزی در سال1895میلادی الکساندرپاپوف دستگاه ضبط صوت را اختراع کرد.

تسلیم بی قید و شرط رایش

در چنین روزی در سال 1945 میلادی رایش آلمان هیتلر بدون قید و شرط تسلیم نیروهای نظامی متفقین شد .


انتخاب پوتین
در چنین روزی در سال 2000 میلادی ولادیمیر پوتین در نخستین انتقال دموکراتیک قدرت در روسیه به عنوان رییس جمهور این کشور تعیین گردید .

تولد ماژلان
درچنین روزی در سال 1470 میلادی فرناندو دوماژلان دریانورد مشهور پرتقالی به دنیا آمد. وی در طول عمر خویش با انجام سفرهای مختلف دریایی دست به کشفیات گستدره ای در نقاط مختلف جهان زد.

اختراع دینامیت

درچنین روزی در سال1866میلادی، آلفرد نوبل دانشمند و شیمیدان سوئدی، دینامیت را اختراع کرد. این اختراع پشیمانی ابدی را برای وی به ارمغان آورد. وی تمام ثروت ناشی از این اختراع را برای پیشرفت علوم و اهدا جایزه به برگزیدگان علمی ادبی مصرف کرد.


تولد برامس
در چنین روزی در سال 1833 میلادی یوهان برامس یکی از مشهور ترین آهنگسازان آلمانی دیده به جهان گشود. وی موسیقی را پس از فراگیری در نزد پدر خود در شهرهای مختلف آموخت. او در سال 1863 به ریاست هنرسرای عالی موسیقی وین برگزیده شد. وی تا پایان عمر خویش از دانشگاههای معتبر آلمان درجات معتبر علمی دریافت داشت. کنسرتوی پیانو شماره 1، سمفونی شماره 1 ، سمفونی شماره 2 ، اورتور جشن آکادمی و اورتور تراژیک اپوی 81 از مهمترین آثار اویند .

تولد چایکوفسکی
درچنین روزی در سال1840میلادی پیوترایلیچ چایکوفسکی یکی از مشهور ترین آهنگسازان روس به دنیا آمد. وی علیرغم تحصیلات خود در رشته حقوق علاقه بسیاری به نوازندگی داشت. نخستین بالت او دریاچه قو نام دارد که برای وی شهرتی جهانی به همراه داشت. از آثار دیگر او می توان به سمفونی پنج و شش، اورتور 1812 اپوس 49، فراچسکاداریمنی، دختر زیبای خفته، اوژن اونگین و خانم پیک اشاره کرد.

اعلام انحلال حزب توده
در چنین روزی در سال 1362 ه ش دادستانی تهرانی حزب توده را در کشور منحل اعلام کرد. پس از اعلام انحلال حزب توده در ایران ، اعضای آن دستگیرشدند . حزب توده به عنوان حزبی که اندیشه های کمونیستی شوروی سابق را در کشور منتشر می ساخت از سالها قبل مشغول به فعالیت بود . این حزب پس از تبعید رضا خان تاسیس شده بود .


بمباران زندان دوله تو

در چنین روزی در سال 1360 ه ش رژیم بعث عراق با همدستی حزب منحله دموکرات زندان دوله تو را بمباران کرد . دموکراتها، که درگیر مشکلات اقتصادی و سیاسی شده بودند ، تصمیم گرفتند منطقه را ترک کنند و به آن سوی مرز بروند. برای از بین بردن زندانیان قرار بر این نهادند که هواپیماهای عراق زندان دوله تو را بمباران و زندانیان را قتل عام کنند. در این بمباران بیش از170تن ازبرادران کرد سپاه و جهاد سازندگی ، به درجه شهادت نایل آمدند .


در گذشت بدیع الزمان فروزانفر

در چنین روزی در سال 1349 ه ش بدیع الزمان فروزانفر نویسنده مشهور ایرانی در گذشت . محمد حسین ، بدیع الزمان فروزانفر ،در بشرویه متولد گردید ، مقدمات علوم را در زادگاه خویش فرا گرفت و آنگاه برای تحقیق و تتبع در شعر و ادب و منطق و حکمت به مشهد رفت و در محضر ادیب نیشابوری معلومات خویش را تکمیل کرد .وی بعدها به تهران مسافرت کرد و چندی بعد بتدریس در دانشکده حقوق و دارالمعلمین مرکزی گماشته شد . در همین دوره کرسی ادبیات فارسی دانشگاه تهران بوی محول شد .فروزانفر از اعضای پیوسته فرهنگستان ایران بود .از آثار مهم او میتوان : « تصحیح معارف بهاء ولد » ، « تصحیح فیه مافیه » ، « سخن وسخنوران » ، « مآ خذ قصص مثنوی » و « تصحیح دیوان شمس تبریزی » را نام برد .


درگذشت مهرداد اوستا

در چنین روزی در سال 1370 ه ش مهرداد اوستا شاعر و قصیده سرای برجسته ایرانی دیده از جهان فروبست . محمد رضا رحمانی مشهور به مهرداد اوستا در بیستم بهمن سال 1308 ه ش در بروجرد دیده به جهان گشود . وی پس از طی تحصیلات ابتدایی وارد دانشکده معقول و منقول شد و در همین دانشکده کارشناسی ارشد خود را در رشته فلسفه ی تحلیلی در یافت کرد .

او از سال 1332 کار جدی در حوزه ادبیات را آغاز کرد و به انتشار کتب ادبی و تصحیح برخی از کتب قدیمی پرداخت . وی از برجسته ترین قصیده سرایان ایرانی است که توانست با نگاهی نوگرایانه قالب قصیده را به شعر جدیدپیوند بزند . از او آثار بسیاری به جای مانده است که از میان آنها می توان به تصحیح برخی از دواوین گذشتگان ، شراب خانگی ترس محتسب خورده مجموعه اشعار "از کاروان رفته"؛ عقل و اشراق؛ امام حماسه ای دیگر ، تیرانا و... اشاره کرد . وی بر اثر سکته قلبی در هفدهم اردیبهشت سال 1370 ه ش در گذشت .

شهادت حضرت صدیقه طاهره (س)
درچنین روزی درسال یازدهم هجری قمری حضرت صدیقه طاهره ( س ) به درجه شهادت نایل آمدند. بنا بر قول اکثرراویان شیعه و سنی حضرت زهرا، صدیقه کبری ( س ) دربیستم جمادی الثانی سال پنجم بعثت، جهان را به حضورخود منورساختند .
حضرت فاطمه زهرا (س) دخترگرامى پیامبراکرم (ص) وخدیجه کبرى، چهارمین دختر پیامبراسلام (ص) است. ایشان ملقب به القاب زیبا و مطهره ای هستند که مشهورترین آنهاعبارتند از: زهرا، صدیقه، طاهره، مبارکه، زکیه، راضیه، مرضیه، محدثه و بتول .

۱۷-۲-۱۳۹۰ ۱۰:۵۲ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

نویسنده پیام
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۸-۲-۱۳۹۰ ۱۱:۴۶ صبح، توسط Arezou-66.)
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 15,664
تاریخ عضویت: ۲۲ شهريور ۱۳۸۹
اعتبار: 103
سپاس ها 1561
سپاس شده 985 بار در 673 ارسال
ارسال: #59
Bug RE: تاریخ نگار ایران فروم

۱۸اردیبهشت - ۴جمادى الثانیة - 8 May

اعدام لاوازیه
در چنین روزی در سال 1794 آنتوان لاوازیه شیمیدان برجسته فرانسوی در بحبوحه انقلاب فرانسه به اعدام محکوم شد . او را پس از محاکمه در دادگاه انقلابی به اعدام با گیوتین محکوم کردند .

تولد پل گوگن
درچنین روزی در سال1903 میلادی پل گوگن نقاش برجسته فرانسوی دیده به جهان گشود . از او آثار بسیاری با دید و نگاه امپرسیونیست ها به جای مانده است .

در گذشت جان استوارت میل
در چنین روزی در سال1783 جان استوارت میل فیلسوف بر جسته انگلیس در گذشت .او در حوزه علم اقتصاد مطالعات فراوانی کرده است که از میان آنها می توان نگارش کتابی با نام علم اقتصاد و ثروت ملل اشاره کرد .

در گذشت گوستاو فلوبر

در چنین روزی در سال1880گوستاو فلوبر یکی از برجسته ترین نویسندگان فرانسوی درگذشت. سالامبو ، مادام بواری ، تربیت احساساتی، وسوسه سن آنتوان،سن ژولین و مهمان نواز اشاره کرد. وی در سال 1821 میلادی به دنیا آمد . مادام بواری را شاهکار او می دانند که تا به حال نیز آثار سینمایی بسیاری از روی آن ساخته شده است .

خرید نخستین کارخانه برق
درچنین روزی در سال1313هجری شمسی، نخستین کارخانه برق ایران به قدرت شش هزار کیلووات خریداری شد. موسسه برق ایران در سال 1318 آغاز به کار کرد.


در گذشت آیت الله طاهری خرم آبادی

درچنین روزی در سال1370هجری شمسی آیت الله طاهری خرم آبادی از علمای بر جسته جهان تشیع دیده از جهان فروبست .ایشان در سالهای قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره یار و یاور انقلاب اسلامی بودند .


آزاد سازی پادگان حمید

در چنین روزی در سال 1361 ه ش و در پی عملیات پیروز مندانه بیت المقدس که منتهی به فتح خرمشهر شد ، پادگان حمید با یاری و دلاوری دلا ورمردان هشت سال دفاع مقدس آزاد گردید .

روز جهانی هلال احمر و صلیب سرخ
همه ساله چنین روزی به عنوان روز جهانی صلیب سرخ در کشور های مختلف جهان گرامی داشته می شود . این امر به این دلیل است که در چنین روزی در سال1828میلادی ژان هانری دونان مؤسس صلیب سرخ جهانی درژنو به دنیا آمد . او برای نخستین بار در جهان بنای صلیب سرخ جهانی را گذاشت و به همین دلیل نیز جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد .
جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران در سال 1301 خورشیدی در کشور تاسیس شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بنا به تصویب شورای انقلاب، اداره کلیه مراکز درمانی جمعیت به وزارت بهداری وقت منتقل شد و نام جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران تغییر یافت.در حال حاضر جمعیت درقالب پنج رکن اساسی شامل سازمان امداد ونجات ، سازمان داوطلبان، سازمان جوانان، سازمان تدارکات پزشکی و معاونت درمان و توانبخشی، وظیفه انجام فعالیت های امداد رسانی به آسیب دیدگان حوادث طبیعی و جنگ را برعهده دارد.


اعلام آتش بس در جنگ جهانی دوم

در چنین روزی در سال 1945 میلادی پس از چند سال جنگ خونین میان دول مختلف ، میان کشور های متخاصم اعلان آتش بس شد .

در چنین روزی در سال 1939 جنگ جهانی دوم آغاز شد . هیتلر پیشوای آلمان نازی در فوریه 1938 میلادی با در ست گرفتن فرماندهی ارتش آلمان ، موقعیت خود را استحکام بخشید و به تدریج مقامات حساس مهم دولت را به نازی های اطریشی واگذار کرد . بنابر نوشته های مورخین ، روز دوازدهم مارس همان سال قوای آلمان از مرز اطریش سرازیر و روز بعد الحاق اطریش به آلمان اعلام شد . هیتلر پس از آن مصمم شد تا با یاری سه میلیون آلمانی ساکن ایالت سودت آن کشور را نیز ضمیمه آلمان سازد .اما همه چیز به اینجا ختم نشد . در ماه مارس سال 1939 هیتلر علنا به چکسلواکی حمله کرد و سر تاسر این کشور را اشغال نمود . پس از اشغال این دو کشور ، وی شروع به تهدید لهستان کرد . در اوت 1939 آلمان و اتحاد جماهیر شوروی سابق قرار داد عدم تجاوز به یکدیگر را امضا کردند . اما چند روز پس از آن یعنی در روز نخست سپتامبر قوای آلمانی ظرف چهار هفته لهستان را تصرف کردند . بهانه جنگ ظاهرا مقررات سنگین معاهده ورسای بود . پس از این تجاوزات، رسما جنگ جهانی دوم آغاز شد و لهستان ، بریتانیا و فرانسه مشترکا علیه آلمان اعلام جنگ دادند و در ماه ژوئیه نبر دهای آلمان و انگلیس آغاز شد . این جنگ چهار سال ادامه یافت و کشور های مختلفی چون آمریکا ، ژاپن ، شوروی ، ایتالیا و.. در آن دخیل شدند . در روز 24 آوریل 1945 سرانجام ار تش آلمان تسلیم شد و روز هشتم ماه مه 1945 جنگ در قاره اروپا پایان یافت . ار تش آمریکا برای تسلیم نهایی ژاپن دو بمب اتمی بر فراز این کشور رها کرد و سرانجام ژاپنیها در چهاردهم اوت سال 1945 تسلیم بلا شرط شدند . در طول این جنگ هفت و نیم میلیون سرباز روسی ، سه میلیون سرباز آلمانی ، یک و نیم میلیون سرباز ژاپنی ، چهارصد هزار سرباز انگلیسی وسیصد هزارسرباز آمریکایی کشته شدند . کل کشته شدگان این جنگ را حدود سی و نه میلیون رقم می زنند .
۱۸-۲-۱۳۹۰ ۱۱:۳۹ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

نویسنده پیام
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۹-۲-۱۳۹۰ ۱۱:۱۲ صبح، توسط Arezou-66.)
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 15,664
تاریخ عضویت: ۲۲ شهريور ۱۳۸۹
اعتبار: 103
سپاس ها 1561
سپاس شده 985 بار در 673 ارسال
ارسال: #60
Bug RE: تاریخ نگار ایران فروم

۱۹اردیبهشت - ۵جمادى الثانیة - 9 May

تولد دانته
در چنین روزی در سال 1265 میلادی دانته آلیگیری شاعر مشهور و بر جسته ایتالیایی به دنیا آمد . کمدی الهی مهمترین اثر اوست .

تولد سر جیمز ماتیو باری

در چنین روزی در سال 1860 میلادی سرجیمز ماتیو باری رمان نویس مشهور اسکاتلندی یده به جهان گشود . مارگاریت آگیلوی، پیتر پان و وزیر کوچک عناوین مهمترین آثار اویند .


تولد لوچینی بالگا

در چین روزی در سال 1895 میلادی لوچینی بالگا فیلسوف مشهور ایتالیایی و شاعر بر جسته این کشور متولد شد . شکوفه های شکسته و دام عناوین مهمترین اثار اویند.


جنگ آرتواز
در چنین روزی در سال 1915 میلادی جنگ آرتواز میان دو کشور آلمان و فرانسه در منطقه ای به همین نام آغاز گردید.


گشایش نخستین بانک چشم

در چنین روزی در سال 1944 میلادی نخستین بانک چشم در نیویورک گشایش یافت .


آزادی چکسلواکی

در چنین روزی در سال 1945 میلادی چکسلواکی از دست نیروهای اشغالگر نالزی آزاد شد. همه ساله چنین روزی به عنوان روز ملی در این کشور گرامی داشته می شود.


بازپس گیری کریمه
در چنین روزی در سال 1944 میلادی روس ها منطقه کریمه را با اشغال منطقه سواستپول به تصرف خود در آوردند . این منطقه پیشتر به دست نیروهای آلمانی افتاده بود .


تظاهرات علیه جنگ

در چنین روزی در سال 1970 میلادی یکصد هزا رنفر از مردم آمریکا علیه جنگ این کشور علیه ویتنام دست به تظاهرات زدند.


پایان جنگ جهانی دوم در اروپا

در چنین روزی در سال 1945 ، پس از تسلیم کامل دولت آلمان جنگ جهانی دوم در جبهه های اروپا به پایان رسید .


انحلال مجلس شورای ملی

در چنین روزی در سال 1340 ه ش دکتر امینی ، در خواست انحلال مجلس را صادر کرد . او پس از اندی از زمان آغاز نخست وزیری خود دست به چنین اقدامی زد . محمد رضا پهلوی شاه مخلوع ایران در خواست وی را سریعا پاسخ گفت و مجلس را منحل نمود وپس از آن دستور انتخابات زودهنگام را صادر کرد.


درگذشت آیت الله سعیدی

در چنین روزی در سال 1375 ه ش ،آیت الله محمد صادق سعیدی ازعلمای بر جسته جهان تشیع دیده از جهان فروبست. از ایشان آثار مبسوطی در حوزه علوم اسلامی به جای مانده است .


درگذشت دکتر ذبیح الله صفا

درچنین روزی در سال1378هجری شمسی ، دکترذبیح الله صفا مورخ و ادیب معاصر دیده از جهان فروبست . آغاز فعالیت ادبی او را می توان از در همکاری با مجله ادبی مهر و سخن دانست . وی خود بعدها دست به انتشار روزنامه زد . استاد صفا در رشته ادبیات فارسی مشغول به تحصیل شد و در این رشته تا در جه دکتری پیش رفت . وی دردانشگاه هامبورگ ودانشگاه تهران کرسی استادی ادبیات فارسی را داشت . از او آثاری چند در حوزه ادبیات به جای مانده است که از میان آنها می توان به اثر چند جلدی او با نام تاریخ ادبیات ایران اشاره کرد .


درگذشت مولانا جلال الدین محمد بلخی
در چنین روزی در سال 672 (ه. ق) مولانا جلال الدین محمد بلخی شاعر پر آوازه ایران زمین بدرود حیات گفت . جلال الدین محمد بلخی در ششم ربیع الاول سال 604هجری قمری در شهر بلخ متولد شد. اجدادش همه از مردم خراسان بودند. پدرش بهاالدین ولدبن ولد نیز محمد نام داشت و سلطان العلما خوانده می شد. مولانا در هجده سالگی ، در شهر لارنده ، به فرمان پدرش با گوهر خاتون ، دختر خواجه لالای سمرقندی ازدواج کرد. وی در بیست و چهار سالگی بنا به وصیت پدر ، دنباله کار او را گرفت و به وعظ و ارشاد پرداخت. دیری نگذشت که سید برهان الدین محقق ترمذی به روم آمد و جلال الدین از تعالیم و ارشاد او برخوردار شد. شیدایی مولانا زمانی آغاز شد که او با شمس تبریزی آشنا گشت . اما شیفتگی مولانا به شمس را عده ای بر نتافتند و به بدگویی از شمس تبریزی مشغول شدند . به سعایت برخی از شاگردان مولانا و همچنین بد رفتاری آنان با شمس ، شمس از قونیه رفت . پس از رفتن شمس حال مولانا دگرگون شد و مریدان وشاگردانش از رفتاری که نسبت به شمس داشتند پشیمان شده و در صدد یافتن شمس در دمشق بر آمدند . شمس پس از حدود پانزده ماه ، روانه قونیه شد .اما این بار نیز با جهل و تعصب عوام روبرو شد و ناگزیر برای همیشه از قونیه غایب گردید . مولانا پس از جستجوی بسیاردرباره پیرو مراد خود،ازیافتن وی نا امید شد . بسیاری از شعرهای دیوان شمس در حقیقت گزارش همین روزها و لحظات عاشقی اوست . علاوه بر غزلیات شمس ، مولانا مثنوی معنوی را در شش دفتر خلق کرد که یکدوره تفسیر قرآن کریم به نظم است . فیه ما فیه نیز اثر منثور مولانا است. آن عارف نامی سرانجام در سال 672 ه.ق هنگام غروب آفتاب ، بدرود حیات گفت. مرگش بر اثر بیماری ناگهانی بود که طبیبان از علاجش درمانده بودند. خرد و کلان مردم قونیه از هر مذهب ومرامی در تشییع جنازه او حاضر بودند. مرقد او هم اکنون به زیارتگاهی درقونیه ترکیه تبدیل شده است . از مکتب عرفانی مولانا با نام "مولویه " یاد می شود که رکن اصلی آن را سماع تشکیل می دهد . پیروان مولانا هر سال در چنین روزی برمزار وی گرد می آیند و مراسم سماع با شکوه برگزار می کنند و از سراسر جهان برای تماشای این مراسم وعظ معنوی به قونیه می روند .
۱۹-۲-۱۳۹۰ ۱۰:۵۴ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع بسته شده است 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Thumbs Up آشنایی با مراسم نوروز در هشت کشور جهان زندگی کن 0 656 ۱۳-۱۲-۱۳۹۳ ۰۸:۱۳ عصر
آخرین ارسال: زندگی کن
Bug تقويـــم تاريـخ ايـــران فـــروم Arezou-66 365 29,971 ۲۹-۱۲-۱۳۹۲ ۰۹:۲۷ صبح
آخرین ارسال: Arezou-66
  تب "جاستين بيبر" چگونه نوجوانان را به کما مي‌برد؟!+تصاوير h@med10 10 3,229 ۳۱-۶-۱۳۹۲ ۱۱:۴۰ صبح
آخرین ارسال: parisa 13
  معروفترین عشق در قصه ایرانی sky boy64 0 790 ۲۳-۶-۱۳۹۲ ۱۰:۰۰ عصر
آخرین ارسال: sky boy64
  داستان های ملت ساز sky boy64 0 836 ۲۳-۶-۱۳۹۲ ۰۹:۵۳ عصر
آخرین ارسال: sky boy64


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان

لینک دوستان