درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۷-۱-۱۳۹۴, ۱۱:۲۵ صبح


 ارسال پاسخ  ارسال موضوع 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
آموزش دوخت کوسن برای روی مبل
نویسنده پیام
مدیر کل ایران فروم
مدیر کل سایت
********
آفلاین
ارسال‌ها: 38,129
تاریخ عضویت: ۳ اسفند ۱۳۸۷
اعتبار: 163
سپاس ها 689
سپاس شده 2713 بار در 1217 ارسال
ارسال: #1
آموزش دوخت کوسن برای روی مبل


کوسنبافت با اين کارگاه کوچک پلاستيکي مصارف متعددي مانند روميزي، کوسن، قاب و... دارد که در نهايت بافتي شبيه بافت قلاب باقي داريم که کمي ساده تر انجام گرفته است، اين کارگاه به دو شکل مربع و دايره وجود دارد که در اينجا با کارگاه مربع کار مي کنيم. اگر اين کارگاه را در دسترس نداشتيد، با داشتن يک قاب عکس بلااستفاده ي مربع و کوبيدن ميخ با فواصل معين خودتان اين کارگاه را ساخته ايد.
کارگاه پلاستيکي، نيز مربعي در ميان دارد که موتيف کوچکتري با آن بافته مي شود و به تنهايي هم استفاده مي شود و همچنين همزمان مي توانيد هر دو مربع را استفاده کنيد.
1 ـ روي کارگاه در کنار هر ميخ عددي وجود دارد که باعث سهولت در کار مي شود، سرنخي را که براي زمينه در نظر گرفته ايد از درون سوراخ کنار عدد يک به طرف زير عبور داده و گره بزنيد. نخ را به دور ميخ شماره ي يک بپيچيد و در طول قطر مربع به ميخ شماره ي سيزده برسانيد و دور ميخ بپيچانيد.
2 ـ سپس به طرف ميخ دو برويد از ميخ دو به سمت ميخ چهارده برويد، نخ را دور ميخ اتصال دهيد.
3ـ نخ را به طرف ميخ سه برده و بپيچيد. از ميخ سه به پانزده. از ميخ پانزده دوباره نخ را دور ميخ چهار اتصال داده و به طرف ميخ شانزده برويد. نخ بايد توسط يک خط عمود ميخ چهار و شانزده را وصل کند.
در ادامه از شانزده به طرف ميخ پنج رفته، نخ را دور ميخ بپيچيد و بعد به طرف ميخ هفده برويد و همين عمل را تکرار کنيد. از ميخ هفده به طرف شش و از آن به طرف ميخ هجده.
4 ـ از ميخ هجده نيمه دوم مربع است، که بايد نخ را به طرف ميخ هفت برده، دور ميخ بپيچيد. سپس از ميخ نوزده به هشت، ميخ هشت به بيست و ميخ بيست به نه. همچنين ميخ نه به بيست و يک، ميخ بيست و يک به ده و ميخ ده را به بيست و دو وصل کنيد. دو ميخ ده و بيست و دو روبروي هم قرار دارند و اتصال اين دو به هم توسط نخ؛ دومين خط عمود بر هم را مي سازد (در ميان اضلاع مربع خط عمود اول ميخ چهار و شانزده بوده).
ميخ بيست و دو را به ميخ يازده وصل کنيد و دور آن بپيچيد و ميخ يازده را که آخرين ميخ است به ميخ بيست و سه وصل کنيد. با توجه به ضخامت نخ اين عمل را تکرار کنيد (سه دور براي يک نخ با ضخامت متوسط کافيست).
انتهاي نخ را به شيار پايين ميخ هجده اتصال دهيد، نخ را آزاد بگذاريد تا بعداً کار دوخت با آن انجام شود.
5 ـ رنگ نخ گل مياني (مربع کوچک) را انتخاب کنيد. سر نخ را به ميخ شماره ي يک (روي مربع بزرگ)، گره بزنيد. دقيقا مانند مربع بزرگ، نخ را از ميخ يک به طرف ميخ هفت برده بعد دور ميخ اتصال دهيد و به طرف ميخ دو برويد.
6 ـ از ميخ دو به هشت، ميخ هشت به سه و از ميخ سه به نه. سپس از ميخ نه به چهار و ميخ چهار به ده برويد. تا اينجا دو ضلع بالايي و پاييني بافته شده اند. همچنين در ادامه از ميخ ده به پنج، ميخ پنج به يازده و از يازده به شش و از ميخ شش به طرف ميخ آخر که شماره ي دوازده است برويد.
7 ـ در اينجا يک دور پايان يافته است. اما بايد دو دور ديگر، ادامه دهيد. با تکرار همين عمل و رعايت توالي عددها، پس از پايان سه دور، نخ را دور يکي از ميخ هاي مربع بزرگ گره بزنيد و ببريد.
8 ـ رنگ مرکز گل را انتخاب کنيد و سوزن کارگاه را نخ کنيد. سوزن را از زير به طرف رو بياوريد و مقداري از سر نخ را آزاد بگذاريد.
9 ـ با سوزن بست هايي به صورت ضرب در و به اضافه بزنيد و نخ را محکم بکشيد. در صورت شل بودن اين بست ها، نخ هاي مربع مياني شل مي شوند.
10 ـ پس از پايان، انتهاي ميخ را به ابتداي نخ (از پشت) گره بزنيد و با قلاب به زير نخ ها ببريد.
11 ـ سپس سوزن را با نخ مربع بزرگ، نخ کرده و يک دوخت ساده يا دندان موشي بزنيد. بدين ترتيب که سوزن را از درون نخ هاي پيچيده شده به دور هر ميخ بگذرانيد. نخ را بکشيد و دوباره همين عمل را تکرار کنيد (سوزن را از درون نخ هاي دور ميخ بگذرانيد).
12 ـ حالا مي توانيد مربع بافته شده را از کارگاه دربياوريد. اگر دوخت و بست ها محکم باشند و همه ي نخ ها را محکم گرفته باشند، مربع داراي شکل منظمي است. تعداد اين مربع ها بسته به اندازه ي کوسن است. کوسن کوچک چهار عدد و بزرگ نه عدد مربع احتياج دارد.
13 ـ با قلاب دور هر مربع را سه زنجيره و يک پايه کوتاه بزنيد، که تعداد پايه کوتاه و زنجيره ها دلخواه است. زنجيره ي بيشتر باعث بيشتر و بزرگتر شدن خلل هاي کار مي شود و بافت بيشتر توري مي شود. تعداد دورهاي قلاب بافي اطراف مربع دلخواه است و وقتي همه ي مربع ها دورگيري شدند، دو مربع را در دست گرفته و با يک پايه کوتاه آن دو را به هم وصل کنيد.
پس از پايان مربع نهايي، نخ هاي اضافي را ببريد و يا با قلاب به زير ببريد. حالا مي توانيد کار را با نخ و سوزن روي کوسن سوار کنيد.
14 ـ دو زنجيره بزيند و به مربع زيرين يک پايه کوتاه يا بلند بزنيد. حالا دو زنجيره بزنيد و به مربع رويي يک پايه کوتاه بزنيد. با ادامه ي اين کار دو مربع به صورت زيگزال به هم وصل مي شوند. بعد از اتصال چهار يا نه مربع مي توانيد با يک حاشيه ي کلي، دور کار را يکنواخت کنيد (مي توانيد از يک رديف کامل پايه بلند و يا زنجيره و پايه کوتاه استفاده کنيد).
منبع: نشريه بانو- ش 18


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
آموزش درست کردن سبزه ی عید دو رنگ
تزیین تخم مرغ هفت سین با عکس های خانوادگی برای نوروز 94
تزیین سفره هفت سین سنتی برای نوروز 94
آموزش تزئین سفره هفت سین 94
آموزش تهیه سمنو برای سفره هفت سین
تزئین تخم مرغ هفت سین با روبان های کاغذی برای نوروز 94
برای عید 94 با این بذر سبزه درست کنید
سبزه هفت سین را برای کودک تان اینگونه درست کنید
تزیین سفره هفت سین کلاسیک برای نوروز 94
تزیین تخم مرغ هفت سین به شکل کوکشی برای نوروز
۳۱-۵-۱۳۹۰ ۰۵:۱۰ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ  ارسال موضوع 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سفره هفت سین زیبا، ساده و کم هزینه ، به استقبال نوروز Yağmur. 0 123 ۲۹-۱۲-۱۳۹۳ ۱۲:۳۷ صبح
آخرین ارسال: Yağmur.
  میوه آرایی بهاری ؛ به استقبال نوروز Yağmur. 0 90 ۲۹-۱۲-۱۳۹۳ ۱۲:۳۳ صبح
آخرین ارسال: Yağmur.
Thumbs Up آموزش درست کردن سبزه ی عید دو رنگ زندگی کن 0 103 ۲۸-۱۲-۱۳۹۳ ۰۵:۱۵ عصر
آخرین ارسال: زندگی کن
Thumbs Up تزیین تخم مرغ هفت سین با عکس های خانوادگی برای نوروز 94 زندگی کن 0 91 ۲۵-۱۲-۱۳۹۳ ۰۸:۱۲ عصر
آخرین ارسال: زندگی کن
Photo تزیین سفره هفت سین سنتی برای نوروز 94 زندگی کن 2 84 ۲۵-۱۲-۱۳۹۳ ۰۸:۱۱ عصر
آخرین ارسال: زندگی کن

درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 750.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

جستجو در انجمن