درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۲۴-۷-۱۳۹۷, ۰۱:۳۵ صبح 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
آسيايي‌هاي جام جهاني نااميد نيستند
نویسنده پیام
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 23,074
تاریخ عضویت: ۱۵ آذر ۱۳۸۸
اعتبار: 37
سپاس ها 0
سپاس شده 78 بار در 75 ارسال
ارسال: #1
آسيايي‌هاي جام جهاني نااميد نيستندحقيقت آن است كه آسيايي‌ها قرعه‌هاي عمدتا سختي در جام جهاني فوتبال 2010 آورده‌اند، اما باورشان اين است كه كم نمي‌آورند، هر چند قبول دارند راه صعب‌العبوري در مقابل آنها قرار دارد، اما معتقدند اين راه به كلي غيرقابل گذر هم نيست:

استراليا كه از شروع سال 2006 با جدا شدن از كنفدراسيون اقيانوسيه، عضو AFC شد تا بخت بيشتري براي صعودهاي مستقيم به مرحله نهايي جام‌هاي جهاني داشته باشد و در اين دوره با راحتي نسبي به هدف خود رسيد، در آوردگاه آفريقاي جنوبي با تيم‌هاي آلمان، غنا و صربستان در دسته چهارم همگروه شده است. كره‌شمالي كه پس از 44 سال دوري از جام‌هاي جهاني يك بار ديگر به مرحله نهايي راه يافته است. در اين مرحله در گروه بسيار دشوار هفتم قرار گرفته و بايد با برزيل، پرتغال و ساحل عاج مصاف بدهد. نه تنها بازي با برزيل كه همراه با اسپانياي اميدوار اول فتح جام، بسيار دشوار خواهد بود بلكه ساحل عاج هم با ديديه دروگبا، سالومن كالو، ديديه زوكورا، حبيب كولوتوره و يحيي توره مي‌تواند لقمه‌اي گلوگير براي آنان باشد. اين غير از پرتغال است كه علاوه بر كريستيانو رونالدو، مرد دوم جدول توپ طلاي امسال فوتبال اروپا، از كارواليو، دكو، ناني، سابروسا، كوارشما، بوسينگ‌وا و په‌په هم بهره مي‌گيرد.

نه اين كه كار ژاپن آسان باشد، كشور آفتاب تابان در چهارمين حضور پياپي‌اش در جام‌هاي جهاني با هلند، كامرون و دانمارك در دسته پنجم همگروه شده و كره جنوبي نيز در هفتمين صعود پياپي خود به جام جهاني، به گروه دوم ارجاع شده است. آنجا كه ستيز با آرژانتين، نيجريه و يونان مي‌تواند برايش نفسگير باشد. اگر به تك نماينده اقيانوسيه نيز نظر افكنيم، متوجه مي‌شويم كه نيوزيلند (حذف‌كننده‌ بحرين در پلي اف) هم در گروه ششم جاي گرفته و اينجا نيز به دليل حضور ايتاليا، پاراگوئه و اسلواكي و بويژه اولي (كه قهرمان دوره قبلي است) نمي‌تواند معبري آسان براي نيوزيلندي‌ها باشد.

اهميت ديدارهاي نخست

هر چهار آسيايي نامبرده و همچنين نيوزيلند معتقدند كه اهميت ديدارهاي نخست براي آنها غيرقابل وصف است، زيرا اگر در آن ميادين نتيجه بگيرند، صاحب روحيه عالي و جنگندگي بيشتري براي ادامه راه خود خواهند شد و عكس آن نيز صادق است و يك شكست در مسابقه نخست احتمال دارد آنها را به قهقرا و به ورطه شكست‌هاي بعدي بكشاند. برهمين اساس، اظهارات و ابراز خوشبيني و البته برخي رجزخواني‌هاي تعدادي از بازيكنان اين تيم‌هاي آسيايي براي رسيدن به هدفشان آغاز شده است. يكي از آنها مارك شوارتزر، دروازه‌بان پخته و 37 ساله تيم ملي استرالياست كه مي‌گويد: در زمان برگزاري ديدار اول اين تيم (13 ژوئن در برابر آلمان در شهر دوربان آفريقاي جنوبي) اين ژرمن‌ها هستند كه براي فتح اين مسابقه تحت فشار شديد روحي خواهند بود و نه استراليايي‌ها كه چيزي براي از دست دادن ندارند. شوارتزر كه اينك در فولام انگليس دروازه‌باني مي‌كند و پيشتر عضو تيم ميدلزبروي اين كشور بود، مي‌گويد: «بديهي است كه اين مسابقه براي ما بسيار مهم و بزرگ باشد ولي فكر مي‌كنم بين ما و آنها، اين آلمان است كه فشار بيشتري متحمل خواهد شد؛ به اين دليل كه همگان از آلمان انتظار پيروزي و فتح اين ديدار را دارند و هيچ نتيجه‌اي جز پيروزي از جانب آنها پذيرفته نيست، حال آن كه كسي چنين انتظاري از ما ندارد و يك نمايش معقول و محترمانه و توام با باخت را نيز از ما خواهند پذيرفت. با اين حساب، ما راحت و بدون استرس بازي خواهيم كرد، در حالي كه ژرمن‌ها مجبورند تحت استرس زياد به ميدان بيايند و اين مساله از كارآيي و رواني كار آنها مي‌كاهد.»

چالشي بزرگ

پيم فربيك، مربي هلندي استراليا از اين هم فراتر مي‌رود و مدعي است كه به رغم سخت بودن گروه چهارم، امكان صعود و عبور از اين گذرگاه براي مردان سرزمين كانگوروها وجود دارد و مي‌توان به بهاي قرباني كردن يكي از تيم‌هاي غنا و صربستان و حتي آلمان ‌ به مرحله بعدي رسيد. فربيك كه سابقه هدايت تيم ملي كره‌جنوبي را هم دارد، مي‌گويد: چالش جدي و رقابتي بزرگ پيشروي ماست، اما اين چيزي نيست كه در قبال آن، ناتوان باشيم. برعكس فكر مي‌كنم هر قدر كار ما دشوارتر باشد، مردان ما براي انجام آن بيش از پيش انگيزه و نيرو خواهند يافت و ما در گذشته نيز در مواردي كه كار سنگين‌تر بوده، روحيه بهتري داشتيم.

به ياد 66

كره شمالي با كارهاي بسيار مهم خود در جام جهاني 1966 لندن تا يك‌چهارم نهايي پيش تاخت و در اين مرحله نيز فقط در شرايطي 5 بر 3 به پرتغال باخت و حذف شد كه ابتدا 3 بر صفر از «برزيل اروپا» پيش افتاده بود و فقط از عهده توان غيرمتعارف اوزه بيو، ستاره بزرگ وقت پرتغال ‌ كه يكتنه نتيجه فوق را تغيير داد برنيامد. بيش از 4 دهه پس از آن تاريخ، كره شمالي بازگشت خبرسازي به صفحه اول فوتبال جهان دارد و اگر در دوره قبلي، ايتاليا را داخل گروهش يك بر صفر شكست داد و حذف كرد، اين دوره بايد در همان گام نخست در روز 15 ژوئن در شهر ژوهانسبورگ (پايتخت آفريقاي جنوبي) روبه‌روي برزيل بايستد و قرعه‌اي بدتر از اين را نمي‌توان براي كره شمالي متصور بود. كيم جونگ هون، سرمربي تيم ملي كره شمالي كه در سال‌هاي اخيرا، تيم مستعد و منسجمي ساخته و در گروه آسيايي مربوطه با پشت سرگذاشتن عربستان و ايران، مجوز صعود مستقيم را دريافت كرد، در مراسم قرعه‌كشي دور پاياني جام جهاني نوزدهم كه جمعه 13 آذر در كيپ تاون آفريقاي جنوبي برگزار شد حضور نيافت و به تبع آن صحبت هم نكرد. او به يكي از 3 مربي نادري بدل شد كه چنين كرده و برخلاف توصيه فيفا به اين شهر نرفته است (2 نفر ديگر ديه‌گو مارادونا از آرژانيتن و ريكي هربرت از نيوزيلند بودند) كه البته مارادونا به خاطر محروميت نمي‌توانست برود. بعلاوه از سوي ساير مديران فوتبال كره شمالي نيز اظهار نظر روشن و صريحي درخصوص گروه بندي جام جهاني 2010 و قرعه بسيار سختي كه اين كشور آورده، صورت نگرفته اما ناگفته پيداست اميد شاگردان كيم جونگ هون براي تكرار كار سال 1966 و حتي كاري كمتر از آن اندك است. با اين حال كره شمالي براساس پيشينه‌اي كه بر شمرديم، به صعودي مجدد به مرحله حذفي جام جهاني مي‌انديشد. اين در حالي است كه سال 1966 تعداد تيم‌هاي مرحله نهايي جام فقط 16 و اينك دو برابر آن است.

وقت داريم

كره جنوبي براساس هفتمين حضور پياپي در مرحله نهايي جام‌هاي جهاني بايد پرتجربه‌ترين و تواناترين نماينده آسيا در «آفريقاي جنوبي 2010» به حساب آيد و با چنين شهرت و توقعي اولين بازيش را 12 ژوئن در شهر بندري پورت اليزابت آفريقاي‌جنوبي در برابر يونان، قهرمان سال 2004 اروپا تجربه خواهد كرد. رسيدن مجدد به دستاورد تاريخي سال 2002، موقعي كه كره جنوبي با بهره‌گيري از ميزباني مشترك تا مرحله نيمه نهايي پيش رفت و سرانجام چهارم شد، شايد براي تركيب فعلي كره و با احتساب شرايط رقبا و دور بودن از مزاياي ميزباني غيرممكن باشد اما هو جونگ مو هدايتگر فعلي كره جنوبي كه يك مربي بومي است اعتقاد دارد مي‌توان از گروه دوم جام 2010، به رغم اعتبار و توان رقبا و همه سختي‌هاي موجود بالا رفت. او قبول دارد كه آرژانتين و نيجريه ذاتا از فوتبال كره جنوبي قوي‌تر هستند، اما مي‌گويد: «اين كار غيرممكن نيست. ما در دور مقدماتي اين مسابقات نيز در گروهي سخت و كنار ايران، عربستان و كره شمالي قرار گرفتيم و ديديد كه به عنوان سرگروه با اقتدار بالا رفتيم و من دليلي براي اين كه در اين جام برخلاف آن عرصه ناكام شويم، نمي‌بينم. وقت كافي داريم و در سئول استراتژي صعود را طراحي خواهم كرد.»

روياي ژاپن ادامه دارد

از همه خوشبين و رويايي‌تر ژاپن است. مربي اين كشور تا كه شي اوكادا حتي قبل از قرعه‌كشي نيز در اظهار نظري عجيب وعده رسيدن مردان سرزمين آفتاب تابان را به مرحله نيمه نهايي داده بود. بعد از اين كه ژاپني‌ها با هلند، كامرون و دانمارك همگروه شدند نيز در اين رايزني تغييري را ايجاد نكرده است. اوكادا مي‌گويد:‌ «همان طور كه قبلا هم گفتم هدف ما رسيدن به نيمه نهايي است و من دليلي نمي‌بينم در اين مقطع حرف خود را تغيير دهم. فكر مي‌كنم اين توان در ما هست كه بعد از هلندي‌ها صاحب رتبه دوم گروه و همراه با آنان صعودكننده شويم و براي اين مهم بايد كامرون و دانمارك را پشت سر بگذاريم. اين كاري نيست كه از توان ما خارج باشد. اين چهارمين جام جهاني متوالي براي ماست و تجربه‌هاي آن براي نيل به هدف فعلي‌مان به كار خواهد آمد.»موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
تيم ملي هنوزازمدعيان صعودبه جام جهاني است
ايران قهرمان جام جهاني كشتي فرنگي شد
جام جهاني شمشيربازي جوانان ـ تهران
هيات فيفا براي بررسي امكان برگزاري بازي هاي مقدماتي جام جهاني به دمشق سفر مي كند
كي‌روش: بازيكنان ايران خيلي دورتر ازانتظارات فوتبال جهاني هستند
در آستانه اعزام تيم ملي به جام جهاني هندبال، قاسم شعبانپور: برنامه‌ريزي براي جوانان م
داور جهاني تكواندوي ايران اواخر تير راهي تاجيكستان مي‌شود
براي نخستين بار بانوي كماندار كاپيتان تيم ملي شد آغاز مسابقات جهاني از فردا
برگزاري قرعه‌كشي انتخابي جام‌جهاني 2014 بر مبناي رده‌بندي ماه جولاي
ژوليو سزار: تا جام جهاني در اينتر هستم
۲۳-۱۰-۱۳۸۸ ۰۲:۴۵ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جدال سرنوشت ساز نمایندگان همدان برای بقا در کورس قهرمانی maryam joon19 0 1,270 ۱۷-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۳۴ عصر
آخرین ارسال: maryam joon19
  شرایط خاص فدراسیون مانع از ادامه همکاری شد maryam joon19 0 1,237 ۱۷-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۳۴ عصر
آخرین ارسال: maryam joon19
  خوش خدمت‌ها پاسخگوی جام‌حذفی باشند/ پیدا کردن جانشین افشین سخت است maryam joon19 0 1,121 ۱۷-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۳۳ عصر
آخرین ارسال: maryam joon19
  اسامی 30 بازیکن برای غرب آسیا اعلام شد/ رویارویی کی‌روش و رایکارد maryam joon19 0 1,112 ۱۷-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۳۲ عصر
آخرین ارسال: maryam joon19
  فوتبال ایران 14 پله در رده‌بندی فیفا صعود کرد/ 4 آسیا، 44 دنی maryam joon19 0 1,182 ۱۷-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۳۱ عصر
آخرین ارسال: maryam joon19


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان