درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۴-۴-۱۳۹۷, ۰۶:۴۹ صبحارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
معرفی طوطی سبز | طوطی سانان
نویسنده پیام
کاربر 10 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 15,664
تاریخ عضویت: ۲۲ شهريور ۱۳۸۹
اعتبار: 103
سپاس ها 1561
سپاس شده 985 بار در 673 ارسال
ارسال: #1
معرفی طوطی سبز | طوطی سانان

طوطي سبز
(شاه طوطي ، طوطي ملنگو)
طوطي سبز يكي از پر طرفداران طوطي در بين پرورش دهندگان ايراني است. در بين فارسي زبانان دو نوع طوطي سبز رايج و متداول است كه نوع اول را «طوطي سبز بزرگ» يا «شاه طوطي» مي نامند و نوع دوم را «طوطي سبز كوچك» يا «طوطي ملنگو» مينامند. شاه طوطي را در زبان انگليسي «پاراكيت اسكندر»[1] و در زبان تركي استانبولي «اسكندر پاپاگاني»[2]و در زبان آلماني«الكساندر زتيچ»[3]و در زبان فرانسوي«پروچ الكساندر» [4] مينامند و در زبان عربي به آن « ببغاء الكسندرينا» گويند. شاه طوطي قادر است كه به طور محدود تقليد صدا كند و شايد يكي از قديميترين گونههاي طوطي باشد كه آدمي را با قدرت تقليد صدا توسط پرندگان آشنا كرده باشد و شايد آدمي براي اولين بار از طريق رفتارهاي اين طوطي متوجه شده باشد كه برخي از پرندگان قادر به تقليد صدا ميباشند. رنگ سبز خوش رنگ و حلقه مشكي و سرخ دور گردن در طوطي نر و دم بلند و زيباي آن باعث توجه آدمي به آن شده است. به احتمال زياد اين پرنده براي اولين بار در هندوستان اهلي شده است و بعدها گونه اهلي آن توسط بازرگانان و برخي دريانوردان و يا پادشاهان و امرا به جاهاي مختلف جهان برده شده است. سهولت نگهداري و توقع اندك پرنده و زاد و ولد و تكثير آسان و قدرت سازگاري آن با محيطهاي آب و هوايي مختلف باعث شده است كه پرورش آن در سرتاسر جهان رايج و متداول شود. نوع دوم «طوطي سبز كوچك» است كه در زبان عاميانه به آن طوطي ملنگو ميگويند. طوطي ملنگو را در زبان انگليسي «پاراكيت گردن حلقه اي»[5] و «پاراكيت گردن حلقه اي صورتي»[6] و در زبان تركي استانبولي «يشيل پاپاگاني»[7] و در زبان آلماني «هالس باند زتيچ»[8] و در زبان فرانسوي«‌ پروچ كوللر» [9] و در زبان عربي «ببغاء الدره المطوق » گويند. اين طوطي نيز طرفداران بسياري دارد و از لحاظ جثه و اندازه كمي كوچكتر از شاه طوطي است و برخلاف شاه طوطي، فاقد لكه سرخ روي لبه بال است و از جهت قيمت نيز ارزان تر از شاه طوطي ميباشد، به طوري كه قيمت شاه طوطي تقريباً سه برابر قيمت طوطي ملنگو ميباشد.
شاه طوطي در برخي از منابع فارسي به نام «پاراكيت بزرگ اسكندر» و طوطي ملنگو به نام «پاراكيت كوچك اسكندر» نيز ناميده شدهاند.
طوطي سبز منقاري قوي دارد و ميتواند گازهاي دردناكي بگيرد، لذا در هنگام بيرون آوردن و تفريح با آن بايد مواظب گازهاي آن بود و توصيه نميشود كه اين پرنده در دسترس كودكان خردسال باشد زيرا كه ديده شده عليرغم اهلي و دست آموز شدن پرنده، باز هم اقدام به گاز گرفتن نموده است. البته قابل ذكر است كه شاه طوطي رفتاري آرام داشته و برخلاف طوطي ملنگو حالت تهاجمي ندارد و چنانچه اهلي شود ميتواند با تمامي افراد خانواده ارتباط برقرار نموده و از قفس بيرون آمده و بر روي دست و يا شانه صاحبش نشسته و مشغول تماشاي تلويزيون گردد. اين رفتار آرام و معتدل ميتواند باعث جذب كودكان به اين نوع طوطي شده و آنان را شاد نمايد. شاه طوطي و يا طوطي ملنگوي اهلي شده را ميتوان در طول روز بر روي نشيمنگاه چوبي و يا فلزي گذاشته و با دست به آن غذا داد.
بسياري از كارشناسان معتقدند كه طوطي سبز عمري طولاني دارد و برخي از پرورش دهندگان معتقدند كه شاه طوطي ميتواند بين بيست و پنج تا سي و پنج سال عمر كند و حتي برخي معتقدند كه اين پرنده تا چهل سال عمر ميكند. اما در خصوص طول عمر طوطي ملنگو بايد گفت كه مدت عمر آن كمي كمتر از شاه طوطي بوده و ميتواند بين پانزده سال تا بيست و پنج سال عمر كند. به هر حال بايد توجه داشت كه طول عمر پرنده ارتباط مستقيمي با روش نگهداري پرنده داشته و هرچه پرنده در محيط آرام و بهداشتي با غذاي كافي و مناسب زندگي كند امكان طول عمر آن بيشتر و بيشتر ميشود.
طوطي سبز قدرت سازگاري خوبي با محيط داشته و ميتواند به آب و هواي اماكن مختلف عادت نمايد. اين پرنده تا حدودي قدرت تحمل هواي سرد و هواي گرم را دارد و اصولاً طوطي مقاومي است اما دانستن اين موضوع نبايد باعث شود تا پرنده را براي مدت طولاني در هواي سرد و يا هواي گرم قرار دارد. اين طوطي به كشورهاي سردسير اروپايي و همچنين به كشورهاي گرمسير ناحيه خليج فارس برده شده و توانسته است به خوبي خود را با آب و هواي متفاوت اين مناطق سازگار نمايد. در كشور ما نيز پرورش و نگهداري اين نوع طوطي در همه استانهاي كشور رايج و متداول است.
برخي از كشورها خريد و فروش شاه طوطي را ممنوع اعلام كرده اند اما در حقيقت خريد و فروش اين پرنده در كشورهاي منشأ يعني هند و پاكستان در روز روشن و بدون هيچ ممانعتي در بازار پرندگان صورت ميگيرد. همچنين در كشور ما نيز ممنوعيتي براي خريد و فروش اين پرندگان وجود ندارد و روزانه صدها قطعه از آن در فروشگاههاي پرندگان زينتي خريد و فروش ميشود.

رده بندي علمي طوطي سبز
سلسله حيوانات Animal
شاخه مهره داران Vertebrata
رده پرندگان Aves
راسته طوطي سانان Psittaciformes
تيره طوطيان Psittacidae
جنس طوطي Psittacula
گونه طوطي سبز بزرگPsittacula eupatria
گونه طوطي سبز كوچك Psittacula krameri

تاريخچه پرورش طوطي سبز
طوطي سبز از نظر پرنده شناسي پيشينهاي طولاني دارد. برخي از پژوهشگران معتقدند كه اين حيوان در حدود سه هزار سال قبل براي اولين بار توسط مردم هندوستان اهلي گرديد. در آغاز پادشاهان و خانوادههاي ثروتمند و اشرافي هندوستان به پرورش اين پرنده پرداخته و روش تقليد صدا را به آن آموختند و بعدها ساير طبقات اجتماعي به اين كار روي آوردند. يونانيها اولين ملت اروپايي بودند كه با پرورش و نگهداري اين پرنده آشنا شدند زيرا كه شاه طوطي توسط جانشينان اسكندر از ايالت پنجاب به كشور يونان برده شد. اسكندر مقدونيكه در طي سالهاي323-356 قبل از ميلاد زندگي ميكرد، يكي از پادشاهان جهانگشاي تاريخ است كه پس از فتح بين النهرين و امپراتوري ايران موفق شد سرزمين هند را به تصرف خود درآورد و در آن جا با اين گونه طوطي كه در هندوستان به وفور ديده ميشد و دراروپا وجود نداشت آشنا شده و به تقليد صداي آن علاقهمند شده و بعدها جانشينان اسكندر آن را به يونان امروزي برده و به نام «طوطي اسكندر» به اروپاييان معرفي كردند. در آن دوره پرورش اين گونه طوطي بيشتر در بين اشراف و بزرگان دربار سلطنتي رايج و متداول بود. سقراط اولين دانشمند غربي است كه زيبايي پرنده و قدرت تقليد صداي آن را توصيف كرده است. احتمالاً طوطي ملنگو نيز كه شباهت زيادي به شاه طوطي داشت در همان دوره تاريخي به اروپا راه يافته باشد. بعدها روميها دومين ملت اروپايي بودند كه به پرورش و نگهداري ازشاه طوطي پرداختند. شاه طوطي در سال 1766 ميلادي توسط دانشمند معروف كارل لينه در رده بندي جهاني قرار گرفت. از سال 1920 ميلادي محبوبيت هردو گونه شاه طوطي و طوطي ملنگو در كشورهاي غربي فزوني يافت و افراد زيادي به پرورش، نگهداري از اين پرنده روي آوردند. امروزه شاه طوطي علاوه بر شبه جزيره آناتول در تركيه، يونان، آلمان، جنوب انگلستان، بلژيك و هلند پرورش داده مي شود.
در دوران اسلامي و در ادبيات پربار فارسي بارها و بارها و در كتابهاي مختلف از طوطي، سخن به ميان آمده است كه از آن ميان ميتوان به كتابهاي كليله و دمنه، مرزبان نامه، طوطي نامه، مثنوي معنوي و منطق الطير عطار اشاره كرد و داستان زيباي «طوطي و بازرگان» يكي از داستانهاي مشهور است كه مولوي در كتاب مثنوي ذكر ميكند و از طريق اين داستان ميتوان دريافت كه قبلاً طوطي از طريق هندوستان وارد ايران ميشده است و تقليد صدا نيز ميكرده است و تعداد آن در هندوستان زياد بوده، به طوري كه به صورت آزاد بر روي درختان جنگلي زندگي ميكردند و بازرگانان ايراني اين گونه طوطي را به عنوان هديه براي خانوادههاي خود و يا بزرگان شهر ميآورده اند.
در دوران صفويه باغ وحشهايي وجود داشت كه در آن درندگان و پرندگان مختلفي را نگهداري ميكردند. در قسمتي از اين باغها كه به «طاووس خانه» معروف بود، طاوسهاي زرينبال، تذروهاي خوش رنگ و بوقلمونهاي رنگارنگ و انواع طوطيها و مرغهاي سخنگو و غيره نگهداري ميشد. در دوران قاجار برخي از خانوادههاي اشرافي وابسته به دربار قاجار به نگهداري از طوطي اهتمام مي ورزيدند.
در اوايل حكومت پهلوي تعداد زيادي طوطي سبز شامل شاه طوطي و طوطي ملنگو وارد كشور شد و توسط برخي افراد در برخي از باغهاي تهران آزاد شدند تا به زاد و ولد بپردازند. به همين علت امروزه تعداد زيادي طوطي سبز آزاد در برخي از نقاط سرسبز تهران نظير: پارك شهر، كاخ سعد آباد، كاخ مرمر، كاخ نياوران، تپههاي قيطريه، چيذر، خيابان پاستور و برخي ديگر از مناطق شمالي تهران ديده ميشوند.
امروزه در بسياري از باغهاي پرندگان شهرهاي بزرگ ايران، اين گونه طوطي در كنار ساير انواع طوطي سانان در معرض ديد عموم قرار گرفته است و در برخي از پاركهاي عمومي شهر تهران و ساير شهرها، قفسهايي را براي نگهداري انواع طوطي درنظر گرفته اند كه توجه بازديدكنندگان را به خود معطوف ميسازد.
انواع طوطي سبز
الف . طوطي سبز بزرگ (شاه طوطي)
1. شاه طوطي معمولي
2. شاه طوطي برمه
3. شاه طوطي آندامان
4. شاه طوطي نپال
5. شاه طوطي سيامي

ب. طوطي سبز كوچك (طوطي ملنگو)
1. طوطي ملنگوي آفريقايي
2. طوطي ملنگوي آبسينيان
3. طوطي ملنگوي هندي
4. طوطي ملنگوي نيومنشاه طوطي معمولي(نر)
شاه طوطي معمولي (ماده)
طوطي ملنگوي آفريقايي( نر)

طوطي ملنگوي هندي (نر)


قفس طوطي سبز
طوطي سبز دم بلندي دارد و لذا براي نگهداري به قفس نسبتاً بزرگي نياز دارد. قفس طوطي سبز بايد از جنس فلز آب ديده و يا استيل بوده و محكم باشد زيرا كه طوطي سبز پس از اهلي شدن دوست دارد كه از قفس بيرون آمده و بيشتر وقت خود را صرف بالا رفتن از ميلههاي قفس كند، بنابر اين وجود لبههاي تيز يا تراشه فلزات در ميلههاي قفس ميتواند به راحتي سبب ايجاد جراحت و خونريزي در زبان پرنده شود. بايد توجه داشت كه گاز زدن مداوم أشيا توسط طوطي سبز باعث ساييده شدن منقار پرنده ميشود و در چنين حالتي ديگر صاحب پرنده مجبور نمي شود كه خود براي كوتاه كردن و ساييدن منقار پرنده اقدامي كند. در ضمن اين كار نوعي سرگرمي براي پرنده است و از اين رو كمتر پرهاي خود را خواهد كند. اندازه قفس شاه طوطي بايد حداقل60 سانتيمتر طول و 45 سانتيمتر عرض و 90 سانتيمتر ارتفاع داشته باشد. براي طوطي ملنگو كه كمي از شاه طوطي كوچكتر است ميتوان قفس كوچكتري تهيه كرد. طوطي سبز نيز همانند ساير طوطي سانان جويدن اشياي چوبي را دوست دارد و جويدن جزيي از غريزه او ميباشد، لذا بايد وسايلي در اختيار پرنده قرار گيرد كه بتواند آنها را به راحتي گاز گرفته و بجود.از اين رو استفاده از قفسهاي چوبي براي طوطي سبز به هيچ وجه مناسب نيست. قفس پرنده هرچه بزرگ و جادار باشد براي پرنده بهتر است زيرا كه فضاي بيشتري براي تحرك بدان ميدهد. گذاشتن
دو تا سه ميله در داخل قفس ضروري است و ميلهها بايد فاصله مناسب از هم داشته باشند تا پرنده بتواند از يكي بر روي ديگري پريده و بنشيند. ضمن آنكه مكان قفس بايد در جايي نظير اتاق پذيرايي و جلوي تلويزيون باشد كه افراد خانواده بيشتر روز در آنجا هستند.

تغذيه طوطي سبز
براي تغذيه طوطي سبز نيز ميتوان همانند ساير طوطي سانان از ميوهجات، سبزيجات، دانهجات، غلات، ميوههاي مغز دار، خشكبار و بذر گياهان استفاده كرد. در برخي از فروشگاههاي پرندگان زينتي غذاي آماده عرضه ميشود كه در اين خصوص ابتدا بايد اطمينان حاصل كرد كه اين غذا مخصوص طوطيهاي بزرگ بوده و همچنين غذاي خريداري شده تازه است. تغذيه اين پرنده را در دو مرحله مختلف زندگي به شرح زير مي آوريم:

الف - تغذيه جوجهها
امروزه در بسياري از مغازههاي عرضه پرندگان زينتي، جوجههاي شاه طوطي و جوجههاي طوطي ملنگو به فروش ميرسد. جوجههاي شاه طوطي در ماههاي خرداد و تير هر سال به وسيله برخي از صيادان حرفهاي از لانه هاي شاه طوطي در جنگلها وباغ هاي لواسانات و طرشت برداشته شده و جهت فروش به فروشندگان پرندگان زينتي عرضه ميشود. جوجههاي طوطي ملنگو نيز هر سال در فروردين ماه از كشور پاكستان وارد كشور ميشود. اين جوجهها اغلب در سن بيست روزهگي يا يك ما هگي ميباشند و خريداران بايد به صورت دستي اقدام به تغذيه آن­ها نمايند. امروزه غذاي آماده خارجي مخصوص اين جوجهها در بسياري از فروشگاههاي فروش پرندگان زينتي عرضه ميشود. لذا در مرحله اول استفاده از اين نوع غذا توصيه ميگردد و در صورت عدم دسترسي به اين نوع غذا ميتوان براي تغذيه جوجهها از بيسكويت و سرلاك استفاده كرد. تغذيه جوجهها بايد روزانه و فقط در هنگام صبح انجام شد و از تغذيه آنها در شب خودداري شود چون تغذيه شبانه ميتواند باعث بروز مشكلات گوارشي در پرنده شود. در كنار تغذيه فوق الذكر ميتوان سيب، هويج آب پز، آب اناناس، آب سيب و آب هويج نيز در اختيار پرنده گذاشت و بعد از تغذيه بايد به جوجه فرصت داد تا غذاي خورده شده را هضم نمايد. جوجهها معمولاً برحسب عادت پس از خوردن غذا دهان خود را باز ميكنند و اين امر باعث ميشود كه برخي افراد گمان كنند كه جوجه هنوز گرسنه است، لذا قبل از هضم غذاي قبلي اقدام به تغذيه مجدد جوجه ميكنند و اين امر باعث ميشود كه غذاي جديد جلوي هضم غذاي قبلي را گرفته و باعث سفت شدن آن در چينه دان و معده جوجه شده و منجر به مرگ جوجه شود. نگهداري و تغذيه جوجهها در اين مرحله كاري دقيق و دشوار است، اما تمامي جوجههايي كه به روش صحيح تغذيه و نگهداري شوند، پس از رسيدن به سن بلوغ كاملاً اهلي شده و قادر به تقليد صدا خواهند بود. در طول مدت نگهداري از جوجه ها بايد مدفوع پرنده را تحت نظر داشت ، اين مدفوع بايد آبكي و رقيق باشد، در غير اين صورت بايد از دادن غذاهاي ملين استفاده كرد و تا آن جا كه ممكن است غذاي آبكي به جوجهها داد، زيرا كه يبوست مهمترين عامل مرگ و مير در بين جوجهها ميباشد.

ب – تغذيه پرنده بالغ
با وجود اين كه اجزاي تشكيل دهنده غذاي طوطي سبز بسيار گوناگون است، اما هميشه قسمت اعظم جيره غذايي يك طوطي را تخم آفتابگردان تشكيل ميدهد. با وجود اين كه نوع سفيد تخم آفتابگردان به علت داشتن پروتئين بيشتر، ارزش غذايي بالاتري نسبت به نوع مخطط آن دارد، اما در جيره غذايي طوطي غالباً از نوع مخطط تخم آفتابگردان استفاده ميشود. در هنگام تهيه تخم آفتابگردان، هميشه نوع كوچكتر آن را خريداري نماييد. با وجود اين كه در نظر اول چنين تصور ميشود كه دانه هاي بزرگتر از ارزش بيشتري برخوردار هستند، اما در حقيقت عكس اين امر صادق است، چرا كه طوطيها پوسته تخم آفتابگردان را از مغز جدا كرده و دور مي اندازند. آنچه كه باقي ميماند، مغز تخم آفتابگردان است كه اندازه آن در انواع بزرگ و كوچك تفاوت چنداني ندارد. لذا خريد دانههاي آفتابگردان كوچكتر صرفه اقتصادي بيشتري دارد.

توليد مثل طوطي سبز
زمان توليد مثل طوطي سبز از كشوري به كشورتفاوت ميكند. زمان توليد مثل اين پرنده در هند، پاكستان و ايران و ساير كشورهاي خاورميانه در طي ماههاي دي و ارديبهشت ميباشد. فصل زاد و ولد اين پرنده در قاره افريقا در ماههاي فروردين و آذر ميباشد. طوطي سبز در طبيعت بر روي قله درختان و يا در شكاف تنههاي درخت و يا در شكاف سنگها و صخرهها و لانههاي متروكه لانهسازي ميكند. طوطيهاي موجود در قفس نيز براي توليد مثل نياز به لانههاي تكثير دارند و بدون آنها اقدام به توليد مثل وتخمگذاري نميكنند لذا كساني كه علاقهمند به جوجه­گيري از طوطي سبز هستند بايد لانه تكثير تهيه نموده و در قفس پرنده قرار دهند لانههاي تكثير مناسب براي طوطي ملنگو همانند لانههاي تكثير مورد استفاده عروس هلندي است و براي شاه طوطي بايد لانههاي تكثير كمي بزرگتر باشند تا پرنده با مشكلي مواجه نشود. لانههاي تكثير نبايد از چوب ساخته شده باشند، زيرا كه ممكن است پرنده چوب آن را گاز گرفته و در اثر مرور زمان لانه را تخريب نمايد.
شاه طوطي ماده معمولاً در سال دو بار و در هر بار دو تا سه تخم ميگذارد و اندازههاي تخمها بين 27تا34 ميليمتر است و پرنده ماده مدت بيست و هشت روز بر روي تخمها مي خوابد تا جوجه ها بيرون بيايند. شاه طوطي ماده از روز اول بيرون آمدن جوجهها اقدام به تغذيه آنها ميكند جوجهها معمولاً در طي 49 روز پر و بال درمي آورند و پرنده ماده در حدود 12 تا 16 هفته به تغذيه آنها ميپردازد و پس از اين مدت جوجهها خود بايد غذا خوردن را شروع نمايند. طوطي ملنگوي ماده نيز دوبار در سال تخم ميگذارد و در هربار چهار تا پنج تخم ميگذارد و مدت بيست و چهار روز بر روي تخم ميخوابد تا جوجهها از تخم بيرون بيايند. جوجههاي بيرون آمده از تخم همگي بدون پر بوده و به رنگ صورتي با منقار زرد ميباشند و پرنده مادر ناچار است تا 49 روز به آن­ها غذا بدهد. بعد از گذشت هفت هفته جوجهها قادر هستند لانه را ترك نموده و مستقل از پدر و مادر به زندگي خود ادامه دهند.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
معرفی شتر مرغ
معرفی اردک | پرندگان آبزی
معرفی غاز | پرندگان آبزی
معرفی قو | پرندگان ابزی
معرفی مرغ مینا | سارسانان
معرفی سهره | گنجشک سانان
معرفی قناری | گنجشك سانان
معرفی فنچ | گنجشك سانان
معرفی یا کریم (فاخته ) | کبوتر سانان
معرفی كبوتر وحشي | کبوتر سانان
۳-۴-۱۳۹۱ ۰۷:۱۶ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آشنایی با انواع سرم tanaz 0 1,004 ۲۶-۱۱-۱۳۹۲ ۰۳:۴۹ عصر
آخرین ارسال: tanaz
  عقاید نادرست در مورد داروهای درماتولوژی دامپزشکی tanaz 0 783 ۲۶-۱۱-۱۳۹۲ ۰۳:۴۸ عصر
آخرین ارسال: tanaz
  داروشناسی دامپزشکی tanaz 0 1,073 ۲۶-۱۱-۱۳۹۲ ۰۳:۴۶ عصر
آخرین ارسال: tanaz
  اشکال متداول داروهای گیاهی در دامپزشکی tanaz 0 882 ۲۶-۱۱-۱۳۹۲ ۰۳:۴۵ عصر
آخرین ارسال: tanaz
  مکانیسم اثر برخی از داروهای ضد تک یاخته tanaz 0 920 ۲۶-۱۱-۱۳۹۲ ۰۳:۴۳ عصر
آخرین ارسال: tanaz


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان

لینک دوستان