درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۱-۴-۱۳۹۷, ۱۱:۴۱ عصرارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
روشهاي كاهش درد زايمان
نویسنده پیام
مدیر کل ایران فروم
مدیر کل سایت
********
آفلاین
ارسال‌ها: 38,512
تاریخ عضویت: ۳ اسفند ۱۳۸۷
اعتبار: 163
سپاس ها 686
سپاس شده 2806 بار در 1259 ارسال
ارسال: #1
روشهاي كاهش درد زايمان

1. تكنيك‌هاي تنفسي براي زايمان
2. تكنيك هاي آرامش بخشي يا Relaxation در زايمان
3. تخفيف و تسكين درد در زايمان
4. مپتيد يا مپتازينول (Meptid)
5 . پتيدين (Pethidine)
6. بيهوشي نخاعي يا بيهوشي موضعي (Spinal)
7. "تنز" (TENS)
8. ماساژ در زايمان
9. اپيدورال (Epidurals)
10. انتونوكس يا گاز و هوا (Entonox)


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
تكنيك‌هاي تنفسي براي زايمان
افسردگي پس از زايمان
علائم هشدار دهنده پس از زايمان | نقاهت پس از زايمان
ورزش هاي كگل - Kegel exercises | نقاهت پس از زايمان
خونريزي پس از زايمان | نقاهت پس از زايمان
افسردگي پس از زايمان | نقاهت پس از زايمان
تغييرات جسمي و بهبودي پس از زايمان | نقاهت پس از زايمان
ورزش‌هاي پس از حاملگي: آيا بدن‌تان آماده است ؟ | نقاهت پس از زايمان
بهبودي پس از سزارين | نقاهت پس از زايمان
زايمان طبيعي
اینکه زاده آسیایی رو میگن ، جبر جغرافیایی ...
۲۲-۱-۱۳۸۹ ۱۱:۴۸ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
مدیر کل ایران فروم
مدیر کل سایت
********
آفلاین
ارسال‌ها: 38,512
تاریخ عضویت: ۳ اسفند ۱۳۸۷
اعتبار: 163
سپاس ها 686
سپاس شده 2806 بار در 1259 ارسال
ارسال: #2
RE: روشهاي كاهش درد زايمان

تكنيك‌هاي تنفسي براي زايمان

نفس كشيدن و نفس‌نفس زدن

هنگامي كه عصبي، هيجان‌زده و ترسيده‌ايد، تنفس شما سطحي و تند مي‌شود. شانه‌هاي شما تا گوش‌هايتان بالا مي‌آيد و عضلات گردن و شانه‌هايتان سفت و محكم مي‌شوند. اگر مضطرب شويد نفس‌نفس زدن را شروع مي‌كنيد: هوا را به درون ريه‌هاي خود مي‌مكيد و با بازدم‌هاي كوتاه و سريع بيرون مي‌دهيد. احساس سرگيجه به شما دست مي‌دهد و احساس مي‌كنيد بر خودتان كنترل نداريد. انگشتانتان سوزن سوزني مي‌شود و دهانتان بي‌حس مي‌گردد.

هم? اين موارد واكنش‌هاي يكساني هستند كه بدن انسان به موقعيت‌هاي استرس‌زا يا ترسناك نشان مي‌دهد. اين موارد طبيعي هستند، اما بدن نمي‌تواند براي مدت طولاني به اين وضعيت ادامه دهد و به سرعت انرژي خود را از دست مي‌دهد. در زايمان هدف شما آن است كه انرژي خود را تا حد امكان حفظ كنيد. همچنين مي‌خواهيد مقادير زيادي اكسيژن را به نوزاد خود برسانيد تا به او كمك كنيد كه بتواند فشار و استرس تولد را تحمل كند. تنفس در حال ترس و اضطراب به شكل نفس نفس زدن، ميزان اكسيژن قابل جذب را به شدت كاهش مي‌دهد، حال آنكه در طي زايمان شما و نوزادتان به شدت به اكسيژن نياز داريد.
الگوهاي تنفس براي زايمان

اكنون چشمان خود را براي يك لحظه بسته و بر تنفس خود تمركز كنيد.

دقت كنيد كه تنفس‌تان چقدر منظم است. هوا را به درون ريه‌هاي خود مي‌كشيد، سپس يك توقف كوتاه داريد تا اينكه نهايتاً بازدم را بيرون بدهيد. طول مدت و عمق دم‌هاي شما با بازدم‌هايتان يكسان است. پس از هر بازدم يك توقف كوتاه ديگر داريد تا اينكه ريه‌هاي شما دَم بعدي را به درون خود بكشند.

در زايمان مي‌خواهيد و بايد تنفس خود را منظم نگه داريد. اجازه ندهيد "دَم" از "بازدم" طولاني‌تر شود. اگر هم مدت زمان دم و بازدم متفاوت باشند، بازدم بايد طولاني‌تر از دَم باشد. هنگامي كه انقباض‌هاي بسيار شديد داريد تنفس شما ناچار سطحي‌تر مي‌شود. اين مسئله تا زماني كه تنفس شما آنقدر سريع نشود كه به شكل نفس‌نفس زدن مضطربانه درآيد ايرادي ندارد.
تكنيك‌هاي ساد? تنفس

* به واژ? "Relax" به معناي آرامش دقت كنيد. اين واژه دو بخش دارد: "Re" و "Lax". اكنون اين تمرين را امتحان كنيد: هنگام دَم بخش "Re" را در ذهن خود مرور كنيد؛ و هنگام بازدم بخش "Lax" را به ذهن بياوريد. اجازه ندهيد ذهن شما تكرار واژ? "ريلكس" را بطور منظم با دم و بازدم فراموش كند. هنگام بازدم سعي كنيد هم? تنش‌هاي بدنتان را خارج كنيد. بر عضله‌هايي تمركز كنيد كه مي‌دانيد همواره در زماني كه دچار استرس مي‌شويد محكم و سفت مي‌شوند. به خاطر داشته باشيد: در هر بازدم واژ? "lax" را در ذهن خود تكرار كنيد. شما بايد مراقب بازدم‌هاي خود باشيد؛ "دَم" خودبخود تنظيم مي‌شود!
* يا مي‌توانيد نفس كشيدن شمرده را امتحان كنيد. هنگامي كه دَم را به درون ريه‌هاي خود فرو مي‌بريد آرام تا سه يا چهار (يا هر عددي كه به نظرتان مي‌رسد براي شما مناسب است) بشماريد؛ و هنگامي كه بازدم را بيرون مي‌دهيد باز هم تا سه يا چهار بشماريد. البته ممكن است به اين نتيجه برسيد كه بهتر است در زمان "دَم" تا سه و در زمان "بازدم" تا چهار بشماريد.
* سعي كنيد "دَم" را از بيني فرو دهيد و "بازدم" را از دهان بيرون كنيد. هنگامي كه بازدم را بيرون مي‌دهيد دهان خود را بسيار نرم بگيريد. به خاطر داشته باشيد: "دم" از طريق بيني و "بازدم" از طريق دهان. همچنين بسياري از خانم‌ها احساس مي‌كنند كه بهتر است بازدم را صدادار بيرون بدهند: با "اوه‌ه‌ه‌ه" يا "آه‌ه‌ه‌ه". ما بين انقباض‌ها كمي آب مزمزه كنيد تا دهان شما را مرطوب نگه دارد.

پشتيباني و كمك به تنفس

هنگامي كه انقباض‌هاي دردناك داريد خسته شده‌ايد و احساس مي‌كنيد كه زايمان پايان ندارد منظم نگه داشتن تنقس‌تان و حفظ آرامش در هر بار بازدم بسيار دشوار خواهد بود. در اينجاست كه كمك و پشتيباني "همراه شما" براي تنفس‌تان ضروري است. او مي‌تواند همراه شما نفس بكشد تا تنفس شما را به صورت ثابت و يكنواخت نگه دارد. شما بايد تماس چشمي با يكديگر داشته باشيد و در چشمان هم نگاه كنيد؛ و او بايد دستان شما را بگيرد يا دستانش را روي شانه‌هاي شما قرار داده و به آرامي به طرف شانه‌هاي شما خم شود. آنگاه هنگامي كه او هوا را از بيني خود به ريه‌هايش وارد مي‌كند و سپس بازدم را به آرامي بر صورت شما مي‌دمد، شما نيز مي‌توانيد از الگوي تنفس او پيروي كنيد. اين كار را در دوران بارداري با يكديگر تمرين كنيد. اين كار در آغاز كمي عجيب خواهد بود و ممكن است هر دوي شما احساس خجالت داشته باشيد، به خنده بيافتيد يا با هم هماهنگ نشويد. با اين حال هنگامي كه در حال زايمان قرار گرفته‌ايد و گمان مي‌كنيد ديگر نمي‌توانيد ادامه دهيد نفس كشيدن مشترك با همسرتان مي‌تواند يك گزين? عالي باشد.

اینکه زاده آسیایی رو میگن ، جبر جغرافیایی ...
۲۲-۱-۱۳۸۹ ۱۱:۴۸ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
مدیر کل ایران فروم
مدیر کل سایت
********
آفلاین
ارسال‌ها: 38,512
تاریخ عضویت: ۳ اسفند ۱۳۸۷
اعتبار: 163
سپاس ها 686
سپاس شده 2806 بار در 1259 ارسال
ارسال: #3
RE: روشهاي كاهش درد زايمان

تكنيك هاي آرامش بخشي يا Relaxation در زايمان

مزاياي تمدد اعصاب در حين زايمان

برخي از كاربردهايي را كه تكنيك هاي ريلكسيشن در زندگي روزمره دارد، در زايمان هم از خود نشان مي‌دهند:

* آرامش از خسته و فرسوده شدن ماهيچه‌هاي شما خصوصاً ماهيچ? بزرگ رحم جلوگيري مي‌كند.
* به شما كمك مي‌كند تا بهتر با استرس‌هاي زايمان كنار بياييد و لذت بيشتري از اين تجربه ببريد.
* به شما كمك مي‌كند تا انرژي خود را ذخيره كنيد تا احتمال نياز به استفاده از دارو يا ساير مداخله‌هاي پزشكي جهت تقويت انقباض‌ها در به دنيا آوردن كودك كمتر شود.
* به شما كمك مي‌كند تا ارتباطّ موثرتري با پرستاران خود برقرار كرده و آنچه آنها به شما مي‌گويند را متوجه شويد.

و مورد ديگري كه به انداز? موارد فوق اهميت دارد اين است كه:

* تمدد اعصاب حتي به كودك شما كمك مي‌كند تا بهتر از پس زايمان برآيد. اگر در حالت آرامش قرار داشته باشيد هورمون‌هاي استرس از خون شما به خون او منتقل نشده و موجب افزايش ضربان قلب او نمي‌شوند. همچنين ريلكس ماندن بدين معناست كه عميق‌تر نفس مي‌كشيد كه در نتيجه اكسيژن بيشتري به كودك شما مي‌رسد.

آيا واقعاً مي‌توان در زمان زايمان آرام و راحت بود؟

قطعاً اين كار ساده نخواهد بود! اما چند تكنيك ساده مي‌توانند به شما كمك كنند تا موفق شويد، خصوصاً اگر حمايت و كمك عاشقان? همسر يا همراه خود را در زمان زايمان داشته باشيد. مكرراً نشان داده شده كه پشتيباني مناسب از مادر در زمان زايمان در بين ساير عوامل، مهمترين عاملي است كه به تنهايي مي‌تواند تجربه‌اي مثبت از زايمان را براي مادر به جاي گذاشته و نتايجي مثبت را نيز براي نوزاد به ارمغان آورد.

ممكن است ريلكس شدن در هنگام انقباض‌ها را بسيار دشوار بيابيد، اما به خاطر داشته باشيد كه اكثر خانم‌ها در فاصل? بين انقباض‌ها هيچ‌گونه درد و ناراحتي احساس نمي‌كنند. در نتيجه فاصل? بين انقباض‌ها مي‌تواند زماني ايده‌آل براي شما باشد تا بدن خود را چك كنيد، خصوصاً اندام‌هايي را كه مي‌دانيد سفت و منقبض شده‌اند و آنها را شل و رها كنيد. (قسمت "بدن خود را بشناسيد" كه در ادامه همين مقاله آمده است، با دقت مطالعه نمائيد) همراه شما مي‌تواند با ماساژ دادن، دلگرمي دادن و تشويق كردن به شما كمك كند. تمركز بر نفس كشيدن هم در طول انقباض‌ها و هم مابين آنها نيز مي‌تواند به شما كمك كند. برخي از خانم‌ها زايمان در آب را بسيار آرامش بخش ‌تر از زايمان عادي يافته‌اند، پس مي‌توانيد دربار? امكان "زايمان در آب" با ماما يا پزشك خود صحبت كنيد.
محيط مناسب را انتخاب كنيد

اولين گام در جهت تمدد اعصاب اين است كه محيط مناسب را براي زايمان خود فراهم آوريد، و اين بدان معني است كه دقيقاً در مورد جايي كه مي‌خواهيد نوزادتان متولد شود فكر كنيد. دليل علمي و قانع‌كننده‌اي وجود ندارد كه گمان كنيم ايمن‌ترين محل براي تولد هر نوزادي در بيمارستان و تحت مراقبت و نظر يك مشاور است. در واقع برخي شواهد علمي وجود دارند كه نشان مي‌دهند اگر محيط زايمان از لحاظ فني در سطح بسيار پيشرفته نباشد احتمال استفاده از مداخله‌هاي پزشكي يا دارو كمتر شده و احتمال اينكه مادر و نوزاد با سلامت كامل فيزيكي و روحي از مرحل? زايمان عبور كنند بيشتر مي‌شود. پس مي‌توانيد به اين مطلب فكر كنيد كه آيا بيمارستان براي شما يك گزين? مناسب است يا اينكه مي‌خواهيد نوزاد خود را در زايشگاه محلي و يا بيمارستان معمولي به دنيا بياوريد.

اگر مي‌خواهيد يا بايد در بيمارستان زايمان كنيد، سعي كنيد اتاق زايمان را تا حد امكان راحت و دلپذير نماييد. در مورد اطاق خصوصي با پزشك يا ماماي خود صحبت كنيد و اگر اين امكان وجود دارد اجازه بگيريد تا قبلا يك نمونه از اطاقهاي مخصوص زايمان را در بيمارستان ببينيد. ممكن است دوست داشته باشيد لوازم شخصي مانند چند بالش اضافي، دستگاهي براي پخش موزيك آرامش بخش و دلخواه يا ساير وسايلي را كه با آن تمرين كرده ايد مانند توپ‌هاي زايمان و غيره را با خود به بيمارستان ببريد. در مورد اين امكان هم بهتر است از قبل سوال كنيد.

تا زماني كه امكان دارد لباس‌هاي خودتان را بپوشيد، يك تاپ گشاد با شلوار كش‌دار مخصوص دويدن يا يك پيراهن گشاد و بلند مي‌تواند مناسب باشد. Shape \* mergeformat

يكي از متخصصان مطرح زايمان معتقد است خانم‌ها بايد در محيطي كودكان خود را به دنيا بياورند كه مشابه با همان محيطي باشد كه كودك را حامله شده‌اند؛ يعني محيطي با نور كم، دنج، راحت و خصوصي. بهتر است در اين باره هم فكر كنيد!
بدن خود را بشناسيد

در دوران بارداري هرگاه دچار استرس مي‌شويد، چند لحظه صبر كرده و بررسي كنيد كدام يك از اندام‌هاي شما سفت و منقبض شده‌اند. آيا هنگام نگراني اخم مي‌كنيد؟ دندان‌هاي خود را به هم مي‌ساييد؟ يا شكم‌ درد مي‌گيريد؟ آيا گردن و شانه‌هاي شما منقبض و دردناك مي‌شوند؟ اينها همگي نشان? آن هستند كه ماهيچه‌هاي شما در وضعيت تنش و فشار قرار دارند كه منجر به دردناك و خسته شدن آنها خواهد شد.

يك نفس عميق بكشيد و همين طور كه بازدم را بيرون مي‌دهيد اجازه دهيد اين عضله‌ها آرام شوند تا به جاي سفتي و انقباض، شُل و نرم بشوند. اين تمرين را مرتب تكرار كنيد: نه تنها زماني كه تنش و فشار و استرس را احساس مي‌كنيد بلكه پيش از موقعيت‌هايي كه مي‌دانيد استرس ايجاد مي‌كنند نيز از اين تكنيك استفاده نماييد. بدين صورت هنگامي كه زمان زايمان فرا مي‌رسد شما به طور اتوماتيك مي‌توانيد اندام‌هاي تحت فشار و تنش در بدن خود را شناسايي كرده و آنها را ريلكس كنيد. اين كار مي‌تواند تأثيرات شگفت‌انگيزي نيز بر فشار خون شما داشته باشد.

در زمان زايمان در ابتداي هر انقباض يك نفس عميق بكشيد و هنگامي كه بازدم خود را بيرون مي‌دهيد سعي كنيد ريلكس كنيد. سپس بر يك كلمه يا عبارت تمركز كنيد كه مي‌تواند راهي براي پرت كردن حواس شما باشد. عبارت "نو- زاد" يا نامي را كه براي او انتخاب كرد ايد، را زير لب و در هنگام تنفس زمزمه كنيد. يا عبارت "ري- لكس" را مرتب تكرار نماييد. سعي كنيد حركت نوزاد به سمت لگن خود را تصور كنيد. تفكرات مثبت را به طرف او بفرستيد، به او منتقل كنيد كه دوستش داريد و اينجا هستيد كه به او كمك كنيد.
با اطراف خود به وضوح ارتباط برقرار كنيد

شما قادر به تمدد اعصاب نخواهيد بود اگر:

* ندانيد چه اتفاقي دارد براي شما مي‌افتد.
* ندانيد پرستاران، ماماها و پزشكان چه كار مي‌كنند.
* احساس كنيد حرف‌هايي رد و بدل مي‌شود كه شما در جريان آن نيستيد.
* اگر در مورد برخي از جنبه‌هاي زايمان خود اطمينان نداريد.
* اگر از پيش آمدن مشكلي براي سلامتي خود يا نوزادتان مي‌ترسيد.

از ماماي خود بخواهيد كه برايتان توضيح دهد چه اتفاقي دارد مي‌افتد. از او بپرسيد كه آيا فكر مي‌كند نوزاد شما سالم است يا خير. همين كه از او بشنويد همه چيز روبراه است قادر خواهيد بود آرام شويد. اطمينان حاصل كنيد كه همراه شما در هنگام زايمان مي‌داند يكي از مهم‌ترين نقش‌هاي او اين است كه شما را در جريان اتفاقاتي كه مي‌افتد قرار دهد.

مي توانيد يك برنامه دلخواه براي زايمان تان آماده كنيد و هنگامي كه براي زايمان مي‌رويد آن را به ماماي خود نشان بدهيد. از او بخواهيد به شما كمك كند تا بهترين زايمان ممكن براي شما تدارك ديده شود. اگر او در هنگام زايمان به هر دليلي حاضر نبود اطمينان حاصل كنيد كه همراه شما طرح زايمان را به ماماي بعدي كه از شما مراقبت مي‌كند نشان مي‌دهد و پشتيباني او را نيز به دست آوريد.

اینکه زاده آسیایی رو میگن ، جبر جغرافیایی ...
۲۲-۱-۱۳۸۹ ۱۱:۴۹ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
مدیر کل ایران فروم
مدیر کل سایت
********
آفلاین
ارسال‌ها: 38,512
تاریخ عضویت: ۳ اسفند ۱۳۸۷
اعتبار: 163
سپاس ها 686
سپاس شده 2806 بار در 1259 ارسال
ارسال: #4
RE: روشهاي كاهش درد زايمان

تخفيف و تسكين درد در زايمان

تكنيك‌هاي طبيعي براي كاهش درد زايمان طبيعي وجود دارند كه اگر بتوانيد قبل از زايمان و در اواخر دوران بارداري در جلسات آموزشي مخصوص كه براي آمادگي زايمان براي خانمهاي باردار و همسرانشان برگزار مي شود شركت كنيد و آنها را بصورت عملي فرا گيريد، بسيار مفيد خواهد بود. بهتر است قبلا در اين مورد كه همسر شما مي تواند هنگام زايمان در كنار شما حضور يابد از ماما يا پزشك خود سوال كنيد. شايد مجبور شويد از فرد ديگري مانند خواهر، مادر يا دوست صميمي تان بخواهيد كه شما را همراهي كند.

تعدادي از اين تكنيك هاي طبيعي عبارتند از :

* تمرينات تنفسي براي زايمان
* تكنيك هاي آرامش بخشي
* ماساژ در مراحل مختلف زايمان

بعضي از اقدامات پزشكي و داروهاي ضد درد هم ممكن است در مراحل مختلف زايمان مورد استفاده قرار گيرد كه بستگي به امكانات بيمارستان يا زايشگاه، تصميم متخصص زنان و زايمان و متخصص بيهوشي و البته تمايل شما به كاهش درد دارد. بهتر است قبلا با پزشك يا ماماي خود در مورد انتخابهاي موجود در محل زايمان صحبت كنيد. اين داروها و روشها عبارتند از:

* اپيدورال (Epidurals)
* اپيدورال متحرك (Mobile Epidurals)
* انتونوكس يا گاز و هوا (Entonox)
* مپتيد (Meptid)
* پتيدين (Pethidine)
* بي‌هوشي نخاعي (Spinal)
* تنز (TENS)

اینکه زاده آسیایی رو میگن ، جبر جغرافیایی ...
۲۲-۱-۱۳۸۹ ۱۱:۴۹ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
مدیر کل ایران فروم
مدیر کل سایت
********
آفلاین
ارسال‌ها: 38,512
تاریخ عضویت: ۳ اسفند ۱۳۸۷
اعتبار: 163
سپاس ها 686
سپاس شده 2806 بار در 1259 ارسال
ارسال: #5
RE: روشهاي كاهش درد زايمان

مپتيد چيست؟

مپتيد چيست؟

مپتيد، برعكس پتيدين، يك داروي مخدر يا آنچه كه ممكن است موجب اعتياد شود، نيست. اين دارو يك مسكن معمولي و از بين برنده درد است.
چه زماني بايد آن را مصرف كنم؟

در مرحله اول زايمان، هنگامي كه به كمك بيشتري براي كنار آمدن و تحمل انقباض‌هاي شديد نياز داريد.
مزاياي مپتيد چيست؟

* مزاياي پتيدين را به همراه دارد.
* به اندازه پتيدين بر تنفس كودك اثر نمي‌گذارد.
* در هر قسمتي از مرحله اول زايمان مي‌تواند مصرف شود.

معايب مپتيد چيست؟

* احتمال زيادي دارد كه موجب شود احساس تهوع كنيد.
* ممكن است موجب شود احساس سرگيجه كنيد.
* در همه بيمارستان‌ها موجود نيست.

چند نكته مفيد و مهم:

* پيش از اينكه تصميم بگيريد كه آيا مي‌خواهيد از اين دارو استفاده كنيد يا خير، بررسي كنيد كه آيا در بيمارستان مورد نظر شما موجود هست يا نه!
* به خاطر داشته باشيد كه 15 دقيقه طول مي‌كشد تا تأثير دارو ظاهر شود. پس تا زماني كه دارو اثر كند، از تكنيك‌هاي تنفسي استفاده كنيد.

اینکه زاده آسیایی رو میگن ، جبر جغرافیایی ...
۲۲-۱-۱۳۸۹ ۱۱:۴۹ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
مدیر کل ایران فروم
مدیر کل سایت
********
آفلاین
ارسال‌ها: 38,512
تاریخ عضویت: ۳ اسفند ۱۳۸۷
اعتبار: 163
سپاس ها 686
سپاس شده 2806 بار در 1259 ارسال
ارسال: #6
RE: روشهاي كاهش درد زايمان

پتيدين (Pethidine)

پتيدين يك مسكن قوي و ضداسپاسم است و دارويي است كه به شما كمك مي‌كند تا درد را كمتر احساس كنيد و آرام شويد. اين دارو مشابه با مورفين و به عبارتي يك نوع مورفين مصنوعي است.

پزشك يا ماماي شما مي‌تواند تزريق پتيدين را براي تسكين درد تجويز و نظارت كند. پتيدين غالبا همراه با يك داروي ديگر براي كنترل تهوع (داروي ضدتهوع) مصرف مي‌شود، زيرا پتيدين غالبا موجب ايجاد تهوع مي‌گردد. مي‌توان اين دارو را از طريق وريدي نيز تزريق نمود. يك لوله نازك به درون يك رگ در بازوي شما وارد شده و سر ديگر لوله به يك پمپ متصل مي‌شود. شما مي‌توانيد با كنترل پمپ، مقادير كمي از پتيدين را به بدن خود وارد كنيد. به اين روش، "بي‌حسي كنترل‌شده توسط بيمار" گفته مي‌شود. متاسفانه اين امكان در بسياري از بيمارستان‌ها وجود ندارد.
چه زماني بايد آن را مصرف كنم؟

در مرحله اول زايمان، هنگامي كه گردن رحم شما از حالت كاملا بسته تا اندازه 10 سانتي‌متر متسع مي‌شود؛ يعني پيش از آنكه فشار وارد كردن به نوزاد را آغاز نماييد. اگر به نظر ماما يا پزشكتان، شما به مرحله تولد نوزاد بسيار نزديك باشيد، نمي‌توانيد از پتيدين استفاده كنيد، زيرا تأثيري بسيار منفي بر كودك شما خواهد گذاشت.
مزاياي پتيدين چيست؟

* به شما كمك مي‌كند تا آرامش داشته باشيد.
* مي‌تواند در زايمان خانگي نيز مورد استفاده قرار گيرد، هرچند برخي از ماماها ممكن است چندان راغب به استفاده از آن نباشند.

معايب پتيدين چيست؟

* ممكن است حالت خواب‌آلودگي و كرختي شديد در شما ايجاد كند؛ برخي از خانم‌هايي كه از اين دارو استفاده مي‌كنند، حتي متوجه نمي‌شوند كه نوزادشان به دنيا آمده است!
* ممكن است موجب حالت تهوع يا استفراغ در شما شود، حتي اگر از داروي ضدتهوع هم استفاده كرده باشيد.
* ممكن است موجب احساس سرگيجه شود.
* ممكن است در ابتداي انقباض‌ها در حالت خواب‌آلودگي باشيد، اما وقتي انقباض‌ها به اوج خود مي‌رسند ناگهان از خواب بپريد و به هوش بياييد.
* ممكن است سرعت زايمان را كاهش دهد.
* اين دارو از جفت عبور مي‌كند و مي‌تواند بر تنفس كودك شما تأثير بگذارد.
* نوزاد شما ممكن است به محض تولد به تزريق يك داروي ديگر (مانند ناركان) نياز داشته باشد تا تأثيرات پتيدين بر بدن او خنثي شود.
* نوزاد شما ممكن است براي چند روز بسيار خواب‌آلوده بوده و تمايلي به شير خوردن نداشته باشد.
* اگر در زايمان خود از پتيدين استفاده كنيد، اين احتمال وجود دارد كه در شيردهي به كودك خود موفق نباشيد.
* برخي شواهد جديد احتمال مي‌دهند كودكاني كه مادران آنها در زمان زايمان از پتيدين استفاده كرده‌اند، در آينده احتمال بيشتري دارد كه دچار اعتياد به مواد مخدر شوند.

چند نكته مفيد و مهم:

* همواره پيش از استفاده از پتيدين درخواست كنيد كه واژن شما معاينه شود تا مشخص گردد كه گردن رحم چقدر متسع شده است. اگر بيش از مقداري كه فكر مي‌كرده‌ايد به زايمان كودك نزديك شده‌ايد، ممكن است تصميم بگيريد كه ديگر از پتيدين استفاده نكنيد.
* اگر مي‌دانيد كه تأثير دارو بر شما شديد خواهد بود، درخواست كنيد كه مقدار كمي از پتيدين به شما داده شود. اين دارو را مي‌توان در مقادير مختلف بر حسب ميلي‌گرم مصرف كرد. بنابراين اگر جثه شما كوچك است، يا اگر از آن دسته افراد هستيد كه با مصرف يك آسپيرين هم احساس سرگيجه مي‌كنند، ممكن است مقدار كمي از آن هم برايتان كافي باشد.
* به خاطر داشته باشيد كه حدودا 20 دقيقه طول مي‌كشد تا دارو اثر كند. پس تا زماني كه دارو بر بدن شما اثر بگذارد، از تكنيك‌هاي تنفسي استفاده نماييد.
* پس از تولد نوزاد، در مورد خود (و نوزادتان) صبور باشيد. چهار تا پنج روز طول خواهد كشيد تا تمام پتيدين از بدن نوزاد خارج شود. اگر به نوزاد زمان بدهيد، او هم شير خوردن از سينه شما را آغاز خواهد كرد! از ماماي خود بخواهيد كه به شما كمك كند.

اینکه زاده آسیایی رو میگن ، جبر جغرافیایی ...
۲۲-۱-۱۳۸۹ ۱۱:۵۰ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
مدیر کل ایران فروم
مدیر کل سایت
********
آفلاین
ارسال‌ها: 38,512
تاریخ عضویت: ۳ اسفند ۱۳۸۷
اعتبار: 163
سپاس ها 686
سپاس شده 2806 بار در 1259 ارسال
ارسال: #7
RE: روشهاي كاهش درد زايمان

بيهوشي نخاعي يا بيهوشي موضعي (Spinal

بيهوشي نخاعي چيست؟

اين روش، تزريق داروي بيهوشي موضعي به قسمتي از گودي كمر شما، با استفاده از يك سوزن بسيار ظريف است.
اين روش چگونه عمل مي‌كند؟

بيهوشي موضعي، اعصابي را كه به رحم و گردن رحم شما وارد مي‌شوند بي‌حس مي‌كند، در نتيجه شما ديگر انقباض‌هاي رحم را حس نخواهيد كرد.
چه زماني از آن استفاده مي شود؟

اين روش معمولا در مرحله فشار وارد آوردن به نوزاد (مرحله دوم زايمان) استفاده مي‌شود؛ اگر قرار است از زايمان با فورسپس يا ونتوز استفاده شود، اين روش مي‌تواند به سرعت درد را تسكين دهد و لازم نيست تا اين لحظه از اپيدورال استفاده كرده باشيد. اين روش گاهي اوقات به همراه اپيدورال در مرحله اول زايمان براي تسكين درد مورد استفاده قرار مي‌گيرد: اين تكنيك، سريع‌تر مي‌تواند درد را به طرز موثري تسكين بخشد، و خانم‌ها اين روش را بيشتر از استفاده از اپيدورال به تنهايي ترجيح مي‌دهند.
مزاياي بيهوشي نخاعي چيست؟

* تسكين درد به صورت بسيار موثر و سريع
* يك‌بار تزريق مي‌شود، و برعكس روش اپيدورال، نيازي نيست كه يك لوله در پشت شما باقي بماند.

معايب بيهوشي نخاعي چيست؟

* قابليت تحرك شما را محدود مي‌كند، زيرا پاهايتان حس نخواهند داشت.
* مدت اثر آن كوتاه است (حدود 2 ساعت).
* بيش از يك‌بار نمي‌توان از آن استفاده كرد (بر خلاف اپيدورال، نمي‌توان آن را به آرامي تزريق كرد).
* ممكن است احساس لرزه شديد داشته باشيد.
* ممكن است سردرد پيدا كنيد، هرچند استفاده از سوزن‌هاي مدرن و ظريف‌تر، احتمال بروز اين عارضه را كاهش مي‌دهد.
* ممكن است احساس خارش يا تهوع به شما دست بدهد، و ممكن است در دفع ادرار با مشكل مواجه شويد.

چند نكته مفيد و مهم:

هنگام تزريق، تا جايي كه مي‌توانيد ساكن و بي‌حركت بمانيد. بر تنفس عميق و يكنواخت تمركز كنيد. بازدم خود را به آرامي بيرون بدهيد و شانه‌هايتان را شل و آرام نگه داريد. به همسر يا همراه خود نگاه كرده و چشم در چشم هم بدوزيد.

اینکه زاده آسیایی رو میگن ، جبر جغرافیایی ...
۲۲-۱-۱۳۸۹ ۱۱:۵۰ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
مدیر کل ایران فروم
مدیر کل سایت
********
آفلاین
ارسال‌ها: 38,512
تاریخ عضویت: ۳ اسفند ۱۳۸۷
اعتبار: 163
سپاس ها 686
سپاس شده 2806 بار در 1259 ارسال
ارسال: #8
RE: روشهاي كاهش درد زايمان

تنز چيست؟

"تنز" مخفف انگليسي عبارت تحريك وراپوستي الكتريكي اعصاب يا Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation است. يك دستگاه تنز شامل يك جعبه كوچك (تقريبا به اندازه يك نوار كاست) و يك گيره پشت آن است تا بتوانيد آن را به كمر لباس خواب خود (يا هر لباسي كه در هنگام زايمان مي‌پوشيد) متصل كنيد. اين دستگاه، پالس‌هاي كوچك الكتريكي آزاد مي‌كند. چهار رشته سيم از دستگاه خارج مي‌شوند كه هر كدام به يك بالشتك چسبنده وصل مي‌شوند. شما اين بالشتك‌هاي كوچك را به پشت خود وصل خواهيد كرد؛ مي‌توانيد از ماما يا همراه خود بخواهيد كه اين كار را براي شما بكند. اگر همراه شما در اتاق زايمان به شما كمك مي‌كند، بايد دستورالعمل استفاده از اين دستگاه را (كه هنگام خريد آن دريافت كرده‌ايد) رعايت كند.

دو تا از اين بالشتك‌ها در دو طرف نخاع در تقريبا محل بند سوتين شما قرار داده مي‌شوند. دو تاي ديگر به موازات دوتاي بالايي اما پايين‌تر در تقريبا نزديكي گودي كمر شما قرار مي‌گيرند. اين بالشتك‌ها آغشته به ژل هستند تا به پالس‌هاي الكتريكي كمك كنند كه به سادگي از پوست شما بگذرند. اين دستگاه دكمه‌هايي دارد كه به شما اجازه مي‌دهد تا تناوب و شدت پالس‌ها را كنترل نماييد. همچنين يك دكمه كمكي هم دارد كه مي‌توانيد در دست خود نگه داشته و زماني كه مي‌خواهيد دستگاه حداكثر توان را آزاد كند تا يك انقباض شديد را تحمل نماييد، آن را فشار دهيد.
دستگاه تنز چگونه كار مي‌كند؟

پالس‌هاي الكتريكي اين دستگاه جلوي رسيدن سيگنال‌هاي رحم و گردن رحم به مغز را مي‌گيرند، همچنين بدن شما را تحريك مي‌كنند تا ماده مسكن طبيعي بدن كه اندورفين (Endorphin) ناميده مي‌شود را آزاد نمايد.
چه وقت بايد تنز را مورد استفاده قرار دهم؟

تنز در صورتي بهترين عملكرد را از خود نشان مي‌دهد كه دقيقا از ابتداي شروع زايمان آن را به كار بگيريد، زيرا تقريبا يك ساعت طول مي‌كشد تا بدن با آزاد كردن اندورفين به اين پالس‌هاي الكتريكي پاسخ دهد. بيمارستان‌هاي معدودي حتي در كشورهاي پيشرفته، اين دستگاه را در اختيار شما قرار مي‌دهند.
مزاياي دستگاه تنز چيست؟

* قابل حمل و غير تهاجمي است و كاملا تحت كنترل شما قرار دارد.
* استفاده از آن آسان است.
* جلوي تحرك شما را نمي‌گيرد.
* هر چقدر وقت مي‌خواهيد از آن استفاده كرده و سپس خاموشش كنيد؛ اين دستگاه، اثر جانبي ندارد.
* باور متخصصين بر اين است كه اين دستگاه، تأثيري بر نوزاد ندارد.
* مي‌توان از آن در زايمان خانگي نيز استفاده كرد.

معايب دستگاه تنز چيست؟

* تنها در مرحله اول زايمان مي‌تواند به شما كمك كند و هنگامي كه انقباض‌ها واقعا شديد شوند اين دستگاه نه تنها سودي نخواهد داشت بلكه شايد آزاردهنده نيز باشد.
* ممكن است با عملكرد دستگاه نظارت الكترونيكي بر ضربان قلب كودك تداخل داشته باشد و مجبور شويد از استفاده از آن صرف‌نظر كنيد، اگر چه متخصصين احتمال تداخل دستگاه تنز با دستگاه نظارت بر ضربان قلب جنين را كم توصيف كرده اند. خاموش كردن دستگاه تنز موجب مي‌شود كه ترشح اندورفين نيز متوقف گردد.
* اگر بخواهيد زايمان در آب داشته باشيد، مي‌توانيد اين دستگاه را پيش از ورود به استخر مورد استفاده قرار دهيد، اما استفاده از آن در درون استخر امكان‌پذير نيست.
* استفاده از اين دستگاه، ماساژ دادن پشت شما را (كه يك راه بسيار عالي براي تسكين درد مي‌باشد) براي همراهتان دشوار مي‌كند.

چند نكته مفيد و مهم:

* انواع بسيار بسيار مختلفي از دستگاه تنز وجود دارند كه مي‌توانيد كرايه كرده يا بخريد. از دوستان، ماما يا يك فيزيوتراپيست زايماني پرس‌وجو كنيد تا به شما كمك كنند يك نمونه را انتخاب نماييد.
* در آغاز كار، كنترل‌ها را در پايين‌ترين حد خود قرار دهيد و سپس به تدريج و همزمان با شديدتر و قوي‌تر شدن انقباض‌ها، شدت پالس‌ها را افزايش دهيد.
* بالشتك‌ها را هر سه ساعت يكبار برداشته و پيش از قرار دادن مجدد روي پوست، آنها را به ژل آغشته نماييد. اين كار موجب مي‌شود كه تماس بالشتك‌ها با پشت شما در سطح واقعا خوبي باقي بماند.
* به حركت ادامه دهيد. حركت كردن در طول زايمان به خانم‌ها كمك مي‌كند تا احساس كنند كنترل بيشتري بر وضعيت خود دارند، و در نتيجه تأثير اين دستگاه را افزايش مي‌دهد.
* اگر فكر مي‌كنيد اين دستگاه به شما كمكي نمي‌كند، آن را خاموش كنيد و لازم نيست به هيچ وجه احساس بدي داشته باشيد. با اين كار، هيچ چيزي را از دست نداده‌ايد (البته به جز هزينه خريد يا كرايه دستگاه را!) همه گزينه‌هاي ديگر تسكين درد، هم از نوع دارويي و هم از نوع غيردارويي، هنوز هم قابل استفاده هستند.

اینکه زاده آسیایی رو میگن ، جبر جغرافیایی ...
۲۲-۱-۱۳۸۹ ۱۱:۵۰ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
مدیر کل ایران فروم
مدیر کل سایت
********
آفلاین
ارسال‌ها: 38,512
تاریخ عضویت: ۳ اسفند ۱۳۸۷
اعتبار: 163
سپاس ها 686
سپاس شده 2806 بار در 1259 ارسال
ارسال: #9
RE: روشهاي كاهش درد زايمان

اپيدورال چيست؟

اين روش، تزريق داروي بي‌حسي به قسمتي از گودي كمر شما، با استفاده از يك سوزن خميده و توخالي است. سوزن از ميان مهره‌هاي پشت شما مي‌گذرد و به فضاي بيروني اطراف نخاع وارد مي‌شود. يك لوله نازك و قابل انعطاف از درون سوزن رد مي‌شود و سپس سوزن برداشته مي‌شود. لوله نازك از قسمت پشت و شانه شما عبور داده شده و ثابت مي‌شود. متخصص بيهوشي، يك داروي بي‌حسي موضعي را (مشابه با آنچه در دندان‌پزشكي استفاده مي‌شود) وارد لوله مي‌كند تا نيمه پاييني بدن را بي‌حس و كرخت نمايد. در حالت كلي، پاهاي شما نيز بي‌حس مي‌شوند. شما ديگر انقباض‌هاي خود را احساس نخواهيد كرد. گاهي اوقات، اين لوله به يك پمپ كوچك متصل مي شود تا بتوانيد مقدار داروي بي‌حسي موضعي كه وارد بدنتان مي‌شود را كنترل نماييد؛ يا پمپ به گونه‌اي آماده مي‌شود كه هر چند دقيقه يك‌بار، مقدار كمي از داروي بي‌حسي را به بدن شما وارد كند.
اين روش چگونه عمل مي‌كند؟

اين روش دقيقا مشابه با همان داروي بي‌حسي موضعي عمل مي‌كند كه دندانپزشك هنگام كشيدن يا كار كردن روي دندان به شما تزريق مي‌نمايد. داروي بي‌حسي، اعصابي را بي‌حس مي‌كند كه جريان درد را از رحم و گردن رحم به مغز مخابره مي‌كنند.
چه زماني بايد آن را مصرف كنم؟

از لحاظ تئوري، شما در هر مرحله از زايمان كه باشيد مي‌توانيد از اپيدورال استفاده نماييد، حتي در مرحله دوم كه در حال تلاش براي بيرون راندن نوزاد هستيد (هر چند در آن وضعيت معمولا از بيهوشي نخاعي استفاده مي‌شود). با اين حال، اكثر افراد ترجيح مي‌دهند زماني كه گردن رحم به ميزان 5 تا 6 سانتي‌متر متسع شده است و انقباض‌ها واقعا در حال شديد شدن هستند، از اپيدورال استفاده كنند. اگر گردن رحم به ميزان 8 تا 9 سانتي‌متر متسع شده باشد، پزشك شما ممكن است بگويد كه ديگر براي استفاده از اپيدورال دير شده و به شما توصيه كند كه بدون آن كار را ادامه دهيد، زيرا نوزاد به زودي متولد خواهد شد.
مزاياي اپيدورال چيست؟

* درد در بيش از 90% از خانم‌ها به طور كامل از بين مي‌رود.
* شما كاملا به‌هوش باقي مي‌مانيد.
* مي‌تواند به كنترل فشار خون بالا كمك نمايد.
* مي‌تواند كنترل زايمان، و اعتماد به نفس را به شما بازگرداند.
* داروهاي بي‌حسي موضعي امروزه دقيق‌تر از گذشته شده‌اند و شما ممكن است متوجه شويد كه پاهايتان كاملا بي‌حس نيستند.

معايب اپيدورال چيست؟

* ممكن است متوجه شويد تنها يك طرف از پايين‌تنه شما بي‌حس شده است، يا بخش كوچكي از شكم شما بي‌حس نشده است.
* ممكن است موجب شود كه احساس لرز كنيد.
* مجبور خواهيد بود در تخت بمانيد.
* بايستي سرُم به بازوي شما وصل باشد. اين بدان خاطر است كه استفاده از اپيدورال در برخي خانم‌ها موجب مي‌شود كه فشار خون آنها پايين بيفتد، كه شديدا بر رسيدن جريان اكسيژن به نوزاد تأثير مي‌گذارد. اين سرُم در واقع يك اقدام پيشگيرانه و مراقبتي است، كه در حالت اورژانسي بتوان حجم خون شما را به سرعت افزايش داد تا فشار خون شما مجددا به حالت طبيعي بازگردد.
* احتمالا يك سوند به مثانه شما وارد مي شود تا ادرار در كيسه مخصوصي جمع آوري شود. استفاده از اپيدورال موجب مي‌شود كه احساس نكنيد چه زماني لازم است مثانه خود را تخليه كنيد، در نتيجه اين كار بايد به صورت اتوماتيك براي شما انجام شود.
* ممكن است احساس كنيد كه هيچ كنترلي بر روند كار نداريد. سه لوله به بدن شما وارد شده است و اگر اثر داروي بيهوشي در مرحله دوم زايمان هنوز از بين نرفته است بايد به شما گفته شود كه چه زماني كودك را به بيرون فشار بدهيد. ماما و پزشك شما به طور موثري روند زايمان را كنترل و مديريت مي‌كنند.
* استفاده از اپيدورال مي‌تواند طول مدت زايمان، خصوصا مرحله بيرون راندن نوزاد را افزايش دهد.
* ضربان قلب كودك شما به طور پيوسته كنترل خواهد شد، كه اين كار با بستن يك مبدل الكتريكي به شكم شما يا وصل كردن يك نمونه كوچكتر آن به جمجمه نوزاد انجام خواهد شد.
* احتمال اينكه نياز به استفاده از فورسپس يا ونتوز پيدا كنيد بيشتر مي‌شود، زيرا استفاده از اپيدورال غالبا منجر به اين مي‌شود كه نوزاد نتواند در بهترين حالت براي زايمان قرار گيرد.
* اگر سوزن اپيدورال از محوطه مخصوص تزريق اين دارو رد شود، پس از بيرون آوردن لوله، مقداري مايع مغزي- نخاعي از محل ورود لوله به بيرون ترشح خواهد كرد. اين مايع، نقش ضربه‌گير و محافظت كننده را براي مغز دارد و خروج حتي مقدار اندكي از آن نيز مي‌تواند منجر به بروز سردرد شديد در شما شود. روش درمان اين عارضه معمولا بدين صورت است كه مقدار كمي خون از بازوي شما گرفته مي‌شود (احتمالا يك روز پس از تولد نوزاد) و به پشت شما تزريق مي‌شود تا منفذ ايجاد شده توسط سوزن اپيدورال بسته شود.
* برخي از خانم‌ها، پس از استفاده از اپيدورال، براي دفع ادرار با مشكل مواجه مي‌شوند.
* شما ممكن است نتوانيد از اپيدورال استفاده كنيد! برخي از بيمارستان‌ها، اپيدورال را در تمام ساعات شبانه‌روز ارائه نمي‌دهند. در برخي از بيمارستانها هم اصولا از اين روش استفاده نمي شود يا با نظر پزشك متخصص بيهوشي و تنها در برخي شرايط مورد استفاده قرار مي گيرد.
* در زايمان خانگي نمي‌توان از اپيدورال استفاده كرد.

چند نكته مفيد و مهم:

* سعي كنيد در طول مدتي كه متخصص بيهوشي در حال تنظيم و وصل كردن دستگاه اپيدورال است، كاملا بي‌حركت باشيد. در اين مدت، به پهلوي خود دراز كشيده‌ايد يا اينكه در لبه تخت نشسته و به طرف جلو خم شده‌ايد. بر تنفس خود تمركز كنيد. در مرحله دم، هوا را به صورت عميق از طريق بيني به درون ريه‌ها بفرستيد، و بازدم را به آرامي از طريق دهان خارج نماييد. دست همسر يا همراه خود را بگيريد و به چشمان هم خيره شويد.
* با پزشك يا ماماي خود درباره امكان اينكه اپيدورال در مرحله دوم زايمان (كه مي‌خواهيد نوزاد را به دنيا بياوريد) استفاده نشود، صحبت كنيد. اگر بتوانيد انقباض‌ها را حس كنيد مي‌توانيد نوزاد را به طرز موثرتري به طرف بيرون فشار دهيد.

اینکه زاده آسیایی رو میگن ، جبر جغرافیایی ...
۲۲-۱-۱۳۸۹ ۱۱:۵۱ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
مدیر کل ایران فروم
مدیر کل سایت
********
آفلاین
ارسال‌ها: 38,512
تاریخ عضویت: ۳ اسفند ۱۳۸۷
اعتبار: 163
سپاس ها 686
سپاس شده 2806 بار در 1259 ارسال
ارسال: #10
RE: روشهاي كاهش درد زايمان

انتونوكس يا گاز و هوا

انتونوكس چيست؟

انتونوكس، كه غالبا "گاز و هوا" ناميده مي‌شود، يك مخلوط گازي است كه از حداكثر 50% اكسيژن و 50% اكسيد نيتروژن تشكيل شده است. اكثر زايشگاه‌ها و بيمارستانها "مخلوط گاز و هوا" را از يك منبع تغذيه مركزي به تمام اتاق‌هاي زايمان خود پمپ مي‌كنند، در نتيجه هرگاه مورد نياز باشد در دسترس است. اين گاز بي‌رنگ و بي‌بو است.
چه زماني بايد آن را مصرف كنم؟

شما مي‌توانيد "گاز و هوا" را در هر مرحله‌اي از زايمان كه مايل باشيد، استفاده كنيد. كافي است لوله هوا را بين لبها يا دندان‌هاي خود قرار داده و عميق و منظم نفس بكشيد. بدين صورت يك دريچه دوطرفه فعال مي‌شود كه انتونوكس را براي تنفس شما رها مي‌كند و دي‌اكسيد كربني كه از ريه شما خارج مي‌شود را جمع و منتقل مي‌كند. به تنفس عميق ادامه دهيد تا اينكه احساس سرگيجه خفيف به شما دست بدهد. سپس دست شما شل شده و لوله "گاز و هوا" را رها مي‌كند كه در نتيجه انتونوكس ديگر به ريه شما وارد نمي‌شود. ظرف چند ثانيه، شما مجددا به حالت طبيعي باز مي‌گرديد.
مزاياي انتونوكس چيست؟

* استفاده از آن ساده است.
* تحت كنترل شماست.
* اثر آن به مدت طولاني در بدن شما باقي نمي‌‌ماند.
* مي‌تواند درد و ناراحتي انقباض‌ها را كاهش دهد.
* اكسيژن دارد كه براي كودك شما خوب است.
* اگر بخواهيد از روش "زايمان در آب" استفاده كنيد مي‌توانيد در حوضچه مخصوص زايمان نيز از "گاز و هوا" استفاده نماييد.

معايب انتونوكس چيست؟

* يك مسكن متوسط است.
* ممكن است موجب شود احساس تهوع كنيد.
* موجب خشكي دهان شما مي‌شود.

چند نكته مفيد و مهم:

* به محض احساس شروع يك انقباض، انتونوكس را مصرف كنيد. حداقل 20 ثانيه طول مي‌كشد تا اين گاز به قدر كافي در جريان خون شما وارد شود كه درد را تا حدي تخفيف دهد و 40 تا 45 ثانيه طول مي‌كشد تا حداكثر اثر خود را بگذارد. اگر آنقدر صبر كنيد كه انقباض واقعا آزاردهنده شود و سپس انتونوكس را به ريه وارد كنيد، اثر آن در بين دو انقباض ظاهر خواهد شد كه ديگر نقشي در كاهش درد شما نخواهد داشت!
* اگر "گاز و هوا" از طريق يك ماسك پلاستيكي به شما داده شده و پلاستيك آن شما را آزار مي‌دهد، مي توانيد درخواست كنيد كه يك لوله دهاني به شما بدهند. تعويض ماسك با لوله دهاني آسان است.
* بين انقباض‌ها، مقدار كافي آب مزمزه كنيد تا دهان شما را مرطوب نگه دارد.
* هنگامي كه در مرحله دوم حاملگي، نوزاد را به بيرون از رحم هُل مي‌دهيد، خانم‌ها معمولا احساس مي‌كنند كه اگر بدون استفاده از "انتونوكس" بر كار خود تمركز كنند راحت‌تر هستند؛ اما برخي از خانم‌ها ترجيح مي‌دهند كمي "گاز و هوا" در ابتداي هر انقباض مصرف كنند، سپس لوله دهاني را كنار بگذارند و به نوزاد فشار بياورند!
* اگر انتونوكس نمي‌تواند به اندازه كافي به شما كمك كند كه درد انقباض‌ها را تحمل كنيد، ناراحت نشويد. يك روش ديگر را امتحان كنيد. استفاده از "گاز و هوا" مانع استفاده از مسكن‌هاي ديگر نمي‌شود.

اینکه زاده آسیایی رو میگن ، جبر جغرافیایی ...
۲۲-۱-۱۳۸۹ ۱۱:۵۱ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Thumbs Up تغذيه مناسب مادر در بارداري و افزايش قد نوزاد زندگی کن 0 2,746 ۱۰-۱-۱۳۹۵ ۰۴:۳۵ عصر
آخرین ارسال: زندگی کن
Thumbs Up تـأثـیـر رژیـم مـادر بـر جنـسیـت جـنـیـن زندگی کن 0 925 ۱۰-۱-۱۳۹۵ ۰۴:۳۴ عصر
آخرین ارسال: زندگی کن
Lightbulb خوردن جگر در بارداری زندگی کن 0 823 ۱۰-۱۲-۱۳۹۴ ۰۳:۰۲ صبح
آخرین ارسال: زندگی کن
Lightbulb آلوئه‌ ورا در بارداری، خوب یا بد زندگی کن 0 764 ۱۰-۱۲-۱۳۹۴ ۰۳:۰۱ صبح
آخرین ارسال: زندگی کن
  تاثیرات مطالعه بر جنین در دوران بارداری Siva68 0 1,294 ۱۱-۱۰-۱۳۹۴ ۰۶:۵۳ عصر
آخرین ارسال: Siva68


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان

لینک دوستان