درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۲۵-۷-۱۳۹۷, ۰۱:۵۸ صبحارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
چگونه از طلاق جلوگيري کنيم؟/ 9 عامل جلوگيري کننده از طلاق!
نویسنده پیام
مدیر کل ایران فروم
مدیر کل سایت
********
آفلاین
ارسال‌ها: 38,512
تاریخ عضویت: ۳ اسفند ۱۳۸۷
اعتبار: 163
سپاس ها 686
سپاس شده 2806 بار در 1259 ارسال
ارسال: #1
چگونه از طلاق جلوگيري کنيم؟/ 9 عامل جلوگيري کننده از طلاق!

چگونه از طلاق جلوگيري کنيم؟/ 9 عامل جلوگيري کننده از طلاق!


اشاره:چندي پيش به دعوت معاونت پژوهشي و تربيتي دانشکده تعليم و تربيت دانشگاه تربيت مدرس اينجانب براي جمعي از خانم هايي که مسئوليت آموزشي داشتند پيرامون “چگونه مي توان از طلاق جلوگيري کرد؟” مطالبي را ارائه دادم، در متن سخنراني پياده شده که به نظر خوانندگان فکور و فهميده روزنامه رسالت مي رسد، 9 صفت ويژه براي رفع طلاق خطاب به خانم ها بيان گرديده که در حقيقت اين 9 صفت مربوط به همه همسران و شوهران مي باشد. باشد که مورداستفاده قرار گيرد.
دکتر احسان الله محمدي-پژوهشگر علوم اعصاب- روان- دين
در ادبيات حقيقي الهي، جهاني و انساني مسئله ازدواج بين زن و مرد، امري جسماني و معنوي بوده است. تاکيد و اهميت ازدواج در اين است که زن و مرد بايد جسما و روحا متحد باشند تا زندگي شان سرشار از شادي و سرور حقيقي و ابدي گردد.
يکي از بزرگترين علل و عواملي که افق صاف زناشويي و زندگي مشترک را تيره و تار مي سازد، عدم همکاري زن و شوهر است و به راستي مي توان گفت اگر زن و شوهر از جنبه مادي و معنوي با يکديگر مساعدت و همفکري نمايند، هرگز ازدواج به طلاق نخواهد انجاميد. بسا ممکن است که يک عدم همکاري مختصر بنيان سعادت خانواده اي را ويران نمايد. از اين رو زن و شوهر خصوصا زن بايستي کاملامراقب باشد که خداي ناکرده کدورتي پيش نيايد. دردوام کانون خانواده زنان وظيفه مهمتري برعهده دارند و بايد با فداکاري و جديت و ازخودگذشتگي و همت وظايف خويش را به نحو احسن و اتم انجام دهند تا سعادت حقيقي در هر خانواده چهره بگشايد. براي همکاري مادي و معنوي زنان با شوهران خويش شرايط و وظايفي است که با اجراي آن مي توان به نتيجه مطلوب رسيد که اهم آن از اين قرار است:
1- اولين ويژگي که براي زنان لازم است “وفاداري بدون قيد و شرط است” زيرا وفا سجيه يک زن واقعي است. در جهان وجود، بخصوص در زندگي خانوادگي صفتي بهتر و خوش تر و شيرين تر از وفا نيست. اين ويژگي از اعظم اساس ادبيات الهي جهاني انساني است. اگر انسان از جميع صفات و ويژگي هاي انسانيت خود را محروم سازد ولي تنها به صفت وفا موصوف گردد در نهايت داراي همه زير و بم هاي کمالات خواهد شد واگر صفت وفا در زندگي زناشويي خود را بي بهره سازد، همه کمالات به آني به نقص مبدل گردد و همه خيرهاي همسر، همه نورانيت فضاي خانوادگي به شر و ظلمت و تاريکي بدل مي گردد و توان و عزت خانوادگي مسير ذلت و سقوط را در پيش خواهد گرفت. اگر به راستي به وفا توجه کرده و به دارا شدن صفت وفاداري در حريم خانوادگي قيام نماييم مي توان آرامش فکري را به طور پيوسته براي همسر خويش ايجاد کرد و همين آرامش موجبات ترقي بيشتر همه اعضاي خانواده را چه در امور مادي و چه در امور معنوي فراهم خواهد ساخت (صفت وفا.)
2- زن و شوهر بايد مانند رفيق باشند و محرم اسرار يکديگر گردند. نبايد هيچ سري را از يکديگر پنهان نمايند زيرا بسا ممکن شود که اين رازپوشي ها به عواقب خوشي نينجامد. بايد شوهر حس کند که زن و همسر او در هر حال يار و مددکار اوست و در مواقع لازمه مي تواند از او به عنوان دوستي مشفق و مهربان استفاده نمايد.
3- استقامت در شدايد حيات و زندگي خانوادگي از ضروري ترين وسايل آسايش در زندگي زناشويي به شمار مي رود زيرا در اين جهان گذران زندگي هرگز يکسان نمي ماند و در معرض تغييرات گوناگون قرار مي گيرد. گهي فقر و تنگدستي است و زماني بيماري و ناتواني است. دمي خوشي و شادي است و زماني غم و حزن و ناکامي است. همسر فهميده و عاقل بايد با بردباري و تحمل در مقابل بليات استقامت پيشه سازد و چون کوه استوار در مقابل توفان حوادث حيات زناشويي پايدار بماند. مخصوصا از شماتت و سرزنش همسر و گله و شکايت از او جدا خودداري کند بلکه بايد چون پزشکي مشفق و مهربان بر آلام جسمي و روحي و فکري و ذهني شوهر مرهم نهد و قوه پايداري و استقامت او را با تلقين و گشاده رويي در مقابل مشکلات و موانع زندگي تقويت نمايد. همسر با رويي باز با موانع حيات زندگي روبرو شود و بي خوف و ترس بر آنها فائق آيد. به راستي اين بزرگترين همکاري است که يک خانم فهميده مي تواند با شوهر خويش بنمايد و اگر چنين کند همواره مورد کمال علاقه و احترام شوهر خواهد بود.
4- رسيدگي به امور خانه و دقت در حسن انجام کارها و فراهم کردن آسايش همسر در منزل از مهمترين و مشکل ترين و لازم ترين وظايف يک همسر خانه دار مي باشد. شوهري که ساعت ها کار کرده و يا با ناملايمات گوناگون روبرو شده است و اينک خسته و کوفته به منزل مي آيد احتياج به آرامش و آسايش دارد. همسر فهميده سعي مي کند با محبت خويش رفع ملال از او بنمايد. اندک ستيزه جويي و تندخويي در اين مورد سبب بيزاري مرد از خانه خواهد شد وعواقب وخيم آن گريبانگير خود او و زن و فرزندانش مي گردد.
5- رعايت صرفه جويي و حفظ موازنه دخل و خرج نيز بر عهده زنان است. هرگز همسران نبايد رقابت پيشه نمايند و شعر سعدي را به خاطر داشته باشند که مي فرمايند:
چو دخلت نيست، خرج آهسته تر کن
که مي گويند ملاحان سرودي
اگر باران به کوهستان نبارد
به سالي دجله گردد، خشک رودي
همين رقابت هاي بيجا و به اصطلاح چشم و هم چشمي هاست که موجب وبال و خسران مي شود. وقتي مخارج مداخل فزوني يافت کار به قرض مي انجامد و مصداق اين شعر مي شود که:
بر احوال آن مرد بايد گريست
که دخلش بود نوزده، خرج، بيست
بايد پس انداز را نيز از خاطر دور نداشت و براي روز مبادا ذخيره نمود که به هنگام لزوم به کار آيد. يک همسر آراسته و فهميده هرگز با توقعات بيجاي خويش زندگي زناشويي را بر خود و شوهرش تنگ نمي کند زيرا به نتايج سوء آن مطلع است.
6- همفکري و معاضدت با شوهر، بخصوص در تربيت فرزندان از وظايف اساسيه زن و شوهر مي باشد. بايستي زن و شوهر با مشورت يکديگر “روش واحد” در آموزش و پرورش فرزندان و تربيت اداره امور خانه انتخاب کنند و اختلاف سليقه ها را با مذاکرات دوستانه حل نمايند. زيرا اين اختلاف سليقه ها بخصوص در تربيت فرزندان عواقب وخيم به بار خواهد آورد. زنان در تربيت فرزندان دقت لازم مرعي دارند و سعي کنند که از کودکي فرزند را با اصول ديني و اخلاقي حقيقي آشنا سازند و براي انجام اين امر بايد خود به صفات حميده متصف باشند. اگر فرزندان به نحو شايسته تربيت شوند موجبات راحتي شوهر نيز از اين جهت فراهم خواهد شد.
7- حفظ احترام شوهر بخصوص در نزد فرزندان خانواده بي نهايت لازم و ضروري است. همسر و مادر عاقل و فهميده هيچ گاه در نزد فرزندان خانواده لب به مذمت شوهر نمي گشايد. اگر فرزند به پدر خود به احترام ننگردد تربيت و تعليمش بس مشکل خواهد شد.
8- همسري که در حضور ديگران رعايت احترام شوهر را نمي نمايد قطعا خود را بي ارزش مي کند و موجب دلسردي شوهر خويش مي گردد. چه بسا نفاق ها و کدورت ها که به واسطه عدم رعايت احترام طرفين در مقابل اشخاص ايجاد شده است.
9- و سرانجام در مواردي که حل اختلاف بين زن و شوهر با مذاکرات و تبادل نظر ميسر نباشد و به نتيجه مطلوب نرسد ناچار بايد تحمل کرد و با اطاعت يکي از ديگري به اين اختلافات خاتمه داد. اگر عيوبي در شوهر و يا طرز فکر و نحوه اعتقادي او وجود دارد بايد همسر با توکل به خداوند و طلب تائيد از آستان الهي، در کمال لطف و مهرباني غيرمستقيم عيوب شوهر را با ملايمت به او گوشزد نموده و هزار تاکيد اينکه اين عمل را با کمال استقامت و به طور مداوم ادامه داده تا به حصول مقصود ناشي از اين بردباري وتحمل فائق آيد. قطعا بايد از ذکر عيوب شوهر حتي به نزديک ترين افراد خودداري نمايد. (تاکيد مي شود اين عوامل و کاربرد آن به صورت دوطرفه براي زن و مرد خواهد بود.)
البته موارد بسياري از عوامل وجود دارد که به برقراري حيات خانوادگي و جلوگيري از طلاق کمک مي نمايد که 9 عامل مطرح شده تنها به عنوان نمونه ذکر شد. اميدواريم که همه زنان و مردان به اجراي وظايف ومسئوليت هاي همسري موفق گردند و يادمان باشد که...
در موضوع حيات خانوادگي زندگي بايد مثل زندگي ملائک آسمان باشد و شادي و سرور، همه فضاي خانواده را در بر گيرد و اتحاد و اتفاق دائمي باشد. همسران و شوهران بايد موافقت جسماني و عقلاني ومعنوي داشته باشند، آن گاه چون دو پرنده بر شاخسارهاي درخت زندگي نغمه يگانگي سر دهند و سبب فرح و شادي حقيقي خود و سرور قلب ديگران شوند.
براي فرزندان و ديگران سرمشق باشند و براي يکديگر زن و شوهر بايد کانون و چشمه محبت و صميميتي حقيقي گردند.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
ده راه جلوگيري از پيري زود رس
چگونه جذاب باشیم ؟
چگونه مهره مار داشته باشيم
چگونه عشق را در زندگي حفظ كنيم
خالي بندي چگونه بوجود آمد
چگونه ميوانيد زندگي خود را متحول كنيد
چگونه با لباسهاي مختلف طلا استفاده كنيم
جالب ترین های مهریه و طلاق در ایران
دليل طلاق.............
*دوست دارید بدانید خالی بندی چگونه بوجود آمد؟!!
اینکه زاده آسیایی رو میگن ، جبر جغرافیایی ...
۲۰-۳-۱۳۸۸ ۰۹:۴۰ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Question قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال 2016 زندگی کن 0 814 ۱۱-۱۲-۱۳۹۴ ۰۴:۳۶ عصر
آخرین ارسال: زندگی کن
Thumbs Up اندر حکایت دهه شصتی ها و دهه هفتادی ها زندگی کن 0 948 ۱۵-۷-۱۳۹۴ ۱۰:۴۱ صبح
آخرین ارسال: زندگی کن
Shocked لو رفتن همسر اول علی دایی زندگی کن 0 1,491 ۱۹-۵-۱۳۹۴ ۰۸:۴۱ صبح
آخرین ارسال: زندگی کن
Lightbulb نگاهی به اثرات منفی امواج گوشی های همراه در بدن انسان زندگی کن 0 946 ۶-۵-۱۳۹۴ ۱۲:۴۸ عصر
آخرین ارسال: زندگی کن
Tongue آمریکا چهارشنبه به ایران حمله میکند زندگی کن 0 937 ۱۴-۳-۱۳۹۴ ۰۷:۱۱ عصر
آخرین ارسال: زندگی کن


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان