درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۲۵-۷-۱۳۹۷, ۱۲:۵۵ صبحارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
جاذبه های تهران
نویسنده پیام
کاربر 2 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 345
تاریخ عضویت: ۲۰ خرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 10
سپاس ها 0
سپاس شده 100 بار در 3 ارسال
ارسال: #1
جاذبه های تهران

سلام.قصد دارم همه جاذبه های گردشگری،تاریخی،طبیعی،و غیره تو تهران رو معرفی کنمکاخ ها و عمارات
کاخ سلطنت آباد
این کاخ در سال 1305 قمری به فرمان ناصرالدین شاه در جلکه شرقی قریه رستم آباد ساخته شد معماری و سبک ساختمان کاخ و تزئینان گچ بری ان معرف هنر دوره قاجاریه است و گویی زریتی که نشانه کاخ سلطنتی است . بر فراز بلندترین نقطه شیروانی بام جای داده شده است
عمارت عثمانی و پل رومی
در قرن نوزدهم یکی از سفیران دولت عثمانی در محلیدر منطقه الهیه تهران باغ و عمارتی ساخت که همچنان به دولت ترکیه تعلق دارد با توجه به پیشینه تاریخی دولت عثمانی که جانشین امپراتوری روم شرقی شد . نام روسی ( همانند لقب مولانا جلال الدین محمد بلخی ) روی پلی کوچک در این محل باقی مانده است .
عمارت دارالفنون
سنگ بنای این ساختمان به فرمان امیرکبیر در شمال ارگ سلطنتی نهاد شد نقشه آن کار میرزا رضای مهندس است که در زمان عباس میرزا ولیعهد فتحلیشاه برای تحصیل به انگلیس رفته بود . چهار طرف حیاط مدرسه را پنجاه اتاق احاطه کرده و در برابر آنها ایوانی گسترده است .نخستین در ورودی مدرسه به سوی خیابان ارگ بود و در کنونی که در خیابان ناصرخسرو است بعدها ساخته شد .
عمارت مدرسه مروی ( فخریه )
مدرسه مروی از بناهای قرن سیزدهم هجری قمری است که شامل جلوخان ، سردربند ، صحن وسیع ، حجره ها و چندین ایوان مزین به کاشی کاری خشتی است . بانی مدرسه شخصی به نام فخرالدوله بود که در آن زمان به دستور فتحعلیشاه قاجار حاکم رو شد از این رو بنای یاد شده فخریه خوانده می شود و به مدرسه مروی نیز معروف است .
کاخ بهارستان ( مجلس شورای ملی )
این بنا در قرن 13 هجری قمری به همت میرزا حسین خان سپهسالار صدر اعظم ساخته شده و پس از مشروطیت به مجلس شورای ملی ایران واگذار گردید . تالار و سالن های این بنا به طرز زیبا و موزونی تزیی شده و یکی از نمونه های با ارزش سبک معماری ایران در قرن سیزدهم است .


حوض خانه باغ قدیم نگارستان
این بنا در باغ نگارستان است و در عهد فتحعلیشاه و محمد شاه قاجار به شکل هشت گوش ، با شاه نشینهای سبک زندیه ساخته و مزین به گچ بری های عالی است . اکنون این بنا محل موزه های هنرهای ملی است .
عمارت باغ فردوس
این عمارت در باغ گسترده و پر درختی قرار دارد که توسط معیرالممالک ساخته شده است . این بنا در قرن 12 ه.ق ساخته شد و به سبب زیبایی و سرسبزی که داشت . به باغ فردوس معروف شد . محل این عمارت در تجریش است .
کاخ گلستان
این کاخ شامل مجموعه کاخهایی است که در اطراف باغی به نام گلستان قرار گرفته اند . مجموعه کاخهای ضلع شمالی باغ گلستان شمال تالار ، موزه ، سر سرای ورودی ، تالار آیینه ، تالار برلیان ، تالار بلور و تالار عاج است که تالار بلور پیش از دیگر قسمتهای کاخ احداث شد . تخت طاووس از آثار مشهور ارگ سلطنتی تهران است و معروف است که نادر شاه در سال 1739 آن را از هند به غنیمت آورد . در زمان شاه عباس صفوی چهار باغ و عمارت ایوانی ساوه و چنارستانی در محل کنون کاخ گلستان و اطراف آن احداث شد تا این که کریم خان زند در همین ناحیه اقدام به پی ریزی ساختمان ارگ و حصار و برجهای آن کرد .و تنها بخش بباقی مانده از ارگ تاریخی تهران و در حقيقت قلب اين ارگ قدیمی است. اين مجموعه علاوه بر برخورداری از معماری جالب و تزئينات چشم گير معماری , اشياء و آثار نفيس و منحصر به فردی را در خود جای داده است.
مجموعه كاخ گلستان در زمان قاجار و پهلوی دو روند كاملا متفاوت را پشت سر گذاشته است. دورة اول دورة وحدت و استمرار در معماری بناها،‌ و دوره ي دوم دورة تخريب و انهدام بناها می باشد
شمس العماره
ناصرالدین شاه در سال 1284 فرمان ساختم قصر شمس العماره را به معیرالممالک داد . این کاخ که در انتهای گلستان و درشرق عمارت دیوان خانه قرار دارد عمارتی رفیع و بلند است با دو برج که از سمت خارج قصر یعنی طرف بازار منظره ای بسیار جالب دارد . معماری این بنا ترکیبی از معماری ایرانی و اروپایی است .

کاخ سرخه حصار ( یاقوت )
کاخ سرخه حصار که به نام کاخ یاقوت هم خوانده می شود از ساختمانهایی که در اواخر قرن 13 و در زمان ناصرالدین شاه ( 1302 و 1303 هجری قمری ) در محل سرخه حصار ساخته شد . این کاخ سلطنتی شامل دو دستگاه عمارت به نام کوشک بیرونی و حرم خانه و در مجموع در حدود دویست اتاق داشت .
کاخ و پادگان عشرت آباد
قصر عشرت آباد در سال 1219 به دستور ناصرالدین شاه در محل عشرت آباد در شمال شرقی تهران و بیرون دروازه شمیران ساخته شد ساختمان تهران و بیرون دروازه شمیران ساخته شد . ساختمان کلاه فرنگی پادگان عشرت آباد که در زمان قاجار ساخته شد به صورت برجی زیبا و چهار طبقه است که دارای نمادهایی موزون است . پوشش سخت طبقه آخرین آن شیروانی است و طبقه سوم آن دارای شاه نشین آیینه کاری و مقرنس می باشد .
کاخ صاحب قرانیه
از کاخهاي دوره ناصري . محمدشاه غازي پدر ناصرالدينشاه در قلعه محمديه درگذشت . اين قلعه که کاخ ييلاقي محمدشاه بشمار ميرفت ، کنارجاده اوين ، بفاصله دويست قدم در شمال غربي باغ فردوس واقع بود و تا چند سال پيشهنوز ديوارهاي نيمه خراب اطاقهاي آن باقي بود ولي امروز غير از آثار خندقهاي آنچيزي بجا نيست .
ناصرالدين شاه پس از مرگ پدر و آمدن به تهران چون ازانجام مراسمعزاداري و تاجگذاري فراغت يافت يکروز، هنگامي که ميخواستند وسائل رفتن وي را بهييلاق فراهم کنند «ايشيک آقاسي » را که رئيس تشريفات بشمار ميرفت احضار کرد و گفتمن امسال از رفتن به ييلاق صرف نظر ميکنم ، قلعه محمديه گذشته از آنکه جائي گرم وکم آب است ، مرا به ياد پدر تاجدار مرحومم مياندازد، دستورده اطراف تهران را بازديدکنند، ببينند کجا بيشتر خوش آب و هوا و در تابستان خنکتر و باصفاتر است . «ايشيکآقاسي » پس از مدتي جستجو به عرض رسانيد که هيچ جارا در ميان ييلاقات تهران بهتر ومناسبتر از نياوران نيافته است . روز بعد ناصرالدين شاه شخصاً به بازديدجائي که «ايشيک آقاسي » برگزيده بود رفت . او نيز آنجا را پسنديد و دستور داد يک کاخ بزرگييلاقي ، براي شخص شاه و چندين دستگاه عمارت چند اطاقه براي اندرون بنا کنند و اسمآن را نيز خودش «صاحبقرانيه » نهاد.
از آن پس صاحبقرانيه رسماً کاخ ييلاقيناصرالدين شاه شد... ناصرالدين شاه از اواسط بهار هرچند روزي را در يکي از باغهايسلطنتي بسر ميبرد، ابتدا به باغ شاه ميرفت ،و پس از آن سري به عشرت آباد ميزد، وروزي چند در قصر قاجار و سپس در سلطنت آباد اقامت ميکرد، و آنگاه به صاحبقرانيهميرفت ، و در حدود يک ماه و گاهي اوقات دو ماه آنجا ميماند و ميگفت : «اقامت درهيچکدام از اين قصرها و باغها مثل صاحبقرانيه به دلم نمي چسبد.»
ناصرالدين شاهحق داشت ، هيچکدام از اين قصرها که امروز از برخي از آنها اثري نيز باقي نماندهبزيبايي و کمال صاحبقرانيه نبودصاحبقرانيه هنوز هم با آنکه بيش از شصت سال ازآغازساختمان آن ميگذرد همان طراوت و زيبائي روزهاي اول را دارد، هنوز هم وقتي شخصبه تماشاي آن ميرود جلال وشکوه سلطنتهاي افسانه اي را بخاطر مي آورد، هنوز هم درتالار آئينه بزرگ آن ، در تالار جهان نما نقش مجالس عشرت و سلام هاي رسمي و غيررسمي و شرفيابيهاي پر تشريفات دوران سلطنت ناصرالدين شاه انعکاس دارد.
بر رويهمکاخ عظيم صاحبقرانيه از دو قسمت تشکيل شده : کاخ بزرگ و اندرون . کاخ بزرگ عبارتاست از يک تالار آئينه و چندين اطاق دو طبقه ، و اندرون در حال حاضر عبارت است ازپانزده دستگاه عمارت مجزاي سه اطاقه . در وسط کاخ ، تالار بزرگ آئينه واقع است ، يکپنجره بزرگ اين تالار، به جانب جنوب شهر تهران باز ميشود و پنجره شمالي به سوي کوهالبرزنگاه ميکند; و در دو طرف آن ، دو در بزرگ منبت کاري ،به دو راهرو وسيع بازميشود.
در تهران ، در کاخ گلستان و در مجلس و در بسياري از قصورسلطنتي تالارآئينه وجود دارد، اما مسلماً هيچيک از اينها به بزرگي و زيبائي و عظمت تالار جهاننماي صاحبقرانيه نيست . تالار جهان نما گوئي از در و ديوارش نور ميبارد، مثل ايناست که آئينه هاي آن را از نور ساخته اند. از سقف آن نيز نور مي بارد و شب کهچهلچراغهاي گرانبهاي آن را نيز روشن کنند ديدگان بيننده را خيره ميسازد. تالار جهاننما بر خلاف بقيه اطاقها و زيرزمينهاي صاحبقرانيه که همه پر از تابلوهاي زيبايقيمتي و مبلهاي عالي است تقريباً هيچ گونه زينتي ندارد، چه جلوه طبيعي و جلال خودتالار چنان است که هر گونه زينتي را بي رونق ميگرداند.
چنانکه گفتيم درهاي شرق وغرب تالار به راهروهائي وسيع بازميشود. در دو طرف اين راهروها اطاقهاي کوچک و بزرگيقرار دارد که در زمان قديم درباريان و همراهان شاه در آن منزل ميکردند، اما امروزهمه به سبک جديد «مبله » شده و براي پذيرائي همراهان مهمانان عزيزي که در آنجا ازايشان پذيرائي ميشود اختصاص يافته است .
کاخ صاحبقرانيه تا سال 1318 به صورتنخستين باقي بود. در اين سال رضاشاه دستور داد که کاخ صاحبقرانيه را به صورت يک قصرجديد آبرومند درآورند. هشت ماه تمام شب و روز گروهي مهندس و نجار و نقاش و سيمکش بهکار مشغول بودند. اطاقهاي کوچک کاخ صاحبقرانيه همه به صورت جديدترين اطاقها آرايشيافته لوازم آن نظير چيزهائي است که در کاخهاي افسانه اي توان يافت .
بعد ازتالار جهان نما زيباترين اطاقهاي کاخ اطاق خواب بزرگ آن است . ظاهراً در اين اطاقهيچ چيز فوقالعاده که نظير آن را در جاي ديگر يافت نشود وجود ندارد. در اين اطاقيکي از شاهکارهاي کمال الملک ; تصوير يک زن برهنه ، که کمال الملک آن را از روي يکتابلوي ايتاليائي کشيده ديده ميشود. در اطاق سفره خانه کاخ تابلوي ديگري نيز هست کهنقاشي به نام «مهدي » از مراسم جشن آش پزان ناصرالدين شاه کشيده .
«آش پزان » ازجشنهاي دلپذير بوده و ناصرالدين شاه به برگزاري آن علاقه بسيار داشته است . اين جشنهميشه پس از بازگشت شاه از پشت کوه در سرخ حصار برپا ميشده است . روبروي تابلوئي که «مهدي » از مراسم آشپزان ناصرالدين شاه کشيده ،تابلوي کوچک ديگري نصب است که اگرخطوط زير آن را نخوانيد و راهنما درباره آن توضيحي ندهد تصور ميکنيديکي از نقاشانمعروف کشيده اما اين تابلو آب و رنگ نيست بلکه يک تابلوي پارچه اي است که در ليوناز ابريشم لشته نشا بافته شده ، اما چنان تار و پود آن ظريف و بافت آن عالي است کهتقريباً کوچکترين تفاوتي با نقاشي آب و رنگ ندارد.
چنانکه گفتيم کاخ صاحبقرانيهغير از قسمت اصلي که از تالار جهان نما و اطاقهاي استراحت تشکيل ميشود چندين دستگاهعمارت کوچک نيز دارد که در مسافرت هاي شاهانه ، از همراهان ميهمان اصلي در آنجاپذيرائي ميشود. اين عمارت ها که هر يک سه اطاق و يک حمام دارد در زمان سلطنتناصرالدين شاه مخصوص زنان او بوده و در عهد وي عده اين عمارات به پنجاه دستگاهميرسيده ليکن در زمان شاه فقيد براي آنکه بر وسعت و زيبائي باغ صاحبقرانيه بيفزايندعده اي از آنها را که رو به ويراني ميرفت خراب کردند، و امروز بيش از 15 دستگاهآنها به اضافه عمارت خوابگاه باقي نمانده است .
قسمت تحتاني کاخ مرکب از زيرزمينهائي است که درست مثل اطاقهاي طبقه فوقاني ساخته شده است . زير تالار جهان نمازير زمين بزرگي است که سفره خانه بزرگ کاخ بشمار ميرفته و ناصرالدين شاه هميشهناهار را در آنجا ميخورده است

کاخ مرمر
این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی ساخته شد و احداث آن از 1313 تا 1316 به درازا کشید . معماری آن آینده ای از سبکهای شرقی و غربی است . کاخ مرمر از سال 1355 تا 1359 موزه بود . استادان و هنرمندان مانند حسین لرزاده ( معمار ) استاد یزدی ( کاشی کار ) محمد حسین صنیع خاتم و حسین طاهرزاده در ساختن آن همکاری کرده اند .
تخت مرمر یا « تخت سلیمان » به شکل یک سکوی دیواره دار بلند با شصت و پنج قطعه مرمر بزرگ و کوچک ساخته شده و در وسط ایوان کاخ مستقر گردید . تخت مرمر در سه سال اول سلطنت کریم خان زند در سالهای 1163 تا 1165 هجری قمری بنا شد . تخت مرمر کنونی که در وسط ایوان اصلی کاخ قرار دارد در سال 1220 هجری قمری به دستور فتحعلیشاه قاجار ساخته شده است .

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
معرفی گردشگاه ها، کافه ها و رستوران های تهران
آشنایی با جاذبه‌های گردشگری بندر دیر - بوشهر
امامزاده های نزدیك تهران
گشتی در باغ وحش تهران ( قسمت دوم )
گشتی در باغ وحش تهران ( قسمت اول )
تهران؛ قلب تپنده موزه‌های ایران
افجه روستایی زیبا در تهران!
برگ جهان روستایی زیبا و دیدنی در تهران!
جاذبه های تاریخی ایلام
گشت و گذاری در پایتخت ایران ، تهران
" صدام بزن...صداي تو نشانه ي محبته... "
" نگام بكن...نگاه تو يه آسمون صداقته... "
" دعام بکن دعاي تو نجات من از اين غمه... "
" از اين همه در بدری...از اين سکوت مبهمه "
۲۱-۳-۱۳۸۸ ۱۱:۱۰ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 2 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 345
تاریخ عضویت: ۲۰ خرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 10
سپاس ها 0
سپاس شده 100 بار در 3 ارسال
ارسال: #2
RE: جاذبه های تهران

قلعه ها و برجها
قلعه ایرج
قلعه ایرج در شمال شرقی ورامین نزدیک دهکده جعفرآباد است این قلعه یکی از بزرگترین قلعه های ایران به حساب می آید این قلعه به شکل مستطیل است و ساختمان آن با خشت و گل ساخته شده است . ابعاد این قلعه بزرگ خشتی در حدود ۱۴۴۰ در ۱۲۸۰ متر است.امروزه از چهار دروازه آن، تنها دروازه اصلی باقی مانده است.به باور برخی، قلعه ایرج همان دژ وارنا است که در « وندیداد » نام آن آمده‌است.
قلعه طبرک و بارو و حصار قدیم
این بار و حصار شهر ، از آثار بر جای مانده دوران خلفای عباسی و مهمترین آثار اسلامی ری است که شامل یک رشته دیوارهای خشتی و سنگی است . داخل حصار بنایی به نام طبرک وجود داشت که به دستور طغرل سلجوقی منهدم شد . در بالای کوه نقشی از بهرام گور بود که بعدها در دوران قاجاریه صورت فتحعلیشاه را به جای آن تراشیدند . قلعه طَبَرَک دژی تاریخی در شهر ری است. این قلعه بر فراز کوهی نزدیک شهر ری بر جانب راست رونده بخراسان که از جانب چپ وی کوه بزرگ ری واقع است . این دژ به خرابه ری پیوسته‌است که آن را سلطان طغرل بن ارسلان بن طغرل بن محمدبن ملکشاه بن ارسلان بن داودبن سلجوقی سال ۵۸۸ ه. ق. خراب کرد. این بارو و حصار شهر آثار بر جای مانده از دوران خلفای عباسی و مهم‌ترین آثار اسلامی ری است که شامل یک رشته دیوارهای خشتی و سنگی است. داخل حصار بقایی به نام قلعه طبرک وجود داشت که به دستور طغرل سلجوقی منهدم شد. در بالای کوه نقشی از بهرام گور بود که بعدها در دوران قاجاریه صورت فتح‌علی‌شاه را به جای آن تراشیدند.این قلعه در حال حاضر تخریب شده و امروز، به دلیل وجود برج نقاره‌خانه بر فراز آن، به کوه نقاره‌خانه معروف است
برج نقاره خانه
بقایای برج آجری نقاره خانه که دارای هشت ترک است . بر فراز کوهی در شهر ری به همین نام باقی است . این برج از بناهای عهد سلجوقی است و پژوهش ها و کاوشهای علمی نشان داده اند که محل برج نقاره خانه آرامگاه یکی از شهر یاران سلجوقی بوده است . اين برج در حدود يک هزار سال پيش به دست شخصي به نام « بزرگ اميد » جهت استفادهشخصي ساخته شد. به گفته برخي پژوهشگران‌ ممکن است اين مکان مقبره يکي از شاهانسلجوقي باشد.
برج نقاره خانه از نظر قدمت متعلق به دوره سلجوقيان (حدود 800 سالپيش )است و در واقع اين برج از بناهاي عهد سلجوقي محسوب مي شود و پژوهش ها وکاوشهاي علمي نشان داده است که محل برج ، نقاره خانه آرامگاه يکي از شهرياران سلجوقيبوده است .
اين برج در دامنه کوه طبرک برج نقاره خانه به صورت هشت ضلعي ساختهشده و داراي سردابي است که توسط راهرويي که در بيرون تعبيه شده به زير برج راهدارد.
اين برج آجري که ارتفاع آن به سه متر مي‌رسد، داراي ساختاري متشکل ازلاشه سنگ و گچ است و نماي آن تزيينات آجرکاري به همراه قوس هاي جناغي تزييني دارد.
اين برج داراي هشت ترک است که سبب زيبايي و استحکام آن شده است‌. مردم محلي برجنقاره خانه را به نام برج يزيد نيز مي‌شناسند.
شهرستان ري با مساحت دو هزار و 293 کيلومتر مربع در دشت وسيعي در جنوب تهران قرار دارد و داراي 28 قلعه، هشتکاروانسرا، 21 خانه و عمارت قديمي، 31 تپه و محوطه باستاني ، شش مسجدقديمي ، 47بقعه و آرامگاه ، پنج حمام تاريخي و 29 اثر تاريخي، است.
بقایای مرکز شهر سلجوقیان
در پایین نقارخانه شهر ری ، آثاری از یک شهر برجای مانده از دوران سلجوقیان به چشم می خورد بقایای این شهر به صورت ویرانه ای است که برج و بارویی مخروبه روی آن قرار گرفته است . در قسمت بالایی برج و باروی شهر سلجوقیان ، روی کوه نقاره خانه ، برج نقاره خانه قرار دارد که آن هم متعلق به دوران سلجوقیان است .
برج طغرل
برج طغرل در شهر ری ، بنایی است که بلندی آن در حدود 20 متر است . بدنه این برج ترک ترک است . این برج در میان محوطه ای قرار دارد که به احتمال قوی مدفن طغرل اول پادشاه سلجوقی است . اکنون این برج قدیمی که از بناهای نیمه اول قرن پنجم هجری است به صورت یک بنای تازه در آمده است . لوح سنگ مرمر سر در برج به یادگار مرمت بنا نصب شده است .
زندان هارون
بنای تاریخی زندان هارون که ده کیلومتری جاده تهران به خراسان در دامنه کوههای مسگر آباد واقع است از سنگهای نامنظم سیاه رنگ یا ملاط گچ و تاق آجری ساخته شده است ( اتاق آجری این بنا از بین رفته است ) این بنای شگفت که در قرن چهارم هجری ساخته شده به دوران آن بدیه مربوط است .
تپه گبری
در شمال شرقی امین آباد و در یک کیلومتری جنوب شرقی بقعه ، تپه ای قرار دارد که به نام تپه کبری مشهور است . بر بالای تپه آثار برج سنگی و گچ بزرگی از دوران دیلمیان باقی مانده که به احتمال قوی مقبره مرداویچ زیارگیلی از سرداران معروف آن زیار ( دیلمی ) است .
برج علاء الدین
برج آجری علاءالدین با ارتفاع 17 متر در فاصله ای اندک در شمال مسجد جامع ورامین قرار دارد و شامل دو قسمت است : قسمت اول با بدن های مدور به ارتفاع 12 متر که بخش اصلی بنا را تشکیل می دهد . قسمت دوم شامل گنبدی مخروطی شکل و بزرگ به ارتفاع 45 متر است که روی قسمت اول قرار دارد .
تاریخ بنای برج سال 680 ه.ق است و برخی آنرا مقبره سلطان علاء الدین خوارزم شاه می دانند . سبک ساختمان برج ترکیبی از معماری زمان مغول و دوره آق قویونلو و قزیونلو است .
" صدام بزن...صداي تو نشانه ي محبته... "
" نگام بكن...نگاه تو يه آسمون صداقته... "
" دعام بکن دعاي تو نجات من از اين غمه... "
" از اين همه در بدری...از اين سکوت مبهمه "
۲۱-۳-۱۳۸۸ ۱۱:۱۱ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 2 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 345
تاریخ عضویت: ۲۰ خرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 10
سپاس ها 0
سپاس شده 100 بار در 3 ارسال
ارسال: #3
RE: جاذبه های تهران

بازارها
بازار تهران
بازار اصلی تهران که در زمان فتحعلیشاه قاجار شکل گرفت . امروز مجموعه ایست از دالانها و کوچه های تو در تو با ردیف دکانها و راسته مغازه هایی که گویی تمامی ندارد . گرچه از چند دهه قبل مراکز تجاری تازه ای در جاهای دیگر تهران شکل گرفته است ولی بازار تهران همچنان از مراکز اصلی داد و ستد تجاری این شهر و حتی کشور به شمار می آید .
دو چهار سوق عمده به نام های چهار سوق بزرگ و چهار سوق کوچک ، بازارهای تهران را به هم پیوند می دهد که عمده ترین آنها عبارتند از :

بازار بین الحرمین
این بازار بین مسجد امام خمینی ( شاه ) و مسجد جامع واقع شده و در زمان محمد شاه ساخته شده است بازار بین الحرمین عرضه کننده نوشت افزار ، کاغذ و مقواست

بازار تجریش
گرچه از نظر معماری از کیفیت والایی برخوردار نیست . به سبب موقعیت جغرافیایی – فرهنگی به عنوان مرکز خرید روستاهای اطراف تجریش که زمانی طجرشت خوانده می شد و نیز برآوردن نیازهای ساکنان شمال تهران ، تنوعی در کالاها و مغازه های آن وجود دارد که در کمتر بازار دیگری به چشم می خورد مانند همه بازارهای سنتی در برگیرنده مساجد و تکایایی هم هست . خود میدان تجریش مجموعه ای است ناهماهنگ از مراکز تجاری ، اداری ، مسکونی که به علل و عوامل متعدد ، در نیم قرن گذشته دست نخورده است و از میدانگاه منطقه ای ییلاقی در حومه تهران به مرکز پررفت و آمد شامل مبدا خطوط تاکسیرانی ، اتوبوسرانی ، مینی بوسرانی و غیره تبدیل شده و به جای قرار داشتن در انتهای جاده ای که از شهر به کوهپایه می رسید . اکنون گذرگاه پر رفت و آمدی است که شباهت چندانی به مکان ییلاقی ندارد .

بازار امیر
این بازار به همت و دستور میرزا تقی خان امیرکبیر در قرن سیزدهم هجری قمری پس از پایتختی تهران ساخته شد .
" صدام بزن...صداي تو نشانه ي محبته... "
" نگام بكن...نگاه تو يه آسمون صداقته... "
" دعام بکن دعاي تو نجات من از اين غمه... "
" از اين همه در بدری...از اين سکوت مبهمه "
۲۱-۳-۱۳۸۸ ۱۱:۱۲ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 2 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 345
تاریخ عضویت: ۲۰ خرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 10
سپاس ها 0
سپاس شده 100 بار در 3 ارسال
ارسال: #4
RE: جاذبه های تهران

موزه ها
موزه ایران باستان
موزه ایران باستان با زیربنای 2744 مترمربع نخستین موزه ملی ایران و موزه مادر است و همزمان با مجموعه کاخ دادگستری شهربانی ، وزارت امور خارجه ، وزارت جنگ و سر در باغ ملی بنا شد . ساخت این بنا زیر نظر آندره گودار در سال 1314 ه.ش آغاز شد و در سال 1316 گشایش یافت و مورد بهره برداری قرار گرفت . در طبقه اول این موزه آثار پیش از تاریخ و تمدن و هنر ایرانی از هزاره ششم پیش از میلاد و نیز کتیبه های سنگی ، آثار سفالی ، زیلوها و لوح های گلی ، نقوش برجسته ، مجسمه های فلزی و سنگی ، تابوتهای سفالی و سفال لعاب دار ، یادگار عهد هخامنشیان ، پارتها ، اشکانیان ، سلوکیها و ساسانیان به نمایش گذاشته شده است . از مشهورترین آثار این بخش ، پلکان تخت جمشید ، مجسمه سردار اشکانی ، جام طلایی هخامنشی و قطعه ای سرامیک از کاخ آپادانای شوش با نقش سرباز پارتی است .
طبقه دوم موزه به آثار دوره اسلامی اختصاص دارد و در آن آثار هنری ، نسخه های خطی ، سکه های دوره های مختلف ، نقاشی و قطعاتی پارچه و فرش بازمانده و از دورترین اعصار حفظ می شود .
این موزه دارای تاسیسات جنبی شامل تالار سخنرانی ، تالار نمایش ، کتابخانه و ... است .
این موزه در خیابان امام خمینی – ابتدای خیابان 30 تیر واقع می باشد .
تیمچه قیصریه
تیمچه در اواسط قرن سیزدهم هجری قمری در زمان قاجاریه ساخته شده است . این بنای معروف در بازار تهران و پس از بنای چهار سوق بزرگ واقع شده است .
تیمچه مهدیه
این بنا در اواسط قرن سیزدهم هجری قمری ساخته شده است .
چهارسوق بزرگ
چهار سوق بزرگ ، یکی از قدیمی ترین بناهای تهران است که در بازار اصلی شهر تهران و در اواسط قرن سیزدهم هجری قمری پس از انتخاب این شهر به پایتختی ایران ، ساخته شد .
تیمچه امین اقدس
این بنا در قرن سیزدهم هجری قمری ، در عهد ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد و به نام امین ( امینه ) اقدس ، یکی از همسران معروف ناصرالدین شاه موسوم شد . بنای یاد شده در بازار تهران ، پس از چهار سوق قرار دارد .

تیمچه صدراعظم
این تیمچه در قرن سیزدهم هجری قمری به همت میرزا علی خان اتابک ، صدراعظم ایران ساخته شد .
تیمچه کتاب فروشان
ساختمان تیمچه کتاب فروشان ، متعلق به قرن سیزدهم هجری قمری است .
تیمچه علاء الدوله
این بنا در میانه قرن سیزدهم هجری قمری به وسیله شخصی به نام علاء الدوله ساخته شده است و از ویژگی های معماری تیمچه های بازاری ایران برخوردار است .
موزه پرفسور حسابی
اندک زمانی پس از مرگ دکتر حسابی ، ریاضیدان مشهور دنیای علم در سال 1372 خانه او تبدیل به موزه ای شد که در آن وسایل شخصی ، مدارک علمی و تحصیلی ، نشانها و تقدیر نامه ها و عکسهای قدیمی و متن نطقها و نوشته ها ، از جمله تحقیقات مربوط به بی نهایت بودن ذرات در آن به نمایش گذاشته شده است . این موزه در خیابان تجریش – خیابان مقصودبیک واقع می باشد .
موزه جواهرات ملی
پیشینه جواهرات ملی ایران به عصر صفویه بر می گردد که پایه گنجینه دولت یعنی مجموعه ای جدا از اموال شخصی پادشاه گذاشته شد و کارشناسایی مأمور خرید ارزیابی و حفظ در و گوهرها و تزئینات کمیابی شدند که گاه شهرت جهانی داشت . پس از مرگ نادر این مجموعه در دویست و پنجاه سال گذشته تغییر چندانی نکرده و از گنجینه هایی است که در عین پربها بودن نمی توان قیمتی برای آن قائل شد . این موزه در خیابان فردوسی – روبروی سفارت آلمان واقع می باشد .
تماشاگه پول
اولین گنجینه تخصصی و دائمی شکه و اسکناس در ایران به تاریخ هفدهم تیرماه سال 1376 در سالگشت هجرت رسول اکرم ( ص ) به همت اداره موزه های بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی افتتاح گردید . این مجموعه که شامل 1400 سکه و 750 قطعه اسکناس و تعداد تقریبی 200 قطعه اشیاء موزه ای غیر از سکه و اسکناس می باشد . در محوطه ای با وسعت حدود 2000 مترمربع به نمایش گذاشته شده و ضمن ارائه بخش قابل توجهی از سکه ها و اسکناس های ایران ، گوشه هایی از تاریخ این سرزمین را نیز به نمایش می گذارد .
بخش های تشکیل دهنده تماشاگه پول عبارتند از :
الف)بخش ماقبل پول
ب)سالن های مربوط به تاریخ سکه
ج ) سالن های مربوط به تاریخ اسکناس
در اردیبهشت ماه 1378 بخش جدیدی در سالن اصلی نمایش با موضوع سکه و اسکناس کشورهای مختلف با اطلاع رسانی عمومی شامل پرچم ، نقشه ، اطلاعات پولی و ارزشی و واحدپول آن کشوردارد.
تماشاگه پول علاوه بر سالن های نمایش از بخش های جنبی دیگر نیز تشکیل شده است که به اختصار عبارتند از : کتابخانه تخصصی ، بانک اطلاعات نگارخانه تماشاگه پول ، تماشاخانه یا سالن اجتماعات تماشاگه پول ، نمایشگاه های متفرقه تماشاگه پول ، بخش کتابفروشی و چایخانه. این مرکز در خیابان ولیعصر – بلوار میرداماد قرار دارد .
تماشاگه تاریخ
آثار به نمایش گذاشته شده در این گنجینه به تاریخ معاصر ایران ( 200 سال اخیر ) اختصاص دارد و شامل ظروف وسایل شخصی ناصرالدین شاه تابلوهای کمال الملک و ... است .
این موزه در خیابان ولیعصر – بالاتر از بلوار میرداماد – جنب خیابان قبادیان واقع است .
موزه آثار صنعتی
موزه آثار صنعتی که تحت پوشش سازمان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران می باشد . آثار نقاشی و مجسمه علی اکبر صنعتی را جهت بازدید علاقمندان به نمایش گذارده است .
موزه مجلس شورای اسلامی
این موزه آثار هنری و تاریخی از قبیل استاد خطی تاریخی و تابلوهای نقاشی را جهت بازدید عموم ارائه نموده است . این موزه در میدان بهارستان – جنب مدرسه شهید مطهری واقع می باشد .
موزه علوم
موزه علوم دانشکده علوم مستقر در دانشگاه تهران جانوارن آمپایه شده را ارائه کرده است .
موزه ملی ملک
موزه ملی ملک وابسته به آستان قدس رضوی ، آثار تاریخی و هنری از قبیل انواع قالی پشمی و ابریشمی مربوط به دوره قاجاریه ، سکه های طلا و نقره مربوط به دوره هخامنشی تا قاجاریه ، میز و صندلی چوبی و قلمدان و تابلوهایی از دوره صفویه تا قاجاریه ، تمبر ، کتاب و خط را به نمایش گذاشته است . این موزه در میدان امام خمینی – باغ ملی – جنب وزارت خارجه واقع می باشد .
" صدام بزن...صداي تو نشانه ي محبته... "
" نگام بكن...نگاه تو يه آسمون صداقته... "
" دعام بکن دعاي تو نجات من از اين غمه... "
" از اين همه در بدری...از اين سکوت مبهمه "
۲۱-۳-۱۳۸۸ ۱۱:۱۴ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 2 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 345
تاریخ عضویت: ۲۰ خرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 10
سپاس ها 0
سپاس شده 100 بار در 3 ارسال
ارسال: #5
RE: جاذبه های تهران

ادامه موزه ها
گنجینه فرهنگ و مردم
این موزه در سال 1347 شروع به جمع آوری نمونه هایی از لباس های محلی ایران داروها و کتب خطی نموده است . مکان این موزه واقع در چهارراه قصر ابتدای خیابان شهید بهشتی می باشد .

کاخ گنجینه اصلی نیاوران
آثار به جای مانده از دوران پهلوی مانند فرش های نفیس ظروف مجسمه و ... در این گنجینه به نمایش گذاشته شده است . این گنجینه در خیابان نیاوران میدان شهید باهنر کاخ نیاوران واقع می باشد .

گنجینه شهدا
در این گنجینه وسائل آثار شخصی و به جای مانده از شهدا و آثاری که مرتبط با فرهنگ ایثار و شهادت است به نمایش گذاشته شده است . محل این موزه درخیابان طالقانی جنب خیابان فرصت می باشد .

گنجینه علوم دانشگاه تهران
در این گنجینه جانوران تاکسیدرمی شده و گیاهان خشک نگهداری می شوند این گنجینه مخصوص دانش آموزان و دانشجویان است . این موزه در خیابان انقلاب اسلامی دانشگاه تهران واقع شده است .

گنجینه زمین شناسی
در این گنجینه انواع سنگواره ها به نمایش گذاشته شده است مکان استقرار این موزه در خیابان آزادی می باشد .

گنجینه سکه
سکه های ادوار مختلف در این گنجینه به نمایش گذاشته شده است این موزه در خیابان امام خمینی واقع شده است .

گنجینه 13 آبان
در این گنجینه آثار استاد صنعتی و مجسمه و طراحی به نمایش گذاشته شده است این موزه در خیابان امام خمینی واقع شده است .

گنجینه سینما
در این گنجینه عکس ها اسناد و وسایل و تجهیزات قدیمی سینما از شخصیت های سینمایی نظیر دوبلورها و فیلم سازان پشت صحنه فیلم های بزرگ پوسترها و .... به نمایش گذاشته شده است . مکان این موزه در خیابان لاله زار کوچه پیرنیا می باشد .

گنجینه خط و کتاب میرعماد
مجموعه ای از سیر خوشنویسی در ایران در این گنجینه به نمایش گذاشته شده است این موزه در خیابان ولی عصر قرار دارد

موزه پست
به موزه پست امروزی می توان عنوان تجدید حیات یک موزه داد . در مجموعه احیا شده موزه پست نمونه هایی از قدیمی ترین اوات تحریر و ارسال مرسولات پستی و چاپاری تلفن های اولیه ( مشهور به هندلی با مراکزی 20 و 30 شماره ای ) تلگرامهای مورس تمبرها و دیگر ابزار ارتباطات و مخابرات از کبوتر نامه بر تا ماهواره به نمایش گذاشته شده است . این موزه در خیابان امام خمینی سر در باغ ملی واقع می باشد .

گنجینه دوران اسلامی
این موزه در آثار ادوار مختلف اسلامی به نمایش گذاشته شده است در خیابان امام خمینی قرار دارد .

گنجینه ریاست جمهوری
هدایایی به ریاست جمهور تقدیم شده است در این گنجینه قرار دارد گنجینه ریاست جمهوری در خیابان فلسطین قرار دارد .

موزه نیروی هوایی
یکی از قدیمترین موزه ها موزه نیروی هوایی می باشد . این موزه در خیابان پیروزی خیابان پنجم نیرو هوایی واقع است .

گنجینه بهزاد
این موزه مربوط به آثار استاد حسین بهزاد میباشد آثار این هنرمند با دو سبک قدیم و جدید در این مکان به نمایش گذارده شده است . این موزه در خیابان زعفرانیه خیابان شهید طاهری کاخ سعدآباد واقع است .

موزه تاریخ طبیعی
حیوانات تاسیدرمی شده در این موزه به نمایش گذاشته شده است این موزه بغیر از جمعه ها باز می باشد . این موزه در میدان هفت تیر ابتدای خیابان قائم مقام فراهانی واقع است .

شهرک سینمایی
دسترسی به استودیوی شهرک مانند که بتوان صحنه های مربوط به خیابانها معابر و دیگر جاهای عمومی را برای کنترل دقیق بر حرکات اشخاص و تنظیم عناصر صحنه در آنها بازسازی کرد از لوازم اصلی صنعت سینماست . در محوطه ای 45000 متری در جاده مخصوص کرج که در سال 1359 آماده بهره برداری شد امکان بازسازی تهران در نیم قرن پیش و اماکنی بسیار قدیمی تر و حتی باستانی فراهم آمده است .


قهوه خانه های سنتی
قهوه خانه که نام چایخانه برای آنها صحیح تر به نظر می رسد حدود 400 سال قدمت دارد ابتدا محلی بود که صرفاٌ برای نوشیدن چای و خوردن ناهار و شام به وجود آمد معهذا بعدها اموری نظیر اطلاع رسانی نشر افکار و اخبار اجتماعی اقتصادی و حتی سیاسی و همچنین سرگرمی هایی نظیر مدیحه سرایی نقالی شاهنامه خوانی غزل خوانی سخنوری و مشاعره نیز در آن جایگاهی پیدا کردند .
جهت احیاء و بازسازی این کانونهای اجتماعی – فرهنگی از بین 370 قهوه خانه تهران تعدادی مناسب و آماده تبدیل تشخیص داده شد که در حال حاضر برخی از آنها با عنوان قهوه خانه سنتی شروع به کار نموده اند .
تعدادی از قهوه خانه های سنتی فعال فعلی که فضاهای مناسبی برای پر کردن اوقات فراقت به خصوص در ساعات پایانی شب می باشند و در آنها معماری ملی و اسلامی هنرهای ویژه قهوه خانه نظیر شاهنامه خوانی و نقالی و همچنین طبخ غذاهای سنتی و بومی به شکل مناسبی انجام می گیرد معرفی می شوند .

قهوه خانه آذری
این قهوه خانه که در سال 1327 در میدان راه آهن ابتدای خیابان ولیعصر شروع به فعالیت نموده است .
فضای مناسبی است که شامل بنای پوشیده و باغچه باز برای فصل های سرد و گرم می باشد .

قهوه خانه سنتی پارک شفق
این قهوه خانه در فضای باز پارک شفق در مساحت 1500 متر مربع احداث و دارای امکاناتی نظیر رستوران سنتی و محوطه اجرای پرده خوانی و نقالی است .

موزه آثار طبیعی و حیات وحش ایران
غنی ترین موزه تاریخ طبیعی ایران است این موزه نه تنها محلی سرگرم کننده برای تماشا و تفرج بلکه مرکز آموزشی جامع و کاملی هم هست . این موزه در خیابان دارآباد بعد از آجودانیه واقع می باشد .

قهوه خانه سنتی امیرکبیر
در پارک قیطریه به سبک معماری دوره قاجار و با زیربنای 250 متر مربع قهوه خانه ای متناسب و هماهنگ با معماری فرهنگسرای امیرکبیر طراحی شده است .
از مشتریان این قهوه خانه در اتاقهای مفروش و پشتی و روی زمین پذیرایی می شود لباس کارکنان از لباسهای عشایر بختیاری و عشایر قشقایی فارس اقتباس شده است .

قهوه خانه سنگلج
این قهوه خانه در زمینی به مساحت 400 متر مربع و زیربنای 300 مترمربع بازسازی شده است . قهوه خانه سنگلج در داخل پارک شهر واقع شده و در سال 1374 شروع به کار کرده است از مشتریان روی تختهای چوبی پذیرایی می شود و موسیقی سنتی شرایط دلپذیری بوجود آورده است .

قهوه خانه بی بی
این قهوه خانه با زیر بنای 210 متر مربع بازسازی شده و در شهرک قدس پونک باختری قرار دارد .

قهوه خانه عالی قاپو
این قهوه خانه در خیابان گاندی شمالی واقع شده در سال 1374 با زیربنای 450 متر مربع بازسازی شده است .
" صدام بزن...صداي تو نشانه ي محبته... "
" نگام بكن...نگاه تو يه آسمون صداقته... "
" دعام بکن دعاي تو نجات من از اين غمه... "
" از اين همه در بدری...از اين سکوت مبهمه "
۲۱-۳-۱۳۸۸ ۱۱:۱۷ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 2 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 345
تاریخ عضویت: ۲۰ خرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 10
سپاس ها 0
سپاس شده 100 بار در 3 ارسال
ارسال: #6
RE: جاذبه های تهران

میدانهای قدیمی


میدان بهارستان
بناهای قدیمی و مهمی مانند میدان و کاخ بهارستان در شهر تهران ، تداعی کننده حوادث و ماجراهای تعیین کننده تاریخ معاصر کشور است . کاخ بهارستان را که میرزا حسین خان سپه سالار بنیاد گذاشت . بعدها محل مجلس شورای ملی شد . این بنا تنها یادگار آن روزگار است که اینک در این میدان ، محل باغ نگارستان فتحعلیشاه قاجار بود که مدخل آن در جلوی میدان بهارستان و خود باغ نیز در شمال میدان بود . در سال 1284 ه.ق که شهر تهران را توسعه دادند . این باغ جزو شهر تهران شد .


میدان حسن آباد
میرزا یوسف آشتیانی صدر اعظم ناصرالدین شاه این میدان را که آخرین حد شمال غربی شهر تهران بود به نام پسرش میرزا حسن مستوفی الممالک بنا نهاد . در فاصله سالهای 1303 تا 1312 چهار ساختمان با اقتباس از پالادیو معمار معروف عصر رنسانس ایتالیا در چهار سوی آن بنا شده . کی از آنها تخریب و به جای آن در سال 1345 ساختمانی چند طبقه برای بانک ملی ساخته شد . اینک مرمت کل این میدان که سالهاست بحث آن ادامه دارد . در دستور کار قرار گرفته است آخرین تغییری که در ساختار میدان حسن آباد ایجاد شد تخریب فلکه وسط آن در جریان ساختن تونل مترو بود .


میدان اسب دوانی
این باغ از آثار دوره ناصرالدین شاه است . باغ شاه میدانی بود برای اسب دوانی که پیش از توسعه تهران ، خارج از شهر و در سمت غرب آن بود . فتحعلیشاه قاجار عمارتی در شمال میدان احداث کرد و محمد شاه هم عمارتی به آن اضافه کرد . در سال 1276 هجری قمری ناصرالدین شاه بنایی دیگر به آن افزود و میدان اسب دوانی را که اوایل هر بهار ، اسبها را به دور آن می دواندند . جلو آن ساخت این باغ تا زمان رضا شاه که درختهای آن را کندند و به میدان مشق افراد نظامی تبدیل شد باقی بود .


میدان ارگ
ارگ از میدانهای مهم دارالخلافه تهران بود که سابقه آن به دوره شاه طهماسب صفوی می رسید این میدان در گذشته بود و اطراف آن را خندق حفر کرده بودند و بیشتر بناهای سلطنتی در داخل آن قرار گرفته بود . نام این میدان از زمان فتحعلیشاه به یادگار مانده است . در زمان ناصرالدین شاه ، آن را به اسامی مختلف میدان شاه ، میدان توپخانه و باغ گلشن می نامیدند و اینک به همان نام قدیمی ارگ معروف است .


میدان محمدیه ( اعدام )
این محل از میدانهای قدیمی شهر تهران است که در روزگار گذشته در خارج از محدوده شهر بود و برای رسیدن به آن لازم بود از کوچه های کج و معوج و پیچ در پیچ بسیار گذشت . زیرا مانند امروز از طریق خیابان خیام راه مستقیمی که بتوان به وسیله آن به این میدان رسید ، وجود نداشت وجه تسمیه نام اعدام به این خاطر بود که محکومان را در وسط این میدان به دار مجازات می آویختند .
نام کنونی این میدان محمدیه است وجه تسمیه این نام شاید به خاطر دروازه ای می باشد که در زمان محمد شاه قاجار بین این میدان و آرامگاه سیدناصرالدین ساخته شده بود که به نام دروازه محمدیه یا دروازه غار قدیم خوانده می شد و اکنون نام آنرا بر این میدان گذاشته اند .


میدان امام خمینی
میدان توپخانه میدانی وسیع و بزرگ است که امروزه میدان امام خمینی نامیده می شود . این میدان بیش از این به نام میدان سپه نیز شهرت داشت در سال 1267 قمری که مصادف با ا وایل سلطنت ناصرالدین شاه بود به دستور میرزاتقی خان امیرکبیر صدراعظم و با نظارت محمدابراهیم هان وزیر نظام وقت تجدید بنا شد و نام آن را به طور رسمی میدان توپخانه نامیدند .
اینک در این میدان به جز بنایی قدیمی که روزی محل بانک شاهی بود و امروزه به بانک تجارت تغییر یافته بنای قدیمی دیگری باقی نمانده است .


سبزه میدان
این محل که در گذشته بسیار گسترده بود محل کشتار حیوانان و اعدام محکومان بود به گفته اعتماد السلطنه ، وجه تسمیه سبزه میدان این بود که زمان سلطنت زندیه و سپس در دوران قاجاریه در این محل که به ظاهر دشتی گسترده بود انواع سبزی ها را برای مصرف اهالی تهران کشت می کردند این میدان امروزه نیز به همین نام خوانده می شود .


میدان آزادی
این بنا در سال 1350 شمسی در غرب تهران و در ابتدای جاده مخصوص تهران – کرج در زمینی به وسعت 50 هزار مترمربع ساخته شد و هم زمان موزه ای نیز در داخل آن تأسیس شد این بنا در زمان محمدرضا پهلوی ساخته شد .
میدان آزادی با وسعتی حدود 000/15 مترمربع بزرگ ترین میدان در کشور و خاورمیانه است .
" صدام بزن...صداي تو نشانه ي محبته... "
" نگام بكن...نگاه تو يه آسمون صداقته... "
" دعام بکن دعاي تو نجات من از اين غمه... "
" از اين همه در بدری...از اين سکوت مبهمه "
۲۱-۳-۱۳۸۸ ۱۱:۲۷ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 2 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 345
تاریخ عضویت: ۲۰ خرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 10
سپاس ها 0
سپاس شده 100 بار در 3 ارسال
ارسال: #7
RE: جاذبه های تهران

پیستهای ورزشی
پیست شمشک
58 کیلومتری شمال شرق تهران و در 3600 متری سطح دریا قرار دارد . از امکانات آن می توان به سه تله اسکی بشقابی نام برد .
پیست توچال
از ایستگاه 5 تله کابین توچال آغاز می گردد و در ارتفاع 4000 متری از سطح دریا قرار دارد .
پیست خور
در جاده کرج – چالوس و ارتفاع 2800 تا 3000 متر از سطح دریا واقع شده است
پیست آبعلی
در جاده هزار ، 50 کیلومتری تهران واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا 800 متر می باشد . دارای امکانات آموزشی و مناسبترین پیست برای یاد گرفتن اسکی به شمار می آید .
پیست دیزین
در 60 کیلومتری تهران و در جاده چالوس واقع شده است و ارتفاع از سطح دریا 3800 متر می باشد .
پیست اسکی روی چمن دیزین
طول پیست 650 متر و با امکانهای آموزشی و اجاره لوازم اسکی روزهیا پنج شنبه و جمعه جهت استفاده عموم باز است .
اسکی روی آب
مجموعه ورزشی دریاچه سد کرج به سه بخش تقسیم می شود : بخش تربیت بدنی ، بخش نیروی هوایی و شرکت آب اسکی
" صدام بزن...صداي تو نشانه ي محبته... "
" نگام بكن...نگاه تو يه آسمون صداقته... "
" دعام بکن دعاي تو نجات من از اين غمه... "
" از اين همه در بدری...از اين سکوت مبهمه "
۲۱-۳-۱۳۸۸ ۱۱:۳۰ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 2 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 345
تاریخ عضویت: ۲۰ خرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 10
سپاس ها 0
سپاس شده 100 بار در 3 ارسال
ارسال: #8
RE: جاذبه های تهران

مجموعه فرهنگی ورزشی امام خمینی
در محوطه ای 220 هکتاری مشرف به سد لتیان ، در دامنه سر سبز و خرم در ارتفاعات جنوبی البرز و در منطقه لواسانات واقع است و بیشتر شکارگاه سلطنتی بود .
مجموعه ورزشی آزادی
این مجموعه ورزشی در حال حاضر بزرگترین مجموعه ورزشی شهر تهران می باشد که در جوار دهکده المپیک قرار دارد .
مجموعه ورزشی شهید شیرودی
یکی دیگر از مجموعه های ورزشی چند منظوره ، ورزشگاه شهید شیرودی است که در خیابان شهید مفتح تهران واقع است .
مجموعه ورزشی انقلاب
بزرگترین مجموعه ورزشی داخل تهران با 130 هکتار مساحت و امکان هایی بسیار متنوع و خوابگاهی 170 نفره مناسب مسابقات بین المللی و برگزاری اردوهای ورزشی برای اعزام تیم به مساحت داخلی و جهانی می باشد .
مجموعه فرهنگی – ورزشی شهید چمران
باشگاهی تفریحی که با تجدید نظر در نوع فعالیت های آن به شکل کنونی در آمده در بر گیرنده سالن هایی برای بسکتبال ، والیبال ، پینگ پنگ ، اسکواش ، شمشیر بازی ، استخر ، سونا و نیز سالن های سینما و تأتر و وسایلی برای سرگرمی کودکان است .
مجموعه فرهنگی – ورزشی ونک
جدیدترین مجموعه فرهنگی – ورزشی تهران است که در تیرماه 1374 با دو بخش مجزای فرهنگی و ورزشی به اضافه رستوران و چایباغ گشایش یافت .
زمین فوتبال محلات
مساحت این مرکز 9 هکتار می باشد و در خیابان اسبدوانی قرار دارد . امکانات این مرکز ورزشی عبارت است از زمین فوتبال باسکوی تماشاچی به گنجایش 1000 نفر .
ورزشگاه شهید هرندی
این ورزشگاه در گود حاج حسن در محدوده جنوب تهران و خیابان غار سابق واقع گردیده است .
مجموعه ورزشی مجیدیه
واقع در خیابان رسالت ، استاد حسن بنا در منطقه 4 شهرداری است از جمله امکانات این مجتمع ورزشی سالن والیبال و بسکتبال را می توان نام برد .
مجموعه ورزشی فدک
دارای استخر سرپوشیده مخصوص کودکان و بزرگسالان ، سونای بخار و خشک جکوزی و سالن بدنسازی است .
خانه ورزشی شهر
با مساحت 100 متر مربع و فضایی جهت ارائه روزنامه و مجلات بطور رایگان مکانی مناسب جهت اشاعه فرهنگ اجتماعی و ورزشی است .
مجموعه ورزشی شمشیری
این مجموعه در جنوب غربی پارک شمشیری در 20 متری شمشیری با مساحتی معادل 1210 متر مربع بنا شده که از جمله امکانات آن سالن چند منظوره ، سونا و سالن بدن سازی می باشد .
مجموعه ورزشی بهمن
این مجموعه با مساحت 15000 متر مربع در سی متری نیرویهوایی دارای زمین چمن فوتبال ، زمین هندبال ، بسکتبال و تنیس روی میز می باشد .
هفت مرکز ورزشی
این مجموعه دارای 7 زمین فوتبال با سکوی تماشاچی به گنجایش هزار نفر در مساحتی حدود 9 هکتار در خیابان اسب دوانی واقع شده است .
مانژ سوارکاری بهمن
این مجموعه در مساحتی حدود 3000 متر مربع دارای 20 باکس و 23 رأس اسب جهت آموزش و مسابقات سوارکاری می باشد .
خانه ورزشی
خانه ورزشی در زمینی به مساحت 2100 متر مربع در میدان 72 دردشت دارای سالن های فوتبال ، بسکتبال ، والیبال ، هندبال ، هاکی ، تنیس روی میز ، بدنسازی ، کشتی ،شطرنج و فنون رزمی است
مجموعه ورزشی جیحون
این مجتمع در مساحت 1000 متر مربع در انتهای خیابان جیحون دارای استخر سونای خشک و بخار جکوزی و سالن بدنسازی می باشد .
مجموعه ورزشی مهر
این مجموعه در مساحتی حدود 5400 متر مربع در سی متری نیروی هوایی دارای سالن والیبال ، فوتبال ، کشتی و ورزش های رزمی می باشد .
مجموعه ورزشی شهرک امید
این مجموعه واقع در شهرک امید دارای سالن های بدنسازی ، بسکتبال ، سونای خشک و بخار ، جکوزی ، استخر ، فوتبال و .... می باشد .
استخر و سونای مهر آباد
این مجموعه در زمینی به مساحت 1800 متر مربع با زیربنای 1300 متر مربع در منطقه مهر آباد بنا شده است .
مجموعه ورزشی یخچال
این مجموعه در بزرگراه فتح مهرآباد جنوبی در مساحتی 2536 متر مربع احداث شده است و دارای امکاناتی شامل زمین ورزشی چمن ، برای فوتبال ، سالن چند منظوره سرپوشیده می باشد .
مجموعه ورزشی یادآوران
با مساحت 21200 مترمربع شامل 650/15 متر مربع پارک و فضای سبز 550/5 مترمربع فضای ورزشی اداری و تأسیسات می باشد .
مجموعه ورزشی بهاران
این مجموعه ورزشی در منطقه 17 با متراژی بالغ بر 5000 متر مربع احداث گردیده است .
مجموعه ورزشی دهداری
این مجموعه ورزشی در سال 1372 مورد بهره برداری قرار گرفت .
مجموعه ورزشی زینبیه
مساحت این مجموعه ورزشی 650 متر مربع و سرپوشیده می باشد . امکانات این مجموعه ورزشی عبارت است از فوتبال سالنی ، بسکتبال ، با سرویس بهداشتی و حمام است .
" صدام بزن...صداي تو نشانه ي محبته... "
" نگام بكن...نگاه تو يه آسمون صداقته... "
" دعام بکن دعاي تو نجات من از اين غمه... "
" از اين همه در بدری...از اين سکوت مبهمه "
۲۱-۳-۱۳۸۸ ۱۱:۳۳ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 2 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 345
تاریخ عضویت: ۲۰ خرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 10
سپاس ها 0
سپاس شده 100 بار در 3 ارسال
ارسال: #9
RE: جاذبه های تهران

فرهنگسرای ارسباران
فرهنگسرای ارسباران به منظور یاری رساندن به شکوفایی استعدادهای هنری جوانان در آبان سال 1374 تأسیس شد . بنای فرهنگسرا باهزینه 5/3 میلیارد ریال در مدت 18 ماه با زیربنای 3500 متر مربع احداث گردید . در معماری فرهنگسرا شرایط استفاده ناتوانان جسمی و حرکتی از محیط فرهنگسرا و تجهیزات آن تأمین شده است .
فعالیت های فرهنگسرای ارسباران در پنج محور سازماندهی شده است فراهم آوردن امکانات آموزش هنر به ویژه هنرهای سنتی تهیه کتاب به ویژه کتاب های تخصصی هنر ، نمایش فیلم ، اجرای موسیقی و تأتر ، معرفی و نمایش آثار ارزشمند هنرهای تجسمی ( نگارخانه ) ، برپایی جلسات نقد و بررسی آثار هنری و ادبی .


فرهنگسرای امیرکبیر
در پارک قیطریه با استفاده بهینه از فضای موجود واقع در بزرگراه آیت اله صدر قیطریه ، مرکزی فرهنگی ، با امکان برگزاری نمایشگاه های مختلف ، کتابخانه ، کلاس های آموزشی ، هنری ، ورزشی و .... احداث می شود تااین بخش از شهر برای این طرح 5/31 میلیون تومان است . اجرای طرح از نیمه اول سال 1374 آغاز شده است .


فرهنگسرای ابن سینا
فرهنگسرای ابن سینا در شهرک قدس ( غرب ) ، خیابان ایران زمین شمالی و در زمینی به مساحت 1632 متر مربع احداث شده است . فعالیت اصلی این فرهنگسرا به تأتر اختصاص یافته و این فرهنگسرا تأمین کننده نیازهای تأتری فرهنگسراهای دیگر و نیز برنامه ریز فعالیت های تأتری شهرداری تهران است
صرف نظر از این فعالیت اختصاصی ، فرهنگسرای ابن سینا در بخش های مختلف آموزشی ، تشکیل کانون های مختلف از جمله کانون های قرآن ، ادبی ، اردویی ، ورزشی ، اجرای برنامه های تأتر ، نمایش عروسکی و موسیقی و همچنین فیلم فعال است .


فرهنگسرای اشراق
این فرهنگسرا در اواسط سال 1374 در یک باغ قدیمی به مساحت 200 هزار مربع در منطقه 4 تهران که پرجمعیت ترین منطقه شهر است گشایش یافت .
ساختمان های باغ با تالارهای تودرتو ، گچبری ها ، آینه کاری ها ، شومینه ها و بادگیرهای قدیمی جلوه ای زیبا دارند . در وسط یکی از تالارها ، حوضخانه ای قرار دارد که آب جاری در آن از قنات « تلو » سرچشمه می گیرد و پس از ورود به باغ ، در حوض ها و حوضچه های متعدد باغ جاری می شود برنامه های فرهنگسرای اشراق شامل کلاسهای آموزشی ، نمایش فیلم تأتر اجرای کنسرت های موسیقی ، فعالیت های ورزشی و هنری و استفاده از کتابخانه است .


فرهنگسرای نیاوران
فرهنگسرای نیاوران در سال 1357 با مساحت تقریبی 3500 مترمربع در شمال شرقی تهران در محله نیاوران ایجاد شد و دارای تأسیسات کتابخانه ، نگارخانه و نمایش خانه بود . پس از پیروزی انقلاب اسلامی این فرهنگسرا به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار شد و تا سال 1346 علاوه بر کوشش های هنری ، فعالیت هایش عبارت بودند از : انتشار کتاب ، تفسیر و ترجمه قرآن و ...
از سال 1367 پذیرش هنرجویان « مرکز آموزش هنر » از طریق آزمون سراسری وزارت فرهنگ و آموزش عالی آغاز شد که طی سه دوره 180 نفر با دریافت گواهینامه در مقطع کاردانی و در رشته های نامبرده از مرکز آموزش هنر ( فرهنگسرای نیاوران ) فارغ التحصیل شدند .
از سال 1370 فعالیت های فرهنگسرا چنین بوده است : برگزاری سمینار ، کنفرانس ، نمایشگاه و ...
این فرهنگسرا در خیابان شهید باهنر ( نیاوران ) روبروی پارک نیاوران قرار دارد .


فرهنگسرای بهمن
پیدایش این فرهنگسرا تحولی بود در جهت ایجاد مرکزی فرهنگی با هویتی تازه اما زود آشنا و همه پسند . تبدیل کشتارگاه قدیمی تهران به مکانی برای فراگیری هنر و تشویق به آفرینش هنری همراه با تلقی تازه ای بود از اشتغال به هنر و حضور در هنرکده .
فرهنگسرای بهمن ، نخستین نمونه هنرکده غیرمحلی است که در زمانی کوتاه ، موقعیت ممتاز فرهنگسرای مادر را یافت و الگوی فرهنگسراهای دیگری در تهران و شهرهای دیگر شد و در سال 1370 آغاز به فعالیت کرد . بخش عمده آن عبارتند از : چای باغ ، تالار علوم وفنون خواجه نصرالدین طوسی ، کانون قرآن ، تالار شهید آوینی ، کتابخانه عمومی شهید حسین فهمیده ، بخش آموزش ، لابراتوار زبان و کامپیوتر ، بخش سینمایی ( شامل سینما تراس چاپلین و تماشاخانه مبارک ) تالار بسم ا... خان ، گالری های هنرهای تجسمی ، مجموعه ورزشی و واحد هنرهای نمایشی .
این فرهنگسرا در میدان راه آهن ، میدان بهمن واقع شده است .


فرهنگسرای خاوران
یکی از تازه ترین نمونه های مراکز فرهنگی جامع برای طیفی گسترده از نوجوانان تا هنرمندان حرفه ای است از نظر مساحت بزرگترین فرهنگسرای ایران است و ساختن آن در سال 1373 به پایان رسید . بخش های آن عبارتند از : بازارچه فرهنگ و هنر ، آمفی تأتر ویژه کودکان ، فضای نمایش های عروسکی ، نمایشگاه ، کتابخانه قرائتخانه ، کارگاه ها و کلاس های آموزشی و سالن شطرنج )
تازه ترین اقدام این فرهنگسرا برای نوجوانان ، برپایی کارگاه های کتاب ( با همکاری خانه کودک و نوجوان ) است که در آنها اصول و مبانی نویسندگی بخصوص قصه نویسی و نوشتن .
این فرهنگسرا در میدان خراسان خیابان خاوران واقع شده است .


فرهنگسرای شفق
در دو سالی که از پیدایش آن می گذرد . سالن آمفی تأتر فرهنگسرای شفق ( با صندلی های طراحی شده برای معلولان ) و سالن نگارخانه آن میزبان برنامه های مختلفی مانند دهمین جشنواره سراسری موسیقی فجر و نیز نمایش عروسکی بوده است .

کلاس هایی برای قرآن ، طراحی ، گرافیک ، نقاشی آبرنگ و رنگ روغن ، خوشنویسی ، عکاسی ، سفالگری ، مجسمه سازی ، مینیاتور ، کامپیوتر ، موسیقی سنتی ایران و قالیبافی دایر است که درهر دوره آموزشی ، گنجایش پذیرش 200 نفر را دارد .
توسعه این فرهنگسرا ادامه دارد و فیلم خانه ، چای باغ و فروشگاهی برای عرضه ابزار نقاشی و موسیقی در آن در دست ساختمان است .
پارک شفق در خیابان جمال الدین اسدآبادی قرار دارد .


فرهنگسرای باغ وثوق الدوله
باغ وثوق الدوله در منطقه 14 ( خیابان نیرو ) که فضای سبز مناسبی دارد . به یک مرکز نمایشگاهی ، آموزشی و تحقیقاتی برای علاقه مندان به گل و گیاه تبدیل گردیده است . به علاوه با ایجاد فضاهای آموزشی ، کتابخانه ، سالن اجتماعات ، موزه گیاهان ( شامل بخش های تزئینی ، دارویی ، صنعتی و ... ) و دیگر قسمت های خدماتی این مجموعه به صورت یک فرهنگسرای تخصصی در زمینه گل و گیاه درآمده است .


فرهنگسرای سرو
فرهنگسرای سرو در ضلع پارک ساعی ، در زمینی به مساحت 3500 متر و با هزینه ای بیش از 250 میلیون تومان در دی ماه سال 1374 گشایش یافت . این فرهنگسرا دارای کلاس های آموزش علمی و هنری می باشد . در ضمن فرهنگسرای سرو گروه های کوهنوردی و گشت های سیاحتی با عنوان گشت علاقه مندان برای دیدار از نقاط دیدنی اطراف تهران را تشکیل می دهد . سرای موسیقی از آخرین بخش هایی است که در این مجموعه مورد بهره برداری قرار گرفته است . نوار خانه موسیقی که پیشرفته ترین فن آوری های شنیداری را در اختیار دارد . مجموعه ای از آثار برتر موسیقی ایران و جهان را در دسترس علاقه مندان ، موسیقیدانان و هنرمندان می گذارد .
در سال 1373 نخستین خانه کودک در فرهنگسرای سرو گشایش یافت که محلی است برای برگزاری جشن های تولد و مراسم تکلیف دختران علاوه بر این به مناسب های مختلف برنامه هایی با مشارکت کودکان محله در خانه کودک به اجرا در می آید .


برج علمی
برج علمی مکان دیگری است که به منظور ارتقای علمی و دانش کودکان و نوجوانان در منطقه 15 تهران ، در پارک نیکو واقع در جاده خراسان ساخته شده است . این برج از چهار طبقه فلزی و بخش های نجوم زیست شناسی ، موزه جانوری و سرگرمی های علمی تشکیل می شود . در بخش نجوم ، دانش آموزان ضمن استفاده از تلسکوپ و وسایل رصد خانه با مفهوم ستاره شناسی آشنا می شوند . در بخش زیست شناسی بافت های زنده بدن انسان و جانوران را می شناسد و مبانی زیست شناسی را فرا می گیرند .
در بخش موزه جانوری ، امکان آشنایی با انواع جانوران کوچک و بزرگ و اطلاعات راجع به شیوه زندگی آنان را به دست می آورند و در قسمت سرگرمی های شیمی می توانند از ده میز آزمایشگاهی و وسایل و مواد شیمیایی استفاده کنند و آزمایش های مورد نظر خود را انجام دهند .


خانه های قرآن
غنا بخشیدن به زندگی شهروندان مهمترین هدف فرهنگسراهاست . تأمین خانه قرآن برای آموزش قرآن به خردسالان ( دروه پیش از دبستان ) کودکان ، نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان بیش از بیش به غنای روحی و فکری شهروندان کمک می کند در این کلاس ها افراد شرکت کننده با جنبه های مختلف قرآن مجید آشنا می شوند .


انجمن خوشنویسان
این انجمن که در منطقه 11 شهرداری تهران قرار دارد مرکز قرار گرفتن آن در ساختمان خانه فرهنگ می باشد و تمامی کلاس های خوشنویسی خانه فرهنگ را اداره می کند .
بخش دیگر ساختمان مربوط به انجمن خوشنویسان در مساحت تقریبی 4700 مترمربع در عمارت باغ علاء در شمیران قرار دارد .


مرکز تهران شناسی
مرکز تهرانشناسی از طرح های چند منظوره مدیریت شهر ، با هدف اصلی آشنا کردن جوانان و نوجوانان با تاریخ تهران و ایران در اردیبهشت 1376 آغاز به کار کرد .
این مرکز دارای بخش های مختلفی است از جمله : موزه تاریخ تهران ، نگارخانه هنرهای تجسمی ، تالار نمایش و اجتماعات ، آفرینش و خلاقیت های کودکان و نوجوانان ، بخش پژوهش و مرمت و نگهداری اشیاء و اماکن تاریخی نیز از واحدهای مرکز است .
موزه موجود در این مرکز ، مهمترین بخش مرکز تهران شناسی با هدف به نمایش گذاردن سیر تاریخ و تطور و تحول شعر و جامعه تهران در زمینه های مختلف می باشد .
یکی دیگر از واحدهای فعال در مرکز تهران شناسی و احد پژوهش است که منابع ارزشمندی را به صورت متن تحقیقی ، هزاران جلد کتاب ، پایان نامه های تحصیلی و گزارش های مختلف ، آرشیوی از نشریات و مجله ها درباره تهران را در خود جای داده است .


خانه هنرمندان جوان
خانه کاریکاتور در شهرداری منطقه 3 واقع است و در سال 1375 مورد بهره برداری قرار گرفت . عواید حاصل از فروش تابلو ها به نفع کودکان سرطانی و با هدف انسان دوستانه انجام می گیرد . از جمله کارهای موجود در این مکان برگزاری نمایشگاه طنز می باشد .


خانه فرش
ساختمان این مرکز در مساحتی معادل 666 متر بنا شده و علاوه بر بخش آموزشی شامل بخش های پژوهشی و نمایشگاهی نیز می باشد که در بخش نمایشگاهی علاوه بر تأمین و عرضه مواد اولیه تولید فرش ، فرش های بافته شده توسط هنرجویان را به معرض فروش می گذارد .


خانه فرش بهنود
خانه فرش بهنود در خیابان قصرالدشت خیابان شهید بهنود به مساحت 1050 متر مربع بنا شده که دارای کلاس های گره آویز ، قالی بافی سنتی ، کارگاه تولیدی ، قالی بافی ، دوره تکمیلی صرف ، برجسته ، بیضی و گرد و ... می باشد .


خانه مشق
خانه مشق در زمینی با مساحت 230 متر مربع بنا شده و شامل سالن مشق و قرائت با ظرفیت 80 نفر ( جهت انجام تکالیف و مطالعات فردی دانش آموزان ) آزمایشگاه عملی واحد سمعی و بصری ، کلاس های آموزشی و هنری و سالن آمفی تأتر است . آزمایشگاه علوم این مرکز با ظرفیت 25 نفر تجهیزات لازم برای انجام آزمایشات ، فقدان آزمایش های هر درس را جبران می نماید .
واحد دیداری مرکز با ظرفیت 80 نفر امکان استفاده از فیلم های ویدیویی و اسلایدهای آموزشی را در اختیار جوانان قرار می دهد .
کارگاه مهارت آموزی با ظرفیت 15 نفر به هنرجویان خود شیوه های مختلف ماکت سازی با استفاده از کاغذ مقوا و مواد ساده دیگر را می آموزد .
واحد رایانه با ظرفیت 8 نفر چگونگی استفاده از رایانه و مفاهیم علمی آن را به کار آموزان می آموزد
" صدام بزن...صداي تو نشانه ي محبته... "
" نگام بكن...نگاه تو يه آسمون صداقته... "
" دعام بکن دعاي تو نجات من از اين غمه... "
" از اين همه در بدری...از اين سکوت مبهمه "
۲۱-۳-۱۳۸۸ ۱۱:۳۶ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 2 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 345
تاریخ عضویت: ۲۰ خرداد ۱۳۸۸
اعتبار: 10
سپاس ها 0
سپاس شده 100 بار در 3 ارسال
ارسال: #10
RE: جاذبه های تهران

تالارهاي نمايشي
تأتر شهر
بنای تأتر شهر ( طرح بیژن صفاری ) که ساخت آن پنج سال طول کشیده بود در سال 1350 گشایش یافت . ابتدا زیر نظر رادیو تلویزیون بود و سپس تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درآمد که هنوز هم زیر نظر آن سازمان است به سبب دسترسی آسان از مراکز هنری پر بیننده تهران است .
دارای چهار سالن نمایش است : سالن اصلی با گنجایش 570 نفر ، سالن چهار سو با گنجایش 120 الی 400 نفر ( با توجه به وسعت دکور و صحنه لازم برای هر اجرا ) سالن شماره 2 با گنجایش 100 نفر و سالن قشقایی از دو سالن دیگر این مجموعه برای تمرین استفاده می شود .
از دیگر تجهیزات تأتر شهر کتابخانه تخصصی آن برای استفاده دانشجویان تأتر و کارگاه های تجاری و خیاطی است که برای نمایش ها ، دکور و لباس تهیه می کنند .
تأتر شهر در چهار راه انقلاب قرار دارد .


تالار وحدت
نخستین سالن مخصوص اپرا و ارکسترهای بزرگ در ایران است و ساختن آن 10 سال طول کشید . تالار اصلی بیضی شکل آن با دو ردیف بالکن ، گنجایش نزدیک به 1000 نفر را دارد و در کنار سن اصلی آن چهار سن متحرک نیز تعبیه شده است .
در طبقه سوم این ساختمان تالار رودکی با گنجایش 360 نفر قرار دارد که عمدتاٌ برای تمرین ارکستر سمفونیک و مسابقات موسیقی است در سالن اصلی مجموعه ، مراسم اختتامیه جشنواره های تأتر ، فیلم ، موسیقی ، انتخاب کتاب سال و برخی کنگره های و مراسم دیگر برگزار می شود .
این تالار در خیابان حافظ واقع شده است .
" صدام بزن...صداي تو نشانه ي محبته... "
" نگام بكن...نگاه تو يه آسمون صداقته... "
" دعام بکن دعاي تو نجات من از اين غمه... "
" از اين همه در بدری...از اين سکوت مبهمه "
۲۱-۳-۱۳۸۸ ۱۱:۳۹ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اماکن و مکان های دیدنی شهر اصفهان admin 25 10,008 ۱۴-۷-۱۳۹۴ ۰۳:۴۳ عصر
آخرین ارسال: zbux71
Thumbs Up مکان های تفریحی در آبادان زندگی کن 0 600 ۱۴-۷-۱۳۹۴ ۱۲:۰۲ عصر
آخرین ارسال: زندگی کن
Thumbs Up سرای عامری ها در کاشان زندگی کن 3 1,025 ۶-۱۱-۱۳۹۳ ۰۸:۳۳ صبح
آخرین ارسال: زندگی کن
  معرفی گردشگاه ها، کافه ها و رستوران های تهران note love 11 12,548 ۳۰-۶-۱۳۹۳ ۰۶:۱۹ عصر
آخرین ارسال: marymalek2003
  کاخ گلستان mary.sdi 0 691 ۱۶-۵-۱۳۹۳ ۰۷:۳۱ عصر
آخرین ارسال: mary.sdi


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان