درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۲۳-۷-۱۳۹۷, ۰۷:۰۹ عصر

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
این موضوع در صلاحیت وزارت کشور نیست
نویسنده پیام
کاربر 5 ستاره
*
آفلاین
اعتبار: 8
سپاس ها 0
سپاس شده 47 بار در 28 ارسال
ارسال: #1

طبیعتا تحرکاتی که امروز در کشور وجود دارد با نحوه‌ فعالیت احزاب ارتباط پیدا نمی‌کند. ولی متاسفانه این درک وجود دارد که گویا احزاب بر این روند تاثیرگذار هستند... من فکر می‌کنم اگر نحوه‌ عملکرد و فعالیت ‌احزاب در یک دادگاه سالم بخواهد بررسی بشود، بدون شک نقش مثبت آنهاست که برجسته‌تر می‌شود. اما اگر از زاویه‌ دیگری به مسئله نگاه بکنیم که به دنبال..
لغو امتیاز فعالیت احزاب، وظیفه‌ دادگاه و دستگاه قضایی‌ست که بخواهد براساس مستندات و شواهدی که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آن را مشخص کرده مجوز یک گروه خاص را ملغی بکند، این دیگر وظیفه‌ وزارت کشور نیست.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، الهه کولایی، نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی در مصاحبه با «رادیو آلمان» موضوع مطرح درباره تجدید نظر در صدور مجوز برخی احزاب را خارج از وظایف و اختیارات وزارت کشور برشمرد.

کولایی دراین باره گفت: با توجه به مباحثی که در روزهای اخیر مطرح شده، بخصوص طرح اعتراف یکی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که به هرحال زمینه‌ساز این نوع اقدامات می‌تواند تلقی بشود، این بحث مطرح شده است که امکان لغو مجوز برخی از احزاب ازجمله جبهه‌ مشارکت ایران اسلامی می‌تواند در دستور کار کمیسیون ماده‌ ۱۰ احزاب قرار بگیرد. ولی نکته‌ مهم این است که در کشور ما که مسئله‌ قانون و اجرای قانون همواره مورد تاکید بوده، چنین اجازه‌ای به وزارت کشور داده نشده که در خصوص لغو مجوز فعالیت احزاب بخواهد اقدامی انجام بدهد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: در خصوص شروع فعالیت احزاب وزارت کشور و کمیسیون ماده‌ ۱۰ براساس قانون احزاب می‌توانند زمینه را برای فعالیت احزاب در کشور مهیا بکنند و این مجوز قانونی را صادر بکنند، یعنی برای شروع فعالیت احزاب چنین صلاحیت قانونی را دارند. اما در خصوص لغو امتیاز فعالیت احزاب، این وظیفه‌ دادگاه و دستگاه قضایی‌ست که بخواهد براساس مستندات و شواهدی که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آن را مشخص کرده مجوز یک گروه خاص را ملغی بکند، این دیگر وظیفه‌ وزارت کشور نیست و باید این بخش را قوه‌ قضائیه برعهده بگیرد تا در مورد نحوه‌ فعالیت یا ادامه‌ فعالیت احزاب تصمیم‌گیری بکند. بنابراین به نظر نمی‌رسد این در صلاحیت مدیرکل وزارت کشور باشد که چنین موضوعی را مطرح کرده است.

کولایی در ادامه بیان داشت : طبیعی‌ است که اگر مسئله به دادگاهی ارجاع بشود، که درواقع در قانون به این شکل دیده شده و الان همه بخصوص رهبران عالی‌رتبه‌ کشور روی اجرای قانون تاکید دارند، این آنوقت خودش نقض قانون موجود فعالیت احزاب خواهد بود، چون باید این مستندات به دادگاه ارائه بشود، دادگاه این را بررسی کند و من فکر می‌کنم در این زمینه که احزاب اصلاح‌طلب مورد توجه قرار گرفته‌اند، طبیعتا فعالیت آنها در سالهای گذشته از زمانی که تشکیل شدند، همواره بر این بوده تا شرایط را برای تحرکات قانونی و به نوعی اصلاح شرایط همه جانبه‌ کشور فراهم بکنند و حتی در انتخابات اخیر، اعضا و هواداران این احزاب سهم بسیار زیادی را در افزایش مشارکت مردم ایفا کردند.

لذا من فکر می‌کنم اگر نحوه‌ عملکرد و فعالیت ‌احزاب در یک دادگاه سالم بخواهد بررسی بشود، بدون شک نقش مثبت آنهاست که برجسته‌تر می‌شود. اما اگر از زاویه‌ دیگری به مسأله نگاه بکنیم که به دنبال نتایجی که بر انتخابات اخیر مترتب شده و تحولاتی که در کشور ما در جریان است، این انتظار در واقع اصلا دور از ذهن نیست و اتفاق غیرمترقبه‌ای هم تلقی نمی‌شود که زمینه‌ فعالیت احزابی که دیدگاه‌های انتقادی خودشان را نسبت به دولت مطرح کرد‌ه‌اند، از این طریق و از این مسیر از بین برده بشود.

وی در پاسخ به این پرسش که محدودیت هایی کنونی برای فعالیت احزاب اصلاح طلب چه تاثیری بر آنها و ادامه فعالیتهایشان دارد گفت: در وضعیت فعلی اساسا امکان فعالیت این احزاب وجود ندارد. ولی به نظر می‌رسد که دولت و کسانی که قدرت را در اختیار دارند، تلاش می‌کنند تا با بستن احزاب، صورت قانونی به ایجاد محدودیت‌های غیرقانونی برای فعالیت آنها بدهند و از این طریق این رفتارهای غیرقانونی را توجیه بکنند.

واقعیت این است که حرکت خودجوش مردم ، تحت تاثیر فعالیت احزاب نبوده و در واقع احزاب همان طور که در برنامه‌های خودشان اعلام کرده‌اند در چارچوب فعالیت‌هایی که در دوران انتخابات در کشور امکانش فراهم شده، برنامه‌های خودشان را دنبال کرده‌اند. طبیعتا تحرکاتی که امروز در کشور وجود دارد با نحوه‌ فعالیت احزاب ارتباط پیدا نمی‌کند. ولی متاسفانه این درک وجود دارد که گویا احزاب بر این روند تاثیرگذار هستند. ولی من تصور می‌کنم جدا بودن این دو واقعیت به زودی ابعاد گسترده‌تر و مشخص‌تر خودش را هم نشان خواهد داد. بنابراین این تصور و این فرضیه که احزاب این شرایط را هدایت می‌‌کنند، از طریق ایجاد این محدودیت‌ها برای این احزاب و تاثیرش بر فضای عمومی جامعه فکر می‌کنم مشخص‌تر خواهد شد.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
ایرانیان در مناطق مختلف کشور چقدر خانه هایشان را گرم می کنند؟
روش های چانه زنی از نظام مالیاتی کشور حذف می شود
ظرفیت تولید آهن اسفنجی کشور 1.5 میلیون تن افزایش یافت
وعده وزارت بهداشت برای ارائه خدمات رایگان دهان و دندان در کشور
آمادگی مجلس برای افزایش بودجه وزارت بهداشت در سال 92
افتتاح مجهزترین ساختمان پژوهشکده نانوی کشور در دانشگاه کاشان
موفقیت 3 دانشگاه کشور در حذف 90 درصدی آرسنیک از آبهای آلوده
ساخت نخستین پهباد عمود پرواز دنیا توسط محققان کشور
شرایط برای حذف کنکور در کشور مهیا نیست
آموزش و پرورش اساس و ریشه پایدار یک کشور است
تالار گفتگوی ایرانیان
شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
۹-۴-۱۳۸۸ ۰۴:۲۹ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر جدید بدون ستاره
*
آفلاین
اعتبار: 0
سپاس ها 0
سپاس شده 0 بار در 0 ارسال
ارسال: #2
RE: این موضوع در صلاحیت وزارت کشور نیست

سلام . فارغ از اظهار نظر خانم کولایی که در جایگاه مقابل میتواند اظهار نظر کند . و هر گونه بر داشتی داشته باشد .
چون من اینجا کاربر این تالار هستم و مانند این خانم حق دارم نظر خودم را بگویم .(حتما میپذیرید که اسم و عنوان این خانم دلیل بر صحت نظرش نیست و او در هر حال یک شهروند عادی با گرایش سیاسی و حذبی هست و کاملا طبیعی هست که از تصمیمات مخالف امیال حذبی خودش ناراحت باشد )
به نظر من در وحله اول اظهار نظر وزارت کشور به معنای تکروی این نهاد نیست .
بعد اینکه جایگاه احزاب در کشور ما نیاز اساسی به بازنگریس و اصلاح دارد . زیرا مبنای عمل و تشکیل احزاب در کشور ما تا امروز مردمی نبوده بلکه احزاب در کشور ما دولت ساخت هستند . مانند مشارکت و سازندگی که دو حزب دولت ساخت با کمترین جایگاه مردمی هستند .
در انتخابات های گذشته و حال هم رفتار ملی در انتخابات حاکی از عدم اقبال بدنه مردم به اینگونه احزاب که به نظر من نام مافیای قدرت برای انها صحیح تر هست بوده .

در هر حال مردم سالاری در کشور ما جوان هست و احزاب و تشکل های مردمی حتما باید از دل مطالبات ملی بجوشد و شکل بگیرد .
و اینگونه حزب سازی که تا امروز بوده بیشتر به شکل گیری دیکتاتوری احزاب و پدر خوانده ها می انجامد که نمونه ان را در انتخابات اخیر دیدیم .
موجیم ولی زعمق دریا آبیم

ما حاوی اسرار دل دریاییم

ای سبزه کوچک کنار مرداب

برخیز و برو، فاتح دریا ماییم
۹-۴-۱۳۸۸ ۰۹:۴۳ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  زن خشن، طعمه‌هايش را به صندلي مي‌بست eli joon 5 3,138 ۱۶-۱۰-۱۳۹۴ ۰۱:۴۶ عصر
آخرین ارسال: ورزش 5
Question ممنوع شدن تبلیغ چیپس و پفک در تلویزیون ! زندگی کن 1 983 ۱۳-۱۰-۱۳۹۴ ۰۴:۰۴ عصر
آخرین ارسال: irantaha
  ایرانیان در مناطق مختلف کشور چقدر خانه هایشان را گرم می کنند؟ maryam joon19 1 1,002 ۱۳-۱۰-۱۳۹۴ ۰۳:۲۰ عصر
  درخواست افزایش قیمت محصولات سایپا ارائه شد maryam joon19 1 1,470 ۱۳-۱۰-۱۳۹۴ ۰۳:۱۵ عصر
  نرخ تورم مهرماه 24.9 درصد maryam joon19 2 1,759 ۱۲-۱۰-۱۳۹۴ ۰۵:۱۶ عصر

درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان