درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۲۶-۷-۱۳۹۷, ۰۹:۱۲ صبحارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
آلودگي‌شهر‌ و خواب‌آلودگي‌ مسئولان
نویسنده پیام
کاربر 5 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 1,106
تاریخ عضویت: ۷ ارديبهشت ۱۳۸۸
اعتبار: 8
سپاس ها 0
سپاس شده 47 بار در 28 ارسال
ارسال: #1
آلودگي‌شهر‌ و خواب‌آلودگي‌ مسئولان

آلودگي‌شهر‌ و خواب‌آلودگي‌ مسئولان
«اكيداً توصيه مي‌شود از تردد غيرضروري در فضاي باز خودداري شود» تمام توصيه‌هاي هواي اين چند روز تهران و استان ‌هاي غربي كشور به اين جمله ختم مي‌شود ؛ وقتي غلظت آلاينده ذرات معلق در هوا به بالاترين حد خود در 30 سال اخير رسيده و شاخص آلايندگي آن وارد شرايط بحراني شده است.

اين توصيه‌ها از 2 روز پيش و همزمان با بحراني بودن وضعيت آلودگي هواي تهران در صورتي اعلام مي‌شود كه به گفته كارشناسان اين وضعيت قابل پيش‌بيني بوده و سازمان محيط زيست، شركت كنترل كيفيت هوا، وزات بهداشت و ديگر سازمان‌هاي ذي‌ربط در پيش بيني و اعلام اين وضعيت با تعلل روبه‌رو بوده‌اند.

براساس گزارش‌هاي شركت كنترل كيفيت هواي تهران، شاخص استاندارد آلايندگي ذرات معلق در تهران در حالي به 380 رسيده كه شاخص آلايندگي بين صفر تا 100 سالم، 100 تا 200 هشدار، 200 تا 300 اضطرار و 300 به بالا شرايط بحراني را نشان مي‌دهد.

مديركل كنترل كيفيت هواي تهران ضمن اين‌كه از تشديد آلودگي گرد و غبار در تهران در روز سه شنبه (امروز)خبر داد، گفت: طبق شاخص سنجش آلودگي هوا اين وضعيت طي امروز و فردا (چهارشنبه) ادامه و تاثير آن نيز تا مدت‌ها بر هواي تهران ادامه خواهد داشت.

به گفته يوسف رشيدي، غلظت ذرات معلق و آلودگي هوا از ساعات مياني روز يكشنبه در تهران افزايش پيدا كرد و همچنان در سطح شهر و بخصوص ميادين اصلي ادامه دارد.

مديركل كنترل كيفيت هواي تهران بخشي از اين آلودگي‌هاي معلق را قابل پيش‌بيني دانست و افزود: با توجه به اين‌كه منشأ اين آلودگي از بيابان‌هاي كشور عراق است مي‌توان با مطالعه وضعيت وزش بادهاي شديد در بيابان‌هاي اين كشور شرايط را براي مقابله در ايران فراهم كرد.

رشيدي تصريح كرد: استان‌هاي غربي و جنوب غرب كشور و هم‌اكنون نيز تهران و مناطق شمالي‌تر متاثر از اين وضعيت هستند و اوضاع به حالت بحراني رسيده و در اين مناطق حالت فوق‌العاده اعلام شده است.

مديركل محيط زيست استان تهران نيز از تشكيل كميته شرايط اضطراري آلودگي هوا در عصر امروز خبر داد و گفت: اين كميته در معاونت عمراني استانداري تهران تشكيل مي‌شود و تعطيلي سازمان‌ها در آن مطرح و بررسي خواهد شد.

محمدباقر صدوق در گفتگو با مهر در پاسخ به اين پرسش كه براي بهبود شرايط موجود چه راه حلي را بايد دنبال كرد، تصريح كرد: هيچ راه حلي براي شرايط پيش آمده وجود ندارد و حتي ممكن است وضعيت از اين نيز بدتر شود.

محيط‌زيست بايد پاسخگو باشد

مهندس محمدهادي حيدرزاده، مشاور شهردار تهران در امور محيط زيست با اشاره به اين‌كه يك‌سال است كه كشور ما با پديده ريزدانه‌ها مواجه است، گفت: دليل اصلي اين امر گرد‌و‌غبارهايي است كه از دشت بين عراق و عربستان به كشور وارد مي‌شود.

مشاور شهردار تهران در امور محيط زيست با اشاره به ورود گرد و خاك از روز يكشنبه به تهران گفت: متاسفانه كم‌تحركي از سوي سازمان‌هاي محيط زيست و وزارت بهداشت مشاهده شده است؛ چرا كه از يك سال قبل بايد دستگاه‌هاي ديپلماسي در اين زمينه فعال مي‌شدند تا به مرز بحران كنوني نرسيم.

وي با اشاره به اين‌كه حضور رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در عراق را كه براي بحث گرد و خاك و ساير موضوعات مرزي به اين كشور سفر كرده به فال نيك مي‌گيريم، افزود: متاسفانه سازمان حفاظت محيط زيست نشان داده كه حتما بايد بحراني به وجود آيد تا موضوع پيگيري شود.

به گزارش ايسنا،مشاور شهردار تهران در امور محيط زيست با تاكيد بر اين‌كه بايد هرچه سريع‌تر اقدامي‌اضطراري براي جلوگيري از ورود گرد و خاك به كشور صورت گيرد، گفت: از سوي ديگر كميته مواقع اضطراري آلودگي هواي تهران نيز بايد فعال‌تر عمل مي‌كرد و دستگاه‌هاي مرتبط را در اين شرايط وارد عرصه مي‌كرد.

وي افزود: متاسفانه بايد در وضعيت منفعلانه كنوني سازمان حفاظت محيط زيست در بحث آلودگي هوا به خدا پناه برد!

وي با اشاره به اين‌كه سازمان حفاظت محيط زيست به موضوع آلودگي هوا به عنوان يك دغدغه نگاه نمي‌كند ،افزود: همين كافي است كه دفتر آلودگي هواي اين سازمان 4 سال است كه مدير كل ندارد.

وي افزود: شهرداري تهران بدون اين‌كه وظيفه‌اي به عهده‌اش باشد، اقدام به اطلاع رساني از طريق شوراياري‌ها به مردم و بيماران قلبي و تنفسي كرده است از سوي ديگر شركت شهر سالم شهرداري تهران نيز در سطح شهر به صورت ثابت و سيار و در ميادين مهم اقدام به ايجاد ايستگاه‌هاي امدادي و استقرار آمبولانس‌ها كرده است.

وي كاهش ميدان ديد، احتمال افزايش تصادفات، پايين بودن بازه كاري، ‌ايجاد خستگي مزمن و سردرد و ... را از جمله عوارض ورود گرد و غبار به تهران عنوان كرد.

سازمان حفاظت از آلودگي يا محيط زيست؟

وحيد نوروزي، نماينده شهرداري تهران در كميته هماهنگي و نظارت مواقع اضطراري آلودگي هواي تهران نيز با اشاره به اين‌كه در جلسه روز شنبه اين كميته هيچ‌گونه موضوعي در خصوص ورود گرد و خاك به تهران مطرح و پيش‌بيني نشده بود، گفت:‌ تنها روز يكشنبه آن هم كميته آلودگي هواي تهران اقدام به صدور اطلاعيه‌اي در اين خصوص كرد.

وي با اشاره به اين‌كه متاسفانه با بي‌تدبيري، كميته كاهش آلودگي هواي تهران منحل و كارگروه آلودگي هوا با عضويت افراد غير‌تصميم‌گير تشكيل شد، افزود: اين در حالي است كه اين كميته هم طي 3 ماه گذشته هيچ جلسه‌اي نداشته و بايد گفت زنگ خطر آلودگي هواي تهران به صدا درآمده و از هم‌اكنون مشخص است كه چه وضعيت نگران‌كننده‌اي در فصول پاييز و زمستان در پايتخت به لحاظ آلودگي هوا خواهيم داشت.

هزار سئوال بي‌جواب

نماينده شهرداري تهران در كميته هماهنگي و نظارت مواقع اضطراري آلودگي هواي تهران ورود گرد و غبار معلق به كشور را نتيجه بي‌احتياطي مديريتي مقامات محيط زيستي كشور دانست و گفت:‌ متاسفانه مالچ پاشي كه به صورت سالانه در منطقه صحرايي بين عراق و عربستان صورت مي‌گرفت رها شده و مقامات محيط زيست كشور بايد اعلام كنند در اين زمينه طي 4‌سال گذشته چه اقداماتي صورت گرفته است.

وي با اشاره به اظهارات معاون سازمان حفاظت محيط زيست درخصوص تصويب آيين‌نامه‌اي براي مقابله با ورود گرد و غبار به كشور، گفت: آيا بايد اين پديده به تهران مي‌رسيد كه مسوولان محيط زيست به فكر مساله بيفتند؟ آيا معاون سازمان محيط زيست طي 4 سال گذشته به استان خوزستان سفر نكرده است؟ آيا اين سازمان نماينده‌اي در استان كردستان كه هفته گذشته به دليل گرد و غبار تعطيل شد نداشته‌ است؟ و هزاران سوال ديگر.

نماينده شهرداري تهران در كميته هماهنگي و نظارت مواقع اضطراري آلودگي هواي تهران تاكيد كرد: مقامات سازمان حفاظت محيط زيست به دليل كم توجهي به اين موضوع بايد هم اكنون پاسخگو باشند.

هشدار براي سالمندان بيماران قلبي و كودكان

مركز هماهنگي اطلاع رساني آلودگي هوا از بيماران قلبي و تنفسي خواست تا از تردد در هواي آزاد خودداري كنند.

به گزارش مركز هماهنگي اطلاع رساني آلودگي هوا (مها) براساس اطلاعات رسيده از ايستگاه‌هاي سنجش آلودگي هوا بر ميزان غلظت آلاينده‌هاي منواكسيد كربن، دي‌اكسيد گوگرد و ذرات معلق نسبت به روز گذشته در همين ساعت افزوده و از ميزان غلظت آلاينده‌هاي ازن و دي‌اكسيد گوگرد كاسته شده است.

در اين گزارش آمده است، غلظت آلاينده‌ ذرات معلق 8/3 برابر فراتر از حد مجاز بوده و شاخص كيفيت هوا بر اساس استاندارد‌هاي وزارت بهداشت هم اكنون در شرايط بحراني است و اين در حالي است كه در ايستگاه‌هاي تجريش، امام خميني، آزادي، بهمن و سرخه حصار ميزان آلودگي 4 تا 5 برابر حد مجاز است كه پيش بيني مي‌شود شاخص كيفيت هوا در شرايط اضطرار قرار گيرد.در اين گزارش توصيه شده است تا بيماران قلبي و تنفسي، خردسالان و بزرگسالان از تردد در هواي آزاد و نيز همه افراد از انجام فعاليت‌هاي ورزشي خودداري كنند.

از خانه خارج نشويد

همچنين يك متخصص طب سالمندان با بيان اين‌كه ريه سالمندان بر اثر كاركرد طولاني و تغييراتي در ساختار حباب‌هاي ريوي، جدار قفسه صدري و عضلات و غضروف‌ها (اعضاي كمكي در تنفس) دچار فرسودگي شده ‌است، گفت: ‌از اين رو حتي اگر سالمند به بيماري خاص ريوي مبتلا نباشد، در برابر آلودگي‌ها آسيب‌پذير است.

دكتر هوشنگ بيضايي ،استعمال دخانيات را عاملي براي تخريب ريه‌ها برشمرد و افزود: آلودگي‌هاي ناشي از وسايل نقليه، گازهاي گوناگون چون منوكسيد كربن، ذرات سرب و گوگرد و گرد و خاك‌ها به ريه سالمندان آسيب‌ مي‌رساند.

وي ادامه داد: همچنين در مبتلايان به بيماري‌هاي مزمن ريوي، برونشيت مزمن، آسم ريوي و بيماري‌هاي انسداد مجاري ريوي با جنبه مزمن سطح حباب‌هاي ريوي و متعاقب آن ظرفيت حياتي تنفس سالمند كاهش مي‌يابد و حتي اگر سالمند سالم باشد، در آلودگي هوا به مشكل دچار خواهد شد.

اين متخصص طب سالمندي، با توجه به شرايط اخير آلودگي هوا (افزايش گرد و غبار) به سالمندان توصيه كرد از منازل خارج نشوند چون ميزان آلودگي در محيط‌هاي سربسته به طور نسبي كمتر از آلودگي‌هاي خارج منازل است.

بيضايي، تنگي نفس، احساس خفگي و عوارض ثانويه چون تهوع و سردرد را از علائم مشكلات تنفسي سالمندان در شرايط آلودگي هوا برشمرد و افزود:‌ در چنين شرايطي استراحت و پرهيز از تحرك، استفاده از پوشش آزاد و در صورت امكان استفاده از اكسيژن به سالمندان توصيه مي‌شود.

منبع: جام جم

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
مسئولان اختلافات را بین خودشان حل کنند
مجوز کنگره به اوباما: با عملیات محرمانه علیه مسئولان، ایران هسته‌ای را متوقف کنید + س
ساماندهی واردات مقدّم بر حذف دلار/اغماض مسئولان و ضعف قانون داریم
سرقت‌هاي بي‌وقفه بعضي آژانس‌‌هاي گردشگري و سكوت مسئولان!
عکس: حاشیه‌نویسی و امضای مسئولان در دو صفحه یک کتاب
افشای ارتباط نزدیک مسئولان فرانسوی بادیکتاتور سابق تونس
مالباخته‌ها با ديدن دزدها خود را به خواب مي‌زدند
غیبت وزیر علوم در مراسم تجدید بیعت مسئولان این وزارتخانه در حر
خطر چاقی در کمین کودکان کم خواب
خطر چاقی در کمین کودکان کم خواب
تالار گفتگوی ایرانیان
شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.
۱۶-۴-۱۳۸۸ ۰۴:۰۶ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  زن خشن، طعمه‌هايش را به صندلي مي‌بست eli joon 5 3,138 ۱۶-۱۰-۱۳۹۴ ۰۱:۴۶ عصر
آخرین ارسال: ورزش 5
Question ممنوع شدن تبلیغ چیپس و پفک در تلویزیون ! زندگی کن 1 984 ۱۳-۱۰-۱۳۹۴ ۰۴:۰۴ عصر
آخرین ارسال: irantaha
  ایرانیان در مناطق مختلف کشور چقدر خانه هایشان را گرم می کنند؟ maryam joon19 1 1,004 ۱۳-۱۰-۱۳۹۴ ۰۳:۲۰ عصر
آخرین ارسال: irantaha
  درخواست افزایش قیمت محصولات سایپا ارائه شد maryam joon19 1 1,472 ۱۳-۱۰-۱۳۹۴ ۰۳:۱۵ عصر
آخرین ارسال: irantaha
  نرخ تورم مهرماه 24.9 درصد maryam joon19 2 1,760 ۱۲-۱۰-۱۳۹۴ ۰۵:۱۶ عصر
آخرین ارسال: irantaha


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان