درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۱-۸-۱۳۹۷, ۱۱:۳۵ عصر

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
Mahsun kirmizigul'un Hayati Kendi Dilinden
نویسنده پیام
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۵-۱۲-۱۳۸۷ ۰۵:۱۷ صبح، توسط admin.)
مدیر کل ایران فروم
مدیر کل سایت
آفلاین
اعتبار: 163
سپاس ها 686
سپاس شده 2806 بار در 1259 ارسال
ارسال: #1
Photo Mahsun kirmizigul'un Hayati Kendi Dilinden

Yasayan her insanın bir öyküsü, bir hikayesi ve romanı vardır. Kiminin hüzünlü, kiminin neşeli ve kiminin de kederli bir hayatı vardır. Her insan karanlıktan gelir karanlığa gider. Sisli geçen yılların izlerini size aktarmaya sayfalar yetmez. Bu yazıda hayatımdan küçük notlar bulacaksınız.

Annem Faika ARIK, Babam Çerkez BAZENCIR Bingöl devlet hastanesinde tanışıp imam nikahı ile evlenirler, annemin önceki eşinden 3 çocuğunun olması ve diğer eşlerinden de 11 çocuğunun olması annemi ve babamı ayrılığın eşiğine getirir. Annem 4 aylık hamileyken babamdan ayrılıp Diyarbakır'a yerleşir, 4. ve son çocuğunu dünyaya getirir. İsmini de Abdullah koyar. Abdullah annemin bana taktığı isimdi, 5 yaşında babamın kimliğimi göndermesiyle ismimin Mahsun olduğunu öğrendik.

...DİYARBAKIR ...

Diğer adıyla Diyerbekir (Amed) 9000 yıllık tarihiyle dünyanın ilk yerleşim merkezlerinden, Dünyaya insanlığın yayıldığı bölge, tarihi ve büyülü topraklarıyla Mezopotamya. Ziya Gökalplerin, Cahit Sıtkı Tarancıların, Ali Emrilerin, Süleyman Naziflerin, Ahmet Ariflerin ve şark bülbülü Celal Güzelseslerin diyarı Diyarbakır, yılanlı, akrepli, çileli, kederli ve o kadarda gururlu Diyarbakır. Bu şehrin Arapşeyh semtinde toplamı bir oda olan bir evde dünyaya geldim. Annemin daha önceki eşinden olan abilerim (İsmail Arık, Mahmut Arık ve Mustafa Arık) benim dünyaya gelişime çok sevinmişler, kendi çocukları ve öz kardeşleri gibi beni büyüttüler, baba şefkatini onlardan gördüm çünkü babamı hiç tanımamıştım. İlk kez babamı 6 yaşındayken uzaktan bir kere görmüştüm. 6 yaşımdan itibaren bazı sömestir tatillerinde anneannemi ziyarete gittiğimde babamı ve diğer kardeşlerimi ancak o zaman görebiliyordum.
İlkokulu Diyarbakır Süleyman Nazif İlkokulunda, ortaokulu Ali Emri Ortaokulunda, liseyi ise Diyarbakır Cumhuriyet Lisesinde okudum.

...MÜZİĞE BAŞLAYIŞ...

Teyzemin oğlu Ayhan Baran ailede çok sevilen bir insandı, iyide bağlama çalardı. İlk kez Ayhan'ın karşısında titreye titreye ilk ögrendiğim eser olan Gidenlerin Türküsünü okudum. Ayhan çıkan sesin etkisinde kalmıştı o günden sonra Ayhan beni devamlı çalıştırmaya başladı. İlk sahneye çıkmam Cumhuriyet Lisesindeki okul müsameresinde gerçekleşti.

Annem ve abilerim okuyamadıkları için benim mühendis veya doktor olmamı istiyorlardı. Müziğin benim üzerimdeki etkisi çok büyüktü, her günüm müzikle geçiyordu, hayallerimi konservatuvarda okumak süslüyordu, karar vermek zorundaydım, ya mühendis olacaktım, ya doktor olacaktım veya sanatçı olacaktım.

1983 ve 1984 yıllarında yapılan Diyarbakır karpuz festivali ve Mersin moda ve tekstil fuari ses yarışmalarında kendimi denemek için katıldım, bir anlamda kendimi sınadım, iki yarışmada da birinci olunca bu işi yapmaya karar verdim. 1984 yılında Diyarbakır da yaptiğim amatör kaset bir otobüs şoförü (Mehmet Tahir Doğmuş) tarafindan Unkapanında yapımcı Mustafa Güneşe dinletilmiş, ve Mustafa Güneş benim sesimi çok beğenmiş ve beni İstanbul'a davet etmişti.

BaŞarmak ve hedefime ulaşmak için 1800 km mesafe uzakta olan o koca şehire gitmeliydim, sürüyle soru vardı kafamda milyonlarca insanı içinde barındıran büyük şehirde kimbilir hayat ne kadar zor olmalıydı. Düşüncelerim ve umutlarım vardı ama yanında korkularımda vardı. Yaşamak ölümüne yaşamak hayatı, aşkı, hüzünü, hasreti, gurbeti. Mücadelem 1984 yılında Eylül ayında İstanbul'a gelmemle başlamış oldu.

...İSTANBUL...

Komşunun komşuyu tanımadığı, insanın insanı tanımadığı bu şehir İstanbul'du. Megarali komutan Bizanstion M.Ö 2000 yılında bugünkü Sarayburnu'nun bulunduğu yere gelmiş ve bu şehre Bizans ismini vermiş. Nice insanların gelip göçtügü bu şehir hem ürkütücü hem gizemli hemde alabildigine güzeldi benim için. Tanıdığım bir tek insan dahi yoktu.

Müzik dünyasındaki ilk albümüm 1984 yılının Kasım ayında müzik marketlerde yerini aldı. Arkasından 7 albüm daha geldi. Tam 5 yılım geçmişti, Bu süre içinde evim Lalelide kaldığım 314 nolu otel odasıydı. Bu otel Mesihpaşa Caddesinde Otel Cevherdi. 1989 yılında aldığım bir kararla Müziğe, Albüm yapmaya ara vererek hayallerimi süsleyen müziğin eğitiminin verildiği konservatuvara girmek için Üniversite sınavlarına girdim ve İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarını kazandım.

...KONSERVATUVARLI YILLAR...

Müziğin eğitiminin verildiği yer. Türkiye'nin ilk Türk Müziği Konservatuvarı. Siyasetin konuşulmadığı Müziğin egemen olduğu ender okullardan biriydi. Ama ne yazıkkı devletin ihmal ettigi bir okuldu. Eksiği çok olan ögrenim yerinde çok sıcak bir ortam vardı. Türkiye'ye sanatçı yetiştiren bu okul maalesef unutulmuş ve ilgilenilmeyen, değer verilmeyen bir eğitim kurumuydu.

Evrensel olan sanat Toplumların ve Halkların ortak değerleridir. Umarım sanata ve sanatçıya değer veren siyasetçilerimiz çıkarda bu eğitim kurumlarına sahip çıkarlar.

...MÜZİĞE DÖNÜŞ...

1992 yılında Hilmi Topaloğlu'yla tanıştım album teklifinde bulundu ve bende bu teklife sıcak bakarak 4 yıl aradan sonra 1993 yılında ALEM BUYSA isimli albümle müziğe profosyonel olarak başladım.

...İLK SAHNEYE ÇIKIŞ...

1994 yılında Çakıl gazinosunda Bülent Ersoy'la birlikte çıktım.

...İLK DİZİ...

1994 yılında Star TV ye bölümden oluşan "Alem Buysa" isimli dizi çektim.

1993 YILINDAKİ ALDIĞIM KARARLAR

a) Barış, dostluk, kardeslik, sevgi teması işleyen eserler yapmak, birleştirici olmak, din, dil, mezhep, siyasi görüş ayrımı yapmamak.
b) Çaga ve Teknolojiye ayak uydurmak, yenilikçi olmak.
شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.) Üreten, yöneten, aranje yapan bir müzisyen olmak.
d) Müzige yatırım yapmak.
e) Topluma örnek sanatçı olmak.
f) En az 2.5 veya 3 yılda bir albüm yapmak.
g) Kadınlarla gündeme gelmemek.
h) İlklere imza atmak
i) Ve en önemlisi insanlara değer vermek.
İstanbula geldikten sonra aradan geçen tam 17 yıl her günü ayrı, her anı ayrı bir hüzün ve mücadelerle geçen sisli yıllardan kesitler sundum

Mahsun Kirmizgül'ün Kaleminden

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
mahsun kirmizigulun hakkinda - mahsun kirmizi gulden Kisa bilgiler
Mahsun kirmizigul'un Hayati - Kendi Dilinden
ماهسون در یک نگاه -Mahsun Kirmizigul bir bakisda
Mahsun kirmizigul'un Hayati - YAŞAR SEYMAN’ın Kaleminden)
Mahsun's biography by his own word
اینکه زاده آسیایی رو میگن ، جبر جغرافیایی ...
۵-۱۲-۱۳۸۷ ۰۵:۱۲ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  mahsun kirmizigulun hakkinda - mahsun kirmizi gulden Kisa bilgiler admin 2 1,996 ۲۰-۲-۱۳۸۸ ۱۲:۲۹ صبح
آخرین ارسال: mahsun6387
Brick ماهسون زمانی که نوجوان بود ! admin 0 2,397 ۸-۱۲-۱۳۸۷ ۰۳:۱۲ صبح
آخرین ارسال: admin
  عکسهایی از اتاق و خانه ای که ماهسون در آن متولد شده است admin 0 4,131 ۸-۱۲-۱۳۸۷ ۰۳:۰۹ صبح
  Mahsun kirmizigul'un Hayati - Kendi Dilinden admin 0 1,684 ۸-۱۲-۱۳۸۷ ۰۲:۵۹ صبح
Brick زندگینامه ماهسون از زبان خودش admin 0 14,897 ۷-۱۲-۱۳۸۷ ۱۱:۴۷ صبح

درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان