درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۲۶-۸-۱۳۹۷, ۰۸:۱۱ عصرارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
یگانه استاد تاریخ هخامنشیان
نویسنده پیام
کاربر 6 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 1,825
تاریخ عضویت: ۱ مرداد ۱۳۸۹
اعتبار: 30
سپاس ها 1
سپاس شده 21 بار در 20 ارسال
ارسال: #1
یگانه استاد تاریخ هخامنشیان

پرفسور شاپور شهبازی


مرحوم شاپور شهبازی از بزرگترین پروفسورهای تاریخ ایران بود و بی شک بزرگترین محقق و پروفسور در زمینه تاریخ باستان ایران در جهان بود
شاپور شهبازی یكی از دانشمندان تاریخ ایران بود و او را به عنوان یكی از بزرگترین هخامنشی شناسان جهان می‌شناختند.
مرحوم شاپور شهبازی کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است و پس از شكل گیری بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد به عنوان مشاور با این بنیاد همكاری می کرد.
مرحوم شاپور شهبازی به عنوان مشاور عالی با بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد همكاری داشت و در این راه شاگردان فراوانی تربیت كرد و بر كارهای بنیاد پارسه و پاسارگاد نظارت علمی داشت
دكتر شاپور شهبازی جزء بهترین هخامنشی شناسان جهان بود كه در راه شناخت این دوره از تاریخ ایران زحمات فراوانی کشید. وی در این‌باره صدها مقاله به چاپ رساند و نشریات فراوانی را پایه‌گذاری كرد.
مرحوم شهبازی كتاب‌های زیادی درباره تاریخ و تمدن ایران نوشته‌اند و در این میان می‌توان به كتاب راهنمای مستند و علمی تخت جمشید كه امروزه به عنوان یكی از مراجع محققین مورد استفاده قرار می‌گیرد اشاره كرد.
شاپور شهبازی در رشته باستان‌شناسی و زبان‌های باستانی دكتری داشتند و مدت‌ها به عنوان مشاور عالی با بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد همكاری می‌كردند. از جمله مهمترین فعالیت‌های مرحوم شهبازی در بنیاد پارسه پاسارگاد یاری رساندن در ترسیم استراتژی پژوهشی بنیاد بود.
از دیگر یادگاری‌های مرحوم شهبازی در تخت جمشید، تهیه راهنمای گردشگری این مجموعه میراث جهانی است كه به دو زبان فارسی و انگلیسی و با صدای وی ضبط شده است و هم اكنون در سیستم‌های الكترونیكی تخت جمشید شنیده می‌شود.


پرفسور شاپور شهبازیدكتر شهبازی كتاب‌های زیادی در دست انتشار دارد كه برخی از آنها توسط بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد منتشر می‌شود

دكتر شاپور پهبازی نه تنها در دوره هخامنشی؛ بلكه در دوره‌های ساسانی و اسلامی نیز یكی از صاحب‌نظرن ایرانی محسوب می‌شدند.

وی در خانواده‌ای اصیل در شیراز متولد شد و یكی از مفاخر بزرگ ایران محسوب می‌شوند.

از دیگر فعالیت‌های دكتر شهبازی می‌توان به همكاری تنگاتنگ وی با فرهنگستان علوم اشاره كرد كه تدوین بخش هخامنشی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی نیز توسط وی انجام گرفته است

دكتر شهبازی كتاب‌های زیادی در دست انتشار دارد كه برخی از آنها توسط بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد منتشر می‌شود.

مرحوم پروفسور شاپور شهبازي از جمله محققاني بود كه بخش بزرگي از فعاليت‌هاي پژوهشي و علمي خود را در راه مبارزه با تحريف تاريخ ايران صرف كرد.

پروفسور شاپور شهبازي با آگاهي از روش‌هاي علمي و تسلط به چندين زبان خارجي از جمله زبان‌هاي باستاني به شكافتن لايه‌هاي گسترده تاريخ ايران‌ مي‌پرداخت و از هر نوع تحريفي در اين تاريخ به خصوص تاريخ دوره هخامنشي و ساساني جلوگيري مي‌كرد.
پس از مطالعات اشميت، باستان شناس آلماني در تخت جمشيد، پروفسور شاپور شهبازي نخستين ايراني بود كه فعاليت‌هاي علمي خود را در تخت جمشيد آغاز و در اين زمينه كتاب‌هاي زيادي را به زبان‌هاي آلماني، انگليسي، فرانسه و فارسي منتشر كرد. وي در دوران حيات خود بيش از 130 مقاله نوشته و 15 كتاب را به چاپ رسانيده است از جمله كتاب‌هاي مهم پروفسور شهبازي مي توان از كتاب تاريخ سياسي ساسانيان نام برد كه اکنون زير چاپ است.
كتاب فردوسي از ديگر كتاب‌هاي شاپور شهبازي است که اثري بي‌نظير در باب تاريخ اسلام و نقدي بر شاهنامه فردوسي است.
از دیگر آثار و همکاری های مهم پروفسور شهبازی کتاب بسیار با ارزش "شکوه تخت جمشید" میباشد که با ارزش ترین کتاب تاریخی ایران و هم اکنون یکی از گران ترین و بهتزین کتاب های ایرانی هست که به دو زبان فارسی و انگلیسی میباشد ، این کتاب با همکاری پروفسور شاپور شهبازی ، پروفسور ماتیو استلپر ، پروفسور راجر موری ، پروفسور رمی بوشارلا و ... آماده شده است . در این کتاب میتوانید تصاویری از گذشته تخت جمشید و ابهتی که ایران زمین داشت را دید ( این کتاب را من به تمام علاقمندان به تاریخ ایران پیشنهاد میکنم و امیدوارم که هر ایرانی روزی این چنین کتابی را داشته باشد )
پروفسور شاپور شهبازي روح ايراني بودن و ملي گرايي را در ايرانيان تقويت مي‌كرد و اجازه نمي‌داد كسي به سادگي تاريخ شكوه‌مند ايران را زير سئوال ببرد.
پروفسور شاپور شهبازي پس از اخذ مدرك کارشناسي از دانشگاه تاريخ شيراز راهي لندن مي‌شود و کارشناسي ارشدرا در سال 1347 و دكتراي خود را در رشته تاريخ در سال 1352 از دانشگاه لندن مي‌گيرد. در اين‌ سال‌ها كتاب كوروش بزرگ را مي‌نويسد كه در سال 1350 به عنوان كتاب برگزيده سال شناخته مي‌شود.

شهبازي پس از اخذ مدرك دكترا به ايران باز مي‌گردد و در دانشگاه به تدريس مشغول مي شود. همچنين مرحوم شهبازي در سال 1353 "بنیاد تحقيقات هخامنشي" را در تخت جمشيد راه‌ مي‌اندازد و تا سال 1358 در سمت مديريت اين مجموعه ميراث جهاني باقي مي‌ماند.
پروفسور شهبازی در داشنگاه های ایران و دانشگاه های خارج به خصوص آمریکا در رشته تاریخ تدریس میکرد و یکی از مطرح ترین چهره های تاریخ شناس و باستان شناس دنیا بود و هم طراز با بزرگترین تاریخ دانان و باستان شناسان خارجی در زمان خود بود .
پروفسور شاپور شهبازي به سه زبان فارسي، انگليسي، آلماني و پارسي باستان تسلط كامل داشت و زبان‌هاي فرانسوي، يوناني و عربي را تا حد زيادي مي‌شناخت.
مرحوم شاپور شهبازي در سال 1372 درجه پروفسوري خود را از دانشگاه "اوروگن" دريافت و در سال 2000 رساله پست دكتراي خود را تقديم دانشگاه آلمان كرد.
پروفسور عليرضا شاپور شهبازي پس از 9 ماه مبارزه عليه بيماري سرطان ظهر روز يكشنبه 24 تیر ماه سال 1385 در آمريكا درگذشت.
پیکر زنده یاد پروفسور" علیرضا شاپور شهبازی" در آرامگاه حافظیه شیراز و در قطعه مشاهیر فارس به خاک سپرده شده است

امیدواریم که خلأ پروفسور شهبازی در آینده ای نه چندان دور پر شود.
روحش شاد یادش گرامی


در آخر هم یک گله ای از تمام ایرانیان دارم ، کشور ایران دارای چنین افراد مهمی در سطح بین المللی هست که تحقیقات و آثار این اشخاص شاید تا قرن ها مورد استفاده ایرانیان و حتی جهانیان قرار گیرد اما شاید نیم بیشتری از مردم ایران از وجود و یا درگذشت چنین افراد مهمی با خبر نمیشوند ... بهتر هست که همگی دید خودمان را بازتر کنیم ، آیا چنین اشخاصی بزرگتر هستند یا فلان هنرپیشه ، فلان بازیکن فوتبال یا فلان خواننده ؟؟ چرا ما قدر چنین افراد بزرگی را نمیدانیم و حتی حاضر نیستیم که از آثاری که این افراد بزرگ به جا میگذارند استفاده کنیم و دیدن یک فیلم و یا یک بازی فوتبال و ... را به خواندن چنین آثار بزرگی ترجیح میدهیم ... متأسفانه تعداد افرادی که علاقه ای به تاریخ ایران ندارند روز به روز در حال اضافه شدن هست و اگر اینگونه پیش برود لطمات جبران ناپذیری را در سال های آینده شاهد خواهیم بود

هرگز نخواب کوروش
میهن جوان ندارد
حتی دگر دماوند
آتشفشان ندارد
دارا کجای کاری؟
دزدان سرزمینت
بر بیستون نوشتند: اینجا خدا ندارد
دیو سیاه در بند، آسان رهید و بگریخت
رستم در این هیاهو، گرز گران ندارد
روز وداع خورشید، زاینده رود خشکید
زیرا دل سپاهان نقش جهان ندارد
بر نام پارس دریا، نامی دگر نهادند
گویی که آرش ما، تیرو کمان ندارد
دریای مازنی ها، بر کام دیگران شد
اما چه سود اینجا
نوشیروان ندارد
کو آن حکیم توسی
شاهنامه ای سراید
شاید که شاعر ما ، دیگر بیان ندارد
هرگز نخواب کوروش
ای مهر آریایی
بی نام تو وطن نیز
نام و نشان ندارد
۱۷-۶-۱۳۸۹ ۰۳:۴۱ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جبار باغچه ‌بان (عسکرزاده) note love 0 1,490 ۱۱-۵-۱۳۹۰ ۰۲:۳۸ صبح
آخرین ارسال: note love
  دکتر عبدالحسین زرین کوب note love 0 1,340 ۱۱-۵-۱۳۹۰ ۰۲:۳۷ صبح
آخرین ارسال: note love
  دکنر سید احمد موسوی note love 0 1,622 ۱۱-۵-۱۳۹۰ ۰۲:۳۶ صبح
آخرین ارسال: note love
Music دانلود کتاب کویر(دکتر شریعتی) باران6759 0 5,846 ۱۴-۱۲-۱۳۸۹ ۰۳:۱۰ صبح
آخرین ارسال: باران6759
  دانلود کتاب روش برداشت ازقران(دکتر شریعتی) باران6759 0 1,605 ۱۴-۱۲-۱۳۸۹ ۰۳:۰۱ صبح
آخرین ارسال: باران6759


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان