درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۲۴-۷-۱۳۹۷, ۰۸:۴۲ عصر

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
حمايت ژنرال رضاخان از برقراري نظام جمهوري در ايران
نویسنده پیام
کاربر 8 ستاره
*
آفلاین
اعتبار: 50
سپاس ها 0
سپاس شده 21 بار در 17 ارسال
ارسال: #1
حمايت ژنرال رضاخان از برقراري نظام جمهوري در ايران

تظاهرات به حمايت از برقراري نظام جمهوري در ايران كه پرچمدار آن ژنرال رضاخان رئيس الوزراء و سردار سپه وقت بود در آخرين روزهاي سال 1302 (مارس 1924) به اوج خود رسيده و همه امور كشور را تحت الشعاع خود قرار داده بود.
     تظاهرات كه از تهران و ميدان توپخانه آغاز شده بود به سراسر ايران گسترش يافته بود و سيل تلگرام به پشتيباني از فكر برقراري جمهوريت از شهرستانها به تهران سرازير بود، حتي در آخرين جلسه عمومي مجلس شوراي ملي در سال 1302 كه 28 اسفند برگزار شده بود گروهي از افسران ارتش وارد جلسه شده و خواستار حذف قاجاريه و سلطنت، و برقراري جمهوري شدند و گفتند كه از حكومت «دوله ها» و «سلطنه ها كه ازدستشان كاري جز بي عرضگي ساخته نيست خسته شده اند.
     به اشاره سردار سپه، در اين روز و روز بعد ادارات دولتي نيز تعطيل كردند و كارمندان به تظاهر كنندگان پيوستند. در برابر، گروهي هم در مسجد شاه اجتماع كردند و با جمهوريت دست به مخالفت زدند.
     در همين روز رضاخان از محمد حسن ميرزا وليعهد خواست كه كناره گيري كند. احمد شاه در اروپا بود. اين وضعيت سبب شد كه مجلس شورا جلسه خصوصي تشكيل دهد و به موضوع رسيدگي كند كه در اين جلسه چند نماينده به حمايت و مدرس و چند نماينده ديگر هم به مخالفت با نظام جمهوري سخن گفتند و قرار شد كه سي ام اسفند، مجلس يك جلسه فوق العاده تشكيل دهد كه در اين جلسه طرح تبديل نظام مشروطه سلطنتي به جمهوري مطرح شد. چون موضوع مهم بود تعطيلات نوروزي مجلس جز روز نوروز لغو شد. مجلس دوم فروردين ماه به بحث در اين باره ادامه داد.
    در اين ميان بيشتر روحانيون و كسبه در تهران و شهرهاي ديگر به ضديت با جمهوري بپاخاستند و تظاهرات آنان در ميدان بهارستان مانع اتخاذ تصميم فوري در مجلس شد. چند روز بعد ژنرال رضاخان براي مذاكره در اين باره با روحانيون قم به اين شهر رفت و چون مخالفت آنان را با نظام جمهوري مشاهده كرد در بازگشت به تهران ضمن صدور اعلاميه اي انصراف خود را از حمايت از برقراري نظام جمهوري در ايران اعلام داشت.
</N>

<N>

<N>رضا خان سردار سپه

منبع : <N>iranianshistoryonthisday - دكتر نوشيروان كيهاني زاده

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
روزی که رضاخان مسخره شد
آموزش در ايران باستان
ازدواج در آيین زردشتی ايران باستان
سدسازي در ايران باستان
زنان ايران قبل از عصر مغول
خودآرايى و محيط آرايى در ايران باستان
نظام قضایی کیفری در دوره هخامنشیان
تاريخ ايران بعد از اسلام

اگر ايران به جز ويرانسرا نيست
من اين ويرانسرا را دوست دارم
اگر آب و هوايش نيست دلكش
من اين آب و هوا را دوست دارم
تمام عالم از آن شما باد
من اين يك تكه جا را دوست دارم
۱۷-۶-۱۳۸۹ ۰۷:۴۵ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اولین سالن تئاتر ایران Yağmur. 0 570 ۲۷-۵-۱۳۹۴ ۱۱:۲۸ عصر
آخرین ارسال: Yağmur.
  بدنام‌ترین باغ در تاریخ ایران Yağmur. 0 567 ۲۷-۵-۱۳۹۴ ۱۱:۲۲ عصر
Wink روایتی از سلمانی‌های دوره قجری Yağmur. 0 519 ۲۷-۵-۱۳۹۴ ۱۱:۱۹ عصر
  ایرانی‌ها از چه زمانی صاحب هتل شدند؟ Yağmur. 0 403 ۲۷-۵-۱۳۹۴ ۱۱:۱۶ عصر
  نخستین رشوه بگیر ایرانی Yağmur. 0 546 ۲۷-۵-۱۳۹۴ ۱۱:۱۱ عصر

درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان