درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۲۶-۷-۱۳۹۷, ۱۰:۱۲ عصر

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
ثبت تاسيس شركت نفت انگلستان و ايران ونگاهي به كارهاي« دارسي»
نویسنده پیام
کاربر 8 ستاره
*
آفلاین
اعتبار: 50
سپاس ها 0
سپاس شده 21 بار در 17 ارسال
ارسال: #1
ثبت تاسيس شركت نفت انگلستان و ايران ونگاهي به كارهاي« دارسي»

در 25 فروردين 1288 خورشيدي تاسيس شركت نفت انگلستان و ايران در لندن به ثبت داده شد. نخستين چاه 26 ماه مه 1908 در عمق كمتر از 400 متر در مسجد سليمان به نفت رسيده بود و متعاقب آن دو چاه ديگر.
    ويليام ناكس دارسي William Knox D’Arcy از اشراف زادگان انگليسي كه از 17 سالگي با خانواده اش براي مدتي دراستراليا زندگي مي كرد و به استخراج طلا از كوه « مورگن » سرگرم بود پس از بازگشت و ادامه زندگي در لندن متوجه وجود نفت در ايران شد. پيش از او ژوليوس رويتر ( موسس خبرگزاري رويتر ) با مطالعه يادداشتهاي يك زمين شناس فرانسوي كه قبلا از ايران ديدن كرده بود به فكر گرفتن امتياز اكتشاف و استخراج آن از دولت تهران افتاده بود ولي موفق نشده بود .
    دارسي از طريق همكارانش برمفاد يادداشتهاي زمين شناس فرانسوي و نيز تلاشهاي رويتر وقوف يافت و با يافتن يك دوست رئيس الوزراء وقت ايران و واسطه قرار دادن او از سال 1900 با دولت تهران تماس گرفت كه سفارت روسيه در تهران متوجه فعاليت هاي او شد و اعتراض كرد . با وجود اين ، قرارداد در سال 1901 براي مدت 60 سال امضاء شد و پنج استان ايراني مجاور مرز روسيه از شمول آن مستثني گرديد. دارسي براي دريافت امتياز نفت ايران مبلغ ناچيزي با وعده تعدادي سهم به ايران داده بود.
    دارسي براي اكتشاف و استخراج نفت ايران مهندس جورج رينولدز را به ايران فرستاد و در سال 1905 نيز با شركت انگليسي نفت برمه شريك شد.
    پس از تاسيس شركت در سال 1909 ، سهام آن به معرض فروش گذارده شد و 2 لرد انگليسي متعاقب هم مدير عامل آن شدند ، ولي دارسي تا زمان مرگ در سال 1917 عضو هيات مديره بود .
     در سال 1914 در آستانه جنگ جهاني اول نيروي دريايي انگلستان 51 درصد سهام اين شركت را دراختيار گرفت كه بعدا تا 97 درصد آن متعلق به دولت انگلستان شد ( درباره تمديد قرارداد با ايران و نيز ملي شدن نفت و رويدادهاي ديگر ، مطالب مفصل در زمان خود در اين سايت آمده است و لزومي به تكرار ندارد).
</N>

<N>

<N>ويليام ناكس دارسي

منبع : <N>iranianshistoryonthisday - دكتر نوشيروان كيهاني زاده </N>

<N></N><N></N>

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
آموزش در ايران باستان
ازدواج در آيین زردشتی ايران باستان
سدسازي در ايران باستان
زنان ايران قبل از عصر مغول
خودآرايى و محيط آرايى در ايران باستان
تاريخ ايران بعد از اسلام
تاريخ ايران قبل از اسلام
تاريخچه پرچم ايران

اگر ايران به جز ويرانسرا نيست
من اين ويرانسرا را دوست دارم
اگر آب و هوايش نيست دلكش
من اين آب و هوا را دوست دارم
تمام عالم از آن شما باد
من اين يك تكه جا را دوست دارم
۱۷-۶-۱۳۸۹ ۰۸:۱۵ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اولین سالن تئاتر ایران Yağmur. 0 570 ۲۷-۵-۱۳۹۴ ۱۱:۲۸ عصر
آخرین ارسال: Yağmur.
  بدنام‌ترین باغ در تاریخ ایران Yağmur. 0 568 ۲۷-۵-۱۳۹۴ ۱۱:۲۲ عصر
Wink روایتی از سلمانی‌های دوره قجری Yağmur. 0 521 ۲۷-۵-۱۳۹۴ ۱۱:۱۹ عصر
  ایرانی‌ها از چه زمانی صاحب هتل شدند؟ Yağmur. 0 403 ۲۷-۵-۱۳۹۴ ۱۱:۱۶ عصر
  نخستین رشوه بگیر ایرانی Yağmur. 0 548 ۲۷-۵-۱۳۹۴ ۱۱:۱۱ عصر

درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان