درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۱-۸-۱۳۹۳, ۰۸:۱۷ عصر

سرزمین بلاگ حامد اسکندری

ارسال پاسخ  ارسال موضوع 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
نماز غفيله
نویسنده پیام
کاربر 2 ستاره
*
آفلاین
اعتبار: 10
سپاس ها 0
سپاس شده 97 بار در 3 ارسال
ارسال: #1
نماز غفيله

نماز غفيله

پيامبر اكرم صل الله عليه و آله فرمود: هنگام غفلت نماز مستحبى بخوانيد، گر چه دو ركعت نماز كوتاه باشد، زيرا اين دو ركعت انسان را به بهشت وارد مى كند. عرض شد يا رسول اللّه صل الله عليه و آله هنگام غفلت چه وقت است ؟ فرمود: ميان مغرب و عشا.

كيفيت نماز غفيله
امام صادق عليه السلام فرمود: ميان مغرب و عشا، دو ركعت نماز بخوانيد؛ در ركعت اول بعد از حمد، اين آيه را بگويد: و ذالنون اذ ذهب مغاضبا فظن اءن لن نقدر عليه فنادى فى ظلمات اءن لا اله الا اءنت سبحانك انى كنت من الظالمين فاستجبناله و نجيناه من الغم و كذالك ننجى المؤ منين و ذوالنون (صاحب ماهى ، منظور حضرت يونس است ) چون خشمگين رفت ، پنداشت هرگز بر او تنگ نخواهيم گرفت . پس در ظلمات ندا كرد: جز تو خدايى نيست ، تو منزهى ! همانا من از ستمكارانم . پس او را اجابت كرديم و از غم رهايى اش داديم و مومنين را اين چنين رها مى گردانيم .
سپس در ركعت دوم بعد از حمد، آيات زير را بگويد: و عنده مفاتيح الغيب لا يعلمها الا هو و يعلم ما فى البر و البحر و ما تسقط من ورقة الا يعلمها و لا حبة فى ظلمات الاءرض و لا رطب و لا يابس الا فى كتاب مبين و كليدهاى غيب نزد اوست و جز او كسى آن را نمى داند و آنچه در خشكى و درياست مى داند و برگى بر زمين نمى افتد و هيچ دانه اى در تاريكيهاى زمين نيست ، مگر آن كه از آن آگاه است . و تر و خشكى نيست مگر كه در كتاب روشن ثبت شده است .
بعد دستها را به قنوت برداشته و اين دعا را مى خواند: اللهم انى اسئلك بفاتيح الغيب التى لا يعلمها الا انت ان تصلى على محمد و آل محمد و ان تفعل بى كذا و كذا .
و به جاى اين كلمات (كذا و كذا) حاجات خود را به هر زبانى كه بتواند از خدا بخواهد و پس از آن بگويد: اللهم انت ولى نعمتى و القادر على طلبتى تعلم حاجتى فاءسئلك بحق محمد و آله عليه و عليهم السلام لما قضيتها لى بارالها! تو را به اسرار غيب ، كه جز تو كسى آن را نمى داند، سوگند مى دهم كه بر محمد و دودمان او درود فرستى و درباره من چنين و چنان كن . بارالها! تو ولى نعمت منى و به برآوردن نياز من توانايى دارى و حاجت مرا مى دانى . سوگند به حق محمد و آلش كه بر او و بر آنان درود باد كه حاجت مرا برآورى .

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
نماز جمعه با سرم
نماز بی حضور قلب ، نخوانیم چه می شود؟
نماز خربزه ای!
نماز لیلة الدّفن
نماز حاجت دیگر که خیلی مجّرب است
نماز رفع گرفتاری
تاثیر قرآن و نماز بر اضطراب
جمله های كوتاه و زیبا در مورد نماز
نماز حضرت صاحب الزمان (ع) و دعای آن حضرت
نماز حضرت فاطمه (س)
" صدام بزن...صداي تو نشانه ي محبته... "
" نگام بكن...نگاه تو يه آسمون صداقته... "
" دعام بکن دعاي تو نجات من از اين غمه... "
" از اين همه در بدری...از اين سکوت مبهمه "
۲۵-۵-۱۳۸۸ ۰۹:۱۹ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 2 ستاره
*
آفلاین
اعتبار: 10
سپاس ها 0
سپاس شده 97 بار در 3 ارسال
ارسال: #2
RE: نماز غفيله

نماز غفيله
علت خواندن نماز غفيله به كيفيتى خاص
* علت اين‌كه نمازغفيله‌به شكل خاصى خوانده مى‌شود،چيست؟
* اين كه نمازغفيله به اين صورت خوانده مى‌شود، به سبب روايت امام صادق(عليه السلام) مى‌باشد كه ترجمه آن در مفاتيح الجنان مرحوم شيخ عباس قمى آمده است. آياتى كه درنماز غفيله خوانده مى شود اثر و خواصى دارد كه اهل‌بيت(عليهم السلام) از آن مطلع بودند؛ ازاين رو به ما چنين دستورى داده‌اند؛ مثلا در مورد ذكر«لااله الاّانت» كه دراول نمازغفيله خوانده مى شود، از پيامبر(صلى الله عليه وآله) نقل شده كه فرمودند: اسم‌اعظم خداست و موجب استجابت دعا مى‌باشد.[
آياتى كه در نماز غفيله خوانده مى‌شود
* كدام سوره و آيه قرآن در «نماز غفيله» خوانده مى‌شود؟لطفاً ترجمه كامل آيات مورد نظر را بنويسيد؟
* قسمتى از ذكر نماز مستحبى غفيله ـ كه در ركعت اوّل خوانده مى‌شود ـ در سوره انبيا، آيه‌هاى 87 و 88 آمده و به ذكر «يونسى» نيز معروف است و همان دعايى است كه حضرت يونس(ع) موقعى كه در شكم ماهى بزرگ بود خواند و براى نجات خود از خدا كمك خواست.
پاره‌اى ديگر از ذكر نماز غفيله ـ كه در ركعت دوم و بعد از سوره حمد مى‌آيد ـ در سوره انعام، آيه 59 آمده است كه در اين آيه شريف، از اسرار غيب و علم و قدرت خدا و وسعت دايره حكم و فرمان او سخن به ميان آمده است.
خداوند متعال در دو آيه مذكور مى‌فرمايد: و «ذوالنون» [حضرت يونس] را [ياد كن] آنگاه كه خشمگين رفت و پنداشت كه ما بر او تنگ نخواهيم گرفت، [ولى موقعى كه در كام نهنگ فرو رفت] در آن ظلمت‌ها [ى متراكم]فرياد زد خداوندا! جز تو معبودى نيست، منزّهى تو، من از ستم‌كاران بودم، ما دعاى او را به اجابت رسانديم و از آن اندوه نجاتش بخشيديم و همين گونه مؤمنان را نجات مى‌دهيم
" صدام بزن...صداي تو نشانه ي محبته... "
" نگام بكن...نگاه تو يه آسمون صداقته... "
" دعام بکن دعاي تو نجات من از اين غمه... "
" از اين همه در بدری...از اين سکوت مبهمه "
۲۵-۵-۱۳۸۸ ۰۹:۲۱ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ  ارسال موضوع 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ماجرای توبه واقعی جوان هرزه mahya28 0 85 ۱۰-۷-۱۳۹۳ ۱۲:۰۶ صبح
آخرین ارسال: mahya28
  فتح اندلس و فروپاشی آن baranpayizi 0 162 ۹-۶-۱۳۹۳ ۰۲:۱۳ عصر
آخرین ارسال: baranpayizi
  ترین های انجمن (1) h@med10 16 1,730 ۱۳-۳-۱۳۹۳ ۰۶:۰۸ عصر
آخرین ارسال: Lord Forum
  تفاوت‌ وهابیون با اهل‌تسنن چیست؟ baranpayizi 0 156 ۱۱-۳-۱۳۹۳ ۱۰:۵۰ صبح
  چقدر خنده دار که … امشاسپند 1 501 ۱۱-۳-۱۳۹۳ ۰۹:۵۱ صبح

درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 750.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

جستجو در انجمن