درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۱-۴-۱۳۹۷, ۰۶:۰۲ عصرارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

نویسنده پیام
کاربر 7 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 3,077
تاریخ عضویت: ۱۲ مرداد ۱۳۸۹
اعتبار: 30
سپاس ها 21
سپاس شده 11 بار در 10 ارسال
ارسال: #1
Brick آجر

پیشگفتار:
آجر یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی شناخته شده است که از پختن خشت خشک شده به دست می آید، به عبارت دیگر آجر سنگي است ساختگي (مصنوعي) ودگرگون كه نوع رسي آن از پختن خشت (گل شكل داده شده) و نوع ماسه آهكي آن از عمل آوردن خشت ماسه آهكي (كه از فشردن مخلوط همگن ماسه سيليسي و آهك در قالب ساخته مي‌شود) با بخار تحت فشار زياد به دست مي‌آيد، آجرهاي بتني همانند بلوكهاي سيماني تهيه مي‌شوند، که در ادامه به تفصیل به جزئیات آنها پرداخته می شود.
مراحل تهیه و پخت آجر:
پختن آجر باید همزمان با پیدایش آتش، نخست در دشت هایی که سنگ پیدا نمی شده اختراع شده باشد. نخستین بار از گل پخته دیواره ها و کف اجاق ها، به آجر پزی پی بردند. پیشینۀ آجرپزی در خوزستان و میان رودان (بین النهرین) زودتر از جاهای دیگر ایران زمین است، و در هندوستان تا شش هزار سال پیش می رسد. به طور کلی تولید آجر شامل مراحل زیر است:
الف. تهیه مواد اولیه:
مادۀ اولیه اساسی در تهیۀ آجر، خاک آجر پزی است که نقطه ذوب آن کمتر از 1250 درجه سانتی گراد است.علاوه بر خاک رس مواد دیگری مانند ماسه، سنگ آهک، فلدسپات ها، سولفاتها، ترکیبات آهن و رستنی ها نیز کم و بیش در خاک آجر وجود دارند و مقدار آنها در کیفیت و ویژگی های آجر تولیدی بسیار موثر است.
1. خاک رس: میزان خاک در گل آجر بسیار مهم است، خاک رس زیاد گل آجر را تو پر می کند ولی باعث ترک خوردن خشت به هنگام خشک شدن، و تغییر شکل آن به هنگام پختن در کوره می شود. خاک رس درخاک باید به اندازه ای باشد که گل آن تنها، دور دانه های ماسه (دو میکرون تا دو میلی متر) را اندود کرده و جاهای خالی استخوان بندی ماسه ای را پر کند ونه بیشتر. خاک رس زیادترازاین، هنگام خشک شدن خشت جمع میشود و خشت ترک میخورد. کم بودن خاک رس در خاک، به اندازه ای که دور دانه های ماسه گل اندود نگرددوجاهای خالی استخوان بندی ماسه ای پر نشود، دانه های ماسه بهم دیگر نمی چسبند و جاهای خالی میان آنها پر نمی شود و خشت داردی تاب فشاری زیاد نخواهد شد. خاک رسی را که برای تهیه آجرانتخاب می کنند لازم نیست که رس خالص بوده و بدون ترکیبات دیگر باشد. فقط کافی است که نا خالصی هایی از قبیل ریشه گیاهی – چوب – ذغال وغیره درآن وجود نداشته باشد. زیرا این مواد هنگام پختن آجر درداخل کوره سوخته و جای آنها خالی می ماند وازمقاومت آجر کم می کند. طبق استاندارد خاک مصرف شده در آجرپزی باید دارای اکسید سیلسیم، اکسید آلومینیم، اکسید آهن، اکسید کلسیم و اکسید منیزیم باشد.
2. ماسه: ازموارد دیگری که در خاک آجرپزی وجود دارد ماسه است، ماسه بعنوان استخان بندی گل آجر عمل می کند درحالیکه خاک رس نقش پرکننده میان دانه های ماسه را دارد. درموقع خشک شدن خشت ، استخوان بندی ماسه ای از جمع شدن و ترک خوردن خشت جلوگیری می کند، اگرزیاد باشد برای گل رس چسبنده جا نمی ماند و آجری که با خشت پر ماسه پخته شود، ترد و پوک و کم تاب می گردد. اگردانه درشت سنگ سیلیسی یا سیلیکاتی در خشت بماند، چون با بالارفتن درجه گرما حجمش زیاد می شود وبا جمع شدن خشت همگام پختن هماهنگی ندارد، درآجر در دانه های سنگ ترک های مویی پیدا می گردد. برای جلوگیری، باید خاک آجر را آسیاب کرد و یا سنگهای درشت را از خاک بیرون آورد. همچنین میتوان برای ساختن سفالهای ممتاز،خاکهای ماسه دار را دوغ آب کرده (باافزدون آب) تا ماسه درشت آن ته نشین شود و خاک رس پر مایه بدست آید.
3. سنگ آهک(CaCO3): سنگ آهک نیز کم و بیش در خاک آجر وجود دارد، مقدار کمی از آن در خاک آجر باعث سفیدی رنگ آجر شده و به آجر صدمه نمی زند. ولی چنانچه مقدار آن از حد مجاز بیشتر شود در خاک نقش گداز آور را داشته و باعث کاهش درجۀ خمیری شدن خاک می شود. در صورتی که دانه های آهک به صورت درشت در خشت بماند، در هنگام پختن آجر در کوره، آهک می پزد و به آهک زنده (CaO) تبدیل می شود، که پس از مصرف شدن، آب ملات را می مکد و شکفته شده و باد می کند و آجر را می ترکاند که به این پدیده آلوئک می گویند.
4. سولفاتها و ترکیبات آهن دار: از جمله مواد اضافی دیگر که در خاک مصرفی وجود دارد سولفاتها و ترکیبات آهن دار هستند. سولفاتها از قبیل سولفات منیزیم، سولفات سدیم، سولفات پتاسیم و سولفات کلسیم(سنگ گچ) چنانچه به صورت گرد و یا دانه در خاک آجر وجود داشته باشد، باعث می شوند که سطح آجر در صورت تماس و جذب آب، سفیدک و یا شوره بزند. وجوداکسید های آهن در خاک آجر، درجه پخت آجر را کاهش می دهند، به همین دلیل در آجر های نسوز باید مقدار آن خیلی کم باشد. چنانچه در خاک آجر اکسید آهن(Fe2o3) بیش از 5 درصد وزن خاک باشد، رنگ آجر تولیدی قرمز خواهد بود.
5. فلدسپات: فلدسپات، در خاک آجر، کار گداز آور را می کند و گرمای خمیری شدن آجر را در کوره به 1100 تا 1150 درجه پایین می آورد.
6. رستنی ها: گیاهان، ریشۀ گیاهان و رستنی های دیگر مانده در خشت، در کوره می سوزند و جایشان در آجر خالی می ماند و آجر پوک می شود. برای ساختن آجر پوک و سبک، به گل خاک اره می زنند، خاک اره در کوره می سوزد و جایش خالی می ماند و آجر پوک و سبک می گردد. از این نوع آجر برای گرما بندی و صدا بندی استفاده می شود.
7. آب: آب مورد مصرف در آجر، مخصوصاً آجر ماسه آهکی باید پاک و بدون دانه های شناور باشد. لذا بهتر است از آب آشامیدنی استفاده گردد و در هر حال نمی توان از فاضل آب کارخانه ها که ممکن است با آهک و سیلیس ترکیب شیمیایی داشته باشد استفاده نمود.
ب. عمل آوردن خاک:
خاک آجر باید عاری از کلوخه باشد. برای این کار خاک را هوا می دهند و آنرا آسیاب می کنند. برای تهیه آجر مرغوب خاک را می شویند و پس از خشک شدن از الکهای مخصوص می گذرانند.
ج. ساختن گل و خشت:
برای تهیه گل به طریق مختلف به خاک آجر آب اضافه می کنند، که مقدار آن بستگی به روش تولید خشت دارد. معمولاً خشت را به 3 روش "گل شل یا خمیری"، "گل سفت" و "گل خشک فشاری" می سازند:
1. گل شل یا خمیری: از قدیمیترین روش های تهیۀ خشت آجر، روش تهیۀ گل شل است. در این روش خاک را با مقدار حدود 25 درصد وزنش، آب مخلوط می کنند و آنرا خوب ورز می دهند تا تمام دانه های خاک، آب اندود شده و گل خمیری شکل به دست آید. در این روش چون خشت زنی با دست انجام می شود، از این رو برای شل کردن گل و امکان بهتر قالب گیری آن، از آب بیشتری استفاده می شود. عیب این روش آن است که آب خشت تر را در خشت خشک کن بخار می کنند که این کار علاوه بر آنکه هزینه دارد، جای آب بخار شده در آجر خالی می ماند، آجر پوک شده و تاب آن کاهش می یابد.
2. گل سفت: در این روش حدود 12 در صد وزن خاک، آب اضافه می کنند، هم زدن و ورز دادن گل توسط دستگاه های همزن مخصوص این کار صورت می گیرد. در این روش گل سفت از داخل دستگاهی عبور داده می شود که در انتهای آن مقطع، قالب آجر و یا سفال مورد نظر وجود دارد. گل سفت در موقع خروج از دستگاه شکل قالب را به خود گرفته و به صورت یک ستون شکل گرفته از قالب خارج می شود. برای تولید خشت آجر، گل شکل گرفته پس از خروج از قالب توسط سیم برش اتوماتیک به ضخامت های مورد نظر بریده می شود و برای خشک کردن خشت خام آجر توسط نوار نقاله به سمت خشک کن ها هدایت می شود.
3. گل خشک فشاری: در این روش روی خاک پودر و گرد شده، حدود 8 درصد وزن خاک، آب می پاشند و آنرا هم می زنند تا تمام دانه ها نمناک شوند. در این روش عمل خشت زنی توسط فشار زیاد دستگاه پرس صورت می گیرد که اگر خاک یکسان نمناک نشده باشد، آجری که با خشت فشاری آن ریخته شود ترک می خورد.
د. خشت زنی:
بعد از تهیۀ گل آنرا با توجه به شکل آجر قالب گیری می کنند. در کارخانه های قدیمی خشت زنی با دست و در کارخانه های جدید کلیۀ عملیات خشت زنی با ماشین انجام می گردد. هر قدر خشت کمتر هوا داشته باشد جسمی تو پر تر و با وزن مخصوص بیشتر(وزن بیشتردرحجم ثابت) حاصل می شود و آجر بدست آمده محکمتر و مقاومتر می باشد.

ﻫ. خشک کردن خشت:
وقتی خشت ها از قالب خارج می شوند دارای حدود 8 تا 25 درصد رطوبت هستند که باید برای بدست آوردن مقاومت ابتدایی و کاهش هزینۀ تولید و بهبود کیفیت آجر تولیدی، پیش از آنکه به کورۀ آجر پزی برده شوند، خشک شوند. خشک کردن خشت ها به دو روش سنتی و صنعتی صورت می گیرد. در روش سنتی خشتها در روی زمین و زیر آفتاب خشک می شوند، ولی در روش صنعتی این عمل در دستگاه خشک کن که عموماً حرارت آن از حرارت خروجی کوره آجر پزی تامین می شود، صورت می گیرد. همچنین خشت می بایست از همه سو خشک شود تا خم نگردد، نپیچد و ترک نخورد و اگر در جای رو باز یا سر پوشیدۀ دور باز که در آن هوا می وزد خشت را خشک کنند، چون هوا از یک سو می وزد، خشت از همان سو خشک می شود و در سوی دیگر ترک بر می دارد. برای خشک کردن خشت باید به آهستگی به آن هوای گرم خشک دمید تا نم خشت از هر سو بخار شده و همۀ خشت خشک شود. خشت در هوای آزاد پس از 3 تا 15 روز خشک می گردد، در جاهای نمناک بیشتر به درازا می کشد و اگر سرما زیاد باشد، خشت تر، یخ می زند و خرد می شود. برای آنکه خشت یکنواخت خشک گردد، آن را در خشت خشک کن خشک می گذارند.

و. پختن آجر:
گداختن و پختن آجر یکی از مهمترین قدمها در ساخت آجر است. در این مرحله به خشت خشک شده به اندازه ای گرما داده می شود که آب تبلور(آب شیمیایی) ذرات خاک رس از بین برود و دانه های خاک به یکدیگر چسبیده و به جسم سخت و یکپارچه ای که تحت شرایط جوی و مکانیکی پایدار است تبدیل شود. آجر ساختمانی در گرمای 800 تا 900 درجه به ترتیبی که در زیر آمده است پخته می شود.
• در گرمای تا 100 درجه خشت خشک می شود و حالت خمیری و چسبناکی آن از بین می رود.
• در گرمای 500 درجه به بالا آب شیمیایی خاک رس از آن جدا می گردد.
• در گرمای حدود 900 درجه خشت می پزد و دانه های خاک به هم چسبیده و یک جسم یکپارچه و مقاوم به نام آجر تولید می شود.
• در درجه حرارت بین 900 تا 1400 انواع آجر سفال و سرامیک و در گرمای بیش از 1400 درجه چینی و نسوز ساخته می شود.


اینم ادرس سایت سازنده آجر و تایل شیشه ای در کشور ایتالیا - عکس های خیلی جالب داره،
شما قادر به مشاهده لينک ها نمي باشيد . برای عضویت سریع کلیک کنید.

***Nasser***

A (79)


خواستم بگويم که کیستم... ديدم نگفتن بهتراست
!!!... چه سود آنکه با من نمي ماند ،همان بهتر که نشناسد مرا... آنکس که مي ماند ،
خود ، خواهد شناخت

لحظه ها را می گذراندیم تا به خوشبختی
برسیم غافل از اينكه خوشبختی در آن لحظه هابود كه گذرانديم

دل خوش از آنیم که حج می رویم...غافل از
آنیم که کج می رویم...میرویم کعبه به دیدار خدا...او که همینجاست کجا می رویم؟!

حج به خدا جز به دل پاک نیست...شستن غم
از دل غمناک نیست...دین که به تسبیح وسر و ریش نیست...هرکه علی گفت که درویش نیستصبخ به صبخ در پی مکروفریب...شب همه شب
گریه وامیجیب...!!!!!


هر كس به طريقي دل ما ميشكند

بيگانه جدا دوست جدا ميشكند

بيگانه اگر ميشكند حرفي نيست

من در عجبم دوست چرا ميشكند

دلم شكست كسي صدايش نشنيد

آري دل مرد بي صدا ميشكند
۳-۸-۱۳۸۹ ۱۲:۴۷ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 7 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 3,077
تاریخ عضویت: ۱۲ مرداد ۱۳۸۹
اعتبار: 30
سپاس ها 21
سپاس شده 11 بار در 10 ارسال
ارسال: #2
RE:آجر

کوره های آجر پزی:

همانطور که گفته شد مهمترین مراحل تولید آجر، پخت آن در کوره آجر پزی است. زمان لازم برای پختن آجر متغیر است و به نوع کوره و خاک رس و در صورت داشتن لعاب، به نوع لعاب آن بستگی دارد. از انواع کوره های آجر پزی می توان موارد زیر را نام برد.
1. کوره های سنتی ایران(کورۀ حلقه ای): یا کورۀ آجر پزی با آجر ثابت و آتش ثابت
2. کورۀ هوفمان: یا کورۀ آجر پزی با آجر ثابت و آتش رونده.
3. کوره های تونلی: یا کورۀ آجر پزی با آتش ثابت و آجر رونده.
1- کوره های سنتی ایران(کورۀ چاهی یا حلقه ای): در این کوره ها خشت ها بر روی آتش خانه به صورت مخروط ناقص چیده می شوند. و سطح خارجی مخروط را با گل اندود می کنند. در این روش تولید که هم آتش و هم آجر ثابت است و حرارت در قسمت های مختلف کوره متغیر و در نتیجه، کیفیت آجرها متفاوت است. جنس آجری که در این کوره ها پخته می شود یکسان نیست و از پایین به بالا به صورت جوشی، آجر جوش، آجر سبز، آجر بهی، آجر سفید، آجر ابلق، آجر قرمز و آجر نیم پخته به دست می آید.
2- کورۀ هوفمان: این نوع کوره از انواع کوره های با حرارت متغیر و آجر ثابت است. کار این کوره پیوسته و گرمای آن خیلی کم هدر می رود. محل آجر چینی، آتش خواری و تخلیه آجر به دنبال یکدیگر تغییر می کند. هر کورۀ هوفمان دارای تعدادی حجره و یا اتاق به هم پیوسته است که در دور تا دور کوره قرار گرفته اند و در اصطلاح به آنها قمیر می گویند. در این نوع کوره سوخت پاشها، به صورت متحرک در روی سقف کوره حرکت می کنند و سوخت از طریق سقف به داخل قمیر پاشیده شده و شعله ور می شود و پس از پخت آجر در داخل قمیر، عمل پخت آجر گرم شده در قمیر مجاور آن ادامه می یابد و مرتباً محل آجر چینی، آتش خواری و تخلیه آجر به دنبال یکدیگر تغییر می کند. محصول این نوع کوره از لحاظ کیفیت و هزینه تولید مناسب بوده و آن را برای کار های سفت کاری و نما استفاده می کنند.
3- کورۀ تونلی: در کورۀ تونلی که از نوع کوره های با آتش ثابت است، خشتها را به وسیلۀ واگن متحرک به داخل کوره رانده و به سوی کانون آتش حرکت می دهند. خشتها کم کم گرم و نیم پز شده، و پس از گذشتن از برابر کانون آتش پخته می شود. محصول این کوره از سفال و آجر های ممتاز است و بیشتر برای کارهای تزئینی و نمای ساختمان بکار می رود.
طبقه بندی آجر ها:
آجرها از لحاظ جنس یا مواد خام مورد استفاده در آن به 3 دسته تقسیم می شوند:
1- آجر رسی، شیلی و شیستی. 2- آجر ماسه آهکی. 3- آجر بتنی.
۩ آجر رسی، شیلی و شیستی:
آجری است که از پخت خشت خام رسی و یا از پخت خشت تهیه شده از شیل و شیست، در دماهای حدود 1000 درجۀ سیلیسیوس بدست می آید. آجر های رسی بر حسب روش تولید، نوع مصرف، شکل و فرم ساخت آنها طبقه بندی می شوند:
الف) انواع آجرهای رسی بر حسب روش تولید:
1. آجرهای رسی دستی یا آجر های فشاری: که به صورت تو پر و به شکل مکعب مستطیل تولید می شود و از انواع رایج آن می توان آجر فشاری، آجر قزاقی و آجر نما را نام برد.این نوع آجرها برای کلیۀ کارهای ساختمانی مانند گری چینی- طاق ضربی- دیوارهای حمال یا بار بر- تیغه چینی و غیره مناسب است.
2. آجر های رسی، ماشینی و نیمه ماشینی یا آجرهای سوراخ دار: آجرهای ماشینی یا آجر سوراخ دار که در ایران به آجر های 8 سوراخ یا 10 سوراخ نیز معروفند، از لحاظ جنس نسبت به آجر های فشاری بسیار ترد و شکننده بوده و خاصیت مکندگی آنها نسبت به آجر فشاری کمتر است. به همین دلیل بهتر است در طاق ضربی استفاده نشوند چون مکندگی آنها کم است و ملات گچ و خاک بخوبی به آنها نمی چسبد. ولی وجود این سوراخها باعث می شود که در هنگام دیوار چینی ملات به داخل سوراخ ها به صورت عمودی نفوذ کرده و باعث استحکام بیشتر دیوار بشود. البته این نوع آجرها به اشکال مختلف دیگری برای مصارف گوناگون از قبیل نما، مصارف عمومی، بلوک های جدا کننده و بلوک های سقفی و فندوله نیز تولید می شوند، که در قسمت ج به تفکیک به شرح آنها می پردازیم.
ب) انواع آجر های رسی ساختمان بر حسب نوع مصرف:
انواع آجر بر حسب نوع مصرف به 3 دستۀ آجر معمولی، آجر نما و آجر مهندسی مرغوب تقسیم می شود:
1. آجر معمولی: این آجر که بدون در نظر گرفتن شکل ظاهری و زیبایی آن برای کارهای عمومی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و قسمت عمدۀ عملیات سفت کاری ساختمان های آجری با آن انجام می شود و از نظر مقاومت نیز دارای انواع مختلف است که به جنس و طرز تهیۀ آنها بستگی دارد. این آجر معمولاً به ضخامت 5.5 سانتی متر تولید می شود.
2. آجر نما: این آجر نیز به روش های دستی، پرسی و یا ماشینی تولید می شود و از نظر شکل ظاهری و رنگ باید حتی المقدور صاف و تمیز و یکدست باشد تا در هنگام مصرف در ساختمان احتیاج به اندود کاری و یا رو کش های دیگر نداشته باشد و خود آجر دارای ظاهری مناسب باشد. این آجر معمولاً در ضخامت های 5.5 و 4 و3 سانتی متری ساخته می شود.
3. آجر مهندسی مرغوب: که دارای جسمی متراکم و با مقاومت فشاری بالا و میزان جذب آب نسبتاً کم بوده و عمدتاً در سازه های با قدرت تحمل بار زیاد بکار برده می شود و فقط به روش ماشینی قابل تولید است. و بر حسب میزان مقاومت و جذب آب به سه درجه 1 و 2 و3 تقسیم می شود.
ج) انواع آجر های رسی بر حسب شکل و ابعاد:
انواع آجر رسی بر حسب شکل و ابعاد عبارتند از:

1. آجر تو پر: ( به 2 دسته تقسیم می شوند)

• آجر فشاری: در اندازه های 5.5×11×22 سانتی متر ساخته می شود و در سفت کاری استفاده می شود و در اصطلاح بنایی آجر چینی با این آجر را به علت نداشتن بر و نبش صاف و همچنین در هم چیدن آن گری چینی می گویند.
• آجر قزاقی سفید و بهی: این آجر به علت بدنه و نبش های صاف و رنگ آن که مایل به سفید و بهی می باشد یکی از مرغوبترین نوع آجر است که در کورۀ استوانه ای تهیه و در نما سازی از آن استفاده می گردد. اندازۀ آن 5.5×11×22 می باشد.
2. آجر سه سانتی:
این آجر در نما سازی استفاده می شودو در رنگهای قرمز و سفید و در اندازۀ 3× 10.5×22 تهیه می گردد.
3. آجر های سوراخ دار:

آجر سوراخ دار یا آجر ماشینی، روی سطح بزرگتر آن 8 یا 10 سوراخ به قطر 1.5 تا 2 سانتی متر موجود است.
4. آجر های سفالی تو خالی یا مجوف:
به آجر های سفالی سوراخ دار با حجم زیاد و وزن کم بلوک هم گفته می شود، که به دو دسته تقسیم می شوند:


• آجر سفال تیغه ای: معمولاً به ضخامت 7 تا 10 سانتی متر و عرض و طول 20 تا 25 سانتی متر تولید می شوند.

• آجر سفال سقفی: یا بلوک های سقفی در قطعاتی به عرض 40 سانتی متر و ارتفاع 20 یا 25 و طول 20 یا 25 سانتی متر ساخته می شوند.

5. فندوله: نوعی آجر سفالی به شکلu ، یا ناودانی شکل می باشد که ابعاد آن برابر 4.5سانتی متر ارتفاع، و 13.5 سانتی متر عرض و 25 سانتیمتر طول می باشد. قدرت مکندگی آن کم و ترد و شکننده است. مورد استفادۀ آن ساختن تیرچه برای اجرای سقف های تیرچه بلوکی می باشد.

6. سفال بام: در مناطق پر بارش برای آنکه باران یا برف روی بام نماند و از روی بام روان شود، بام را با شیب زیاد می سازند و روی آن را از سفال بام می پوشانند.خاکی که با آن سفال بام ساخته می شود باید دارای ویژگی های خاک آجر باشد، افزون بر آن جسم های گداز آور بویژه سنگ آهک آن کم باشد تا در دمای بالاتر از 1000 درجه خمیری نشود. و اکسید آهن خاک به اندازه ای باشد که آجر را سرخ رنگ نماید. سفال بام باید تو پر باشد، با ضربه خوردن صدای زنگ بدهد. آب در آن نشت نکند و از زیر نم پس ندهد و در سرما یخ نزند.

7. آجر خطایی: در ساختمان های قدیمی برای فرش کف حیاط و... بکار برده می شد. ابعاد آن 5×25×25 می باشد.
8. آجر نظامی: این آجر در ابعاد 5×50×50 و 5×40×40 برای فرش کف سرباز خانه ها و ادارات دولتی بجای موزائیک بکار گرفته می شد، که امروزه مورد استفاده قرار نمی گیرند.
9. آجر چهار گوش ایرانی: ابعاد آن 5×20×20 بوده و برای تیغه چینی و یا فرش کف داخل ساختمان های قدیمی مورد استفاده قرار می گرفت.

***Nasser***

A (79)


خواستم بگويم که کیستم... ديدم نگفتن بهتراست
!!!... چه سود آنکه با من نمي ماند ،همان بهتر که نشناسد مرا... آنکس که مي ماند ،
خود ، خواهد شناخت

لحظه ها را می گذراندیم تا به خوشبختی
برسیم غافل از اينكه خوشبختی در آن لحظه هابود كه گذرانديم

دل خوش از آنیم که حج می رویم...غافل از
آنیم که کج می رویم...میرویم کعبه به دیدار خدا...او که همینجاست کجا می رویم؟!

حج به خدا جز به دل پاک نیست...شستن غم
از دل غمناک نیست...دین که به تسبیح وسر و ریش نیست...هرکه علی گفت که درویش نیستصبخ به صبخ در پی مکروفریب...شب همه شب
گریه وامیجیب...!!!!!


هر كس به طريقي دل ما ميشكند

بيگانه جدا دوست جدا ميشكند

بيگانه اگر ميشكند حرفي نيست

من در عجبم دوست چرا ميشكند

دلم شكست كسي صدايش نشنيد

آري دل مرد بي صدا ميشكند
۳-۸-۱۳۸۹ ۱۲:۵۳ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 7 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 3,077
تاریخ عضویت: ۱۲ مرداد ۱۳۸۹
اعتبار: 30
سپاس ها 21
سپاس شده 11 بار در 10 ارسال
ارسال: #3
RE:آجر

۩ آجرهای ماسه آهکی:
آجرهاي ماسه آهكي معمولاً به صورت توپر و سوراخدار به ابعاد حدود آجر رسي يا مضاربي از آن با ملحوظ داشتن ضخامت ملات ساخته مي‌شوند. رواداري طولي و عرضي اين آجرها 5/2± و براي ضخامت 2± ميليمتر مي‌باشد. آجرهاي ماسه آهكي در قطعات نازك و با ضخامت كم براي مصرف در نماسازي نيز توليد مي‌شود.
ويژگي آجرهاي ماسه‌آهكي بستگي به جنس مواد خام، نحوه قالب‌گيري، دما و مدت پخت آنها دارد. گروه‌بندي آجرهاي ماسه آهكي بر حسب تاب فشاري آنها صورت مي‌گيرد. حداقل ميانگين تاب فشاري آجرهاي كم مقاومت بايد 5/7، آجرهاي با تاب متوسط 10 و آجرهاي پر مقاومت 15 و آجرهاي ممتاز 20 مگاپاسكال (هر مگاپاسكال حدوداً 10 كيلوگرم بر سانتيمتر مربع است) و ميانگين تاب خمشي آنها به ترتيب بايد 8/1، 2/2، 8/2 و 4/3 مگاپاسكال باشد. ضريب تغييرات مقاومت نسبت به ميانگين نبايد براي آجر ممتاز از (20%) و ساير انواع از (30%) تجاوز نمايد.
آجر ماسه آهكي بايد 15 دوره يخبندان تا 15 درجه زير صفر و آب شدن را تحمل كند. كاهش نسبي مجاز تاب فشاري پس از آزمايش يخ زدن نبايد بيش از (20%) باشد. وزن فضايي آجر ماسه آهكي به تاب فشاري آن بستگي دارد و براي آجرهاي كم مقاومت، متوسط، پر مقاومت و ممتاز، به ترتيب نبايد از 5/1،7/1، 9/1 و 1/2 گرم بر سانتيمتر مكعب كمتر شود. جمع‌شدگي ناشي از خشك شدن آجرهاي ماسه‌ آهكي ممتاز نبايد از (5/2%) و در مورد ساير آجرها از (5/3%) بيشتر شود. ظاهر آجرهاي ماسه آهكي بايد تميز، يكنواخت و عاري از ترك و حفره و مواد خارجي مانند خاك و آهك و مواد آلي گياهي باشد. جذب آب آجر ماسه آهكي در 24 ساعت نبايد از (8%) كمتر و از (20%) بيشتر شود.
۩ آجر بتنی و بلوک سیمانی:
الف. بلوك سيماني:

بلوك سيماني يا بلوك بتني از اختلاط سيمان و آب با شن ريزدانه و ماسه يا ديگر سنگدانه‌هاي مناسب و سپس لرزاندن و متراكم كردن مخلوط و عمل آوردن و مراقبت از آنها در محيط مناسب ساخته مي‌شود. بلوكهاي سيماني به اشكال توخالي و توپر ساخته شده و در ديوارهاي خارجي و داخلي به صورت باربر و غير باربر و در تيغه ‌هاي جدا كننده و سقفهاي تيرچه بلوك و ساير قسمتهاي ساختمان به مصرف مي‌رسند. بلوكهاي سيماني بيشتر در نقاطي مرسوم هستند كه براي توليد آجر محدوديتهايي وجود داشته باشد. از مزاياي اين فرآورده، صرفه‌جويي در مصرف مصالح و زمان اجرا، حمل آسان، عايق بودن نسبي حرارتي و صوتي و سهولت در مسلح كردن مي‌باشد.
وزن بلوك بستگي به وزن بتني دارد كه بلوك با آن ساخته مي‌شود، بلو‌كهاي ساخته شده از شن و ماسه طبيعي رودخانه‌اي يا شكسته، داراي وزن ويژه‌اي معمولي و در حدود 2000 كيلوگرم بر متر مكعب هستند، بلوكهاي با وزن ويژه كمتر از 1680 كيلوگرم بر متر مكعب را سبك به حساب مي‌آورند، در ساخت اين بلوكها از دانه‌هايي مانند پوكه معدني و پوكه ساختگي استفاده مي‌شود. مقاومت بلوكهاي سبك با وجود كاهش وزن، در مقايسه با بلوكهاي معمولي، كاهش چشمگيري ندارد.
بلوكهاي سيماني به لحاظ شكل ظاهري به انواع توخالي باربر و غير باربر و توپر و آجر بتني و از نقطه نظر محل مصرف به ديواري، توكار و نمادار، تيغه‌اي، ستوني و سقفي گروه‌بندي مي‌شوند. بلوكهاي ويژه‌اي نيز براي دودكش، نعل درگاه، جدول خيابانها و پياده‌روها و فرش كف ساخته مي‌شود.
ب. آجر ساختمانی بتنی:
این آجر نوعی بلوک سیمانی تو پر است که از سیمان پرتلند، سنگدانه های معدنی مناسب و آب تهیه می شود. برای بهره گیری از اثر های ویژه، می توان مواد دیگری نیز به آن افزود.
ج. بلوكهاي سقفي:

ضخامت تيغه‌هاي بلوك سقفي حداقل 15 ميليمتر، عرض تكيه‌گاه بلوك سقفي بر روي تيرچه دست كم 5/17 ميليمتر، رواداري در عرض بلوك 2± و در طول و ارتفاع 5± ميليمتر خواهد بود. مصرف سيمان در اين بلوك به خاطر نازكي تيغه، قدري بيش از بلوك ديواري است.
د. بلوكهاي سبك:

بلوكهاي سبك ديواري و سقفي به منظور كاهش وزن و بار مرده و تقليل تبادل حرارتي و صوتي در ساختمان مصرف مي‌شوند. اين بلوكها را از انواع بتن سبك مي‌سازند كه معمول‌ترين آنها بتنهاي گازي و سبكدانه هستند.
وزن ويژه بلوكهاي سبكدانه از 1200 تا 1450 كيلوگرم بر متر مكعب و تاب فشاري متوسط 3 نمونه آنها بايد دست كم 70 كيلوگرم بر سانتيمتر مربع (در سطح كل بلوك) و حداقل تاب فشاري يك نمونه 55 كيلوگرم بر سانتيمتر مربع باشد، حداكثر ميزان جذب آب در مورد اين بلوكها 30 كيلوگرم بر متر مكعب مي‌باشد.
ﻫ. بلوكهاي نمادار:
بلوكهاي نمادار به ابعاد بلوكهاي ديواري با نماي صاف و نقشدار تهيه مي‌شوند. براي جلوگيري از زخمي شدن و پريدگي لبه‌ها و سطوح در موقع شكستن بلوكهاي نمادار جهت مصرف، آنها را در اندازه‌هاي نيمه و سه قدي نيز مي‌سازند. به منظور صاف بودن سطوح در اين نوع بلوك بايد مصرف سيمان قدري بيشتر از بلوكهاي معمولي باشد.

***Nasser***

A (79)


خواستم بگويم که کیستم... ديدم نگفتن بهتراست
!!!... چه سود آنکه با من نمي ماند ،همان بهتر که نشناسد مرا... آنکس که مي ماند ،
خود ، خواهد شناخت

لحظه ها را می گذراندیم تا به خوشبختی
برسیم غافل از اينكه خوشبختی در آن لحظه هابود كه گذرانديم

دل خوش از آنیم که حج می رویم...غافل از
آنیم که کج می رویم...میرویم کعبه به دیدار خدا...او که همینجاست کجا می رویم؟!

حج به خدا جز به دل پاک نیست...شستن غم
از دل غمناک نیست...دین که به تسبیح وسر و ریش نیست...هرکه علی گفت که درویش نیستصبخ به صبخ در پی مکروفریب...شب همه شب
گریه وامیجیب...!!!!!


هر كس به طريقي دل ما ميشكند

بيگانه جدا دوست جدا ميشكند

بيگانه اگر ميشكند حرفي نيست

من در عجبم دوست چرا ميشكند

دلم شكست كسي صدايش نشنيد

آري دل مرد بي صدا ميشكند
۳-۸-۱۳۸۹ ۱۲:۵۴ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 7 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 3,077
تاریخ عضویت: ۱۲ مرداد ۱۳۸۹
اعتبار: 30
سپاس ها 21
سپاس شده 11 بار در 10 ارسال
ارسال: #4
RE:آجر

انواع دیگر آجر از لحاظ جنس:
۩ آجرهاي نسوز:

آجرهاي نسوز مورد مصرف در ساختمان معمولاً از خاكهاي نسوز تهيه مي‌شوند. اين آجرها علاوه بر دارا بودن مشخصات آجرهاي معمولي بايد گرماي 1580 درجه سلسيوس را بدون آنكه خميري شوند و از شكل بيفتند، تحمل كنند. مقاومت آجر نسوز دست كم بايد 16 مگاپاسكال (حدود 160 كيلوگرم بر سانتيمتر مربع) باشد.
آجرهاي نسوز مصرفي در كارهاي تأسيساتي مانند ديگهاي آب گرم و بخار، تابع شرايط ويژة مربوط به خود خواهند بود.
۩ آجرهای شیشه ای تزئینی: (بلوک شیشه‌ای Poesia)
کشور سازنده: ایتالیا
کارخانه سازنده: Poesia Div. di Vetreria Resanese S.p.A.
بلوک شیشه‌ای Poesia که در قالب آجر، تایل و سنگ‌های شیشه‌ای و در رنگ‌های مختلف و نیز با استفاده از شیشه دست‌ساز، در شکل‌ها و اندازه‌های ویژه تولید می‌شود، دارای کاربردهای خلاقانه متعدد در فضاهای داخلی و نیز فضاهای بیرونی ساختمان‌هاست. از Poesia می‌توان در مبلمان شهری برای ساخت اینستالیشن هنری، و در طراحی داخلی برای پویایی‌بخشی به فضاهای فاقد تنوع و نور و رنگ استفاده کرد. از مهم‌ترین موارد کاربرد این بلوک شیشه‌ای که در کنار نورپردازی ویژه و به واسطه رنگ‌بندی متنوع، از قابلیت بی‌نظیری برای افزایش جذابیت‌های بصری محیط برخوردار است، می‌توان به ساخت دیوارهای کوتاه و پارتیشن، دیوارهای اطراف دوش و وان در حمام، پوشش تزیینی ستون‌ها و بخشی از سطوح دیوارها و نیز پوشش کف اشاره کرد. انواع محصولات این نوع آجر شیشه ای در عکس های زیر مشاهده می شود:
آجرهای شیشه‌ای:تایل‌های سقفی و تایل شیشه‌ای:قطعات ویژه و سنگ‌های شیشه‌ای:
کاربردها: کاربرداین نوع آجرها و قطعات و سنگهای شیشه ای بیشتر در فضاهای داخلی ساختمان می باشد.

ويژگيها و حداقل حدود قابل قبول( مرغوبیت آجر):
آجر خوب باید دارای جذب آب مناسب باشد ، جذب آب باید در یک حد معمول باشد، نه به اندازه ای زیاد باشد که در زمستان جذب آب باعث یخ زدگی و متلاشی شدن آجر شود و نه آنقدر کم باشد که چسبندگی آن به ملات کمتر از حد معمول شود.
آجر های نما و معمولی باید خوب پخته شده باشند و سطوح آنها عاری از تَرکهای عمیق و گسترده بوده و لبه ها و گوشه های آن خسارت ندیده باشد. دانه های سنگی کوچک و ذرات آهک منبسط شونده در آنها وجود نداشته باشد. همچنین شوره زدگی آنها نیز بیشتر از حد مجاز نباشد.
مقطع بریده شده ی بین آجر ها باید بافت نسبتاً یکنواختی داشته باشند، به عبارت دیگر وقتی به آجر ضربه زده شود؛ آجر صدای زنگ بدهد. به طور کلی آجر مرغوب آجری است که دارای شکل ظاهری هندسی کامل و منظم و با رنگ و ساختمان یکنواخت، توپر و عایق صدا بوده و با ضربه و تخلیه از کامیون صدای زنگ بدهد.
به علاوه باید سختی خوب، قدرت جذب آب مناسب، مقاومت فشاری کافی و مقاومت خوب در هوازدگی و آتش سوزی داشته باشد.
مصرف آجر غيراستاندارد در صورتي مجاز است كه استفاده از آن در مشخصات و نقشه‌ها پيش‌بيني شده و نمونه آن به تصويب دستگاه نظارت رسيده باشد و دست كم داراي ويژگيهاي زير باشد:
الف: كاملاً پخته و يكنواخت و سخت باشد و در برخورد با آجر ديگر صداي زنگدار ايجاد كند.
ب: تاب فشاري آن دست كم (80%) مقادير مندرج در استاندارد ايراني شماره 7 باشد.
ج: جذب آب آن در حدود مقادير تعيين شده در استاندارد باشد، در غير اين صورت مصرف آن فقط در اجزائي از ساختمان كه در معرض رطوبت قرار نمي‌گيرند مجاز است.
د: آجر مصرفي در نما بايد داراي شكل، نقش و رنگ موردنظر طراح بوده، و رواداري ابعاد آن حداكثر، (30%) بيش از رواداريهاي مندرج در استاندارد ايراني شماره 7 باشد.
هـ: آجر مورد مصرف در اقليمهاي سرد بايد در برابر يخبندان مقاومت مورد نظر را داشته باشد.
و: مصرف تكه آجر شامل سه قد، نيمه ، چارك و كلوك در قسمتهاي دروني و پشت كار و نيز در مكانهايي كه مصرف آجر درست مقدور نيست مجاز مي‌باشد.
ز: مصرف آجرهاي ترك‌دار، كج و معوج، گود و برجسته كه انحنا، گودي و برجستگي آنها از 5 ميليمتر تجاوز نكند مشروط بر اينكه تعداد آنها از (20%) كل آجرها بيشتر نشود بلااشكال است. مصرف آجرهاي نما كه داراي آلوئك يا ترك باشند، تنها در پشت كار مجاز خواهد بود.
مصرف آجرهاي كهنه درصورتي كه مطابق مشخصات بوده و كاملاً تميز شده باشد مانعي ندارد، ولي بهتر است به همراه آجرهاي نو و در پشت كار از آنها استفاده شود

***Nasser***

A (79)


خواستم بگويم که کیستم... ديدم نگفتن بهتراست
!!!... چه سود آنکه با من نمي ماند ،همان بهتر که نشناسد مرا... آنکس که مي ماند ،
خود ، خواهد شناخت

لحظه ها را می گذراندیم تا به خوشبختی
برسیم غافل از اينكه خوشبختی در آن لحظه هابود كه گذرانديم

دل خوش از آنیم که حج می رویم...غافل از
آنیم که کج می رویم...میرویم کعبه به دیدار خدا...او که همینجاست کجا می رویم؟!

حج به خدا جز به دل پاک نیست...شستن غم
از دل غمناک نیست...دین که به تسبیح وسر و ریش نیست...هرکه علی گفت که درویش نیستصبخ به صبخ در پی مکروفریب...شب همه شب
گریه وامیجیب...!!!!!


هر كس به طريقي دل ما ميشكند

بيگانه جدا دوست جدا ميشكند

بيگانه اگر ميشكند حرفي نيست

من در عجبم دوست چرا ميشكند

دلم شكست كسي صدايش نشنيد

آري دل مرد بي صدا ميشكند
۳-۸-۱۳۸۹ ۱۲:۵۵ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 7 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 3,077
تاریخ عضویت: ۱۲ مرداد ۱۳۸۹
اعتبار: 30
سپاس ها 21
سپاس شده 11 بار در 10 ارسال
ارسال: #5
RE:آجر

انطباق با مشخصات و استانداردهای آجرهای مصرفی در نما:
• طبق استاندارد شماره 7 ایران آجرهای مصرفی در نما باید دارای مشخصات زیر باشند:
• معایب ظاهری: آجرنما باید عاری از معایب ظاهری مانند ترك خوردگی، شوره زدگی، آلوئك و نظایر آن باشد.
• لبه های آجر: خط فصل مشترك سطوح آجرها باید مستقیم و زوایای تلا قی آنها قائمه و سطوح شان صاف باشد.
• در آجرهای سوراخ دار: سوراخ ها باید عمود بر سطح بزرگ آجر و به طور یكنواخت در سطح آن توزیع شده باشند و جمع مساحت آنها باید بین 25 تا 40 درصد سطح آجرها باشد. بعد سوراخ های مربع و قطر سوراخ های دایره ای باید حداكثر به 26 میلیمتر محدود شود و در ضخامت دیواره بین سوراخ و لبه آجر بیش از 15 میلیمتر و فاصله بین دو سوراخ بیش از 10 میلیمتر باشد.
• مقاومت در برابر یخبندان: آجرهای مصرفی در نما باید در برابر یخبندان پایدار باشند و در آزمایش یخ زدگی دچار خرابی ظاهر مانند ورقه ورقه شدن، ترك خوردن و خوردگی نشوند.
• ترك در سطح آجر: وجود یك ترك عمیق در سطح متوسط آجر حداكثر تا عمق 40 میلیمتر در آجر پشت كار بلا اشكال است ولی به طور كلی درصد آجرهای ترك دار نباید بیشتر از 25 باشد.
• پیچیدگی، انحنا و فرورفتگی: پیچیدگی در امتداد سطح بزرگ آجر حداكثر 4 میلیمتر و در امتداد سطح متوسط آجر تا 5 میلیمتر مجاز است. آجر نباید انحنا و فرورفتگی بیش از 5 میلیمتر داشته باشد و این مقدار در صورتی قابل قبول است كه میزان آن از 20 درصد كل آجرها افزایش پیدا نكند.
• سایر موارد: آجر باید كاملا ً پخته و یكنواخت و سخت باشد و در برخورد با آجر دیگر صدای زنگ دار ایجاد كند. به علت عدم چسبندگی آجرهای كهنه به ملا ت حتی المقدور از آنها استفاده نمی شود و تنها در صورت انجام پیش بینی های لازم به صورت ساییدن یا برس سیمی استفاده از آن مجاز خواهد بود.
آجرهای ساختمانی مقاومت خوبی در برابر آتش دارند به طوری كه یك دیوار 22 سانتی متری از آجر در حدود شش ساعت در برابر آتش سوزی مقاومت از خود نشان می دهند.
امراض آجر:
۩ آجر جوش:
در کوره های چاهی و یا حلقه ای ممکن است به آجر هایی که به آتش نزدیکترند حرارت بیشتری برسد، در نتیجه آجر از مرحلۀ خمیری گذشته و ذوب می شود.رنگ این گونه آجر ها متمایل به سبز می باشد. خاصیت مکندگی این نوع آجرها حدود 2 تا 3 درصد و نسبت به آجر های معمولی تردتر و شکننده تر می باشد.
۩ مقابله با آلوئك و سفيدك در نماي آجري:

براي مقابله با آلوئك لازم است آجر قبلاً در آب زنجاب شود تا خوب آب بمكد و نقاط ضعف آن مشخص شود. آجرهاي آلوئك كرده، نبايد در نماي ساختمان به كار روند. براي جلوگيري از بروز سفيدك كربناتي لازم است از به كار بردن آب سخت آهك‌دار براي ساختن ملات خودداري به عمل آيد و آجر كاملاً زنجاب شود تا آب ملات را نمكد. سطح ديوار تازه ‌ساز پيش از بارندگي آبپاشي شود. براي پيشگيري از سفيدك سولفاتي بايد از مصرف آب سولفات‌دار خودداري شود، از آجرهاي كاملاً پخته استفاده شود و آجرها نبايد آب مكنده باشند. براي مقابله با سفيدك كلروري كه در اثر كاربرد جوهر نمك رقيق در مقابله با سفيدك كربناتي ايجاد مي‌شود، لازم است سطح ديوار قبل از پاشيدن جوهر نمك خيس شده و پس از اسيدپاشي فوراً شسته شود. براي جلوگيري از سفيدك نيتراتي بايد از مصرف آجر، ملات و آب نيترات‌دار پرهيز شود. جلوگيري از نفوذ آب حاوي نيترات (به كمك عايق كف) روش مؤثري براي مقابله با سفيدك نيتراتي به شمار مي‌آيد. اجراي صحيح لوله تهويه شبكه فاضلاب به منظور جلوگيري از نشت گازهاي نيترات‌دار، مانع بروز سفيدك نيتراتي خواهد شد.
آجر مناسب براي مصارف گوناگون:
آجر مناسب براي مصارف گوناگون در جدول زير آمده است:
آجر مناسب محل مصرف رديف
آجر ماسه آهکي ممتاز- آجر رسي ماشيني پرمقاومت
آجر ماسه آهکي پر مقاومت- آجر رسي ماشيني پرمقاومت زير لايه نم‌بندي ديوار يا مکانهاي مجاور با آب
الف) محل پر آب با امکان يخزدگي
ب) محل کم آب 1
انواع آجر ماسه آهکي و رسي مشروط بر رعايت ساير شرايط و انطباق با مشخصات پروژه بالاي لايه نم‌بندي ديوار، کارهاي عمومي طاق‌زني و تيغه‌سازي 2
آجر ماسه آهکي از نوع ممتاز و آجر رسي ماشيني پرمقاومت دست‌اندازها، پله‌ها، فرش کف، نقاط واقع در فضاي باز، آب‌روها، طوقه چاهها و دودکشها 3
آجر رسي ماشيني و قزاقي، آجر ماسه آهکي، قطعات نازک ماسه آهکي و رسي نماي ساختمانها 4
آجر ماسه آهکي پر مقاومت و ممتاز و آجر رسي ماشيني و دستي نما مشروط بر انطباق با مشخصات پروژه فرش کف و پله‌هاي داخلي ساختمانها 5
اتصالات و بستها:
مصالح نصب آجرهاي نازك و اتصالات و بستهاي فلزي كه در ديوارهاي دو جداره و نظاير آن به كار مي‌رود، بايد فلز زنگ نزن باشد و يا تمام قسمتهاي آن در داخل ملات يا دوغاب قرار گيرد تا از زنگزدگي آنها جلوگيري به عمل آيد. اتصالات غير فلزي به لحاظ دوام و استحكام بايد قبلاً به تصويب دستگاه نظارت برسد.
حمل و نقل و نگهداري:
بارگيري، حمل و باراندازي انواع آجر بايد با دقت انجام شود به نحوي كه ضايعات به حداقل ممكن برسد. آجرها و بلوكها بايد در محل تميز و سرپوشيده به طور جدا از هم دسته‌بندي شده و از تماس آنها با خاك، مواد مضر، رطوبت و يخ و برف جلوگيري شود.آزمايش نمونه‌هاي گرفته شده از آجر در كارخانه و كارگاه بايد منطبق با ويژگيهاي مورد نظر در مشخصات كار باشد.
تقسیمات آجر:
برای اجرای کار دیوار چینی با آجر نیاز به تقسیمات خاصی از آجر می باشد:
• کلوک و سه قدی: اگر طول یک آجر فشاری را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنیم یک قسمت از چهار قسمت را کلوک و سه قسمت دیگر را سه قدی می گویند.
• نیمه(چارک): چنانچه طول آجر را به دو قسمت مساوی تقسیم کنیم، هر کدام از دو قسمت را نیمه یا چارک می گوییم.
• قلمدانی: اگر آجر از عرض 11 سانتی به دو قسمت مساوی تقسیم گردد هر کدام از 2 قسمت را قلمدانی می گویند.
• نیم لایی: هر گاه آجری از ضخامت به دو نیم تقسیم شود ، هر یک از 2 قسمت را نیم لایی می گویند.
• کلاغ پر: چنانچه آجری را از طول به 2 نیم مساوی تقسیم کنیم و یک طرف آنرا از وتر بصورت مثلثی با تیشه جدا کنیم، باقیمانده را کلاغ پر می گوییم.

دیوار چینی:
دیوارهای آجری بر حسب آنکه باربر یا غیر باربر باشند و یا داخلی و خارجی، دارای ضخامت مختلف بوده و همچنین ملاتهای متفاوتی برای آنها پیشنهاد می شود.
الف- دیوارهای داخلی باربر:
این دیوار ها با آجرهای فشاری که مقاومت فشاری آنها بیش از 50 کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد و با ملات با تارد 1:2:8 می شود.
ب-دیوارهای داخلی غیر باربر:
این دیوارها اگر تیغه 6 سانتی متری باشند، با آجر فشاری یا آجر سفالی توخالی و ملات گچ و خاک 1:1 ، اگر تیغه ی 11 سانتی متری باشند با آجر فشاری و یا سفالی تو خالی و ملات گچ و خاک یا باتارد 1:2:8 یا ملات ماسه سیمانی 1:6، اگر عرض دیوار مساوی یا بیش از 22 سانتی متر باشد با آجر فشاری یا آجر سفالی تو خالی و ملات ماسه آهک 1:3 یا باتارد 1:2:8 یا ماسه سیمانی 1:6 بنا می شود.
ج-دیوار خارجی:
نماسازی با آجر درجه یک و کاملاً مرغوب و با ملات ماسه سیمانی 1:5 ساخته می شود. ضخامت ملات برای آجرکاری نما نباید از 10 میلی متر کمتر و از 12 میلی متر بیشتر باشد. پخش ملات باید به کمک شمشه ملات صورت گیرد. آجر کاری با ملات ماسه سیمانی یا باتارد باید پس از گرفتن ملات به مدت حداقل سه روز مرطوب نگه داشته شده و از خشک شدن آن جلوگیری گردد.
اصول کلی استفاده از آجر در بنایی:
الف- زنجاب کردن آجر: آجرها را قبل از به کار بردن باید از آب اشباع کرد که به این عمل اصطلاحاً زنجاب کردن آجر می گویند. در صورتی که آجر به صورت خشک مصرف شود، آب ملات را مکیده و از سخت شدن ان جلوگیری میکند ( حالت سوخت ملات ایجاد می شود).آجر ها حداقل یک ساعت قبل از بنایی بایستی زنجاب گردند تا از بروز آلوئک آجر پس از دیوار چینی جلوگیری به عمل آید.
ب- بند افقی: هر ردیف آجر باید کاملاً در تمام اطراف دیوار افقی باشد به این معنی که درزهای افقی باید تمام طول دیوار را طی کند.
ج- بند قائم: نحوه ی استقرار رگه های آجر باید به ترتیبی باشد که به هیچ وجه در داخل و خارج از دیوار (نما)، بندهای عمودی روی هم قرار نگیرند. این نکته به منظور قفل و بست بهتر و یکپارچه شدن دیوار در نظر گرفته می شود. برای اجتناب از توالی بند قائم از روشهایی استفاده می کنند. این عمل را اصطلاحاً پیوند دیوار گویند.
د- «کله » و «راسته»:
کله و راسته اصطلاحی است در آجر کاری و مقصود از کله آن است که عرض آجر موازی طول دیوار و منظور از راسته آن است که طول آجر در امتداد طول دیوار قرار گیرد.
ﻫ- شاقولی بودن دیوار:
شاقول وسیله ای است که از اتصال وزنه ای مخروطی شکل به انتهای ریسمانی تشکیل شده است. خاصیت اصلی شاقول تعیین امتداد قائم است و از این خاصیت در بنایی برای کنترل قائم بودن دیوارها به خصوص در گوشه ها و نبش ها استفاده می شود.

و- شمشه و تراز:
گاهی بجای شاقول از شمشه و تراز استفاده می کنند، علاوه بر کنترل خطوط قائم، از این وسایل برای تعیین سطح افقی برای کنترل بند افقی نیز استفاده می کنند.
ز- ریسمانی کردن کار:
افقی بودن ملاتهای افقی علاوه بر استحکام دیوار باعث زیبایی آن نیز می شود. برای ان که بند ها کاملا افقی باشند از ریسمانی که دو به انتهای کار محکم شده است استفاده می کنند. ریسمان را باید طوری قرار داد که علاوه بر افقی بودن به اندازه ی ضخامت یک آجر به اضافه ی کلفتی ملات از ردیف قبل بالاتر قرار گرفته و امتداد آن به اندازه ی 2 تا 3 میلیمتر جلوتر از لبه ی کار قرار گیرد، تا قرار دادن آجر ها و کنترل آنها به راحتی صورت گیرد.
ح- تقاطع دیوارها:
همانطور که میدانیم در گوشها دو دیوار به هم برخورد می کنند. در این صورت وضع چیدن اتصالات در کنج ها به دلیل نیاز به ایجاد قفل و بست بین دو دیوار مسائل جدیدی را ایجاد می نماید. در محل تقاطع دیوار ها باید یک در میان قفل و بست کامل ایجاد شود. به این عمل لا بند می گویند. گوشه های بیرونی دیوار ها نیز باید در هر رگ قفل و بست کامل داشته باشند.
نما سازی با آجر:
انواع آجر را به شرطی که حائز شرایط زیر باشند، می توان برای نماسازی به کار برد:
• خوب پخته شده باشد و از برخورد آنها به هم صدای زنگ ایجاد شود.
• در برابر یخبندان مقاوم باشد.
• بیش از 18 درصد رطوبت جذب نکند.
• یکدست و یک انداه باشد.
• حداقل 150 کیلوگرم بر سانتی متر مربع بار فشاری تحمل کند.
الف) نما سازی با آجر گری:
نماسازی با آجر گری با استفاده از آجرهای ماشینی که هیچ گونه تغییری در ابعاد آنها به وسیله ی تراش یا تیشه داری حاصل نشده باشد، صورت می پذیرد.
نماهای با آجر فشاری بهتر است که پس از چیده شدن به صورت توپر بند کشی شوند. ( به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل آجر از طریق بند آجر چینی).

ب) نما سازی با آجر تراش و آب ساب:
به منظور دستیابی به ابعاد یکدست و نمای پرداخت شده، قشر نازکی از سطح آجر فشاری به کمک تیشه داری تراشیده و با سمباده نصب شده بر روی تخته چوبی پرداخت می شود. میزان تراش جانبی این آجرها عملا کمتر از نصف ضخامت آجر است و لی در هر حال میزان تراش نباید از عمق بندکشی کمتر باشد.
صحت زوایا و میزان تراشهای جانبی باید به وسیله ی گونیای مخصوص کنترل شود. در تراش آجرها باید دقت شود که سه قسم آجر برای مصارف کله و راسته و نبش تهیه شود.
ج) نما سازی با آجر ماشینی:
در نما سای با آجر های رسی و ماسه آهکی که بدون تیشه داری اجرا می شوند، ضخامت ملات باید در تمام رجها یکنواخت بوده و اجرای آن از دقت کافی بهرمند باشد.
د) نماسازي با آجرهاي تزئيني:
اين نوع آجرها كه داراي ضخامتهاي متفاوت هستند، ممكن است داراي لعاب نيز باشند. اين آجرها بايد به روش كله و راسته به آجر پشت‌كار متصل شوند، در غير اين صورت بايد از مهارهاي فلزي استفاده نمود. در صورتي كه قرار باشد نماي آجري نقش عايق حرارتي را نيز ايفا نموده و ديوار به صورت دوجداره اجرا گردد، بايد با اتخاذ تدابير سازه‌اي وزن آن به اسكلت ساختمان منتقل شود. مهارها طبق نقشه‌هاي اجرايي و تعداد گيره‌ها لااقل 5 عدد در مترمربع خواهد بود.
اجرای نماسازی با آجر:
نماسازی با آجر به دوصورت زیر انجام می پذیرد:
1. نماسازی و دیوار ساختمان همزمان اجرا می شود:
در این حالت باید آجر های نما به صورت کله و راسته چیده شوند تا ضمن مشارکت در تحمل بارهای وارده بردیوار پیوستگی لازم بین آجرهای نما و آجرهای پشت کار تامین شود. در این روش لازم است ابعاد آجرهای نما برابر ابعاد آجرهای پشت کار باشد

***Nasser***

A (79)


خواستم بگويم که کیستم... ديدم نگفتن بهتراست
!!!... چه سود آنکه با من نمي ماند ،همان بهتر که نشناسد مرا... آنکس که مي ماند ،
خود ، خواهد شناخت

لحظه ها را می گذراندیم تا به خوشبختی
برسیم غافل از اينكه خوشبختی در آن لحظه هابود كه گذرانديم

دل خوش از آنیم که حج می رویم...غافل از
آنیم که کج می رویم...میرویم کعبه به دیدار خدا...او که همینجاست کجا می رویم؟!

حج به خدا جز به دل پاک نیست...شستن غم
از دل غمناک نیست...دین که به تسبیح وسر و ریش نیست...هرکه علی گفت که درویش نیستصبخ به صبخ در پی مکروفریب...شب همه شب
گریه وامیجیب...!!!!!


هر كس به طريقي دل ما ميشكند

بيگانه جدا دوست جدا ميشكند

بيگانه اگر ميشكند حرفي نيست

من در عجبم دوست چرا ميشكند

دلم شكست كسي صدايش نشنيد

آري دل مرد بي صدا ميشكند
۳-۸-۱۳۸۹ ۱۲:۵۷ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 7 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 3,077
تاریخ عضویت: ۱۲ مرداد ۱۳۸۹
اعتبار: 30
سپاس ها 21
سپاس شده 11 بار در 10 ارسال
ارسال: #6
RE:آجر

2. اجرای نماسازی پس از اتمام دیوار چینی:
چنانچه آجرهای نما پس از اجرای قسمتهای بار بر، چیده شوند، باید برای تامین پیوستگی نما و قسمتهای باربر از اتصالات فلزی استفاده کرد. در این روش که به طور جداگانه و بعد از استخوان بندی بنا ساخته می شود، می توان طرحها و نقوش بدیعی به وجود آورد. برخی از این طرحها عبارتند از:
تیغۀ قناس، تیغۀ جناغی، سه خفه یک راسته، خفه راسته تک (سه گذاری)، حصیر باف تک خم دار و خفه راستۀگل برگردان هفت رجی

***Nasser***

A (79)


خواستم بگويم که کیستم... ديدم نگفتن بهتراست
!!!... چه سود آنکه با من نمي ماند ،همان بهتر که نشناسد مرا... آنکس که مي ماند ،
خود ، خواهد شناخت

لحظه ها را می گذراندیم تا به خوشبختی
برسیم غافل از اينكه خوشبختی در آن لحظه هابود كه گذرانديم

دل خوش از آنیم که حج می رویم...غافل از
آنیم که کج می رویم...میرویم کعبه به دیدار خدا...او که همینجاست کجا می رویم؟!

حج به خدا جز به دل پاک نیست...شستن غم
از دل غمناک نیست...دین که به تسبیح وسر و ریش نیست...هرکه علی گفت که درویش نیستصبخ به صبخ در پی مکروفریب...شب همه شب
گریه وامیجیب...!!!!!


هر كس به طريقي دل ما ميشكند

بيگانه جدا دوست جدا ميشكند

بيگانه اگر ميشكند حرفي نيست

من در عجبم دوست چرا ميشكند

دلم شكست كسي صدايش نشنيد

آري دل مرد بي صدا ميشكند
۳-۸-۱۳۸۹ ۱۲:۵۸ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 7 ستاره
*
آفلاین
ارسال‌ها: 3,077
تاریخ عضویت: ۱۲ مرداد ۱۳۸۹
اعتبار: 30
سپاس ها 21
سپاس شده 11 بار در 10 ارسال
ارسال: #7
RE:آجر

طوقه‌چيني و نصب گلدان در چاه فاضل آب:
پس از اينكه عمليات حفاري ميله و انبار به اتمام رسيد، محل و ارتفاع لوله‌هاي فاضلاب را از كف تمام شده كاملاً مشخص نموده و محل طوقه در جداره چاه را تعيين مي‌كنند. طوقه‌چيني با آجر آبديده و ملات ماسه سيمان (به عيار 350 كيلوگرم) به صورت گنبدي اجرا مي‌شود و در رأس طوقه دهانه آن براي نصب گلدان سفالي و يا هر مصالح مقاوم مخروطي شكل ديگري باز نگه داشته مي‌شود.
فاضلاب خروجي لوله‌ها به هيچوجه نبايد روي هم ريزش كنند. ريزش فاضلاب از دهانه تحتاني گلدان به داخل چاه، بايد به نحوي باشد كه فاضلاب مستقيماً به ته چاه ريزش كرده، به جداره چاه برخورد نكند و موجبات شستگي بدنه چاه را فراهم نسازد.
سقفهاي آجري (طاق ضربي):
تيرآهنهاي طاق ضربي بايد با فواصل حداكثر 1 متر در محلهاي خود ثابت شوند. در صورتي كه تيرها روي ديوار حمال قرار مي‌گيرند، توصيه شود كلافي از تيرآهن براي جلوگيري از رانش در دهانه‌هاي كناري به كار گرفته شود. اين تيرآهن بايد به كمك ميل‌مهارهايي مطابق نقشه‌هاي اجرايي در محل خود تثبيت شود. تيرآهنها قبل از نصب، بايد كاملاً تميز شده و با ضدزنگ رنگ‌آميزي شوند. ضخامت طاق ضربي معمولاً نيم آجر مي‌باشد، مگر اينكه در نقشه‌ها و دستورالعملها مشخصات ديگري درخواست شده باشد. اجراي طاق‌زني بايد از طرفين سقف، شروع و در وسط ختم شود. خيز طاق در هر دهانه حداكثر 4 سانتيمتر(3 الی 5 سانتی متر) مي‌باشد. سقف‌زني با ملات گچ وخاک انجام مي‌شود، براي پر كردن درزها و حفره‌ها پس از اتمام سقف از دوغاب گچ استفاده مي‌شود. پيمانكار موظف است مطابق نقشه‌هاي اجرايي روي سقف را از مواد سبك پركننده نظير پوكه معدني يا صنعتي و ساير مصالح مشابه و مورد تأييد، پر و كرم ‌بندي نمايد، حداقل ضخامت مواد پركننده، 5 سانتيمتر است.

منابع:

1. مصالح ساختمان، تالیف: احمد حامی
2. مصالح شناسی، تالیف: سیاوش کباری
3. مصالح و فراورده های ساختمانی(مبحث پنجم)
4. مشخصات فنی عمومی کارهای ساختمانی (نشریۀ 55)
5. شناخت مواد و مصالح ساختمانی، تالیف: علی افراسیابی
6. عناصر و جزئیات، آموزش متوسطه فنی و حرفه ای
7. اصول فنی ساختمان، تالیف محمود ماهر النقش

***Nasser***

A (79)


خواستم بگويم که کیستم... ديدم نگفتن بهتراست
!!!... چه سود آنکه با من نمي ماند ،همان بهتر که نشناسد مرا... آنکس که مي ماند ،
خود ، خواهد شناخت

لحظه ها را می گذراندیم تا به خوشبختی
برسیم غافل از اينكه خوشبختی در آن لحظه هابود كه گذرانديم

دل خوش از آنیم که حج می رویم...غافل از
آنیم که کج می رویم...میرویم کعبه به دیدار خدا...او که همینجاست کجا می رویم؟!

حج به خدا جز به دل پاک نیست...شستن غم
از دل غمناک نیست...دین که به تسبیح وسر و ریش نیست...هرکه علی گفت که درویش نیستصبخ به صبخ در پی مکروفریب...شب همه شب
گریه وامیجیب...!!!!!


هر كس به طريقي دل ما ميشكند

بيگانه جدا دوست جدا ميشكند

بيگانه اگر ميشكند حرفي نيست

من در عجبم دوست چرا ميشكند

دلم شكست كسي صدايش نشنيد

آري دل مرد بي صدا ميشكند
۳-۸-۱۳۸۹ ۱۲:۵۹ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

ارسال پاسخ 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اسانسور ترکیبی یا وارداتی rajico 0 819 ۸-۲-۱۳۹۴ ۰۱:۲۰ عصر
آخرین ارسال: rajico
  ضرورت بازسازی آسانسورهای قدیمی rajico 0 746 ۷-۲-۱۳۹۴ ۰۳:۲۷ عصر
آخرین ارسال: rajico
  انواع اسانسور rajico 0 868 ۶-۲-۱۳۹۴ ۰۹:۳۸ صبح
آخرین ارسال: rajico
  چگونه یک شرکت آسانسور برای پروژه خود انتخاب کنیم؟ rajico 0 867 ۵-۲-۱۳۹۴ ۰۴:۳۲ عصر
آخرین ارسال: rajico
  چگونه یک شرکت آسانسور برای پروژه خود انتخاب کنیم؟ rajico 0 787 ۵-۲-۱۳۹۴ ۰۴:۳۰ عصر
آخرین ارسال: rajico


درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 850.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

لینک دوستان

لینک دوستان

لینک دوستان