درود مهمان گرامی!   ورود   )^(   ثبت نام زمان کنونی: ۱-۸-۱۳۹۳, ۰۸:۱۶ صبح

سرزمین بلاگ حامد اسکندری

ارسال پاسخ  ارسال موضوع 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حالت موضوعی | حالت خطی
سیده زهرا حسینی (راوی کتاب دا)
نویسنده پیام
کاربر 8 ستاره
*
آفلاین
اعتبار: 50
سپاس ها 0
سپاس شده 20 بار در 17 ارسال
ارسال: #1
سیده زهرا حسینی (راوی کتاب دا)

سیده زهرا حسینی به سال ۱۳۴۲ در عراق به دنیا آمد. پدر و مادرش پیش از ولادت او در عراق زندگی می‌کردند و از اقوام کرد ایرانی بودند. زهرا فرزند دوم از شش فرزند خانواده بود. در همان کودکی(۱۳۴۷)همراه خانواده به ایران آمد و در خرمشهر ساکن شدند. پدرش پس از مدت‌ها سرگردانی به عنوان رفتگر به استخدام شهرداری درآمد. زهرا پس از گذراندن کلاس پنجم ترک تحصیل کرد. به دلیل مذهبی بودن خانواده و بالاخص پدرش، وی با اعتقاداتی مذهبی بزرگ شد.

وی به همراه برادرش علی در فعالیت‌های دوران انقلاب و پس از آن شرکت داشت. وی در آغاز جنگ ایران و عراق دختری هفده ساله بود. به دلیل قرار گرفتن در متن جنگ به طرق مختلف از جمله همکاری در کفن و دفن شهدا، امدادگری، زخم‌بندی، حمل مجروحان، تعمیر و آماده‌سازی اسلحه، پخت و پز و توزیع امکانات فعالیت داشت. خواهر کوچکش در فعالیت‌ها همراه وی بود.

پدر و برادر بزرگش در جنگ به شهادت رسیدند و برادر کوچکترش مجروح شد. خود وی هم در این جریان با اصابت ترکش به دست و نخاعش، مجروح شد.وی نمادی از شجاعت و ایثار زنان ایرانی در جنگ تحمیلی است. کتاب سرگذشت و خاطرات وی با نام دا تا کنون به چاپهای متعدد رسیده است. وی دارای چهار فرزند به نام‌های عبدالله,هدی,فاطمه و میناست.

اگر ايران به جز ويرانسرا نيست
من اين ويرانسرا را دوست دارم
اگر آب و هوايش نيست دلكش
من اين آب و هوا را دوست دارم
تمام عالم از آن شما باد
من اين يك تكه جا را دوست دارم
۳-۸-۱۳۸۹ ۰۷:۳۹ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 8 ستاره
*
آفلاین
سپاس ها 0
ارسال: #2
RE:سیده زهرا حسینی (راوی کتاب دا)

رمز موفقیت «دا» بیان جزییات و ناگفته‌های دفاع مقدس است

تهران - حیات

رمز موفقیت "دا " پرداختن به جزءجزء وقایع صورت گرفته و ناگفته‌های دفاع مقدس است، در عین حال که "سیده اعظم حسینی " نیز ساده و روان آن را نوشته است.
به گزارش سرویس فرهنگی حیات، "سیده زهرا حسینی " راوی کتاب "دا " در نشست رسانه‌ای که درحوزه هنری استان یزد برگزار شد با اشاره به پرسشگری نسل امروز و اینکه هر مطلبی را به راحتی نمی‌پذیرند، افزود: واقعیات دفاع مقدس بهتر است که عینا به آنان گفته شود زیرا دوران هشت سال دفاع مقدس خود تاریخ و مستندات کشور ماست و آیندگان هم باید از آن آگاه شوند.
وی ادامه داد: نویسندگان جوان نباید دلسرد و ناامید باشند، آنها می‌توانند با مطالعه و تحقیق آثار ارزشمند و بدیعی را به جامعه ارایه کنند و نباید بیش از حد به مسایل و موضوع مورد نظر پروبال داد و از صنایع ادبی استفاده کنند، زیرا هر چه مطلب ساده تر و روان تر باشد فهم آن برای مخاطب راحت تر، دلنشین و جذاب می‌شود.
راوی کتاب "دا " در پاسخ به سوالی که آیا تبلیغات زیاد موجب موفقیت و درخشش این کتاب شده است، یادآوری کرد: آنچه در این کتاب بیان شده واقعیت انکار ناپذیر دفاع مقدس و صحنه‌های عینی است، هر چند این وقایع دلخراش و تکان دهنده است اما من آنها را با گوشت وخون وجسم خود احساس کرده‌ام.
وی افزود: من در این برهه از زمان وظیفه خود دانستم تا این حادثه عظیم، ایثار، مقاومت و از خودگذشتگی مردم و مدافعان خرمشهر را بیان کنم تا سند ماندگاری از روزهای حماسه و خون و رشادت جوانان این مرز و بوم در صفحه تاریخ ایران ثبت شود.
حسینی ادامه داد: این کتاب 812 صفحه‌ای در مدت 7 سال تهیه و تدوین و از سوی انتشارات سوره مهر حوزه هنری به چاپ رسیده و من توانستم بدون دخل و تصرف نویسنده و ناشر، پیام دفاع مقدس که همانا پاسداری از خون شهدا و حفظ ارزشهاست را به مردم به ویژه نسل جوان امروز انقلاب منتقل کنم.
راوی کتاب "دا " اضافه کرد: خیلی از کارگردانان با خواندن کتاب گفتند که این اثر یک فیلمنامه آماده است و می تواند به فیلم یا سریال تبدیل شود ولی هنوز کارگردان آن مشخص نشده است.
خانم حسینی تصریح کرد: من امتیاز ساخت این فیلم را به حوزه هنری هدیه کرده ام اما قرار است کارگردان وهنرپیشه‌های اصلی با نظر من انتخاب شوند.
کتاب "دا " اشاره ای دارد به خاطرات و ناگفته های خونین شهر از زبان سیده زهرا حسینی که در آغاز جنگ تحمیلی 17 ساله بوده و در صحنه حضور داشته است این اثر توانسته با توصیف تصاویری جاندار از دفاع 33 روزه حامیان خرمشهر فیلم 8 سال دفاع مقدس را به عقب بازگرداند و نمونه ای از مقاومت و صلابت زنان و دختران این سرزمین در مقابل تهاجم رژیم بعث عراق را به نمایش بگذارد.
حسینی در آستانه سالروز فتح خرمشهر 22 و 23 اردیبهشت ماه به دعوت حوزه هنری یزد در جمع خانواده شهدا، رزمندگان ، دانش آموزان، بانوان و اقشار مختلف مردم یزد به بیان خاطراتی از خونین شهر پرداخت.
کتاب "دا " تولید دفترادبیات پایداری و هنر مقاومت حوزه هنری و انتشارت سوره مهر است.
اگر آب و هوايش نيست دلكش
تمام عالم از آن شما باد
۳-۸-۱۳۸۹ ۰۷:۴۰ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

نویسنده پیام
کاربر 8 ستاره
*
آفلاین
سپاس ها 0
ارسال: #3
RE:سیده زهرا حسینی (راوی کتاب دا)

دا

دا نام کتاب روایت خاطرات سیده زهرا حسینی است که در مورد جنگ ایران و عراق و به اهتمام سیده اعظم حسینی نگاشته شده و توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده‌است. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، این کتاب مهمترین و تاثیرگذارترین کتاب در زمینه خاطره‌نگاری دفاع مقدس محسوب می‌شود. این کتاب اواخر شهریور ۱۳۸۷ برای نخستین بار منتشر شده و رونمایی از این کتاب ششم آبان‌ماه ۸۷ انجام شد. این کتاب در حال حاضر در حال ترجمه به سه زبان انگلیسی، اردو و ترکی استانبولی است.

دا، در گویش کردی به معنی مادر است و زهرا حسینی با انتخاب این عنوان سعی کرده به موضوع مقاومت مادران ایرانی در طول جنگ ۸ ساله بپردازد. این کتاب با هفتاد چاپ در کمتر از ۶ ماه رکورد تازه‌ای را در زمینه نشر کتاب در ایران ثبت کرد. همچنین در کمتر از ۶ ماه بیش از پنجاه هزار نسخه از کتاب به فروش رفت. این کتاب توانست در طی بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به یکصد و بیست و نهمین چاپ خود برسد و در صدر لیست پرفروشترین کتابهای این دوره از نمایشگاه دست یابد.

در نخستین جشنواره لوح و قلم که از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی ایران برگزار شد، دا به عنوان پرمخاطب‌ترین کتاب سال ۸۸ معرفی شد.
اگر آب و هوايش نيست دلكش
تمام عالم از آن شما باد
۳-۸-۱۳۸۹ ۰۸:۰۱ صبح

ارسال پاسخ  ارسال موضوع 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
پرش به انجمن:

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بانوان نامور تاریخ ایران زمین vafa75 0 390 ۱۸-۱۲-۱۳۹۱ ۱۲:۴۹ عصر
آخرین ارسال: vafa75
  زن دوچرخه سوار زمان قاجاریه kadmyn 0 393 ۱۷-۱۱-۱۳۹۱ ۰۵:۵۱ عصر
آخرین ارسال: kadmyn
  نخستین فرمانده زن ایرانی kadmyn 0 454 ۱۷-۱۱-۱۳۹۱ ۰۵:۴۹ عصر
آخرین ارسال: kadmyn
Rainbow بانوان نامدار ایرانی4 siminam 0 669 ۲۹-۴-۱۳۹۱ ۰۴:۳۳ صبح
آخرین ارسال: siminam
Rainbow بانوان نامدار ایرانی3 siminam 0 618 ۲۹-۴-۱۳۹۱ ۰۴:۲۷ صبح
آخرین ارسال: siminam

درباره ایران فروم

تالار گفتگوی ایرانیان از سال 1387 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با بیش از 750.000 کاربر ثابت بزرگ ترین تالار گفتگوی فارسی زبان در جهان می باشد.

برای سفارش تبلیغات در ایران فروم کلیک کنید

جستجو در انجمن